Domů     Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
26.9.2022

Kdysi dávno jsem si koupila boty, které se mi líbily, ale zdeformovaly mi nohy. Měly širokou špičku, ale problém byl podpatek. Způsobil mi podivné výrůstky. Ortoped řekl, že mám boty vyhodit nebo že mi tu vyčnívající kost usekne. A mé mladé a nezkušené já zvolilo bohužel druhou variantu.

Rok jsem nohu dávala do kupy a neblahé následky nesu dodnes. Naštěstí zásah na druhé noze už jsem odmítla. Boty pak šly stejně do koše, bolely mě z nich holeně i záda. A přitom stačilo tak málo. Nosit boty, které nohám dělají dobře.

Snažila jsem se vždy vybírat alespoň ty se širokou špičkou, ale vadilo mi, že jsou buď těžké, mají neohebnou podrážku nebo jsou moc úzké, prostě to pořád nějak nebylo ono.

Uběhlo pár let, narodila se mi dcera a nohy se začaly více ozývat. Zná to určitě každá maminka, že se nohy po porodu mění, zvětší se někdy i o číslo a kvůli běhání kolem dětí je potřeba hlavně pohodlné obutí.

Pak chcete jít po letech na ples a zjistíte, že se do špičatých lodiček, co jste nosila před porodem, neobujete. Mezitím dítě začne chodit a když vidíte tu roztomilou dětskou nožku, nechcete ji zkazit nevhodnou obuví.

Děti jsou instinktivně nejradši bosy, a tak se často stane, že právě ony dovedou maminky k barefoot neboli bosým botám.

První krůčky dcerka odchodila v běžných sandálkách s pevným kotníkem, držela jsem se ještě tradičních názorů na styl dětských bot. Babičky zkušeně přizvukovaly. Další dětské boty jsme dostali od našeho známého, který prodává obuv s přízviskem „„zdravá””.

Měly tvrdou neohebnou podrážku, ušité byly z tvrdé kůže, měla jsem pocit, že mám dítě s kopýtky. Začala jsem pochybovat a více si všímat, co nosí jiné děti. Moje bolavé nohy už také volaly po změně.

Zjistila jsem, že některé mé kamarádky i jejich děti si obouvají barefoot. Najednou jsem měla pocit, že je to to, co jsem hledala.

Podobným procesem prošla i moje kamarádka i Eva Hrušková, produkční na rodičovské dovolené. „K barefoot obuvi mě tak nějak přirozeně dovedlo mateřství a moje touha mít pro mé děti to nejlepší, respektive to, co mi dává smysl.

Nepřipadalo mi moudré obouvat děti do tvrdých bot, kde je noha zmáčknutá a nemá dostatečnou svobodu pro vývoj. To už byl jen krůček k tomu, abych dala „„svobodu”” i svým nohám (které jsou ze všeho nejraději bosy).

Zpočátku mi připadaly barefoot boty trochu jako ploutvičky, ale je to jen otázka zvyku, za ten komfort to rozhodně stojí a výběr je už tak obrovský, že si mezi barefoot obuví může vybrat opravdu každý.”

Je pravda, že když jsem se zhruba před osmi lety začala rozhlížet, jaké boty dcerce a posléze i sobě koupím, ještě tak velký výběr nebyl.

Teď už je situace mnohem lepší.  V rozhodnutí přesedlat na barefoot boty, mě ještě podpořila návštěva u fyzioterapeutky Ivy Fiškandlové, která se věnuje ženám s diastázou.

U ní jsem ke svému velkému překvapení poprvé zjistila, že břicho i postavení pánve souvisí právě s nohama. K Ivě jsem se dostala díky kamarádce Magdě Žižkové, mamince tří kluků a mzdové účetní, se kterou jsem pak sdílela i přechod na barefoot boty.

Magda shrnuje výhody jejich nošení: „Nosím barefoot proto, že jsou mi pohodlné. Nikde mě netlačí, nesvazují, mám převážně značku Leguano, která mi dobře sedí na noze.

Když si obuji některé klasické boty, tak mám otlačené prsty, mozoly a celkově jdu toporněji než v barefoot. Mám pocit, že nemůžu jít volně, neohnu nohu v klenbě, a tak nějak plácám nohama.”

S dcerkou jsme později kvůli držení těla navštívily i fyzioterapeutku Lucii Ternovou, která říká: „Jiné než „„bosoboty”” už dětem nedoporučuji, a to ani těm s valgózními (vbočenými – pozn. red.) kotníky nebo plochými nožkami.

Čím více se učím o anatomii, fyziologii pohybu, psychomotorickém vývoji a ontogenezi dětské nohy a čím více dětských klientů mi prochází rukama, tím jsem o přínosech barefoot obuvi nejen pro děti přesvědčená.”

Dcerka si první barefoot boty, a i ty další, zamilovala. Stačí se na dítě podívat a vidíte zřetelný rozdíl v pohybu oproti běžným botám. Je tam lehkost a přirozenost.

Já jsem začala nejprve kurzem výroby bosých sandálů, kde jsem od lektora a maséra i fyzioterapeuta v jednom (bohužel už vím jen to, že byl z Plzně) získala další informace o prospěšnosti co nejtěsnějšího kontaktu chodidel s povrchem i o nutnosti mít v botách dostatečný prostor.

Najednou mi starší boty, co mi bylo líto vyhodit, už nebyly pohodlné. Když totiž jednou zkusíte barefoot, není cesty zpět. A v dnešní době už se dají sehnat i boty velmi elegantní.

Koupit je můžete například v prodejnách naBOSo.cz.

Tento článek je reklamním sdělením.

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je