Domů     Na celulitidu platí disciplína
Na celulitidu platí disciplína
19.5.2020

Hrubý povrch kůže je stejně nepříjemná potíž jako červené skvrny a vyrážka. Zvláště trýznivá je celulitida v době, kdy pomalu začínáme myslet na letní dovolenou..

S nabranými kily se dá ještě něco dělat, ale co s těmi ošklivými dolíčky na našich stehnech a na pozadí?

Celulitida trápí 90 % žen. Vzniká zvětšením objemu podkožních tukových buněk, které jsou natlačené proti povrchu kůže, a vytvářejí tak na ní nevzhledné dolíčky. V těchto místech je značně omezen průtok krve a lymfy.

Rozvoj potíží ovlivňuje dědičnost, ale také sedavé zaměstnání a hromadění toxinů v těle. Vliv mají i hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí. Mezi další faktory patří kouření, nedostatečný pitný režim nebo dlouhé stání.

Koho celulitida postihuje?

Ženy trpí celulitidou častěji než muži. Nepostihuje však jen lidi s nadváhou, dovede potrápit i mladé a štíhlé ženy.

To je způsobeno jednak tím, že ženy mají v místech, kde se celulitida objevuje nejčastěji, tenčí kůži a více se jim v těchto partiích ukládají tuky. Druhý důvod souvisí s již zmiňovanými hormony.

Nepřítel estrogen

Ženský hormon estrogen blokuje působení vitaminu E, podporujícího oběh krve, a dále vitaminu B6, který má močopudný efekt a odstraňuje zadržovanou tekutinu z tkání.

Narušením funkcí těchto dvou vitaminů dojde k poruše ve výměně tekutin a ke hromadění tuků, což je předpoklad pro vznik celulitidy.

Estrogeny navíc spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny vitaminů B, blokují funkci vitaminu C, působícího proti stárnutí, a vitaminu B12 (důležitý pro fyziologii kůže).

Hormonální antikoncepce obsahuje estrogen v relativně vysokém množství, nehodí se proto pro ženy, které se celulitidě chtějí vyhnout. Na její vznik má určitý vliv i věk a nadváha.

Jak na „kůru z pomerančů“?

Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu.

Mnoho žen také používá rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu (rozhodně nejsou zázračným prostředkem, kterým natřete kůži, a celulitida zmizí). Příznivý efekt má na pokožku i saunování a otužování.

Odstranění celulitidy

Existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu.

Mezi nejčastěji užívané metody odstranění celulitidy patří v kosmetických salonech:

Radiofrekvence je neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu, a dochází tak přeskupení kolagenových vláken.

Během zákroku přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Výhodou metody je působení do hloubky a její bezbolestnost.

Karboxyterapie spočívá v zavedení oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření, počtu minimálně 2x týdně.

Lymfodrenáž (lymfatická masáž či lymfomasáž), jak již název napovídá, působí na lymfatický systém těla. Jde o speciální masáž, podporující odplavování toxických zplodin a odpadních látek z buněk.

Kavitace (ultrazvuková liposukce či bezbolestná liposukce) je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Odbourávání tukových buněk má právě pozitivní účinek i na zmírnění celulitidy.

Léčba celulitidy z pohledu čínské medicíny

Celulitida se objevuje v dnešní době stále častěji i v mladém věku a pozvolna se stává civilizační nemocí.

Z pohledu západní medicíny to není nemoc, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to známka určité nerovnováhy v organismu. Kromě úpravy doporučuje hlavně užívání speciálních bylinných směsí. Více na patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/celulitida

K úspěšnému boji s celulitidou jsou nutné dvě podmínky:

1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek)

2. dodržování správného stravování

Stejně jako u mnoha jiných zdravotních obtíží pomůže i se zmírněním, či dokonce odstraněním celulitidy přechod na zdravý a vyvážený jídelníček, který se dá shrnout do 5 základních bodů:

Jezte pět porcí ovoce a zeleniny za den.

Jezte každý den tři porce bílkovin.

Jezte pětkrát až šestkrát denně.

Nikdy nezapomeňte snídat.

Dostatečně pijte.

a) Jaké jídlo omezit

Především je nutné vynechat černou kávu, tvrdý alkohol (větší množství brání zpracování vitaminu C, zinku a vápníku), smažená a mastná jídla, nasycené tuky (pouze na 10 %), sladkostí, obzvláště z rafinovaného bílého cukru (zvyšuje množství volných radikálů v organismu, což způsobuje tvrdnutí kolagenových vláken, která pak tlačí na pokožku), omezit výrobky z bílé mouky, mléko a mléčné výrobky (kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a příliš slané potraviny (vysoká koncentrace sodíku v organismu zadržuje vodu).

b) Co zařadit do jídelníčku

Naopak je zapotřebí zařadit do jídelníčku jídla posilující slezinu a ledviny, jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně, špenát a mrkev.

Z masitých potravin jsou nejvhodnější ryby a krůta. Z dalších pak čerstvé okurky a rajčata, banány, pomeranče, avokádo a další potraviny, které obsahují vysoký podíl vlákniny a nasycené mastné kyseliny.

Ideální kombinací je jídlo s vysokým obsahem bílkovin, vitaminu C a zinku. Důvod je jednoduchý: bez nich nevznikne kolagen, důležitá část vazivové tkáně.

Tip Paní domu: Dejte si k večeři ovesnou kaši, zasypte ji slunečnicovými semínky a zapijte čerstvou šťávou z citrusů.

Ukázkový jídelníček

Snídaně: plátek celozrnného chleba s rostlinnou pomazánkou a 2 rajčata

Svačina: 1 grep nebo pomeranč

Oběd: 100 g dušeného krůtího masa, zeleninová obloha a ½ porce rýže

Svačina: okurka

Večeře: salát se zeleninou a tofu

Nezapomeňte na pitný režim. Už dopoledne vypijte alespoň litr vody – tělo se dopoledne lépe zbavuje odpadních látek. Doplňte i jiné zbraně proti celulitidě. Pouhá změna stravy nestačí.

Chce to pohyb

Pokud správný jídelníček podpoříte ještě cvičením, masážemi, kvalitními kosmetickými prostředky a výživovými doplňky, zvýšíte efektivitu na maximum.

A rozhodně nezapomínejte posilovat svoje sebevědomí a naladit si pozitivní myšlení, abyste léto uvítaly nejen s pevným zadečkem, ale jaksepatří s úsměvem!

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli