Domů     Na celulitidu platí disciplína
Na celulitidu platí disciplína
od 19.5.2020

Hrubý povrch kůže je stejně nepříjemná potíž jako červené skvrny a vyrážka. Zvláště trýznivá je celulitida v době, kdy pomalu začínáme myslet na letní dovolenou..

S nabranými kily se dá ještě něco dělat, ale co s těmi ošklivými dolíčky na našich stehnech a na pozadí?

Celulitida trápí 90 % žen. Vzniká zvětšením objemu podkožních tukových buněk, které jsou natlačené proti povrchu kůže, a vytvářejí tak na ní nevzhledné dolíčky. V těchto místech je značně omezen průtok krve a lymfy.

reklama

Rozvoj potíží ovlivňuje dědičnost, ale také sedavé zaměstnání a hromadění toxinů v těle. Vliv mají i hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí. Mezi další faktory patří kouření, nedostatečný pitný režim nebo dlouhé stání.

Koho celulitida postihuje?

Ženy trpí celulitidou častěji než muži. Nepostihuje však jen lidi s nadváhou, dovede potrápit i mladé a štíhlé ženy.

To je způsobeno jednak tím, že ženy mají v místech, kde se celulitida objevuje nejčastěji, tenčí kůži a více se jim v těchto partiích ukládají tuky. Druhý důvod souvisí s již zmiňovanými hormony.

Nepřítel estrogen

Ženský hormon estrogen blokuje působení vitaminu E, podporujícího oběh krve, a dále vitaminu B6, který má močopudný efekt a odstraňuje zadržovanou tekutinu z tkání.

reklama

Narušením funkcí těchto dvou vitaminů dojde k poruše ve výměně tekutin a ke hromadění tuků, což je předpoklad pro vznik celulitidy.

Estrogeny navíc spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny vitaminů B, blokují funkci vitaminu C, působícího proti stárnutí, a vitaminu B12 (důležitý pro fyziologii kůže).

Hormonální antikoncepce obsahuje estrogen v relativně vysokém množství, nehodí se proto pro ženy, které se celulitidě chtějí vyhnout. Na její vznik má určitý vliv i věk a nadváha.

Jak na „kůru z pomerančů“?

Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu.

reklama

Mnoho žen také používá rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu (rozhodně nejsou zázračným prostředkem, kterým natřete kůži, a celulitida zmizí). Příznivý efekt má na pokožku i saunování a otužování.

Odstranění celulitidy

Existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu.

Mezi nejčastěji užívané metody odstranění celulitidy patří v kosmetických salonech:

Radiofrekvence je neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu, a dochází tak přeskupení kolagenových vláken.

Během zákroku přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Výhodou metody je působení do hloubky a její bezbolestnost.

Karboxyterapie spočívá v zavedení oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření, počtu minimálně 2x týdně.

Lymfodrenáž (lymfatická masáž či lymfomasáž), jak již název napovídá, působí na lymfatický systém těla. Jde o speciální masáž, podporující odplavování toxických zplodin a odpadních látek z buněk.

Kavitace (ultrazvuková liposukce či bezbolestná liposukce) je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Odbourávání tukových buněk má právě pozitivní účinek i na zmírnění celulitidy.

Léčba celulitidy z pohledu čínské medicíny

Celulitida se objevuje v dnešní době stále častěji i v mladém věku a pozvolna se stává civilizační nemocí.

Z pohledu západní medicíny to není nemoc, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to známka určité nerovnováhy v organismu. Kromě úpravy doporučuje hlavně užívání speciálních bylinných směsí. Více na patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/celulitida

K úspěšnému boji s celulitidou jsou nutné dvě podmínky:

1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek)

2. dodržování správného stravování

Stejně jako u mnoha jiných zdravotních obtíží pomůže i se zmírněním, či dokonce odstraněním celulitidy přechod na zdravý a vyvážený jídelníček, který se dá shrnout do 5 základních bodů:

Jezte pět porcí ovoce a zeleniny za den.

Jezte každý den tři porce bílkovin.

Jezte pětkrát až šestkrát denně.

Nikdy nezapomeňte snídat.

Dostatečně pijte.

a) Jaké jídlo omezit

Především je nutné vynechat černou kávu, tvrdý alkohol (větší množství brání zpracování vitaminu C, zinku a vápníku), smažená a mastná jídla, nasycené tuky (pouze na 10 %), sladkostí, obzvláště z rafinovaného bílého cukru (zvyšuje množství volných radikálů v organismu, což způsobuje tvrdnutí kolagenových vláken, která pak tlačí na pokožku), omezit výrobky z bílé mouky, mléko a mléčné výrobky (kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a příliš slané potraviny (vysoká koncentrace sodíku v organismu zadržuje vodu).

b) Co zařadit do jídelníčku

Naopak je zapotřebí zařadit do jídelníčku jídla posilující slezinu a ledviny, jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně, špenát a mrkev.

Z masitých potravin jsou nejvhodnější ryby a krůta. Z dalších pak čerstvé okurky a rajčata, banány, pomeranče, avokádo a další potraviny, které obsahují vysoký podíl vlákniny a nasycené mastné kyseliny.

Ideální kombinací je jídlo s vysokým obsahem bílkovin, vitaminu C a zinku. Důvod je jednoduchý: bez nich nevznikne kolagen, důležitá část vazivové tkáně.

Tip Paní domu: Dejte si k večeři ovesnou kaši, zasypte ji slunečnicovými semínky a zapijte čerstvou šťávou z citrusů.

Ukázkový jídelníček

Snídaně: plátek celozrnného chleba s rostlinnou pomazánkou a 2 rajčata

Svačina: 1 grep nebo pomeranč

Oběd: 100 g dušeného krůtího masa, zeleninová obloha a ½ porce rýže

Svačina: okurka

Večeře: salát se zeleninou a tofu

Nezapomeňte na pitný režim. Už dopoledne vypijte alespoň litr vody – tělo se dopoledne lépe zbavuje odpadních látek. Doplňte i jiné zbraně proti celulitidě. Pouhá změna stravy nestačí.

Chce to pohyb

Pokud správný jídelníček podpoříte ještě cvičením, masážemi, kvalitními kosmetickými prostředky a výživovými doplňky, zvýšíte efektivitu na maximum.

A rozhodně nezapomínejte posilovat svoje sebevědomí a naladit si pozitivní myšlení, abyste léto uvítaly nejen s pevným zadečkem, ale jaksepatří s úsměvem!

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
11.3.2023
Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná. Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji. Podle glykemického indexu Nejdříve si m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dádo, přiznej se! Chřipka, nebo alkohol?
nasehvezdy.cz
Dádo, přiznej se! Chřipka, nebo alkohol?
Další velkou ostudu má za sebou herečka Dagmar Patrasová (66). Ta nedávno šokovala televizní diváky svým vystoupením ve Víkendové Snídani na Nově, kam přišla s opuchlým obličejem a sotva byla schopn
Prokrastinace není ani lenost, ani odpočinek
21stoleti.cz
Prokrastinace není ani lenost, ani odpočinek
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za
Hvězdy mi řekly, že si najdu lepšího muže
skutecnepribehy.cz
Hvězdy mi řekly, že si najdu lepšího muže
S manželem jsme se začali odcizovat, dokonce na mě začal být hrubý. Ze zoufalství jsem navštívila astroložku, a ta mi dala naději, že bude líp. Naše krize začala být neúnosná. Hádali jsme se s manželem denně kvůli hloupostem. Děti už s námi nebydlely a já cítila hroznou potřebu si o tom s někým popovídat. Kolegyním v práci jsem se svěřovat nechtěla, vytáhla jsem
Kraj vysočina: Židovské památky v Polné
epochanacestach.cz
Kraj vysočina: Židovské památky v Polné
Polenské ghetto (dnešní Karlovo náměstí) bylo založeno v roce 1680. Dochovaná gotická zástavba má dvě části – původní město, půdorysem ve tvaru trojúhelníku, a dolní náměstí, tzv. Rabínský plácek. Ž
Mystérium neviditelného prahu:  Založili Prahu asijští mniši?
enigmaplus.cz
Mystérium neviditelného prahu: Založili Prahu asijští mniši?
Byla zakladatelkou Prahy mytická kněžna Libuše, jak tvrdí staré české pověsti? Nebo ji založila skupina záhadných asijských mnichů, jak má naznačovat jedna prastará legenda? A je možné, že ve stověžat
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici cukrářský boutique Romana Janečka zaměřený na věnečky v miniverzi a několika příchutích. Nyní díky spolupráci s Ondřejem Hniličkou z pražského Hemingway
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města? Nikdo nechce riskovat ztrátu více životů, než je třeba, a tak se proti sobě postaví ti nejlepší válečníci z obou stran. Třicet proti třiceti. Vítěz b
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce
Proč na brněnském Cejlu visely dvojjazyčné tabulky s názvy ulic?
epochaplus.cz
Proč na brněnském Cejlu visely dvojjazyčné tabulky s názvy ulic?
Během 2. světové války stihne nacistický vládní komisař Oskar Judex (1894–1946) za jediný rok 1942 změnit v Brně jména celkem 386 ulic. Udělá to jedním tahem pera na svých výnosech vydaných v únoru, k
Konfliktní Halouzková? Proč s ní nikdo nevydrží.
nasehvezdy.cz
Konfliktní Halouzková? Proč s ní nikdo nevydrží.
Od svých sedmnácti jde Natálie Halouzková (22) z role do role. Vídali jsme ji v seriálu Sestřičky, momentálně září v ZOO a Dobrých zprávách. Jenže je stále bez partnera. „Muži v mém životě moc nefi