reklama

Když se řekne SVÍČKA…

Vánoční stůl bez plamínku svíčky je jako noční nebe bez hvězd. Jaký vybrat svícen, aby dotvořil celkové aranžmá? Jak si vyrobit svůj vlastní? A co je dobré vědět o svíčkách?

Nejspíš máte zdobné svícny z mosazi, kovu, stříbra nebo dřeva, které o Vánocích oprášíte a na které jen nasadíte svíčky. Jsou ústředním motivem stolu a vlastně to nedalo ani moc práce. Jestli každým rokem štědrovečerní stůl prostíráte stejně, zkuste to letos jinak. A začněte právě u svícnů a svíček.

Ty jsou totiž kouzelné a dokážou dokonale podtrhnout hřejivou sváteční atmosféru.

Aby spolu kamarádili…

1. Bílý porcelán si zaslouží trochu dynamiky, kterou prostřenému stolu dodá červená barva ubrousků, prostírání a svíček. Ty použijte klasické, kónické a vložte je do jednoduchých skleněných svícnů, jež splynou se skleničkami a nechají tak svíčkám vyniknout.

Karmínový květináč s bílou chryzantémou dodá punc originality, jehličí navodí tu správnou atmosféru Vánoc.

2. Jiná struktura, jiný materiál, jiná barva, jiný tvar. Tři svícny, každý úplně jiný. Přesto se k sobě hodí. Zvlášť když je máte dvakrát a naaranžujete je v linii proti sobě. Celé aranžmá působí zajímavě a nevtíravě i přes to, že jsou svíčky každá jiná.

3. Uklidňující vzdušné aranžmá se zrodilo z bílých svíček vložených do nepřezdobených skleněných a stříbrných svícnů různých tvarů. Sváteční atmosféru dotvořil bílý brambořík v dominantní kamenné nádobě a jednoduché foukané ozdoby z matného skla.

4. Vedle svícnů můžete sáhnout po jakýchkoli jiných nádobách a vytvořit pro svíčku vlastní aranžmá. Jakou barvu svíčky použít? Bílá ladí se vším a je to vděčná klasika. Červená je symbolem Vánoc. Hodí se i jiné, pokud ve stejném tónu máte ostatní doplňky stolu nebo vánoční stromek.

5. Vypadá to jako improvizace a přitom se jedná o promyšlenou dekoraci s vtipem a nápadem … Tři skleničky jako základ jednoduchého aranžmá se hodí na každý vánoční stůl. Sváteční atmosféru podtrhnou zlaté vánoční ozdoby a jemnost dodají pastelové barvy svíček ve tvaru válců.

Tvořte, vyrábějte, vymýšlejte

Na doma vyrobené svícny využijete většinou přírodní materiály. Poohlédněte se po šiškách, jehličnatých větvičkách, šípcích a jiných červených plodech. Nebo zkuste pomeranče, jablka, kupte si celou skořicovou kůru.

6. Tyto svícny vyrábějte těsně před úpravou štědrovečerního stolu. Budou svěží a ještě příjemně provoní místnost. Otvor na čajovou svíčku vykrojte do jablka ostrým špičatým nožíkem, kterým si můžete pomoci i k zapíchnutí hřebíčku do pomeranče.

7. Skořice je dalším adeptem na voňavý svícen v přírodním stylu. Skořicový kabátek na svíčce stačí dozdobit kouskem krajky a badyánovým kvítkem.

8. Chaos? Ne… štědrovečerní stůl prostřený v přírodním stylu. Vedle jehličí využijete i kousek dřevěného prkna, nařezaná kolečka břízy a šišky. Svíčky vyberte bílé kulaté i ve tvaru válce a doplňte je čajovými.

9. Živé červené růže v čerstvém jehličí s červenou svíčkou ozdobí stůl prostřený v každém stylu. Na aranžmá použijte floristickou hmotu, aby vydrželo dlouho čerstvé.

Výběr svíček nepodceňte

* Dlouhé kónické svíčky působí svátečně, válce zase bezpečně stojí a čajové svíčky mají také své kouzlo. Ty všechny na štědrovečerní stůl patří.

* Různé andělíčky, stromečky, sněhuláky a podobné tvarované svíčky postavte jinam.

* Ani parfémované svíčky nevybírejte. Raději využijte přírodní vůně, hlavně jehličí, které je pro Vánoce tak symbolické.

* Půvabné aranžmá vytvoříte s více svíčkami, které mají odlišné rozměry. S počtem svíček to ale moc nepřehánějte. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky (zvlášť ty vyrobené z parafínu).

* Jestli chcete mít jistotu, že je svíčka nezávadná, sáhněte po těch ze včelího vosku. Ty ale rychleji hoří. Vyzkoušet můžete i bio svíčky. Zkuste také častěji větrat a nenechávejte svíčky hořet déle než 4 hodiny.

* Jestli se „živého“ plamínku obáváte, sáhněte po LED svíčkách. Bývají vyrobené z pravého vosku a s jednou sadou baterií svítí minimálně 200 hodin. Díky senzoru citlivému na vzduch je můžete dokonce sfouknout.

Foto: PX FUEL, Tchibo (LED svíčky)

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dravec versus šelma: Kdo zvítězil v souboji orlice se lvem?
epochaplus.cz

Dravec versus šelma: Kdo...

Prvním symbolem českého státu se stává...
Na Marsu rostou houby! Tvrdí to vědecká studie z roku 2021
epochalnisvet.cz

Na Marsu rostou houby! Tvrdí...

Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této...
Zhrzená Žilková se s odchodem Stropnického nesrovná!
nasehvezdy.cz

Zhrzená Žilková se s odchodem...

Herečce Veronice...
Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje
epochanacestach.cz

Hrad Radyně: Za dominantou...

Asi devět kilometrů od Plzně se...
Cheesecake z Blízkého východu
tisicereceptu.cz

Cheesecake z Blízkého východu

Tento stále oblíbenější dort (čtěte čískejk) je sice...
5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice
epochaplus.cz

5 tipů, jak se dostat do...

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý...
Cyklostezka okolo Neziderského jezera
21stoleti.cz

Cyklostezka okolo...

Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vesnice Kisiljevo: Pozor na upíry
enigmaplus.cz

Vesnice Kisiljevo: Pozor na...

Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro...
Sesypala se kvůli partnerovi?
nasehvezdy.cz

Sesypala se kvůli partnerovi?

Za úsměvem od ucha k uchu se...
Jméno Robot na číselnících Bohematic
iluxus.cz

Jméno Robot na číselnících...

Hodinky od české značky Bohematic nově nesou jméno ROBOT....
Neutuchající touha po dítěti
skutecnepribehy.cz

Neutuchající touha po dítěti

Potkala jsem ji nedaleko našeho...
0 shares