Domů     Nebezpečně voňavá domácnost
Nebezpečně voňavá domácnost
23.4.2020

Různé vonné svíčky, tyčinky i spreje, ale i čisticí prostředky jsou úplně běžnou součástí vybavení domácností. Jenže to, co považujeme za zdravé, nám může v některých případech pěkně ublížit…

Nablýskaná domácnost, kde zákeřné bakterie nemají šanci na život, to je podle reklamy jediná možnost, jak ochránit sebe a členy své domácnosti před nemocemi. A zároveň také báječný způsob, jak jim pořádně zavařit.

Nejen že přehnaná „hygienická čistota“ nám vůbec neprospívá, protože snižuje naši odolnost a navíc se podílí na tom, že je mezi námi stále víc alergiků, ke všemu čisticí prostředky, které používáme, často přímo útočí na naše zdraví.

Malá chemická zbraň

V pěkně barevné lahvičce, kterou si přineseme domů, abychom zatočili třeba se špínou na podlaze, se může skrývat pěkná řádka nepříliš lidumilné chemie. Možná nevíte, že zatímco poctivě drhnete podlahu mopem, vaše sliznice dostává svou dávku chloru.

Chlornan sodný je totiž běžnou součástí čisticích prostředků. Do vzduchu se ale uvolňují i další dráždivé složky, na které můžeme zareagovat třeba alergicky.

Všudypřítomný chlor

Také chloroform, který vzniká při odpařování vody, desinfikované chlórem, může dráždit naše dýchací cesty.

Dnes už voda není zdaleka tolik chlorovaná jako v dobách poměrně nedávných, ale tam, kde je voda hodně „cítit“ chlorem, se přece jen při mytí nádobí nebo při dlouhodobém sprchování chloroformu nadýchat můžeme.

Další sloučeniny chloru si domů můžeme přinést s vyčištěným kabátem z čistírny (tetrachloretylen se používá při chemickém čištění), s rozpouštědly (methylenchlorid) nebo domácí chemií (trichloetan). Všechny tyto látky mohou podráždit plíce.

Nebezpečné louhy

Máme-li věřit výrobcům, jsou čisticí prostředky stále výkonnější a účinnější. Jsou také stále koncentrované, a zatímco ty starší naše sliznice jen podráždily, mohou je nové, účinnější, při náhodném kontaktu i poleptat.

Vůbec nejagresivnější jsou přitom louhy, užívané k zprůchodnění ucpaných odpadů, a také silné čističe na trouby, grily a například i tablety do myček nádobí a oplachovací prostředky na nádobí.

Elektronika

Také obyčejná tiskárna nebo kopírka může být zdrojem škodlivých látek. Tiskárnu má dnes doma spousta z nás a možná ani netušíme, že z tonerů, tedy z náplní, se mohou uvolňovat škodliviny do okolí.

Dokonce i plast, ze kterého je tiskárna nebo toner vyrobený, může představovat zdravotní riziko, zvlášť když tisknete hodně a pracovní kout máte třeba v malé ložnici. Ale neznamená to, že všechny tonery jsou nebezpečné. Rizikové jsou hlavně ty levné, bez certifikátu o původu zboží.

Postřiky proti hmyzu

Ani sprej proti komárům není zrovna výhra pro zdraví. V prostředcích na hubení molů, mravenců, komárů a jiného hmyzu si domů můžeme přinést i pesticidy.

Obsažené jsou samozřejmě i ve většině postřiků proti škůdcům pokojových rostlin a prostředcích na hubení plevele.

Spolu s látkami obsaženými k ochraně dřeva třeba proti červotočům patří mezi škodliviny, které se pomalu hromadí v domácím prachu, a lékaři je podezřívají, že působí-li na nás dlouhodobě, mohou spustit rakovinu nebo poškodit játra a ledviny.

Voňavé, ale ne zdravé

Také máte pocit, že byt by měl vonět čistotou a svěžestí? Nejspíš ano, vždyť i to je zažitá představa, kterou v nás podporuje chemický průmysl.

Deodoranty, spreje, vonné gely, vůně do zásuvky i všelijaké potpourri a vonné stromečky nás provázejí na každém kroku. Jenže zároveň mohou uvolňovat celý koktejl dráždivých, nebo dokonce škodlivých látek.

Samozřejmě ne všechny, jenže záruku, že zrovna ten náš osvěžovač vzduchu je bezpečný, nám nikdo nedá.

Vonné svíčky

Zapálené svíčky jsou skoro povinnou součástí chvilek, kterým jsme si navykli říkat „čas jen pro sebe“. Zdaleka ale nemusí být nevinné, i když zjistit, která svíčka je škodlivá, se nám zřejmě nepodaří.

Parafínové svíčky mohou uvolňovat zplodiny, zřejmě proto, že teplota hoření není dostatečně vysoká.

Kromě toho při spalování vonných látek se do vzduchu může uvolňovat řada chemických sloučenin, z nichž některé mohou být ve větší koncentraci opravdu zdraví škodlivé.

Pozor na knoty

A nejen materiál, ze kterého je vyrobený vosk, a parfém, kterým je svíčka navoněná, mohou být zdrojem ne úplně bezpečných chemikálií. Také celkem „obyčejný“ knot může být pěkně zákeřný.

Aby se knot při hoření neohýbal, pomáhají mu někteří výrobci tím, že ho vyztuží papírem nebo kovovým drátkem. Saze, které se uvolňují do vzduchu při hoření, mohou obsahovat zinek, cín, olovo nebo kadmium.

Relaxací k rakovině plic?

Ani vonné tyčinky nejsou stoprocentně bezpečné. Spíš naopak. Tyčinky, které si možná zapálíte k večerní meditaci, uvolňují do vzduchu stejné karcinogeny, jaké jsou obsažené v cigaretovém kouři.

Když budeme tyčinky pálit po dlouhou dobu a budeme mít tu smůlu, že zrovna ty naše jsou nekvalitní (ovšem poznat, která je a která není kvalitní, není v našich silách), riziko, že onemocníme rakovinou plic, vzroste. Můžeme si totiž pokoj zamořit jedovatým benzenem.

Co všechno můžete přinést domů…

Benzen. Prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je dokázáno, že může vyvolat určité druhy leukemie. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři, uvolňuje se z výfukových plynů.

Toluen. Je to aromatický uhlovodík, který má silně toxické účinky.

Xyleny, styren. Tyto látky jsou v podezření, že mohou ve větší koncentraci působit karcerogenně, tedy že mohou vyvolat rakovinu.

Musk sloučeniny. Syntetické analogy pižma se používají do kosmetických a čisticích prostředků. Některé jsou podezřelé z toho, že mají škodlivý vliv na reprodukční systém.

PAU. Polycyklické aromatické uhlovodíky neboli PAU se uvolňují třeba při spalování tabáku. Řada z těchto látek je karcinogenní, nejvýznamnější z nich je benzo(a)pyren.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,