Domů     Na Slovácko nejen za vínem
Na Slovácko nejen za vínem
3.12.2020

Pokud nevíte, kam se vydat třeba na kratší dovolenou, zkuste jihovýchodní Moravu. Slovácko, kraj natolik rozmanitý, že si vybere každý.

Slovácko není jen oblast živých lidových zvyků, cimbálové muziky, slivovice a vína. Najdete tu také rozlehlé listnaté lesy na svazích Chřibů, legendární orchidejové louky Bílých Karpat a spoustu památek.

Můžete chodit pěšky, jezdit na kole, lodí nebo vychutnávat víno a pohled na barvící se stráně.

Do skanzenu

Ideálním způsobem, jak poznat historii místa, je návštěva skanzenu. Ten ve Strážnici je světově proslulý.

Jsou tu zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.

Celkem můžete vidět 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí. Vinařovo srdce zaplesá nad ukázkou vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem. Mimochodem je to jediná expozice svého druhu na našem území.

Na vodu

Turistickým tahákem je Baťův kanál, unikátní technická památka, která byla vystavěna v letech 1934–1938. Měla zajistit závlahový systém pro oblast Moravského Slovácka a sloužit k dopravě hnědého uhlí do Otrokovic pro Baťovy závody.

Dnes je vyhledávanou turistickou atrakcí. Poplujete romantickou lužní přírodou, poznáte ptačí rezervace, slovácké víno, vinné sklepy, historická města, naučné stezky i ojedinělé technické památky.

Navíc se nabízí možnost spojit plavbu s cyklistikou, a tak svůj pobyt můžete doplnit cyklistickým výletem do Bílých Karpat nebo Chřibů a návštěvou chráněných přírodních lokalit.

Víno budiž pochváleno

Období vinobraní je jako stvořené k ochutnávání, minulé úrody a těšení se na další. Začít můžete třeba ve starobylém městě Bzenec.

Bzenecký ryzlink rýnský, kterému tady ovšem nikdo neřekne jinak než lipka, patří mezi ve světě nejvíce ceněná vína české provenience. Co by kamenem dohodil od Bzence stojí malebná vesnička Petrov se souborem chráněných vinných sklepů Plže.

Zahloubené, vápnem bílené sklípky tu postupně vznikaly už od 15. století, a patří tak mezi nejstarší památky lidové architektury u nás. Až tudy budete procházet, všimněte si, že některé sklípky mají na spodní straně pruh modrý, zatímco jiné modro-červený.

Červená barva tady podle tradice dává najevo, že majitelé mohou nabídnout nejen dobré víno, ale i děvče na vdávání. Proslulé sklepní uličky najdete i v Prušánkách, Nechorách nebo v Blatnici pod svatým Antonínkem.

Tady se ale nadzemní části sklepů určené ke společenské zábavě říká častěji búdy.

Něco od žaludku

Slovácká kuchyně je rozmanitá a i v této oblasti se mohou recepty v různých rodinách trochu lišit. Na tom ale není nic divného. Takže až vám zakručí v břiše, vyzkoušejte třeba báleše, lokše s mákem a povidly nebo třeba trnkovou omáčku.

A kdyby vám někdo nabídl kravinec, neváhejte, je to dobrota. Dříve se toto jídlo, taky se mu říkalo nádenica, dávalo sezónním pracovníkům za dobrou práci. Je to vlastně taková placka ze zelí, brambor, cibule a slaniny, která se sype ovčím sýrem.

Ej, od Buchlova větr…

Tuhle písničku určitě znáte už proto se na hrad musíte podívat. Stojí asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný. Jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století.

Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a je jedním z nejstarších hradů u nás. Návštěvnických okruhů je několik, takže si můžete vybrat, do jaké hloubky chcete hrad poznat.

Ale určitě nezapomeňte vystoupat na věž, která slouží jako rozhledna a je z ní krásný kruhový výhled.

V Hodoníně

Asi budete vědět, že právě tady se narodil prezident Masaryk. Ale možná nevíte, že jsou tu také lázně. Mimochodem i takhle se dá pojmout dovolená. A víte, jak se tu léčí?

Přírodním léčebným zdrojem používaným v Lázních Hodonín je jodobromová minerální voda solanka. Jedná se o minerální vodu třetihorního původu.

Působí na pojivovou tkáň cévního a pohybového systému, a proto je využívána při léčbě cévních a neurologických nemocí, při chorobách pohybového systému, gynekologických potížích, stavech po popáleninách. Má výrazné celkové protizánětlivé a lokální hojivé účinky.

Zámek Milotice

Nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Najdete ho kousek od Hodonína a je to opravdu skvost. V jeho areálu najdeme jízdárnu, konírnu, oranžerii a francouzský park.

Zámecká instalace nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilern-Aspang, kteří museli odejít v roce 1945. Můžete se vrátit ale do historie hlouběji za pomocí kostýmů. Můžete si je obléci v kostymérně na 30 minut.

Během této půlhodiny máte možnost se v kostýmu vyfotografovat a procházet se francouzskou zahradou, anglickým parkem nebo nádvořími sami, bez průvodce. Do interiéru zámku se v kostýmech nechodí (výjimkou jsou pouze kostýmové školní prohlídky v květnu a červnu).

A nemusíte se bát, že se na vás nedostane, kostymérna disponuje 160 kostýmy různých velikostí.

Zajímavé adresy

www.slavnostivinauh.cz

www.hrad-buchlov.cz

wineofczechrepublic.cz

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock, hausbotempobataku.cz, topzine.cz, laznehodonin.cz, straznice-mesto.cz, zamekmilotice.cz

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru