Domů     Na chodidla zapomínáme…
Na chodidla zapomínáme…
6.12.2021

… a vzpomeneme si, až se ohlásí sama. Příjemné to nebývá a náprava potíží vyžaduje trpělivost.

Pohodlná zimní obuv hodně skryje. Bohužel ale také podporuje rozvoj dalších problémů, především plísňových infekcí. Péče o chodidla by rozhodně neměla být záležitostí sezonní, ale celoroční.

* Otlaky a mozoly

Příčinou bývá především nevhodná a špatně padnoucí obuv. Zvláště pečlivě by obuv měli vybírat lidé s tvarovými odchylkami nohy, především pokud trpí vbočenými palci nebo kladívkovými prsty.

Jinak se na místě, kde obuv chodidlo utlačuje, začne tvořit vyšší vrstva zatvrdlé kůže.

Trochu jiným mechanismem vznikají mozoly, ačkoli jde také o silnější vrstvu zatvrdlé kůže. Tvoří se při zvýšeném tření, zpravidla chodidla o stélku, což jinak řečeno znamená, že noha v botě klouže.

Jednoduchým řešením může být pořízení vhodné vložky, která zabrání klouzání a současně bude dostatečně měkká.

Co pomůže

– V akutní fázi, když vznikne bolestivý otlak, přinesou úlevu pěnové náplasti. Nevýhodou je jejich vyšší cena, takže jsou jen první pomocí. Nutná je změna obuvi za vhodnější a odstraňování zatvrdlé kůže.

– Pro změkčení zatvrdlin pomáhají teplé koupele s 10 až 15 kapkami tea tree oleje. Po 15 minutách nohy chodidla osušte. Pak pemzou nebo pilníkem jemně odstraňte část zatvrdlé kůže.

Nepostupujte příliš razantně, lepší je ošetření několikrát trpělivě opakovat, než riskovat poškození kůže. Ta se na chodidlech obtížně hojí.

– Změkčující efekt má také jablečný ocet. Do vody pro koupel chodidel přidejte asi půl šálku jablečného octa a nechte působit 10 minut. Místo octa lze použít také citronovou šťávu.

– Tradičním prostředkem ke změkčení zatvrdlé kůže chodidel je solná koupel, pomáhá k hlubšímu pronikání vlhkosti do kůže. Vystačíte i s běžnou kuchyňskou solí, ale příjemnější pocit budete mít z koupele se solí obohacené éterickými oleji a rostlinnými výtažky. Na trhu je takových produktů velký výběr.

* Kuří oka

Vznikají na místech dlouhodobě vystavených tlaku obuvi. Ztluštělá kůže vytvoří malý kuželovitý tvar, který roste dovnitř, tlačí na tkáně a tím způsobuje bolest.

Čím dřív se problém začne řešit, tím lépe, ztluštělá vrstva může zasahovat překvapivě hluboko a domácké odstranění může být nebezpečné.

Co pomůže

– V první řadě je třeba vyměnit obuv, aby na kuří oko netlačila, a tím se zastavil jeho další růst.

– Úlevu mohou přinést pěnové a gelové náplasti, ale jsou jen první pomocí. Bez výměny obuvi a dalšího ošetření kuří oka nezmizí.

– Kuří oko je třeba změkčit. K tomu účelu se prodávají náplasti, roztoky a masti s kyselinou salicylovou. Při použití je třeba opatrnosti, látka může podráždit okolní neztluštělou kůži.

Šetrnější alternativou je vrbová tinktura jakožto přírodní a méně koncentrovaný zdroj kyseliny salicylové. Hodí se na koupele nohou, ale lze ji na ohraničenou plochu kuří oka také nanést neředěnou.

– Jemnější, ale bezpečný změkčující účinek má koupel ve vodě s přídavkem jedlé sody.

– Změkčené kuří oko se pak dá postupně odstraňovat pilníkem nebo pemzou. Mnohdy ale bývá rozumnější ponechat tuto úpravu odborníkům, kteří mají vhodné vybavení a zkušenosti.

Pozor: V některých případech může být domnělé kuří oko ve skutečnosti bradavicí. Proto je lepší útvar doma nevyřezávat a nejprve se poradit s pedikérkou nebo lékařem.

* Popraskaná chodidla

Pokud je kůže celkově podél obvodu chodila ztluštělá a suchá, pak se v ní tlakem váhy těla při chůzi nebo při dlouhém stání mohou začít tvořit trhliny. Jsou bolestivé a hůře se hojí.

Co pomůže

– Prvním krokem je vždy změkčující koupel a pak zábal – ideálně se hodí měsíčková mast. Je hojivá a současně kůži dál změkčí.

– Místo zábalu lze zkusit také masáž mandlovým olejem nebo kokosovým tukem. Poté odstraňte hrubou kůži pemzou nebo pilníkem.

– Pro zlepšení stavu je nezbytné každodenní promazávání nemastným, ale intenzivně hydratujícím přípravkem. Jako účinná složka se používá především urea, vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo jojobovým olejem.

– Občas můžete chodidlům dopřát noční péči a namazat je hydratačním tělovým mlékem. Pak si navlékněte ponožky, aby se mléko neotřelo do lůžkovin a zůstalo na chodidlech.

* Plísňové infekce

Jsou častější, než si myslíte. Zkušenost s nimi má zhruba třetina populace. Šíří se hlavně v létě, kdy chodíme naboso. Hlavními zdroji infekce jsou nejen koupaliště a bazény, ale také sauny a překvapivě i hotelové pokoje.

Setkání s infekcí ještě neznamená, že musíte onemocnět. Důležitou roli hraje také nepoškozenost kůže a dobře fungující imunitní systém. Proto plísňovými infekcemi nohou trpí hlavně lidé s imunitními poruchami, diabetici a senioři. Objevit se ale mohou i po léčbě antibiotiky.

Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, použít lze volně prodejné přípravky (tzv. antimykotika) ve formě mastí, krémů, laků na nehty či roztoků. Je třeba ovšem počítat s tím, že i po zdánlivém vyléčení se vyrážka může znovu objevit.

Co pomůže

– Změňte obuv za prodyšnější typ. Právě vlhko a teplo v zapařených botách urychluje růst plísní.

– Užitečné jsou dezinfikující koupele. Pro ty lze využít hypermangan či byliny, například tymiánový olej.

– Pomáhá také koupel s černým čajem. Na 1 l vroucí vody použijte 6 čajových sáčků a nechte je 15 minut louhovat a dalších 15 minut pak chodidla koupejte. Účinnou látkou je tanin obsažený v čaji, který pomáhá omezit růst kožní plísně.

– Účinný je také tea tree olej. Působí protizánětlivě, likviduje bakterie a mikroskopické plísně. Kromě toho je také intenzivně hojivý.

* Pocení a zápach nohou

Nadměrné pocení chodidel nepodporuje jen růst kožních plísní, ale také populační explozi bakterií, které na kůži normálně sídlí. Ty pot využívají a rozkládají.

Při rozkladu vzniká mimo jiné kyselina máselná, ostře páchnoucí látka, která je zodpovědná za pach chodidel. Při přemnožení bakterií je odér intenzivní.

Tento problém postihuje především muže, a to z toho důvodu, že mají na chodidlech přirozeně více potních žláz než ženy.

Co pomůže

– Pořiďte si kvalitní obuv z materiálů, které umožňují odvětrávání potu. Důležité je také obuv denně střídat. Důkladné proschnutí propocených bot trvá v chladném ročním období až 48 hodin. Užitečné jsou také náhradní vložky.

– Dobrá hygiena je podstatná, pocení ale nezabrání. Chodidla se mohou zpotit už krátce po umytí, nemá tedy smysl mýt si nohy vícekrát denně, neboť kůže bude suchá a náchylná k popraskání a infekcím.

– Prospívají také obdobné koupele jako v případě plísňových infekcí. Koupel s tea tree působí antibakteriálně a tím omezuje zápach. Koupel s černým čajem poněkud omezuje pocení a také snižuje populaci bakterií na kůži.

– Velmi účinný je v koupeli také šalvějový olej. Obsahuje antiseptický thujon, který likviduje bakterie, viry i mikroskopické plísně. Šalvěj současně snižuje pocení.

Šikovně na domácí pedikúru

1. Prvním krokem má vždy být koupel nohou. Stačí i samotná teplá voda, ale pro větší pocit svěžesti lze přidat levandulový nebo rozmarýnový olej. Optimální délka koupele je 15 až 20 minut.

2. Následuje peeling hrubší kůže. Aby zhrubnutí nepřerostlo ve zrohovatění kůže, je nutné dopřávat kůži peeling jednou týdně.

3. Pokud se zrohovatění nepovedlo předejít, musíme zatvrdlou kůži odstranit pemzou nebo skleněným pilníkem na paty. Tím pohybujeme vždy směrem k prstům, nikdy naopak ani střídavě sem a tam.

4. Pro úpravu nehtů je bezpodmínečně nutné používat jen kleštičky a pilník. Nůžky, zejména se špičatými hroty, mohou poranit jemnou kůži. I malé trhlinky se přitom na prstech pomalu hojí a obvykle hnisají.

5. Závěrečným úkonem by mělo být nanesení krému určeného pro péči na nohy. Má zvláčnit a hydratovat jemnou kůži na nártu i mezi prsty a zatvrdliny na chodidle.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského