Domů     Náušnice a piercing: paráda s rizikem
Náušnice a piercing: paráda s rizikem
7.5.2020

Když už se k podobnému zkrášlení odhodláte, rozhodně se vyvarujte domácí rukodělné práce. Do takového dobrodružství se určitě nepouštějte a obraťte se na kosmetičku či na specializovaný piercingový salon.

Jestli se rozhodnete nechat si propíchnout uši, objednejte se ke kožnímu lékaři, nebo se dohodněte s pediatrem, kam chodíte s vašimi ratolestmi. Lékař vám ucho propíchne speciální jehlou s kanylou. Počítejte s trochou bolesti, ranka však většinou moc nekrvácí.

Náušnice si musíte přinést už s sebou. Nedávejte si do uší hned po propíchnutí bižuterii. Vhodné jsou výrobky z ryzích kovů – ze zlata, stříbra či lékařské oceli.

Po zákroku je potřeba dírku čistit lihem a potírat protizánětlivou mastičkou, aby se předešlo hnisání. Někdy se ale objeví alergická reakce na materiál náušnic, takže je musíte vyměnit za jiné.

U malého procenta osob se objevuje bouřlivá alergie na jakýkoliv materiál v uchu, takže se musí bez této ozdoby navždy obejít.

Kdy ke kosmetičce či do salonu?

Další možností je nechat si udělat dírku do ucha nastřelovací pistolí. Ihned po zákroku dostanete do uší provizorní náušnice z lékařské oceli nebo titanu. Ty musíte nosit asi tři neděle a pak si teprve nasadit jiné.

Pokud si necháváte uši nastřelit přímo ve zlatnictví nebo v piercingovém salonu, kde mají bohatou nabídku šperků, můžete si rovnou vybrat podle svého gusta. K nastřelení se také musíte uchýlit, pokud už náušnice v lalůčku máte, ale chcete ještě několik dalších.

Rizika nastřelování

Chrupavčité části uší a i některá další citlivá místa na těle lékaři propichují jen neradi. Kritici nastřelování náušnic tvrdí, že na uchu je mnoho akupresurních bodů a nastřelením se mohou porušit.

Podle lékařů sice není dosud přesně prokázáno žádné tělesné ani psychické onemocnění, které by vzniklo jako následek porušení ušního lalůčku, a proto náušnice klidně mohou zdobit každého, kdo po tom zatouží.

Tip Paní domu: Osobně jsem se setkala s případem mladého muže, který si nechal nastřelit do horní části ucha několik ozdob a později začal trpět vleklými rýmami. Poté, co na radu lékaře kroužky z ucha odstranil, rýma jej okamžitě „opustila“.

Kolik zaplatíme?

U lékaře zaplatíte za propíchnutí jednoho ucha od 70 do 100 Kč. U nastřelování se ceny různí. Často je podmínkou v rámci nastřelení i koupě náušnice. Ceny se pohybují od 200 Kč za nastřelení ucha včetně koupě náušnice. Čím je náušnice kvalitnější nebo dražší, tím víc stoupne cena celého výkonu.

Kdy propíchnout uši dětem?

Píchání uší na náušničky doporučují pediatři dětem ve věku mezi 3.–4. měsícem, až po prvním očkování (trojkombinace: záškrt-tetanus-černý kašel). Náušnice jsou nejlepší zlaté. Před výkonem je třeba je na 24 hodin namočit do čistého lihu.

Po řádné dezinfekci ušních boltců se jednorázovou jehlou s tenkým plastovým obalem (trubičkou) ušní lalůček propíchne, jehla se v uchu z obalu vytáhne a do trubičky se nasune konec náušnice a trubička se i s náušnicí vytáhne ven. Pak se už jen náušnice zavře. Vše trvá pár minut, krvácení je minimální, ve většině případů téměř žádné.

Tip Paní domu: Pro děti se nejlépe hodí náušnice s uzávěrem vpředu. Zcela nevhodné jsou tzv. šroubovací. Dítě mohou konce náušnice píchat do kůže za ušima a šroubek také často zarůstá do kůže a následně hnisá.

Ozdoba do pupíku

Piercing v pupíku nad plavkami poutá pozornost. Šperk se nepíchá přímo do této části těla, ale do kožní řasy mírně nad ní. Pokud má člověk pupík mělký nebo plochý, může to být problém. Řasa se pak hledá obtížně.

V tomto případě je lepší zvolit některou z nalepovacích ozdob nebo falešný magnetický piercing. Nevyžadují vpich do pokožky.

Otoky a infekce

Málo se ale píše o zdravotních úskalích, která tento druh krášlení někdy provázejí. Není jich zrovna málo. Rány, které vzniknou zavedením náušnic, kroužků a dalších ozdob do různých částí těla, se hojí různě.

Někomu bez problému, jinému naopak pomalu a s obtížemi. Pokud člověk ví, že patří ke druhé skupině lidí, měl by si piercing rozmyslet nebo uvažovat o zmíněných náhradách. Nejčastěji se objevující komplikací bývají drobná krvácení, otoky a infekce.

Vzácněji se objeví granulom, tedy nehezky vyhlížející tkáň, která se podobá syrovému masu. Většinou vzniká v místě chronického zánětu. Jeho léčba bývá obtížná.

Pozor na jizvy!

Piercing není vhodný ani pro jedince se sklonem k tvorbě keloidních, tedy zduřelých jizev. Mívají červenou nebo fialovou barvu. Pokud si nejste jisti, zda k nim nepatříte zrovna vy, zeptejte se na názor svého kožního lékaře. Může vám udělat i drobný test.

Tip Paní domu: Není vhodné, aby po provedení piercingu spala s námi v posteli zvířata. V té době je nutné vynechat i plavání, vířivky či saunu. Ránu musíte udržovat v čistotě, oplachovat ji teplou vodou, vyhýbat se jejímu zapaření. Hojení brzdí i stres a fyzicky či duševně namáhavá práce.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot