Když se řekne SVÍČKA…

Vánoční stůl bez plamínku svíčky je jako noční nebe bez hvězd. Jaký vybrat svícen, aby dotvořil celkové aranžmá? Jak si vyrobit svůj vlastní? A co je dobré vědět o svíčkách?

Nejspíš máte zdobné svícny z mosazi, kovu, stříbra nebo dřeva, které o Vánocích oprášíte a na které jen nasadíte svíčky. Jsou ústředním motivem stolu a vlastně to nedalo ani moc práce. Jestli každým rokem štědrovečerní stůl prostíráte stejně, zkuste to letos jinak. A začněte právě u svícnů a svíček.

Ty jsou totiž kouzelné a dokážou dokonale podtrhnout hřejivou sváteční atmosféru.

Aby spolu kamarádili…

1. Bílý porcelán si zaslouží trochu dynamiky, kterou prostřenému stolu dodá červená barva ubrousků, prostírání a svíček. Ty použijte klasické, kónické a vložte je do jednoduchých skleněných svícnů, jež splynou se skleničkami a nechají tak svíčkám vyniknout.

Karmínový květináč s bílou chryzantémou dodá punc originality, jehličí navodí tu správnou atmosféru Vánoc.

2. Jiná struktura, jiný materiál, jiná barva, jiný tvar. Tři svícny, každý úplně jiný. Přesto se k sobě hodí. Zvlášť když je máte dvakrát a naaranžujete je v linii proti sobě. Celé aranžmá působí zajímavě a nevtíravě i přes to, že jsou svíčky každá jiná.

3. Uklidňující vzdušné aranžmá se zrodilo z bílých svíček vložených do nepřezdobených skleněných a stříbrných svícnů různých tvarů. Sváteční atmosféru dotvořil bílý brambořík v dominantní kamenné nádobě a jednoduché foukané ozdoby z matného skla.

4. Vedle svícnů můžete sáhnout po jakýchkoli jiných nádobách a vytvořit pro svíčku vlastní aranžmá. Jakou barvu svíčky použít? Bílá ladí se vším a je to vděčná klasika. Červená je symbolem Vánoc. Hodí se i jiné, pokud ve stejném tónu máte ostatní doplňky stolu nebo vánoční stromek.

5. Vypadá to jako improvizace a přitom se jedná o promyšlenou dekoraci s vtipem a nápadem … Tři skleničky jako základ jednoduchého aranžmá se hodí na každý vánoční stůl. Sváteční atmosféru podtrhnou zlaté vánoční ozdoby a jemnost dodají pastelové barvy svíček ve tvaru válců.

Tvořte, vyrábějte, vymýšlejte

Na doma vyrobené svícny využijete většinou přírodní materiály. Poohlédněte se po šiškách, jehličnatých větvičkách, šípcích a jiných červených plodech. Nebo zkuste pomeranče, jablka, kupte si celou skořicovou kůru.

6. Tyto svícny vyrábějte těsně před úpravou štědrovečerního stolu. Budou svěží a ještě příjemně provoní místnost. Otvor na čajovou svíčku vykrojte do jablka ostrým špičatým nožíkem, kterým si můžete pomoci i k zapíchnutí hřebíčku do pomeranče.

7. Skořice je dalším adeptem na voňavý svícen v přírodním stylu. Skořicový kabátek na svíčce stačí dozdobit kouskem krajky a badyánovým kvítkem.

8. Chaos? Ne… štědrovečerní stůl prostřený v přírodním stylu. Vedle jehličí využijete i kousek dřevěného prkna, nařezaná kolečka břízy a šišky. Svíčky vyberte bílé kulaté i ve tvaru válce a doplňte je čajovými.

9. Živé červené růže v čerstvém jehličí s červenou svíčkou ozdobí stůl prostřený v každém stylu. Na aranžmá použijte floristickou hmotu, aby vydrželo dlouho čerstvé.

Výběr svíček nepodceňte

* Dlouhé kónické svíčky působí svátečně, válce zase bezpečně stojí a čajové svíčky mají také své kouzlo. Ty všechny na štědrovečerní stůl patří.

* Různé andělíčky, stromečky, sněhuláky a podobné tvarované svíčky postavte jinam.

* Ani parfémované svíčky nevybírejte. Raději využijte přírodní vůně, hlavně jehličí, které je pro Vánoce tak symbolické.

* Půvabné aranžmá vytvoříte s více svíčkami, které mají odlišné rozměry. S počtem svíček to ale moc nepřehánějte. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky (zvlášť ty vyrobené z parafínu).

* Jestli chcete mít jistotu, že je svíčka nezávadná, sáhněte po těch ze včelího vosku. Ty ale rychleji hoří. Vyzkoušet můžete i bio svíčky. Zkuste také častěji větrat a nenechávejte svíčky hořet déle než 4 hodiny.

* Jestli se „živého“ plamínku obáváte, sáhněte po LED svíčkách. Bývají vyrobené z pravého vosku a s jednou sadou baterií svítí minimálně 200 hodin. Díky senzoru citlivému na vzduch je můžete dokonce sfouknout.

Foto: PX FUEL, Tchibo (LED svíčky)

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadné zmizení posádky lodi Joyita
enigmaplus.cz

Záhadné zmizení posádky...

Její příběh je přirovnáván k jinému...
V lese jsme viděli děsivého muže
skutecnepribehy.cz

V lese jsme viděli děsivého...

Když jsme toho potrhaného...
Případ Trans-en-Provence: Přistálo ve Francii UFO?
epochalnisvet.cz

Případ Trans-en-Provence:...

V 70. a na počátku 80. let minulého století Francie...
Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
epochanacestach.cz

Letenské prase aneb...

Zažít atmosféru...
Cyril Uhnák – ve znamení kruhů
rezidenceonline.cz

Cyril Uhnák – ve znamení kruhů

Od roku 1993 se věnuje výtvarnému umění....
Ateliér Chronoshop nově nabídne hodinky Alpina
iluxus.cz

Ateliér Chronoshop nově...

Hodinářský ateliér Chronoshop sídlící na pražském...
Pravý anglický roastbeef
tisicereceptu.cz

Pravý anglický roastbeef

Vysoký roštěnec, ač minutkové maso, je o něco...
Rouškou k atraktivitě: Vědci odhalili zajímavý benefit ochrany úst
21stoleti.cz

Rouškou k atraktivitě: Vědci...

Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást...
Děs za každým stromem: 5 nejstrašidelnějších lesů světa
epochaplus.cz

Děs za každým stromem: 5...

Procházka mezi stromy je zdravá. Čerstvý vzduch...
Vrátila se do Ulice, aby vyřešila krizi?
nasehvezdy.cz

Vrátila se do Ulice, aby...

Vypadalo, že si ANETA...
Pravlast tradičního jídla: Uvařili plněné taštičky s masem jako první Číňané?
epochaplus.cz

Pravlast tradičního jídla: Uvařili...

Slunce už vykouklo na horizontu a Čang se...
Má snad důvod žárlit na svého manžela?
nasehvezdy.cz

Má snad důvod žárlit...

Mohli by si žít s manželem...
0 shares