Domů     Na chodidla zapomínáme…
Na chodidla zapomínáme…
6.12.2021

… a vzpomeneme si, až se ohlásí sama. Příjemné to nebývá a náprava potíží vyžaduje trpělivost.

Pohodlná zimní obuv hodně skryje. Bohužel ale také podporuje rozvoj dalších problémů, především plísňových infekcí. Péče o chodidla by rozhodně neměla být záležitostí sezonní, ale celoroční.

* Otlaky a mozoly

Příčinou bývá především nevhodná a špatně padnoucí obuv. Zvláště pečlivě by obuv měli vybírat lidé s tvarovými odchylkami nohy, především pokud trpí vbočenými palci nebo kladívkovými prsty.

Jinak se na místě, kde obuv chodidlo utlačuje, začne tvořit vyšší vrstva zatvrdlé kůže.

Trochu jiným mechanismem vznikají mozoly, ačkoli jde také o silnější vrstvu zatvrdlé kůže. Tvoří se při zvýšeném tření, zpravidla chodidla o stélku, což jinak řečeno znamená, že noha v botě klouže.

Jednoduchým řešením může být pořízení vhodné vložky, která zabrání klouzání a současně bude dostatečně měkká.

Co pomůže

– V akutní fázi, když vznikne bolestivý otlak, přinesou úlevu pěnové náplasti. Nevýhodou je jejich vyšší cena, takže jsou jen první pomocí. Nutná je změna obuvi za vhodnější a odstraňování zatvrdlé kůže.

– Pro změkčení zatvrdlin pomáhají teplé koupele s 10 až 15 kapkami tea tree oleje. Po 15 minutách nohy chodidla osušte. Pak pemzou nebo pilníkem jemně odstraňte část zatvrdlé kůže.

Nepostupujte příliš razantně, lepší je ošetření několikrát trpělivě opakovat, než riskovat poškození kůže. Ta se na chodidlech obtížně hojí.

– Změkčující efekt má také jablečný ocet. Do vody pro koupel chodidel přidejte asi půl šálku jablečného octa a nechte působit 10 minut. Místo octa lze použít také citronovou šťávu.

– Tradičním prostředkem ke změkčení zatvrdlé kůže chodidel je solná koupel, pomáhá k hlubšímu pronikání vlhkosti do kůže. Vystačíte i s běžnou kuchyňskou solí, ale příjemnější pocit budete mít z koupele se solí obohacené éterickými oleji a rostlinnými výtažky. Na trhu je takových produktů velký výběr.

* Kuří oka

Vznikají na místech dlouhodobě vystavených tlaku obuvi. Ztluštělá kůže vytvoří malý kuželovitý tvar, který roste dovnitř, tlačí na tkáně a tím způsobuje bolest.

Čím dřív se problém začne řešit, tím lépe, ztluštělá vrstva může zasahovat překvapivě hluboko a domácké odstranění může být nebezpečné.

Co pomůže

– V první řadě je třeba vyměnit obuv, aby na kuří oko netlačila, a tím se zastavil jeho další růst.

– Úlevu mohou přinést pěnové a gelové náplasti, ale jsou jen první pomocí. Bez výměny obuvi a dalšího ošetření kuří oka nezmizí.

– Kuří oko je třeba změkčit. K tomu účelu se prodávají náplasti, roztoky a masti s kyselinou salicylovou. Při použití je třeba opatrnosti, látka může podráždit okolní neztluštělou kůži.

Šetrnější alternativou je vrbová tinktura jakožto přírodní a méně koncentrovaný zdroj kyseliny salicylové. Hodí se na koupele nohou, ale lze ji na ohraničenou plochu kuří oka také nanést neředěnou.

– Jemnější, ale bezpečný změkčující účinek má koupel ve vodě s přídavkem jedlé sody.

– Změkčené kuří oko se pak dá postupně odstraňovat pilníkem nebo pemzou. Mnohdy ale bývá rozumnější ponechat tuto úpravu odborníkům, kteří mají vhodné vybavení a zkušenosti.

Pozor: V některých případech může být domnělé kuří oko ve skutečnosti bradavicí. Proto je lepší útvar doma nevyřezávat a nejprve se poradit s pedikérkou nebo lékařem.

* Popraskaná chodidla

Pokud je kůže celkově podél obvodu chodila ztluštělá a suchá, pak se v ní tlakem váhy těla při chůzi nebo při dlouhém stání mohou začít tvořit trhliny. Jsou bolestivé a hůře se hojí.

Co pomůže

– Prvním krokem je vždy změkčující koupel a pak zábal – ideálně se hodí měsíčková mast. Je hojivá a současně kůži dál změkčí.

