Drobná škrábnutí nebo popíchání o trny jsou vstupní branou pro infekce, a těch právě na zahradě číhá nemálo. V lepším případě jsou to bakterie, které způsobí jen hnisání ranky jako zlaté stafykokoky nebo streptokoky.
Přesto by i při těchto drobných zraněních ze zahrady měli být velmi opatrní lidé oslabení jinou vážnou nemocí nebo cukrovkáři. A to nejen proto, že se v jejich případě zanícená ranka dlouho hojí.
Mikroby se mohou také pomnožit, proniknout do krevního oběhu a způsobit otravu krve.
Co hrozí
I pro zdravé jedince je pak závažná infekce leptospirózy. Je to nemoc přenosná ze zvířat na lidi a jejím nejčastějším zdrojem bývají potkani. Na zahradu je vábí hlavně rozkládající se zbytky jídel na kompostu.
Proto je právě kompost je místem, kde se na zahradě můžete leptospirózou nejspíše nakazit.
Pozor hlavně na kompost
Nemoc svým průběhem nejdříve připomíná pravou chřipku s vysokými horečkami, někdy ale následuje druhá fáze s příznaky podobnými meningitidě a poruchou funkce ledvin. Při těžkém průběhu nebo nedostatečném účinku antibiotik může dojít až k selhání ledvin.
Vlhkost v kompostu vytváří dobré podmínky také pro množení legionell a clostridií, které způsobují tetanus. Ochranou proti těmto infekcím jsou právě pevné rukavice a pevná obuv.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock