Domů     Na chodidla zapomínáme…
Na chodidla zapomínáme…
od 6.12.2021

… a vzpomeneme si, až se ohlásí sama. Příjemné to nebývá a náprava potíží vyžaduje trpělivost.

Pohodlná zimní obuv hodně skryje. Bohužel ale také podporuje rozvoj dalších problémů, především plísňových infekcí. Péče o chodidla by rozhodně neměla být záležitostí sezonní, ale celoroční.

* Otlaky a mozoly

Příčinou bývá především nevhodná a špatně padnoucí obuv. Zvláště pečlivě by obuv měli vybírat lidé s tvarovými odchylkami nohy, především pokud trpí vbočenými palci nebo kladívkovými prsty.

Jinak se na místě, kde obuv chodidlo utlačuje, začne tvořit vyšší vrstva zatvrdlé kůže.

Trochu jiným mechanismem vznikají mozoly, ačkoli jde také o silnější vrstvu zatvrdlé kůže. Tvoří se při zvýšeném tření, zpravidla chodidla o stélku, což jinak řečeno znamená, že noha v botě klouže.

Jednoduchým řešením může být pořízení vhodné vložky, která zabrání klouzání a současně bude dostatečně měkká.

Co pomůže

– V akutní fázi, když vznikne bolestivý otlak, přinesou úlevu pěnové náplasti. Nevýhodou je jejich vyšší cena, takže jsou jen první pomocí. Nutná je změna obuvi za vhodnější a odstraňování zatvrdlé kůže.

reklama

– Pro změkčení zatvrdlin pomáhají teplé koupele s 10 až 15 kapkami tea tree oleje. Po 15 minutách nohy chodidla osušte. Pak pemzou nebo pilníkem jemně odstraňte část zatvrdlé kůže.

Nepostupujte příliš razantně, lepší je ošetření několikrát trpělivě opakovat, než riskovat poškození kůže. Ta se na chodidlech obtížně hojí.

– Změkčující efekt má také jablečný ocet. Do vody pro koupel chodidel přidejte asi půl šálku jablečného octa a nechte působit 10 minut. Místo octa lze použít také citronovou šťávu.

reklama

– Tradičním prostředkem ke změkčení zatvrdlé kůže chodidel je solná koupel, pomáhá k hlubšímu pronikání vlhkosti do kůže. Vystačíte i s běžnou kuchyňskou solí, ale příjemnější pocit budete mít z koupele se solí obohacené éterickými oleji a rostlinnými výtažky. Na trhu je takových produktů velký výběr.

* Kuří oka

Vznikají na místech dlouhodobě vystavených tlaku obuvi. Ztluštělá kůže vytvoří malý kuželovitý tvar, který roste dovnitř, tlačí na tkáně a tím způsobuje bolest.

Čím dřív se problém začne řešit, tím lépe, ztluštělá vrstva může zasahovat překvapivě hluboko a domácké odstranění může být nebezpečné.

Co pomůže

– V první řadě je třeba vyměnit obuv, aby na kuří oko netlačila, a tím se zastavil jeho další růst.

– Úlevu mohou přinést pěnové a gelové náplasti, ale jsou jen první pomocí. Bez výměny obuvi a dalšího ošetření kuří oka nezmizí.

reklama

– Kuří oko je třeba změkčit. K tomu účelu se prodávají náplasti, roztoky a masti s kyselinou salicylovou. Při použití je třeba opatrnosti, látka může podráždit okolní neztluštělou kůži.

Šetrnější alternativou je vrbová tinktura jakožto přírodní a méně koncentrovaný zdroj kyseliny salicylové. Hodí se na koupele nohou, ale lze ji na ohraničenou plochu kuří oka také nanést neředěnou.

– Jemnější, ale bezpečný změkčující účinek má koupel ve vodě s přídavkem jedlé sody.

– Změkčené kuří oko se pak dá postupně odstraňovat pilníkem nebo pemzou. Mnohdy ale bývá rozumnější ponechat tuto úpravu odborníkům, kteří mají vhodné vybavení a zkušenosti.

Pozor: V některých případech může být domnělé kuří oko ve skutečnosti bradavicí. Proto je lepší útvar doma nevyřezávat a nejprve se poradit s pedikérkou nebo lékařem.

* Popraskaná chodidla

Pokud je kůže celkově podél obvodu chodila ztluštělá a suchá, pak se v ní tlakem váhy těla při chůzi nebo při dlouhém stání mohou začít tvořit trhliny. Jsou bolestivé a hůře se hojí.

Co pomůže

– Prvním krokem je vždy změkčující koupel a pak zábal – ideálně se hodí měsíčková mast. Je hojivá a současně kůži dál změkčí.

– Místo zábalu lze zkusit také masáž mandlovým olejem nebo kokosovým tukem. Poté odstraňte hrubou kůži pemzou nebo pilníkem.

– Pro zlepšení stavu je nezbytné každodenní promazávání nemastným, ale intenzivně hydratujícím přípravkem. Jako účinná složka se používá především urea, vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo jojobovým olejem.

– Občas můžete chodidlům dopřát noční péči a namazat je hydratačním tělovým mlékem. Pak si navlékněte ponožky, aby se mléko neotřelo do lůžkovin a zůstalo na chodidlech.

* Plísňové infekce

Jsou častější, než si myslíte. Zkušenost s nimi má zhruba třetina populace. Šíří se hlavně v létě, kdy chodíme naboso. Hlavními zdroji infekce jsou nejen koupaliště a bazény, ale také sauny a překvapivě i hotelové pokoje.

Setkání s infekcí ještě neznamená, že musíte onemocnět. Důležitou roli hraje také nepoškozenost kůže a dobře fungující imunitní systém. Proto plísňovými infekcemi nohou trpí hlavně lidé s imunitními poruchami, diabetici a senioři. Objevit se ale mohou i po léčbě antibiotiky.

Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost, použít lze volně prodejné přípravky (tzv. antimykotika) ve formě mastí, krémů, laků na nehty či roztoků. Je třeba ovšem počítat s tím, že i po zdánlivém vyléčení se vyrážka může znovu objevit.

Co pomůže

– Změňte obuv za prodyšnější typ. Právě vlhko a teplo v zapařených botách urychluje růst plísní.

– Užitečné jsou dezinfikující koupele. Pro ty lze využít hypermangan či byliny, například tymiánový olej.

– Pomáhá také koupel s černým čajem. Na 1 l vroucí vody použijte 6 čajových sáčků a nechte je 15 minut louhovat a dalších 15 minut pak chodidla koupejte. Účinnou látkou je tanin obsažený v čaji, který pomáhá omezit růst kožní plísně.

– Účinný je také tea tree olej. Působí protizánětlivě, likviduje bakterie a mikroskopické plísně. Kromě toho je také intenzivně hojivý.

* Pocení a zápach nohou

Nadměrné pocení chodidel nepodporuje jen růst kožních plísní, ale také populační explozi bakterií, které na kůži normálně sídlí. Ty pot využívají a rozkládají.

Při rozkladu vzniká mimo jiné kyselina máselná, ostře páchnoucí látka, která je zodpovědná za pach chodidel. Při přemnožení bakterií je odér intenzivní.

Tento problém postihuje především muže, a to z toho důvodu, že mají na chodidlech přirozeně více potních žláz než ženy.

Co pomůže

– Pořiďte si kvalitní obuv z materiálů, které umožňují odvětrávání potu. Důležité je také obuv denně střídat. Důkladné proschnutí propocených bot trvá v chladném ročním období až 48 hodin. Užitečné jsou také náhradní vložky.

– Dobrá hygiena je podstatná, pocení ale nezabrání. Chodidla se mohou zpotit už krátce po umytí, nemá tedy smysl mýt si nohy vícekrát denně, neboť kůže bude suchá a náchylná k popraskání a infekcím.

– Prospívají také obdobné koupele jako v případě plísňových infekcí. Koupel s tea tree působí antibakteriálně a tím omezuje zápach. Koupel s černým čajem poněkud omezuje pocení a také snižuje populaci bakterií na kůži.

– Velmi účinný je v koupeli také šalvějový olej. Obsahuje antiseptický thujon, který likviduje bakterie, viry i mikroskopické plísně. Šalvěj současně snižuje pocení.

Šikovně na domácí pedikúru

1. Prvním krokem má vždy být koupel nohou. Stačí i samotná teplá voda, ale pro větší pocit svěžesti lze přidat levandulový nebo rozmarýnový olej. Optimální délka koupele je 15 až 20 minut.

2. Následuje peeling hrubší kůže. Aby zhrubnutí nepřerostlo ve zrohovatění kůže, je nutné dopřávat kůži peeling jednou týdně.

3. Pokud se zrohovatění nepovedlo předejít, musíme zatvrdlou kůži odstranit pemzou nebo skleněným pilníkem na paty. Tím pohybujeme vždy směrem k prstům, nikdy naopak ani střídavě sem a tam.

4. Pro úpravu nehtů je bezpodmínečně nutné používat jen kleštičky a pilník. Nůžky, zejména se špičatými hroty, mohou poranit jemnou kůži. I malé trhlinky se přitom na prstech pomalu hojí a obvykle hnisají.

5. Závěrečným úkonem by mělo být nanesení krému určeného pro péči na nohy. Má zvláčnit a hydratovat jemnou kůži na nártu i mezi prsty a zatvrdliny na chodidle.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
11.3.2023
Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná. Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji. Podle glykemického indexu Nejdříve si m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př