Historický nábytek, starožitnost, historizující styl, restaurovaný kus, replika… víte, co můžete od jednotlivých druhů nábytku očekávat?
Nábytek starožitného vzhledu je stále módní, dodává pokoji noblesu a důstojnost. Pokud jste si i vy tento styl bydlení oblíbili, jistě víte, že už se dnes dají jednotlivé kousky sehnat různě.
Můžete navštívit aukci nebo veletrh, koupit si je na inzerát „z druhé ruky“, poohlédnout se v nejrůznějších bazarech a prodejnách starožitnictví (v kamenných obchodech i na internetu), nebo si pořídit úplně novou napodobeninu stylového nábytku. Na co si přitom dát pozor?
Historický nábytek
Je to opravdu dobový kousek, takže samozřejmě nikdy nebude nový. Jeho historická hodnota je však nepřekonatelná. Peníze vložené do tohoto nábytku jsou skvělou investicí do budoucna, protože jeho hodnota vždy jen poroste.
Na druhou stranu je důležité dát si pozor na nesolidní obchodníky.
Nejenže vám mohou nábytek prodat za nepřiměřeně vysokou cenu, horší je, když daný kousek kvůli tomu jen na oko „zkrášlí“, takže vypadá jako zrenovovaný, ale ve skutečnosti jej tím téměř znehodnotí (moderní povrchová úprava je těžko odstranitelnou technologií) Následné náklady na skutečnou renovaci jsou pak mnohem vyšší, než kdybyste si koupili věc v původním stavu. Někdy je však odborná renovace (restaurování) opravdu potřebná.
Tip Paní domu: Přizvěte si k nákupu historického nábytku zkušeného, prověřeného starožitníka, případně koupi konzultujte s alespoň dvěma – třemi nezávislými profesionály.
Repliky
Jinou možností, jak si svůj domov obohatit o stylové kousky, je pořízení repliky. Jedná se o napodobeninu dobového nábytku. Repliky se dnes dají velmi dobře sehnat. Dokonce se některé vyrábějí i sériově.
Důležité je vědět, že si v tomto případě pořizujete úplně nový výrobek, stejně jako kdybyste si kupovali jakýkoliv současný moderní nábytek. Společnosti, které repliky prodávají, mají k dispozici katalog, v němž si již hotový produkt vyberete.
Je tedy zřejmé, že nikdy nebudete mít jediný originální kus, jako u starožitnosti. Nikdy na vás „nedýchne“ historie svou úžasnou nostalgií toku času. K výrobě replik se většinou používají i levnější materiály – dřevo, případně dýha, laky i čalounické výplně.
Přesto je výroba replik poměrně nákladná, takže je to nábytek ve vyšší cenové relaci – i když většinou zaplatíte méně než za starožitnost.
Tip Paní domu: Při koupi repliky se nemusíte obávat červotočů ani nákladného restaurování. Navíc ji můžete umístit jak v dobovém, tak i v moderním interiéru.
Výroba na zakázku
Další možností, jak si pořídit repliku historického nábytku, je zakázková výroba. Podle originální předlohy, fotografie i dobové fotografie, ale i podle výkresu nebo vlastního návrhu zákazníka dovedou vytvořit repliku zkušení restaurátoři.
Obvykle je lidé volají, když potřebují vyrobit chybějící křeslo do soupravy, nebo atypickou skříňku, aby pasovala k ostatnímu nábytku, ale také lustr nebo celé části obložení stěn se skříňkami.
V takovém případě nakonec nově vyrobenou repliku restaurátoři zpatinují tak, aby splynula s ostatními kusy nábytku.
Tip Paní domu: Profesionálně zhotovená replika na zakázku může klidně cenově převýšit dobovou starožitnost.
Historizující styl
Existuje ještě jiná replika, kterou můžete v prodejnách dobového nábytku objevit. Je to nábytek z přelomu 19. a 20. století, který se „tváří“, že je mnohem starší.
Navrací se k historickým stylům (románský sloh, gotika, renesance, baroko a klasicismus) a inspiruje se jimi. Využívá však nové postupy i materiály a často mísí jednotlivé styly mezi sebou.
Například vám prodejce nabídne „barokní“ komodu vyrobenou kolem roku 1900. Jako laik na první (ani na druhý) pohled nepoznáte, že se nejedná o opravdu barokní kousek.
Ale je jisté, že v roce 1900 nemohla vzniknout originální barokní komoda (baroko se datuje do 17. a 18. století). Takovémuto stylu se říká historizující.
Tip Paní domu: Vždy je dobré, má-li dobový kus svou jasnou historii a původ – nejlépe originální signaturu a historické doklady o prodeji.
Oprava poškozeného nábytku
Máte starožitný nábytek, který je poškozený? Uvažujete, že ho vyhodíte? To by byla obrovská škoda! Jestli je opravdu starožitný, nechte si jej zrestaurovat.
Mezi drobnější práce patří oprava horní desky stolů a skříněk, zaretušování otlučených hran, slepení polámaných židlí… Restaurátorská práce sahá ale mnohem hlouběji.
Tip Paní domu: Častým problémem a jedním z nejhorších poškození starožitného nábytku bývá jeho napadení červotočem. K jeho likvidaci vždy předejte nábytek co nejrychleji do rukou odborníků.
Jak starožitnému nábytku prodloužit život a uchovat jeho originalitu
nedávat jej do blízkosti topných těles ani na přímé slunce
nestavět na jeho povrch rostliny v květináči
povrchy s vysokým leskem ošetřovat suchým jemným flanelem
při užití leštěnky používat jen tu s obsahem přírodních olejů
udržovat v místnosti stabilní vlhkost.
Text: Dana Pešková, konzultace: David Fiala, www.atelier-fiala.cz, Foto: Shutterstock