Domů     Než se začnete léčit minerálkou
Než se začnete léčit minerálkou
16.12.2020

Minerálky nejsou totéž, co stolní vody, mohou zdraví prospívat, ale i škodit. Jen při správném výběru pomáhají, pak mohou být vítanou úlevou hlavně u chronických potíží.

Ať už si vybíráte lázeňský pobyt, nebo léčivé vody kupujete v lékárně, potřebujete vědět, co hledat. O léčebném účinku se dá mluvit až u vod označovaných jako středně nebo velmi silně mineralizované.

Z druhů dostupných na trhu tam patří Poděbradka, Hanácká, Zaječická, Šaratice, Bílinská, Vincentka nebo Mlýnský pramen. K čemu se hodí, to lze vyčíst z informace o jejich složení na etiketě. Poradíme, jak se v něm vyznat.

Na žaludek a střeva

Hledejte alkalické léčivé vody bohaté na hydrogenuhličitan. To znamená, že by na etiketě mělo být uvedeno: HCO3- více než 1300 mg na 1 l. Právě tato složka totiž působí podobně jako přípravky užívané při „překyselení“ žaludku.

Váže nadbytečnou kyselinu a zmírňuje zvýšenou produkci žaludeční šťávy. Hydrogenuhličitanové vody tak přinášejí úlevu při pálení žáhy, pocitech plnosti v žaludku, nevolnosti, říhání, ale mají i blahodárný vliv na činnost střev, kde pomáhají při chronické zácpě.

Obecně vodu lze pít třikrát denně v množství až 0,5 l, ale vždy se řiďte doporučením pro konkrétní druh.

Játra, žlučník a slinivka

Pomáhají sirné vody. Pro dostatečný účinek by obsah sirných sloučenin měl být aspoň 1200 mg na 1 l. Tyto minerálky zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv a správnou funkci žlučníku a slinivky. Urychlují i odtok žluči a upravují zácpu.

Vodu je třeba pít asi 30 minut před jídlem. Léčebná kúra by měla trvat 4 až 6 týdnů, ale může být i delší.

Tip: Sirné vody díky svému složení pomáhají předcházet tvorbě určitého typu ledvinových kamenů – fosfátových. O případné kúře se ale poraďte se svým praktickým lékařem.

Osteoporóza

Problém řídnutí kostí se točí kolem vápníku a ten dokážou některé minerální vody dodávat ve vysokém množství. Konkrétně hledejte údaj, že na 1 l obsahuje voda aspoň 250 mg vápníku (Ca).

Výhodou je, že tělo dokáže vápník z minerálek vstřebávat stejně dobře jako z mléka a sýrů a že tyto vody jsou vhodné pro dlouhodobé popíjení. Vápník totiž zdaleka nepotřebujeme jen pro pevné kosti.

Je naprosto nepostradatelný také pro správné fungování nervů a pro práci srdce. Denní spotřeba pro ženy ve zralém věku se udává cca 1,2 g vápníku.

Nervové potíže

Pokud souvisejí s nedostatkem hořčíku, pak se opět dají dobře řešit pitím minerální vody – měla by obsahovat aspoň 100 mg hořčíku na 1 l. Nedostatek hořčíku je velmi běžný, protože má i běžné příčiny, tou hlavní je stres.

Že vám chybí hořčík, můžete usuzovat ze sklonu k závratím, neklidu a svalovým záškubům. Jeho nedostatek úzce souvisí také s migrénami a bolestmi vycházejícími z křečovitého stažení svalů.

Hořčík z minerálních vod dokáže tělo dobře využít, zejména pokud jimi budete zapíjet jídlo.

Cukrovka

U cukrovky 1. typu pití léčivých vod nepomáhá, ale u mnohem rozšířenější cukrovky 2. typu prospívají minerálky s hydrogenuhličitanem. Vhodné jsou především jako prevence – pokud jste ve věku nad 40 let a víte, že vaše tělesná váha zdaleka není ideální.

Hydrouhličitanové vody svým pozitivním vlivem na trávení pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Prospěšné jsou ale i minerálky se zvýšeným obsahem hořčíku. Lékařské studie ukázaly, že tyto vody dokážou přinejmenším oddálit propuknutí cukrovky 2. typu, ba dokonce jí i zabránit.

Dostatek hořčíku je totiž nutnou podmínkou toho, aby tělo správně reagovalo na inzulín.

Ledvinové kameny

Pití vod prospívá už jen čistě mechanicky – zvýšený příliv tekutiny „proplachuje“ ledviny a močové cesty. A to je důležité, protože ledvinové kameny se často tvoří u lidí, které málo pijí a mají příliš koncentrovanou moč.

Kameny se složením liší, a tak je nutné znát přesný typ, než se rozhodnete pro pitnou kúru. Důležitou součástí některých typů je vápník, proto je vhodné vyhnout se pití minerálek s vyšším obsahem tohoto prvku.

U kamenů tvořených šťavelanem vápenatým (oxalátových) a kyselinou močovou (urátových) prospívají hydrogenuhličitanové vody. U kamenů, které vznikly jako následek zánětu (tzv.

struvitové kameny z fosforečnanu hořečnatoamonného), se zase doporučují sirné vody nebo přirozeně perlivé kyselky, bohaté na oxid uhličitý. Obecně je vhodné vypít během dne, ale i při nočním probuzení asi 1,5 až 2,25 l minerálky v několika dávkách. Opět ale platí, že je třeba řídit se doporučením pro konkrétní druh vody.

Pozor: Pokud se skutečně s ledvinovými kameny léčíte, pak výběr vhodného typu vody proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Vysoký cholesterol

Ač se to nezdá, mohou i v případě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi pomoci minerálky. Vedle vod bohatých na vápník a hořčík je velice prospěšné pití hydrogenuhličitanových minerálek.

Studie totiž ukázaly, že udržují naše cévy v lepším stavu a pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu, včetně jeho škodlivé LDL varianty. K tomu účelu se doporučuje denně vypít 0,75 l až 2,25 l minerálky rozdělené do několika dávek.

Ke zlepšení krevních hodnot cholesterolu také nepřímo napomáhají sirné vody, protože v jisté míře brání vstřebávání tuku ve střevě. V tomto případě se opět doporučuje v několika dávkách denně vypít 0,75 l až 2,25 l, a to 30 minut před jídlem.

Ale pozor…

Středně a silně mineralizované vody jsou nevhodné nejen pro dlouhodobé pití, ale už v mnohem menším množství mohou uškodit kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem.

Opatrnosti je třeba také při ledvinovém selhávání, kde může vysoké množství minerálů stav zkomplikovat. Vincentka je zase pro vysoký obsah jódu nevhodná pro lidi s onemocněním štítné žlázy.

Text: Lenka Korandová, foto: Px Fuel

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,