Nechcete si nechat ujít pohled na šlehající plameny a milujete romantiku opékání špekáčků? I pro ty, kdo si nechtějí udělat díru do trávníku nebo chtějí rozdmýchat oheň rovnou na terase, je tu řešení.
Vybírat můžeme z celé řady přenosných grilů, mís na oheň i kompaktních ohnišť.
Na trhu jsou k mání „obyčejné“, ale funkční jednoduché kousky, jejichž cena začíná řádově na několika stech korun, ale také designové skvosty a umělecká díla, pro která budeme muset sáhnout daleko hlouběji do kapsy. Ať fandíme čemukoliv, měli bychom se rozhodovat podle několika kritérií:
Správná velikost
Ohniště musí být dostatečně veliké. Miniaturní miska na oheň je sice krásná, ale ty výše zmiňované špekáčky si na malém kapesním ohýnku neohřejeme. Zamysleme se nad tím, co od ohniště očekáváme.
Zdravotně nezávadné
Budeme-li na ohništi připravovat jídlo, měli bychom se podívat na to, z čeho je vyrobené – u některých velmi laciných lakovaných ohnišť hrozí, že se lak bude vlivem vysoké teploty odlupovat a opalovat.
Spaliny, které vznikají, mohou být rakovinotvorné.
Nesmí se převrhnout
Ohniště musí být samozřejmě bytelné a stabilní, nesmí se kymácet ani na trávníku nebo mít tendenci se převrhnout třeba při přikládání.
Dobře odizolované
Ohniště, které budeme používat na dřevěné terase nebo na trávníku, by mělo mít i tepelný štít. Izolace zabrání tomu, aby se okolí ohniště (hlavně zespod) rozpálilo a poškodilo.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock, archiv firem