Domů     Na chodidla zapomínáme…
Na chodidla zapomínáme…
6.12.2021

… a vzpomeneme si, až se ohlásí sama. Příjemné to nebývá a náprava potíží vyžaduje trpělivost.

Pohodlná zimní obuv hodně skryje. Bohužel ale také podporuje rozvoj dalších problémů, především plísňových infekcí. Péče o chodidla by rozhodně neměla být záležitostí sezonní, ale celoroční.

* Otlaky a mozoly

Příčinou bývá především nevhodná a špatně padnoucí obuv. Zvláště pečlivě by obuv měli vybírat lidé s tvarovými odchylkami nohy, především pokud trpí vbočenými palci nebo kladívkovými prsty.

Jinak se na místě, kde obuv chodidlo utlačuje, začne tvořit vyšší vrstva zatvrdlé kůže.

Trochu jiným mechanismem vznikají mozoly, ačkoli jde také o silnější vrstvu zatvrdlé kůže. Tvoří se při zvýšeném tření, zpravidla chodidla o stélku, což jinak řečeno znamená, že noha v botě klouže.

Jednoduchým řešením může být pořízení vhodné vložky, která zabrání klouzání a současně bude dostatečně měkká.

Co pomůže

– V akutní fázi, když vznikne bolestivý otlak, přinesou úlevu pěnové náplasti. Nevýhodou je jejich vyšší cena, takže jsou jen první pomocí. Nutná je změna obuvi za vhodnější a odstraňování zatvrdlé kůže.

– Pro změkčení zatvrdlin pomáhají teplé koupele s 10 až 15 kapkami tea tree oleje. Po 15 minutách nohy chodidla osušte. Pak pemzou nebo pilníkem jemně odstraňte část zatvrdlé kůže.

Nepostupujte příliš razantně, lepší je ošetření několikrát trpělivě opakovat, než riskovat poškození kůže. Ta se na chodidlech obtížně hojí.

– Změkčující efekt má také jablečný ocet. Do vody pro koupel chodidel přidejte asi půl šálku jablečného octa a nechte působit 10 minut. Místo octa lze použít také citronovou šťávu.

– Tradičním prostředkem ke změkčení zatvrdlé kůže chodidel je solná koupel, pomáhá k hlubšímu pronikání vlhkosti do kůže. Vystačíte i s běžnou kuchyňskou solí, ale příjemnější pocit budete mít z koupele se solí obohacené éterickými oleji a rostlinnými výtažky. Na trhu je takových produktů velký výběr.

* Kuří oka

Vznikají na místech dlouhodobě vystavených tlaku obuvi. Ztluštělá kůže vytvoří malý kuželovitý tvar, který roste dovnitř, tlačí na tkáně a tím způsobuje bolest.

Čím dřív se problém začne řešit, tím lépe, ztluštělá vrstva může zasahovat překvapivě hluboko a domácké odstranění může být nebezpečné.

Co pomůže

– V první řadě je třeba vyměnit obuv, aby na kuří oko netlačila, a tím se zastavil jeho další růst.

– Úlevu mohou přinést pěnové a gelové náplasti, ale jsou jen první pomocí. Bez výměny obuvi a dalšího ošetření kuří oka nezmizí.

– Kuří oko je třeba změkčit. K tomu účelu se prodávají náplasti, roztoky a masti s kyselinou salicylovou. Při použití je třeba opatrnosti, látka může podráždit okolní neztluštělou kůži.

Šetrnější alternativou je vrbová tinktura jakožto přírodní a méně koncentrovaný zdroj kyseliny salicylové. Hodí se na koupele nohou, ale lze ji na ohraničenou plochu kuří oka také nanést neředěnou.

– Jemnější, ale bezpečný změkčující účinek má koupel ve vodě s přídavkem jedlé sody.

– Změkčené kuří oko se pak dá postupně odstraňovat pilníkem nebo pemzou. Mnohdy ale bývá rozumnější ponechat tuto úpravu odborníkům, kteří mají vhodné vybavení a zkušenosti.

Pozor: V některých případech může být domnělé kuří oko ve skutečnosti bradavicí. Proto je lepší útvar doma nevyřezávat a nejprve se poradit s pedikérkou nebo lékařem.

* Popraskaná chodidla

Pokud je kůže celkově podél obvodu chodila ztluštělá a suchá, pak se v ní tlakem váhy těla při chůzi nebo při dlouhém stání mohou začít tvořit trhliny. Jsou bolestivé a hůře se hojí.

Co pomůže

– Prvním krokem je vždy změkčující koupel a pak zábal – ideálně se hodí měsíčková mast. Je hojivá a současně kůži dál změkčí.

– Místo zábalu lze zkusit také masáž mandlovým olejem nebo kokosovým tukem. Poté odstraňte hrubou kůži pemzou nebo pilníkem.

– Pro zlepšení stavu je nezbytné každodenní promazávání nemastným, ale intenzivně hydratujícím přípravkem. Jako účinná složka se používá především urea, vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo jojobovým olejem.

– Občas můžete chodidlům dopřát noční péči a namazat je hydratačním tělovým mlékem. Pak si navlékněte ponožky, aby se mléko neotřelo do lůžkovin a zůstalo na chodidlech.

* Plísňové infekce

Jsou častější, než si myslíte. Zkušenost s nimi má zhruba třetina populace. Šíří se hlavně v létě, kdy chodíme naboso. Hlavními zdroji infekce jsou nejen koupaliště a bazény, ale také sauny a překvapivě i hotelové pokoje.

Setkání s infekcí ještě neznamená, že musíte onemocnět. Důležitou roli hraje také nepoškozenost kůže a dobře fungující imunitní systém. Proto plísňovými infekcemi nohou trpí hlavně lidé s imunitními poruchami, diabetici a senioři. Objevit se ale mohou i po léčbě antibiotiky.

Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, použít lze volně prodejné přípravky (tzv. antimykotika) ve formě mastí, krémů, laků na nehty či roztoků. Je třeba ovšem počítat s tím, že i po zdánlivém vyléčení se vyrážka může znovu objevit.

Co pomůže

– Změňte obuv za prodyšnější typ. Právě vlhko a teplo v zapařených botách urychluje růst plísní.

– Užitečné jsou dezinfikující koupele. Pro ty lze využít hypermangan či byliny, například tymiánový olej.

– Pomáhá také koupel s černým čajem. Na 1 l vroucí vody použijte 6 čajových sáčků a nechte je 15 minut louhovat a dalších 15 minut pak chodidla koupejte. Účinnou látkou je tanin obsažený v čaji, který pomáhá omezit růst kožní plísně.

– Účinný je také tea tree olej. Působí protizánětlivě, likviduje bakterie a mikroskopické plísně. Kromě toho je také intenzivně hojivý.

* Pocení a zápach nohou

Nadměrné pocení chodidel nepodporuje jen růst kožních plísní, ale také populační explozi bakterií, které na kůži normálně sídlí. Ty pot využívají a rozkládají.

Při rozkladu vzniká mimo jiné kyselina máselná, ostře páchnoucí látka, která je zodpovědná za pach chodidel. Při přemnožení bakterií je odér intenzivní.

Tento problém postihuje především muže, a to z toho důvodu, že mají na chodidlech přirozeně více potních žláz než ženy.

Co pomůže

– Pořiďte si kvalitní obuv z materiálů, které umožňují odvětrávání potu. Důležité je také obuv denně střídat. Důkladné proschnutí propocených bot trvá v chladném ročním období až 48 hodin. Užitečné jsou také náhradní vložky.

– Dobrá hygiena je podstatná, pocení ale nezabrání. Chodidla se mohou zpotit už krátce po umytí, nemá tedy smysl mýt si nohy vícekrát denně, neboť kůže bude suchá a náchylná k popraskání a infekcím.

– Prospívají také obdobné koupele jako v případě plísňových infekcí. Koupel s tea tree působí antibakteriálně a tím omezuje zápach. Koupel s černým čajem poněkud omezuje pocení a také snižuje populaci bakterií na kůži.

– Velmi účinný je v koupeli také šalvějový olej. Obsahuje antiseptický thujon, který likviduje bakterie, viry i mikroskopické plísně. Šalvěj současně snižuje pocení.

Šikovně na domácí pedikúru

1. Prvním krokem má vždy být koupel nohou. Stačí i samotná teplá voda, ale pro větší pocit svěžesti lze přidat levandulový nebo rozmarýnový olej. Optimální délka koupele je 15 až 20 minut.

2. Následuje peeling hrubší kůže. Aby zhrubnutí nepřerostlo ve zrohovatění kůže, je nutné dopřávat kůži peeling jednou týdně.

3. Pokud se zrohovatění nepovedlo předejít, musíme zatvrdlou kůži odstranit pemzou nebo skleněným pilníkem na paty. Tím pohybujeme vždy směrem k prstům, nikdy naopak ani střídavě sem a tam.

4. Pro úpravu nehtů je bezpodmínečně nutné používat jen kleštičky a pilník. Nůžky, zejména se špičatými hroty, mohou poranit jemnou kůži. I malé trhlinky se přitom na prstech pomalu hojí a obvykle hnisají.

5. Závěrečným úkonem by mělo být nanesení krému určeného pro péči na nohy. Má zvláčnit a hydratovat jemnou kůži na nártu i mezi prsty a zatvrdliny na chodidle.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i