Domů     Náušnice a piercing: paráda s rizikem
Náušnice a piercing: paráda s rizikem
7.5.2020

Když už se k podobnému zkrášlení odhodláte, rozhodně se vyvarujte domácí rukodělné práce. Do takového dobrodružství se určitě nepouštějte a obraťte se na kosmetičku či na specializovaný piercingový salon.

Jestli se rozhodnete nechat si propíchnout uši, objednejte se ke kožnímu lékaři, nebo se dohodněte s pediatrem, kam chodíte s vašimi ratolestmi. Lékař vám ucho propíchne speciální jehlou s kanylou. Počítejte s trochou bolesti, ranka však většinou moc nekrvácí.

Náušnice si musíte přinést už s sebou. Nedávejte si do uší hned po propíchnutí bižuterii. Vhodné jsou výrobky z ryzích kovů – ze zlata, stříbra či lékařské oceli.

Po zákroku je potřeba dírku čistit lihem a potírat protizánětlivou mastičkou, aby se předešlo hnisání. Někdy se ale objeví alergická reakce na materiál náušnic, takže je musíte vyměnit za jiné.

U malého procenta osob se objevuje bouřlivá alergie na jakýkoliv materiál v uchu, takže se musí bez této ozdoby navždy obejít.

Kdy ke kosmetičce či do salonu?

Další možností je nechat si udělat dírku do ucha nastřelovací pistolí. Ihned po zákroku dostanete do uší provizorní náušnice z lékařské oceli nebo titanu. Ty musíte nosit asi tři neděle a pak si teprve nasadit jiné.

Pokud si necháváte uši nastřelit přímo ve zlatnictví nebo v piercingovém salonu, kde mají bohatou nabídku šperků, můžete si rovnou vybrat podle svého gusta. K nastřelení se také musíte uchýlit, pokud už náušnice v lalůčku máte, ale chcete ještě několik dalších.

Rizika nastřelování

Chrupavčité části uší a i některá další citlivá místa na těle lékaři propichují jen neradi. Kritici nastřelování náušnic tvrdí, že na uchu je mnoho akupresurních bodů a nastřelením se mohou porušit.

Podle lékařů sice není dosud přesně prokázáno žádné tělesné ani psychické onemocnění, které by vzniklo jako následek porušení ušního lalůčku, a proto náušnice klidně mohou zdobit každého, kdo po tom zatouží.

Tip Paní domu: Osobně jsem se setkala s případem mladého muže, který si nechal nastřelit do horní části ucha několik ozdob a později začal trpět vleklými rýmami. Poté, co na radu lékaře kroužky z ucha odstranil, rýma jej okamžitě „opustila“.

Kolik zaplatíme?

U lékaře zaplatíte za propíchnutí jednoho ucha od 70 do 100 Kč. U nastřelování se ceny různí. Často je podmínkou v rámci nastřelení i koupě náušnice. Ceny se pohybují od 200 Kč za nastřelení ucha včetně koupě náušnice. Čím je náušnice kvalitnější nebo dražší, tím víc stoupne cena celého výkonu.

Kdy propíchnout uši dětem?

Píchání uší na náušničky doporučují pediatři dětem ve věku mezi 3.–4. měsícem, až po prvním očkování (trojkombinace: záškrt-tetanus-černý kašel). Náušnice jsou nejlepší zlaté. Před výkonem je třeba je na 24 hodin namočit do čistého lihu.

Po řádné dezinfekci ušních boltců se jednorázovou jehlou s tenkým plastovým obalem (trubičkou) ušní lalůček propíchne, jehla se v uchu z obalu vytáhne a do trubičky se nasune konec náušnice a trubička se i s náušnicí vytáhne ven. Pak se už jen náušnice zavře. Vše trvá pár minut, krvácení je minimální, ve většině případů téměř žádné.

Tip Paní domu: Pro děti se nejlépe hodí náušnice s uzávěrem vpředu. Zcela nevhodné jsou tzv. šroubovací. Dítě mohou konce náušnice píchat do kůže za ušima a šroubek také často zarůstá do kůže a následně hnisá.

Ozdoba do pupíku

Piercing v pupíku nad plavkami poutá pozornost. Šperk se nepíchá přímo do této části těla, ale do kožní řasy mírně nad ní. Pokud má člověk pupík mělký nebo plochý, může to být problém. Řasa se pak hledá obtížně.

V tomto případě je lepší zvolit některou z nalepovacích ozdob nebo falešný magnetický piercing. Nevyžadují vpich do pokožky.

Otoky a infekce

Málo se ale píše o zdravotních úskalích, která tento druh krášlení někdy provázejí. Není jich zrovna málo. Rány, které vzniknou zavedením náušnic, kroužků a dalších ozdob do různých částí těla, se hojí různě.

Někomu bez problému, jinému naopak pomalu a s obtížemi. Pokud člověk ví, že patří ke druhé skupině lidí, měl by si piercing rozmyslet nebo uvažovat o zmíněných náhradách. Nejčastěji se objevující komplikací bývají drobná krvácení, otoky a infekce.

Vzácněji se objeví granulom, tedy nehezky vyhlížející tkáň, která se podobá syrovému masu. Většinou vzniká v místě chronického zánětu. Jeho léčba bývá obtížná.

Pozor na jizvy!

Piercing není vhodný ani pro jedince se sklonem k tvorbě keloidních, tedy zduřelých jizev. Mívají červenou nebo fialovou barvu. Pokud si nejste jisti, zda k nim nepatříte zrovna vy, zeptejte se na názor svého kožního lékaře. Může vám udělat i drobný test.

Tip Paní domu: Není vhodné, aby po provedení piercingu spala s námi v posteli zvířata. V té době je nutné vynechat i plavání, vířivky či saunu. Ránu musíte udržovat v čistotě, oplachovat ji teplou vodou, vyhýbat se jejímu zapaření. Hojení brzdí i stres a fyzicky či duševně namáhavá práce.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.