– Místo zábalu lze zkusit také masáž mandlovým olejem nebo kokosovým tukem. Poté odstraňte hrubou kůži pemzou nebo pilníkem.

– Pro zlepšení stavu je nezbytné každodenní promazávání nemastným, ale intenzivně hydratujícím přípravkem. Jako účinná složka se používá především urea, vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo jojobovým olejem.

– Občas můžete chodidlům dopřát noční péči a namazat je hydratačním tělovým mlékem. Pak si navlékněte ponožky, aby se mléko neotřelo do lůžkovin a zůstalo na chodidlech.

* Plísňové infekce

Jsou častější, než si myslíte. Zkušenost s nimi má zhruba třetina populace. Šíří se hlavně v létě, kdy chodíme naboso. Hlavními zdroji infekce jsou nejen koupaliště a bazény, ale také sauny a překvapivě i hotelové pokoje.

Setkání s infekcí ještě neznamená, že musíte onemocnět. Důležitou roli hraje také nepoškozenost kůže a dobře fungující imunitní systém. Proto plísňovými infekcemi nohou trpí hlavně lidé s imunitními poruchami, diabetici a senioři. Objevit se ale mohou i po léčbě antibiotiky.

Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, použít lze volně prodejné přípravky (tzv. antimykotika) ve formě mastí, krémů, laků na nehty či roztoků. Je třeba ovšem počítat s tím, že i po zdánlivém vyléčení se vyrážka může znovu objevit.

Co pomůže

– Změňte obuv za prodyšnější typ. Právě vlhko a teplo v zapařených botách urychluje růst plísní.

– Užitečné jsou dezinfikující koupele. Pro ty lze využít hypermangan či byliny, například tymiánový olej.

– Pomáhá také koupel s černým čajem. Na 1 l vroucí vody použijte 6 čajových sáčků a nechte je 15 minut louhovat a dalších 15 minut pak chodidla koupejte. Účinnou látkou je tanin obsažený v čaji, který pomáhá omezit růst kožní plísně.

– Účinný je také tea tree olej. Působí protizánětlivě, likviduje bakterie a mikroskopické plísně. Kromě toho je také intenzivně hojivý.

* Pocení a zápach nohou

Nadměrné pocení chodidel nepodporuje jen růst kožních plísní, ale také populační explozi bakterií, které na kůži normálně sídlí. Ty pot využívají a rozkládají.

Při rozkladu vzniká mimo jiné kyselina máselná, ostře páchnoucí látka, která je zodpovědná za pach chodidel. Při přemnožení bakterií je odér intenzivní.

Tento problém postihuje především muže, a to z toho důvodu, že mají na chodidlech přirozeně více potních žláz než ženy.

Co pomůže

– Pořiďte si kvalitní obuv z materiálů, které umožňují odvětrávání potu. Důležité je také obuv denně střídat. Důkladné proschnutí propocených bot trvá v chladném ročním období až 48 hodin. Užitečné jsou také náhradní vložky.

– Dobrá hygiena je podstatná, pocení ale nezabrání. Chodidla se mohou zpotit už krátce po umytí, nemá tedy smysl mýt si nohy vícekrát denně, neboť kůže bude suchá a náchylná k popraskání a infekcím.

– Prospívají také obdobné koupele jako v případě plísňových infekcí. Koupel s tea tree působí antibakteriálně a tím omezuje zápach. Koupel s černým čajem poněkud omezuje pocení a také snižuje populaci bakterií na kůži.

– Velmi účinný je v koupeli také šalvějový olej. Obsahuje antiseptický thujon, který likviduje bakterie, viry i mikroskopické plísně. Šalvěj současně snižuje pocení.

Šikovně na domácí pedikúru

1. Prvním krokem má vždy být koupel nohou. Stačí i samotná teplá voda, ale pro větší pocit svěžesti lze přidat levandulový nebo rozmarýnový olej. Optimální délka koupele je 15 až 20 minut.

2. Následuje peeling hrubší kůže. Aby zhrubnutí nepřerostlo ve zrohovatění kůže, je nutné dopřávat kůži peeling jednou týdně.

3. Pokud se zrohovatění nepovedlo předejít, musíme zatvrdlou kůži odstranit pemzou nebo skleněným pilníkem na paty. Tím pohybujeme vždy směrem k prstům, nikdy naopak ani střídavě sem a tam.

4. Pro úpravu nehtů je bezpodmínečně nutné používat jen kleštičky a pilník. Nůžky, zejména se špičatými hroty, mohou poranit jemnou kůži. I malé trhlinky se přitom na prstech pomalu hojí a obvykle hnisají.

5. Závěrečným úkonem by mělo být nanesení krému určeného pro péči na nohy. Má zvláčnit a hydratovat jemnou kůži na nártu i mezi prsty a zatvrdliny na chodidle.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř