Domů     Než se začnete léčit minerálkou
Než se začnete léčit minerálkou
16.12.2020

Minerálky nejsou totéž, co stolní vody, mohou zdraví prospívat, ale i škodit. Jen při správném výběru pomáhají, pak mohou být vítanou úlevou hlavně u chronických potíží.

Ať už si vybíráte lázeňský pobyt, nebo léčivé vody kupujete v lékárně, potřebujete vědět, co hledat. O léčebném účinku se dá mluvit až u vod označovaných jako středně nebo velmi silně mineralizované.

Z druhů dostupných na trhu tam patří Poděbradka, Hanácká, Zaječická, Šaratice, Bílinská, Vincentka nebo Mlýnský pramen. K čemu se hodí, to lze vyčíst z informace o jejich složení na etiketě. Poradíme, jak se v něm vyznat.

Na žaludek a střeva

Hledejte alkalické léčivé vody bohaté na hydrogenuhličitan. To znamená, že by na etiketě mělo být uvedeno: HCO3- více než 1300 mg na 1 l. Právě tato složka totiž působí podobně jako přípravky užívané při „překyselení“ žaludku.

Váže nadbytečnou kyselinu a zmírňuje zvýšenou produkci žaludeční šťávy. Hydrogenuhličitanové vody tak přinášejí úlevu při pálení žáhy, pocitech plnosti v žaludku, nevolnosti, říhání, ale mají i blahodárný vliv na činnost střev, kde pomáhají při chronické zácpě.

Obecně vodu lze pít třikrát denně v množství až 0,5 l, ale vždy se řiďte doporučením pro konkrétní druh.

Játra, žlučník a slinivka

Pomáhají sirné vody. Pro dostatečný účinek by obsah sirných sloučenin měl být aspoň 1200 mg na 1 l. Tyto minerálky zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv a správnou funkci žlučníku a slinivky. Urychlují i odtok žluči a upravují zácpu.

Vodu je třeba pít asi 30 minut před jídlem. Léčebná kúra by měla trvat 4 až 6 týdnů, ale může být i delší.

Tip: Sirné vody díky svému složení pomáhají předcházet tvorbě určitého typu ledvinových kamenů – fosfátových. O případné kúře se ale poraďte se svým praktickým lékařem.

Osteoporóza

Problém řídnutí kostí se točí kolem vápníku a ten dokážou některé minerální vody dodávat ve vysokém množství. Konkrétně hledejte údaj, že na 1 l obsahuje voda aspoň 250 mg vápníku (Ca).

Výhodou je, že tělo dokáže vápník z minerálek vstřebávat stejně dobře jako z mléka a sýrů a že tyto vody jsou vhodné pro dlouhodobé popíjení. Vápník totiž zdaleka nepotřebujeme jen pro pevné kosti.

Je naprosto nepostradatelný také pro správné fungování nervů a pro práci srdce. Denní spotřeba pro ženy ve zralém věku se udává cca 1,2 g vápníku.

Nervové potíže

Pokud souvisejí s nedostatkem hořčíku, pak se opět dají dobře řešit pitím minerální vody – měla by obsahovat aspoň 100 mg hořčíku na 1 l. Nedostatek hořčíku je velmi běžný, protože má i běžné příčiny, tou hlavní je stres.

Že vám chybí hořčík, můžete usuzovat ze sklonu k závratím, neklidu a svalovým záškubům. Jeho nedostatek úzce souvisí také s migrénami a bolestmi vycházejícími z křečovitého stažení svalů.

Hořčík z minerálních vod dokáže tělo dobře využít, zejména pokud jimi budete zapíjet jídlo.

Cukrovka

U cukrovky 1. typu pití léčivých vod nepomáhá, ale u mnohem rozšířenější cukrovky 2. typu prospívají minerálky s hydrogenuhličitanem. Vhodné jsou především jako prevence – pokud jste ve věku nad 40 let a víte, že vaše tělesná váha zdaleka není ideální.

Hydrouhličitanové vody svým pozitivním vlivem na trávení pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Prospěšné jsou ale i minerálky se zvýšeným obsahem hořčíku. Lékařské studie ukázaly, že tyto vody dokážou přinejmenším oddálit propuknutí cukrovky 2. typu, ba dokonce jí i zabránit.

Dostatek hořčíku je totiž nutnou podmínkou toho, aby tělo správně reagovalo na inzulín.

Ledvinové kameny

Pití vod prospívá už jen čistě mechanicky – zvýšený příliv tekutiny „proplachuje“ ledviny a močové cesty. A to je důležité, protože ledvinové kameny se často tvoří u lidí, které málo pijí a mají příliš koncentrovanou moč.

Kameny se složením liší, a tak je nutné znát přesný typ, než se rozhodnete pro pitnou kúru. Důležitou součástí některých typů je vápník, proto je vhodné vyhnout se pití minerálek s vyšším obsahem tohoto prvku.

U kamenů tvořených šťavelanem vápenatým (oxalátových) a kyselinou močovou (urátových) prospívají hydrogenuhličitanové vody. U kamenů, které vznikly jako následek zánětu (tzv.

struvitové kameny z fosforečnanu hořečnatoamonného), se zase doporučují sirné vody nebo přirozeně perlivé kyselky, bohaté na oxid uhličitý. Obecně je vhodné vypít během dne, ale i při nočním probuzení asi 1,5 až 2,25 l minerálky v několika dávkách. Opět ale platí, že je třeba řídit se doporučením pro konkrétní druh vody.

Pozor: Pokud se skutečně s ledvinovými kameny léčíte, pak výběr vhodného typu vody proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Vysoký cholesterol

Ač se to nezdá, mohou i v případě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi pomoci minerálky. Vedle vod bohatých na vápník a hořčík je velice prospěšné pití hydrogenuhličitanových minerálek.

Studie totiž ukázaly, že udržují naše cévy v lepším stavu a pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu, včetně jeho škodlivé LDL varianty. K tomu účelu se doporučuje denně vypít 0,75 l až 2,25 l minerálky rozdělené do několika dávek.

Ke zlepšení krevních hodnot cholesterolu také nepřímo napomáhají sirné vody, protože v jisté míře brání vstřebávání tuku ve střevě. V tomto případě se opět doporučuje v několika dávkách denně vypít 0,75 l až 2,25 l, a to 30 minut před jídlem.

Ale pozor…

Středně a silně mineralizované vody jsou nevhodné nejen pro dlouhodobé pití, ale už v mnohem menším množství mohou uškodit kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem.

Opatrnosti je třeba také při ledvinovém selhávání, kde může vysoké množství minerálů stav zkomplikovat. Vincentka je zase pro vysoký obsah jódu nevhodná pro lidi s onemocněním štítné žlázy.

Text: Lenka Korandová, foto: Px Fuel

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo