Domů     Nebezpečně voňavá domácnost
Nebezpečně voňavá domácnost
23.4.2020

Různé vonné svíčky, tyčinky i spreje, ale i čisticí prostředky jsou úplně běžnou součástí vybavení domácností. Jenže to, co považujeme za zdravé, nám může v některých případech pěkně ublížit…

Nablýskaná domácnost, kde zákeřné bakterie nemají šanci na život, to je podle reklamy jediná možnost, jak ochránit sebe a členy své domácnosti před nemocemi. A zároveň také báječný způsob, jak jim pořádně zavařit.

Nejen že přehnaná „hygienická čistota“ nám vůbec neprospívá, protože snižuje naši odolnost a navíc se podílí na tom, že je mezi námi stále víc alergiků, ke všemu čisticí prostředky, které používáme, často přímo útočí na naše zdraví.

Malá chemická zbraň

V pěkně barevné lahvičce, kterou si přineseme domů, abychom zatočili třeba se špínou na podlaze, se může skrývat pěkná řádka nepříliš lidumilné chemie. Možná nevíte, že zatímco poctivě drhnete podlahu mopem, vaše sliznice dostává svou dávku chloru.

Chlornan sodný je totiž běžnou součástí čisticích prostředků. Do vzduchu se ale uvolňují i další dráždivé složky, na které můžeme zareagovat třeba alergicky.

Všudypřítomný chlor

Také chloroform, který vzniká při odpařování vody, desinfikované chlórem, může dráždit naše dýchací cesty.

Dnes už voda není zdaleka tolik chlorovaná jako v dobách poměrně nedávných, ale tam, kde je voda hodně „cítit“ chlorem, se přece jen při mytí nádobí nebo při dlouhodobém sprchování chloroformu nadýchat můžeme.

Další sloučeniny chloru si domů můžeme přinést s vyčištěným kabátem z čistírny (tetrachloretylen se používá při chemickém čištění), s rozpouštědly (methylenchlorid) nebo domácí chemií (trichloetan). Všechny tyto látky mohou podráždit plíce.

Nebezpečné louhy

Máme-li věřit výrobcům, jsou čisticí prostředky stále výkonnější a účinnější. Jsou také stále koncentrované, a zatímco ty starší naše sliznice jen podráždily, mohou je nové, účinnější, při náhodném kontaktu i poleptat.

Vůbec nejagresivnější jsou přitom louhy, užívané k zprůchodnění ucpaných odpadů, a také silné čističe na trouby, grily a například i tablety do myček nádobí a oplachovací prostředky na nádobí.

Elektronika

Také obyčejná tiskárna nebo kopírka může být zdrojem škodlivých látek. Tiskárnu má dnes doma spousta z nás a možná ani netušíme, že z tonerů, tedy z náplní, se mohou uvolňovat škodliviny do okolí.

Dokonce i plast, ze kterého je tiskárna nebo toner vyrobený, může představovat zdravotní riziko, zvlášť když tisknete hodně a pracovní kout máte třeba v malé ložnici. Ale neznamená to, že všechny tonery jsou nebezpečné. Rizikové jsou hlavně ty levné, bez certifikátu o původu zboží.

Postřiky proti hmyzu

Ani sprej proti komárům není zrovna výhra pro zdraví. V prostředcích na hubení molů, mravenců, komárů a jiného hmyzu si domů můžeme přinést i pesticidy.

Obsažené jsou samozřejmě i ve většině postřiků proti škůdcům pokojových rostlin a prostředcích na hubení plevele.

Spolu s látkami obsaženými k ochraně dřeva třeba proti červotočům patří mezi škodliviny, které se pomalu hromadí v domácím prachu, a lékaři je podezřívají, že působí-li na nás dlouhodobě, mohou spustit rakovinu nebo poškodit játra a ledviny.

Voňavé, ale ne zdravé

Také máte pocit, že byt by měl vonět čistotou a svěžestí? Nejspíš ano, vždyť i to je zažitá představa, kterou v nás podporuje chemický průmysl.

Deodoranty, spreje, vonné gely, vůně do zásuvky i všelijaké potpourri a vonné stromečky nás provázejí na každém kroku. Jenže zároveň mohou uvolňovat celý koktejl dráždivých, nebo dokonce škodlivých látek.

Samozřejmě ne všechny, jenže záruku, že zrovna ten náš osvěžovač vzduchu je bezpečný, nám nikdo nedá.

Vonné svíčky

Zapálené svíčky jsou skoro povinnou součástí chvilek, kterým jsme si navykli říkat „čas jen pro sebe“. Zdaleka ale nemusí být nevinné, i když zjistit, která svíčka je škodlivá, se nám zřejmě nepodaří.

Parafínové svíčky mohou uvolňovat zplodiny, zřejmě proto, že teplota hoření není dostatečně vysoká.

Kromě toho při spalování vonných látek se do vzduchu může uvolňovat řada chemických sloučenin, z nichž některé mohou být ve větší koncentraci opravdu zdraví škodlivé.

Pozor na knoty

A nejen materiál, ze kterého je vyrobený vosk, a parfém, kterým je svíčka navoněná, mohou být zdrojem ne úplně bezpečných chemikálií. Také celkem „obyčejný“ knot může být pěkně zákeřný.

Aby se knot při hoření neohýbal, pomáhají mu někteří výrobci tím, že ho vyztuží papírem nebo kovovým drátkem. Saze, které se uvolňují do vzduchu při hoření, mohou obsahovat zinek, cín, olovo nebo kadmium.

Relaxací k rakovině plic?

Ani vonné tyčinky nejsou stoprocentně bezpečné. Spíš naopak. Tyčinky, které si možná zapálíte k večerní meditaci, uvolňují do vzduchu stejné karcinogeny, jaké jsou obsažené v cigaretovém kouři.

Když budeme tyčinky pálit po dlouhou dobu a budeme mít tu smůlu, že zrovna ty naše jsou nekvalitní (ovšem poznat, která je a která není kvalitní, není v našich silách), riziko, že onemocníme rakovinou plic, vzroste. Můžeme si totiž pokoj zamořit jedovatým benzenem.

Co všechno můžete přinést domů…

Benzen. Prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je dokázáno, že může vyvolat určité druhy leukemie. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři, uvolňuje se z výfukových plynů.

Toluen. Je to aromatický uhlovodík, který má silně toxické účinky.

Xyleny, styren. Tyto látky jsou v podezření, že mohou ve větší koncentraci působit karcerogenně, tedy že mohou vyvolat rakovinu.

Musk sloučeniny. Syntetické analogy pižma se používají do kosmetických a čisticích prostředků. Některé jsou podezřelé z toho, že mají škodlivý vliv na reprodukční systém.

PAU. Polycyklické aromatické uhlovodíky neboli PAU se uvolňují třeba při spalování tabáku. Řada z těchto látek je karcinogenní, nejvýznamnější z nich je benzo(a)pyren.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn