Domů     Než si pořídíte stylový nábytek
Než si pořídíte stylový nábytek
5.11.2020

Historický nábytek, starožitnost, historizující styl, restaurovaný kus, replika… víte, co můžete od jednotlivých druhů nábytku očekávat?

Nábytek starožitného vzhledu je stále módní, dodává pokoji noblesu a důstojnost. Pokud jste si i vy tento styl bydlení oblíbili, jistě víte, že už se dnes dají jednotlivé kousky sehnat různě.

Můžete navštívit aukci nebo veletrh, koupit si je na inzerát „z druhé ruky“, poohlédnout se v nejrůznějších bazarech a prodejnách starožitnictví (v kamenných obchodech i na internetu), nebo si pořídit úplně novou napodobeninu stylového nábytku. Na co si přitom dát pozor?

Historický nábytek

Je to opravdu dobový kousek, takže samozřejmě nikdy nebude nový. Jeho historická hodnota je však nepřekonatelná. Peníze vložené do tohoto nábytku jsou skvělou investicí do budoucna, protože jeho hodnota vždy jen poroste.

Na druhou stranu je důležité dát si pozor na nesolidní obchodníky.

Nejenže vám mohou nábytek prodat za nepřiměřeně vysokou cenu, horší je, když daný kousek kvůli tomu jen na oko „zkrášlí“, takže vypadá jako zrenovovaný, ale ve skutečnosti jej tím téměř znehodnotí (moderní povrchová úprava je těžko odstranitelnou technologií) Následné náklady na skutečnou renovaci jsou pak mnohem vyšší, než kdybyste si koupili věc v původním stavu. Někdy je však odborná renovace (restaurování) opravdu potřebná.

Tip Paní domu: Přizvěte si k nákupu historického nábytku zkušeného, prověřeného starožitníka, případně koupi konzultujte s alespoň dvěma – třemi nezávislými profesionály.

Replika není plagiát a oproti kopii nemusí dodržet všechny podoby a postupy původní předlohy.
Replika není plagiát a oproti kopii nemusí dodržet všechny podoby a postupy původní předlohy.

Repliky

Jinou možností, jak si svůj domov obohatit o stylové kousky, je pořízení repliky. Jedná se o napodobeninu dobového nábytku. Repliky se dnes dají velmi dobře sehnat. Dokonce se některé vyrábějí i sériově.

Důležité je vědět, že si v tomto případě pořizujete úplně nový výrobek, stejně jako kdybyste si kupovali jakýkoliv současný moderní nábytek. Společnosti, které repliky prodávají, mají k dispozici katalog, v němž si již hotový produkt vyberete.

Je tedy zřejmé, že nikdy nebudete mít jediný originální kus, jako u starožitnosti. Nikdy na vás „nedýchne“ historie svou úžasnou nostalgií toku času. K výrobě replik se většinou používají i levnější materiály – dřevo, případně dýha, laky i čalounické výplně.

Přesto je výroba replik poměrně nákladná, takže je to nábytek ve vyšší cenové relaci – i když většinou zaplatíte méně než za starožitnost.

Tip Paní domu: Při koupi repliky se nemusíte obávat červotočů ani nákladného restaurování. Navíc ji můžete umístit jak v dobovém, tak i v moderním interiéru.

Výroba na zakázku

Další možností, jak si pořídit repliku historického nábytku, je zakázková výroba. Podle originální předlohy, fotografie i dobové fotografie, ale i podle výkresu nebo vlastního návrhu zákazníka dovedou vytvořit repliku zkušení restaurátoři.

Obvykle je lidé volají, když potřebují vyrobit chybějící křeslo do soupravy, nebo atypickou skříňku, aby pasovala k ostatnímu nábytku, ale také lustr nebo celé části obložení stěn se skříňkami.

V takovém případě nakonec nově vyrobenou repliku restaurátoři zpatinují tak, aby splynula s ostatními kusy nábytku.

Tip Paní domu: Profesionálně zhotovená replika na zakázku může klidně cenově převýšit dobovou starožitnost.

Historizující styl

Existuje ještě jiná replika, kterou můžete v prodejnách dobového nábytku objevit. Je to nábytek z přelomu 19. a 20. století, který se „tváří“, že je mnohem starší.

Navrací se k historickým stylům (románský sloh, gotika, renesance, baroko a klasicismus) a inspiruje se jimi. Využívá však nové postupy i materiály a často mísí jednotlivé styly mezi sebou.

Například vám prodejce nabídne „barokní“ komodu vyrobenou kolem roku 1900. Jako laik na první (ani na druhý) pohled nepoznáte, že se nejedná o opravdu barokní kousek.

Ale je jisté, že v roce 1900 nemohla vzniknout originální barokní komoda (baroko se datuje do 17. a 18. století). Takovémuto stylu se říká historizující.

Tip Paní domu: Vždy je dobré, má-li dobový kus svou jasnou historii a původ – nejlépe originální signaturu a historické doklady o prodeji.

Oprava poškozeného nábytku

Máte starožitný nábytek, který je poškozený? Uvažujete, že ho vyhodíte? To by byla obrovská škoda! Jestli je opravdu starožitný, nechte si jej zrestaurovat.

Mezi drobnější práce patří oprava horní desky stolů a skříněk, zaretušování otlučených hran, slepení polámaných židlí… Restaurátorská práce sahá ale mnohem hlouběji.

Tip Paní domu: Častým problémem a jedním z nejhorších poškození starožitného nábytku bývá jeho napadení červotočem. K jeho likvidaci vždy předejte nábytek co nejrychleji do rukou odborníků.

Jak starožitnému nábytku prodloužit život a uchovat jeho originalitu

nedávat jej do blízkosti topných těles ani na přímé slunce

nestavět na jeho povrch rostliny v květináči

povrchy s vysokým leskem ošetřovat suchým jemným flanelem

při užití leštěnky používat jen tu s obsahem přírodních olejů

udržovat v místnosti stabilní vlhkost.

Text: Dana Pešková, konzultace: David Fiala, www.atelier-fiala.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
reklama
Šikovné tipy
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč