Domů     Mléko vzaté na milost
Mléko vzaté na milost
21.6.2020

Popularita mléka a mléčných výrobků vůbec kolísá v závislosti na převládajících módních trendech ve výživě. Podobně jako třeba vajíčka se i mléko stalo obětí mnoha mýtů a polopravd.

Když odhlédneme od toho, že jsme všichni savci a mléko je naše první potravina vůbec, konzumace mléka a mléčných výrobků je spojená s lidským rodem už doslova od nepaměti.

Přesto se kolem mléka strhne tu a tam vášnivá debata – jeho odpůrci přicházejí s argumenty, proč se mléku zdaleka vyhnout a nahradit ho „mlékem“ rostlinným, zastánci mléko brání.

Pojďme se blíž podívat na některá populární pro a proti, abychom v tom měli, když ne úplně jasno, tak alespoň o něco jasněji.

Mléko je pro telata, ne pro lidi

Mléko jiné než mateřské není potravina určená lidem. Je to perfektní strava, ale pro telata (jehňata, kůzlata) a lidem škodí, třeba proto, že celé dvě třetiny lidí na světě nejsou schopné kravské mléko vůbec strávit.

Chybí jim enzym zvaný laktáza, který dokáže v těle štěpit mléčný cukr (laktózu) na stravitelnou glukózu a galaktózu.

Jenže: Tahle čísla jsou trošku zavádějící. Zatímco v některých zemích, hlavně v Asii, velké části Afriky a Severní Ameriky lidé opravdu mléčný cukr v dospělosti většinou nestráví, v Evropě je to jinak.

Tady jsou čísla jiná – čím severněji položená země, tím lépe její obyvatelstvo tráví mléko. Ve střední Evropě v dospělosti nesnáší laktózu 20 – 30 % lidí. A důvod? Existují dvě vysvětlení.

Jednak jsme se za tisíce let vývoje přizpůsobili využívání kravského mléka, abychom zvládli nedostatek potravy, jednak nám mléko údajně dodává vitamin D. Na severu planety je méně slunečního svitu, takže musíme déčko do těla dodávat potravou.

A jak je to s tím zahleňováním?

Podle jedné mezi lidmi dost populární teorie mléko zahleňuje, a proto bychom se ho měli vyvarovat přinejmenším v době, kdy máme rýmu. Hlen, který se má vytvářet, se usazuje na sliznicích celého trávicího traktu včetně střev a způsobuje prý poruchy trávení.

Jenže: Tenhle mýtus se nikdy nepotvrdil. Co se ale ukázalo, když se začal zkoumat vědecky, je to, že lidé si dokážou příznaky „zahlenění“ dost dobře vsugerovat. Zkrátka, kdo věří, že mléko zahleňuje, bude mít příznaky, které sám čeká.

Zajímavé je, že dokonce po mléce sojovém (když neví, že pije sojové, a ne kravské mléko). To, že máme v ústech jiný pocit, než když se napijeme vody nebo šťávy, je jasné.

Způsobuje mléko astma?

Lidé si někdy myslí, že pití mléka může vyvolat astma, případně že mléko zhoršuje průběh astmatu. Dokonce i někteří lékaři raději automaticky doporučují astmatikům mléko vyřadit z jídelníčku.

Jenže: Zatím žádná studie neprokázala, že by mezi vznikem astmatu a pitím mléka byl nějaký významný vztah. I tady záleží hlavně na tom, čemu věříme. Kdo je přesvědčený o tom, že mu mléko škodí, tomu škodit bude.

A co osteoporóza?

Další populární protimléčný mýtus se týká osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Mýtus vychází z nepopiratelného faktu, že Asijci trpí osteoporózou daleko méně než Evropané a Američané.

Tvrdí se, že mléčné výrobky obsahují spoustu bílkovin, a při jejich zpracovávání si tělo odebírá z kostí vápník (a způsobuje tak řídnutí kostí). Jenže ani to se nikdy nepotvrdilo. Mléko je naopak vydatným zdrojem vápníku.

A navíc Asijci mají o dost jiné složení jídelníčku než my. Jedí zeleninu s vysokým podílem vápníku a také se víc hýbají.

Jenže: Kdybychom z jídelníčku vyřadili mléčné výrobky, těžko je budeme nahrazovat jiným zdrojem vápníku. Samotné pití mléka nás ale na druhou stranu před osteoporózou neochrání, stejně jako užívání tablet s vápníkem jako doplňku stravy.

Na vzniku osteoporózy se kromě toho podílí celá řada faktorů, mimo jiné genetické dispozice, dostatek vitaminu D a samozřejmě i dostatek pohybu.

Může mléko způsobit cukrovku?

Možná jste se setkali i s tvrzením, že mléčné výrobky způsobují cukrovku, přesněji řečeno diabetes typu 1. Tenhle druh cukrovky se považuje za autoimunitní onemocnění a v krvi nemocných lidí se skutečně našly protilátky proti bílkovinám kravského mléka.

Jenže: Tyhle protilátky se v krvi objevily jen v případě, že nemocný člověk konzumoval jako malé dítě neupravené kravské mléko. Proto by měly děti pít neupravené kravské mléko až v době, kdy je jejich trávicí systém plně vyvinutý, tedy asi od dvou let.

Kravské, kozí a mateřské mléko se liší. Věděli jste jak?

Na rozdíl od dob nedávných je na trhu už celkem běžně k dostání nejen mléko kravské, ale také kozí, a samozřejmě i kozí sýry a jogurty. Kozí mléko se od kravského v některých ohledech liší.

Obsahuje trochu víc tuků, vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, manganu, sirných aminokyselin, vitaminu A a B2, niacinu a kyselin s krátkým řetězcem.

Ve srovnání s kravským mlékem v něm najdeme méně bílkovin, vitaminu E, B6, B12, kyseliny listové, zinku, selenu a karotenu (proto je kozí mléko bělejší).

Liší se složení tuků

Nás může zajímat hlavně rozdíl ve složení a struktuře tuku, obsaženého v mléce. V kozím mléce jsou kuličky tuku menší a lépe rozptýlené, takže kozí mléko je snáz stravitelné než kravské.

Kozí mléko má i vyšší podíl nenasycených mastných kyselin (díky čemuž pomáhá kozí mléko zvyšovat odolnost proti infekcím a zároveň upravuje hospodaření s cholesterolem a chrání nás tak před ucpáním cév).

Pro zdraví

Kozí mléko má hned několik předností: pomáhá při kožních onemocněních, údajně i omlazuje a mluví se o něm i v souvislosti s léčbou rakoviny.

Díky svému odlišnému složení od mléka kravského ho často (i když ne vždy) mohou pít i lidé, kteří mají alergii na kasein, obsažený v mléce kravském.

Vyrobte si vlastní jogurt

Nechce se vám utrácet za předražené jogurty často nevalné kvality? Žádný problém, vyrobte si doma vlastní. Jestli jste to ještě nezkoušeli, budete se divit, jak je výroba vlastního jogurtu jednoduchá a rychlá.

Budete potřebovat jen litr mléka (nejlépe obyčejného plnotučného, ne trvanlivého), jeden kvalitní bílý jogurt (nejlépe to podle zkušeností jde s Hollandií nebo skleničkovým jogurtem, ale někomu se jogurt povede i z toho nejlevnějšího bílého jogurtu), nádobu na míchání, něco, do čeho budete jogurt plnit (stačí sklenky od dětské výživy) a místo, kde se bude jogurt několik hodin pěkně hřát.

Důležité: Skleničky, víčka a vůbec všechno, s čím přijde mléko během výroby jogurtu do styku, by mělo být opravdu čisté. V praxi to znamená všechno vyvařit, nebo alespoň přelít horkou vodou. Někomu stačí umýt všechno v myčce na devadesát stupňů. Když zanedbáme čistotu, může se stát, že se nám jogurt nepodaří.

Jak na to

Kupované (tzn. předem tepelně upravené mléko) zahřejeme na 40 stupňů.

Smícháme s jogurtem (stačí jen 2 lžíce), nalijeme do skleniček a necháme v teple pracovat (kdo chce, může do směsi přidat i několik lžiček sušeného mléka, stačí netučné, aby byl jogurt hustší).

Když si na jogurt „zaděláme“ večer, přes noc bude pracovat a ke snídani budeme mít pochoutku hotovou. Co nesníme, skladujeme v lednici.

Syrové, neupravené mléko předem zahřejeme na 80 – 90 °C, stačí na 1 minutu, ochladíme, a postupujeme stejně jako s mlékem z obchodu.

Na udržení teploty během zrání jogurtu můžeme pořídit speciální jogurtovač s termostatem.

Stejnou službu udělá i termoska, zabalená do peřin, někdo si pochvaluje troubu zavlažovanou na 50 stupňů, nebo dokonce vyhřívací dečku, nebo zabalí sklenky společně s termoforem do čehokoliv, co tepelně izoluje.

Do směsi můžeme přidat i trochu cukru. Kdo má radši ovocnou chuť, může si do hotového jogurtu zamíchat třeba med, javorový sirup nebo marmeládu.

Místo jogurtu můžeme mléko na budoucí jogurt naočkovat i kupovanou startovací kulturou. Nejsnáze je k dostání na internetu. Koupit můžete i jogurtovou kulturu řeckého nebo bulharského typu, případně kulturu na mléčný zákys.

Jeden balíček (který vystačí až na pět várek jogurtů), vyjde asi na 50 korun. Kultury jsou k mání třeba na www.naturavita.cz, www.toko.cz, www.dobrysyr.cz.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč