Domů     Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
26.9.2022

Kdysi dávno jsem si koupila boty, které se mi líbily, ale zdeformovaly mi nohy. Měly širokou špičku, ale problém byl podpatek. Způsobil mi podivné výrůstky. Ortoped řekl, že mám boty vyhodit nebo že mi tu vyčnívající kost usekne. A mé mladé a nezkušené já zvolilo bohužel druhou variantu.

Rok jsem nohu dávala do kupy a neblahé následky nesu dodnes. Naštěstí zásah na druhé noze už jsem odmítla. Boty pak šly stejně do koše, bolely mě z nich holeně i záda. A přitom stačilo tak málo. Nosit boty, které nohám dělají dobře.

Snažila jsem se vždy vybírat alespoň ty se širokou špičkou, ale vadilo mi, že jsou buď těžké, mají neohebnou podrážku nebo jsou moc úzké, prostě to pořád nějak nebylo ono.

Uběhlo pár let, narodila se mi dcera a nohy se začaly více ozývat. Zná to určitě každá maminka, že se nohy po porodu mění, zvětší se někdy i o číslo a kvůli běhání kolem dětí je potřeba hlavně pohodlné obutí.

Pak chcete jít po letech na ples a zjistíte, že se do špičatých lodiček, co jste nosila před porodem, neobujete. Mezitím dítě začne chodit a když vidíte tu roztomilou dětskou nožku, nechcete ji zkazit nevhodnou obuví.

Děti jsou instinktivně nejradši bosy, a tak se často stane, že právě ony dovedou maminky k barefoot neboli bosým botám.

První krůčky dcerka odchodila v běžných sandálkách s pevným kotníkem, držela jsem se ještě tradičních názorů na styl dětských bot. Babičky zkušeně přizvukovaly. Další dětské boty jsme dostali od našeho známého, který prodává obuv s přízviskem „„zdravá””.

Měly tvrdou neohebnou podrážku, ušité byly z tvrdé kůže, měla jsem pocit, že mám dítě s kopýtky. Začala jsem pochybovat a více si všímat, co nosí jiné děti. Moje bolavé nohy už také volaly po změně.

Zjistila jsem, že některé mé kamarádky i jejich děti si obouvají barefoot. Najednou jsem měla pocit, že je to to, co jsem hledala.

Podobným procesem prošla i moje kamarádka i Eva Hrušková, produkční na rodičovské dovolené. „K barefoot obuvi mě tak nějak přirozeně dovedlo mateřství a moje touha mít pro mé děti to nejlepší, respektive to, co mi dává smysl.

Nepřipadalo mi moudré obouvat děti do tvrdých bot, kde je noha zmáčknutá a nemá dostatečnou svobodu pro vývoj. To už byl jen krůček k tomu, abych dala „„svobodu”” i svým nohám (které jsou ze všeho nejraději bosy).

Zpočátku mi připadaly barefoot boty trochu jako ploutvičky, ale je to jen otázka zvyku, za ten komfort to rozhodně stojí a výběr je už tak obrovský, že si mezi barefoot obuví může vybrat opravdu každý.”

Je pravda, že když jsem se zhruba před osmi lety začala rozhlížet, jaké boty dcerce a posléze i sobě koupím, ještě tak velký výběr nebyl.

Teď už je situace mnohem lepší.  V rozhodnutí přesedlat na barefoot boty, mě ještě podpořila návštěva u fyzioterapeutky Ivy Fiškandlové, která se věnuje ženám s diastázou.

U ní jsem ke svému velkému překvapení poprvé zjistila, že břicho i postavení pánve souvisí právě s nohama. K Ivě jsem se dostala díky kamarádce Magdě Žižkové, mamince tří kluků a mzdové účetní, se kterou jsem pak sdílela i přechod na barefoot boty.

Magda shrnuje výhody jejich nošení: „Nosím barefoot proto, že jsou mi pohodlné. Nikde mě netlačí, nesvazují, mám převážně značku Leguano, která mi dobře sedí na noze.

Když si obuji některé klasické boty, tak mám otlačené prsty, mozoly a celkově jdu toporněji než v barefoot. Mám pocit, že nemůžu jít volně, neohnu nohu v klenbě, a tak nějak plácám nohama.”

S dcerkou jsme později kvůli držení těla navštívily i fyzioterapeutku Lucii Ternovou, která říká: „Jiné než „„bosoboty”” už dětem nedoporučuji, a to ani těm s valgózními (vbočenými – pozn. red.) kotníky nebo plochými nožkami.

Čím více se učím o anatomii, fyziologii pohybu, psychomotorickém vývoji a ontogenezi dětské nohy a čím více dětských klientů mi prochází rukama, tím jsem o přínosech barefoot obuvi nejen pro děti přesvědčená.”

Dcerka si první barefoot boty, a i ty další, zamilovala. Stačí se na dítě podívat a vidíte zřetelný rozdíl v pohybu oproti běžným botám. Je tam lehkost a přirozenost.

Já jsem začala nejprve kurzem výroby bosých sandálů, kde jsem od lektora a maséra i fyzioterapeuta v jednom (bohužel už vím jen to, že byl z Plzně) získala další informace o prospěšnosti co nejtěsnějšího kontaktu chodidel s povrchem i o nutnosti mít v botách dostatečný prostor.

Najednou mi starší boty, co mi bylo líto vyhodit, už nebyly pohodlné. Když totiž jednou zkusíte barefoot, není cesty zpět. A v dnešní době už se dají sehnat i boty velmi elegantní.

Koupit je můžete například v prodejnách naBOSo.cz.

Tento článek je reklamním sdělením.

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk