… a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor.
Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“.
Ještě než začnete
Pojďte se do svého sklepa zamilovat a dopřejte mu a také sami sobě to nejlepší. Úplně nejdříve si sedněte doma ke stolu a sepište si, co všechno ve sklepě chcete skladovat. Podle toho si navrhněte, jak si ho vybavíte.
Pak by mělo následovat vyklizení této nenáročné místnosti. Asi by si zasloužila vymalovat, případně položit novou podlahu (jestli je to potřeba). Vyplatí se dlažba nebo speciální litý podklad pro zátěžové místnosti.
K jejich pokládce využijte šikovné kutily, které vám nabídnou přímo v prodejně, kde dlažbu koupíte. Teprve pak se pusťte do zařizování.
1. To správné vybavení
Přehledný, abyste v něm všechno bez potíží našli, a takový, který se snadno a rychle uklidí. Takový by měl být sklep, ať již ho máte kdekoli. To nejlépe zajistí sestava regálů a polic, do kterých si vše uspořádáte.
Je logické, když si sem odložíte věci, které jsou sezonní a jež momentálně nevyužíváte. Důležité je mít vše uspořádané tak, abyste uložené věci neodsoudili ke zkáze, a to z jakéhokoli důvodu. Jako další si do sklepa dejte držáky. Takové, které využijete.
a) Regály, police a skříňky
Kupte si regály, které můžete podle potřeby nastavovat a upravovat přikoupením dalších jak do délky, tak i do šířky. A které mají variabilní rozložení polic. Prodávají se plastové, kovové, dřevěné nebo kombinované.
Pro vaši bezpečnost je určitě nenechávejte jen stát, ale zafixujte je přichycením ke zdi, aby opravdu nespadly. Svoje poklady sem můžete volně vyskládat, nebo uložit do boxíků či přepravek. Popište si je, abyste přesně věděli, co ve které přepravce nebo boxíku máte.
Tip Paní domu: Ptejte se na nosnost a proberte s prodávajícím, jaká je vhodná právě pro vás (a sice podle toho, co všechno sem budete ukládat).
b) Držáky a kolejničky s háky
Jsou prima a moc praktické. Většinou se montují přímo na zeď a slouží k zavěšení sezonních věcí. Koupit si můžete například speciální držák nebo kolejničku:
* na kolo (nebo hned na dvě, na čtyři…)
* na lyže (také vybírejte podle toho, kolik jich doma máte)
* na pneumatiky (a jen si měníte podle sezony zimní za letní)
c) Přepravky
Budete ve sklepě ukládat také ovoce nebo zeleninu? Pak se vám vyplatí speciální, k tomu určené přepravky a pro lepší manipulaci s nimi také podvozky.
2. Co do sklepa (ne)patří
Tak, první a velmi důležitý krok máte za sebou. Sklep je připravený pojmout všechny (no, skoro všechny) poklady, o nichž soudíte, že je určitě musíte uchovat na dobu pozdější. Pojďme si tedy vyjmenovat, co sem opravdu, ale opravdu nepatří.
* Na vašem zvážení je, jestli sem uložíte opravdu drahé sezonní věci, třeba značkové sportovní vybavení (kolo, lyže, snowboard, nafukovací loďka, výbava pro windsurfing,…). V takovém případě ale určitě popřemýšlejte o velmi kvalitním zabezpečení sklepa. A samozřejmě také o dobré pojistce.
* Různé kompoty a zavařeniny, zvlášť když jich máte hojně, si o uskladnění na sklepním regále přímo říkají. A vhodně doplní prázdné zavařovačky, které sem také patří.
* Stejné je to s čerstvým ovocem a zeleninou, potažmo bramborami, určenými k uskladnění. Optimální pro ně je, když je ve sklepě chladno. Místnosti v panelových domech k takovému účelu moc vhodné nejsou, protože je v nich přílišné teplo.
* Další „drobnosti“ už zvažte.
Vyřazený televizor, pytel hraček po dítěti, které dnes již mutuje a většinu času prosedí u počítače, krabice s naťuklými hrníčky nebo igelitový pytel s halenkami, jež se nějak podivně srazily a už vám nejsou, vám – ruku na srdce – budou jen zabírat místo a stejně je již nikdy nepoužijete.
Možná se vyplatí něco vhodit do speciálních kontejnerů na oblečení, něco rozdat a třeba se podaří i něco prodat za symbolickou cenu. Zbavovat se zbytečností je dobrá věc, která osvobozuje nejen místo, ale i duši. Uvidíte, jak se vám bude po jejich odstranění volněji dýchat.
* Ať už se k tomu odhodláte nebo ne, co do sklepa rozhodně nepatří, jsou odpadky. Ty zlikvidujte bez lítosti. Ať už jsou jakékoli, patří do popelnice nebo na skládku či do sběrného dvora.
K odpadu patří také staré matrace, nevzhledný ošoupaný nábytek, vysloužilé elektrospotřebiče, oprýskané hrnce… Když už jste se pustili do velkého úklidu, vymeťte všechno tohle harampádí pryč.
* Zapomeňte také na skladování hořlavých nebo výbušných látek.
* A asi není třeba připomínat, že sem nepatří ani cennosti, věci mimořádné umělecké či historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Těm obstarejte nedobytný trezor.
3. Proti zlodějům chytře
Když si to všechno pěkně poskládáte, nezapomeňte na pořádné zabezpečení, abyste o nic nepřišli. A neopomeňte navštívit také pojišťovnu. Ta většinou neurčí přesně, co můžete nebo nesmíte ve sklepě mít.
Při plnění pojistky v případě, že by se k vám zloději přece jen vloupali, zkoumají, jestli jste měli sklep přiměřeně k ceně uloženým věcem zabezpečený. Obecně by měl mít takové zabezpečení jako byt.
Někdy už při sjednávání pojistné smlouvy vám určí strop plnění. Může to být například deset tisíc korun bez ohledu na to, co uvnitř bylo.
a) Co říká právo
Abyste si mohli sklep pojistit, měl by být uzamykatelný, výlučně vámi užívaný a měl by se nacházet v téže budově, v níž máte byt (maximálně na stejném pozemku).
Při sjednávání pojistky se vám vyplatí porovnat jednotlivé pojišťovny, protože jejich nabídky se docela hodně liší. Výplata škody také může pro vás být zklamáním, zvlášť když vám pojišťovna vyplatí pouhá dvě procenta z celkové pojistné částky.
Tip Paní domu: Jednou z podmínek pro pojištění sklepa a případné následné výplaty pojistné události je nutnost jeho zabezpečení tak, aby dovnitř nebylo vidět.
b) Jen petlice nestačí
Postarejte se, aby zámek byl opravdu kvalitní. Nejlépe bezpečnostní, dózický, nejlépe v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prvky.
Tip Paní domu: K pojištění kola nabízejí některé pojišťovny (například ČPP nebo Pojišťovna ČSOB) speciální pojistku. Seznamte se ale důkladně s podmínkami výplaty pojistného plnění.
4. Chytrý nápad
Máte spoustu věcí, kterých se zbavit nechcete, ale do svého sklepa je prostě dát nemůžete? Jednoduše se vám sem už nevejdou? Bezpečně si vše uložte do speciálních skladových prostor, které jsou hlídány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Střeženy jsou nepřetržitě po celý rok. Díky unikátnímu osobnímu kódu máte navíc přístup ke svému zabezpečenému skladu 24 hodin, 365 dní v roce, nikdo vás neomezuje v tom, abyste se ke svým uskladněným věcem kdykoliv dostali.
Samozřejmostí je monitoring veškerých prostor tím nejkvalitnějším kamerovým systémem a pojištění uskladněných věcí. Za tuto službu se platí a společností, které ji nabízejí, je víc. Kontakty na ně najdete na internetu.
Foto: Shutterstock