Nebezpečně voňavá domácnost

Různé vonné svíčky, tyčinky i spreje, ale i čisticí prostředky jsou úplně běžnou součástí vybavení domácností. Jenže to, co považujeme za zdravé, nám může v některých případech pěkně ublížit…

Nablýskaná domácnost, kde zákeřné bakterie nemají šanci na život, to je podle reklamy jediná možnost, jak ochránit sebe a členy své domácnosti před nemocemi. A zároveň také báječný způsob, jak jim pořádně zavařit. Nejen že přehnaná „hygienická čistota“ nám vůbec neprospívá, protože snižuje naši odolnost a navíc se podílí na tom, že je mezi námi stále víc alergiků, ke všemu čisticí prostředky, které používáme, často přímo útočí na naše zdraví.

Malá chemická zbraň

V pěkně barevné lahvičce, kterou si přineseme domů, abychom zatočili třeba se špínou na podlaze, se může skrývat pěkná řádka nepříliš lidumilné chemie. Možná nevíte, že zatímco poctivě drhnete podlahu mopem, vaše sliznice dostává svou dávku chloru. Chlornan sodný je totiž běžnou součástí čisticích prostředků.

Do vzduchu se ale uvolňují i další dráždivé složky, na které můžeme zareagovat třeba alergicky.

Všudypřítomný chlor

Také chloroform, který vzniká při odpařování vody, desinfikované chlórem, může dráždit naše dýchací cesty. Dnes už voda není zdaleka tolik chlorovaná jako v dobách poměrně nedávných, ale tam, kde je voda hodně „cítit“ chlorem, se přece jen při mytí nádobí nebo při dlouhodobém sprchování chloroformu nadýchat můžeme.

Další sloučeniny chloru si domů můžeme přinést s vyčištěným kabátem z čistírny (tetrachloretylen se používá při chemickém čištění), s rozpouštědly (methylenchlorid) nebo domácí chemií (trichloetan).

Všechny tyto látky mohou podráždit plíce.

Nebezpečné louhy

Máme-li věřit výrobcům, jsou čisticí prostředky stále výkonnější a účinnější. Jsou také stále koncentrované, a zatímco ty starší naše sliznice jen podráždily, mohou je nové, účinnější, při náhodném kontaktu i poleptat.

Vůbec nejagresivnější jsou přitom louhy, užívané k zprůchodnění ucpaných odpadů, a také silné čističe na trouby, grily a například i tablety do myček nádobí a oplachovací prostředky na nádobí.

Elektronika

Také obyčejná tiskárna nebo kopírka může být zdrojem škodlivých látek. Tiskárnu má dnes doma spousta z nás a možná ani netušíme, že z tonerů, tedy z náplní, se mohou uvolňovat škodliviny do okolí. Dokonce i plast, ze kterého je tiskárna nebo toner vyrobený, může představovat zdravotní riziko, zvlášť když tisknete hodně a pracovní kout máte třeba v malé ložnici.

Ale neznamená to, že všechny tonery jsou nebezpečné.

Rizikové jsou hlavně ty levné, bez certifikátu o původu zboží.

Postřiky proti hmyzu

Ani sprej proti komárům není zrovna výhra pro zdraví. V prostředcích na hubení molů, mravenců, komárů a jiného hmyzu si domů můžeme přinést i pesticidy. Obsažené jsou samozřejmě i ve většině postřiků proti škůdcům pokojových rostlin a prostředcích na hubení plevele. Spolu s látkami obsaženými k ochraně dřeva třeba proti červotočům patří mezi škodliviny, které se pomalu hromadí v domácím prachu, a lékaři je podezřívají, že působí-li na nás dlouhodobě, mohou spustit rakovinu nebo poškodit játra a ledviny.

Voňavé, ale ne zdravé

Také máte pocit, že byt by měl vonět čistotou a svěžestí? Nejspíš ano, vždyť i to je zažitá představa, kterou v nás podporuje chemický průmysl. Deodoranty, spreje, vonné gely, vůně do zásuvky i všelijaké potpourri a vonné stromečky nás provázejí na každém kroku. Jenže zároveň mohou uvolňovat celý koktejl dráždivých, nebo dokonce škodlivých látek.

Samozřejmě ne všechny, jenže záruku, že zrovna ten náš osvěžovač vzduchu je bezpečný, nám nikdo nedá.

Vonné svíčky

Zapálené svíčky jsou skoro povinnou součástí chvilek, kterým jsme si navykli říkat „čas jen pro sebe“. Zdaleka ale nemusí být nevinné, i když zjistit, která svíčka je škodlivá, se nám zřejmě nepodaří. Parafínové svíčky mohou uvolňovat zplodiny, zřejmě proto, že teplota hoření není dostatečně vysoká.

Kromě toho při spalování vonných látek se do vzduchu může uvolňovat řada chemických sloučenin, z nichž některé mohou být ve větší koncentraci opravdu zdraví škodlivé.

Pozor na knoty

A nejen materiál, ze kterého je vyrobený vosk, a parfém, kterým je svíčka navoněná, mohou být zdrojem ne úplně bezpečných chemikálií. Také celkem „obyčejný“ knot může být pěkně zákeřný. Aby se knot při hoření neohýbal, pomáhají mu někteří výrobci tím, že ho vyztuží papírem nebo kovovým drátkem.

Saze, které se uvolňují do vzduchu při hoření, mohou obsahovat zinek, cín, olovo nebo kadmium.

Relaxací k rakovině plic?

Ani vonné tyčinky nejsou stoprocentně bezpečné. Spíš naopak. Tyčinky, které si možná zapálíte k večerní meditaci, uvolňují do vzduchu stejné karcinogeny, jaké jsou obsažené v cigaretovém kouři.

Když budeme tyčinky pálit po dlouhou dobu a budeme mít tu smůlu, že zrovna ty naše jsou nekvalitní (ovšem poznat, která je a která není kvalitní, není v našich silách), riziko, že onemocníme rakovinou plic, vzroste.

Můžeme si totiž pokoj zamořit jedovatým benzenem.

Co všechno můžete přinést domů…

  • Benzen. Prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a je dokázáno, že může vyvolat určité druhy leukemie. Vyskytuje se i v cigaretovém kouři, uvolňuje se z výfukových plynů.

  • Toluen. Je to aromatický uhlovodík, který má silně toxické účinky.

  • Xyleny, styren. Tyto látky jsou v podezření, že mohou ve větší koncentraci působit karcerogenně, tedy že mohou vyvolat rakovinu.

  • Musk sloučeniny. Syntetické analogy pižma se používají do kosmetických a čisticích prostředků. Některé jsou podezřelé z toho, že mají škodlivý vliv na reprodukční systém.

  • PAU. Polycyklické aromatické uhlovodíky neboli PAU se uvolňují třeba při spalování tabáku. Řada z těchto látek je karcinogenní, nejvýznamnější z nich je benzo(a)pyren.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kačer Donald: Vztekloun bez kalhot trumfne i Mickeyho
epochalnisvet.cz

Kačer Donald: Vztekloun bez...

Vlastně by nám měl svým skřehotavým...
Můj vnuk tolik toužil po životě, že porazil i smrt
skutecnepribehy.cz

Můj vnuk tolik toužil po...

Bylo to před pěti lety, když jsme se...
Východočeská „Trója“: Skrývá nenápadný kopec tajemný hrad?
enigmaplus.cz

Východočeská „Trója“: Skrývá...

Kdysi lidé také nevěřili, že pahorek Hisarlik...
Svět v číslech: Vzácné diamanty
epochaplus.cz

Svět v číslech: Vzácné...

Diamanty jsou cenné. Dražší než ty čiré však jsou některé...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
České Budějovice: Romantika hradebních zdí
epochanacestach.cz

České Budějovice: Romantika...

Pokud při návštěvě Českých...
Jamajka: Ostrov jako žádný jiný
iluxus.cz

Jamajka: Ostrov jako žádný...

Vydejte se do jedné z perel Karibiku a poznejte...
Když je mozek v akutním ohrožení
epochaplus.cz

Když je mozek v akutním...

Cévní mozková příhoda (CMP) nazývaná také jako mrtvice...
Má strach, že ji Ondřej podvede?
nasehvezdy.cz

Má strach, že ji Ondřej...

Počáteční zamilovanost...
Sladká a zdravá: Vědci objevili nová přírodní sladidla v citrusech
21stoleti.cz

Sladká a zdravá: Vědci objevili...

Po omezení cukrů volají zdravotníci i...
Stres a hádky kvůli péči o malou Miu
nasehvezdy.cz

Stres a hádky kvůli péči...

Influencerka Agáta...
Crostini s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz

Crostini s pošírovaným vejcem

Tento delikátní italský předkrm není náročný...
0 shares