Aneb pojďte se s námi podívat, co je pravda a co rozšířený mýtus, tentokrát o nápojích.
…cola pomáhá při průjmu
Kdepak!
I když je cola často doporučována jako lidový prostředek proti průjmu, její skutečný efekt je sporný. Obsahuje sice látky, které při střevních potížích ulevují, ale jejich účinek podkopává vysoký obsah cukru, který může průjem dokonce zhoršovat. Obyčejný černý čaj prospěje v takové situaci rozhodně více.
… mléko posiluje kosti
Jak kdy!
Objektivně vzato je mléko mezi běžnými potravinami skutečně jedním z nejvýznamnějších dodavatelů vápníku, nepostradatelným v době růstu v dětství. Jeho vliv na zdraví v dospělosti se ale stále dál zkoumá.
Například badatelé v německém Institutu Maxe Rubnera, kteří zevrubně porovnávali výsledky více než 200 dlouhodobých studií, prováděných v různých koutech světa, zatím nenašli dostatečné důkazy toho, že by konzumace mléka efektivně chránila před osteoporózou.
Potvrzené je ale varování před vyšší spotřebou mléka pro muže, protože u nich zvyšuje riziko rakoviny prostaty.
Na druhou stranu má mléko řadu nepopíratelných zdravotních výhod:
– Dodává bílkoviny, které ideálně odpovídají potřebám lidského těla.
– Doplňuje vitamin D nezbytný nejen pro zdravé kosti, ale i pro dobře fungující imunitu.
– Zrychluje metabolismus, a to díky látce příbuzné vitaminu B3, označované jako nikotinamid ribosid. Ta má urychlovat spalování energie při kaloricky bohatém jídelníčku.
– Snižuje riziko alergií. Nejvýraznější je tento účinek z mléka přímo z farmy, čím více je průmyslově zpracováno, tím je ochrana proti propuknutí alergií slabší.
– Prospívá kuřákům tím, že snižuje podráždění dýchacích cest způsobené vdechováním cigaretového kouře a omezuje následnou zánětlivou reakci.
… sycené minerálky vedou k nadýmání
Ne!
K nadýmání totiž dochází až ve vzdálenějších částech střeva, kam se ze žaludku dostane jen nepatrné množství oxidu uhličitého. To ovšem neznamená, že jsou bublinky zcela nevinné.
Dráždí totiž přímo v žaludku, takže by se jim měli vyhýbat lidé s choulostivým trávením a žlučníkovými potížemi, neboť i ten může na rozpínání žaludku syceným nápojem reagovat.
… červené víno prospívá srdci
Ano i ne!
Prospěšnou látkou jsou barviva obsažená v červeném víně, jenže jejich blahodárný účinek na srdce a cévy není tak významný jako negativní vliv alkoholu. Pozitiva převáží jen při velmi malém množství vína – při denní konzumaci je to 150 ml.
Pak se podle studií sníží riziko srdečního onemocnění asi o 30 %. Stejně a bezpečněji ovšem prospějí jiné potraviny bohaté na tato barviva, jako jsou borůvky, černý rybíz, třešně, višně nebo červená řepa.
… zelený čaj chrání před rakovinou
Skutečně!
Mimořádný preventivní účinek zeleného čaje dokazují vědecké studie, z nichž vyplývá, že je tak bohatý na antioxidanty, že napadá ojedinělé nádorové buňky, ničí je a brání jim v rozmnožování. Předpokládá se, že může také do určité míry tlumit růst již vzniklých nádorů.
+ 5 mýtů o kávě
…zvyšuje krevní tlak
Ano i ne!
Roli hraje množství i pravidelnost pití kávy. To znamená, že obecně doporučované maximálně čtyři šálky denně rizikové nejsou, mohou si je dopřát i lidé se srdečně oběhovými nemocemi, pokud jsou zvyklí pít kávu.
Jen u lidí, kteří kávu běžně nepijí, skutečně dojde nejprve k mírnému zvýšení krevního tlaku a následně k jeho poklesu na původní hodnotu.
…podporuje vznik rakoviny
Ne!
Káva nejenže není mezi rizikovými faktory rozvoje zhoubných nádorů, ale dokonce má mírný ochranný vliv. Za ten vděčí nejspíš obsaženým antioxidantům.
…je močopudná
Ne!
Rozšířený mýtus, že káva „odvodňuje“, žádný výzkum zatím nepotvrdil. Za častější močení po šálku kávy může zrychlení metabolismu, které vyvolá. Při dalších šálcích se ovšem už účinek nestupňuje.
…dráždí žaludek
Ano!
Kofein povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, což může znamenat problém pro lidi s chorobami žaludku. Ti kávu snášejí individuálně rozdílně, určitě není vhodná nalačno a rozhodně by si ji měli dávat s přídavkem mléka. To totiž tlumí účinek kofeinu na sliznici žaludku.
…po povzbuzení způsobuje útlum
Ne tak docela!
Po dočasném povzbuzení skutečně nastává útlum a pocit únavy, ty však nejsou přímým následkem kofeinu. Jde spíš o to, že nepříjemně pocítíme efekt končícího psychostimulačního účinku kofeinu. Únava se neprohloubí, ale vrátí do původního stavu před vypitím kávy.
Foto: Shutterstock