Domů     Mléko vzaté na milost
Mléko vzaté na milost
21.6.2020

Popularita mléka a mléčných výrobků vůbec kolísá v závislosti na převládajících módních trendech ve výživě. Podobně jako třeba vajíčka se i mléko stalo obětí mnoha mýtů a polopravd.

Když odhlédneme od toho, že jsme všichni savci a mléko je naše první potravina vůbec, konzumace mléka a mléčných výrobků je spojená s lidským rodem už doslova od nepaměti.

Přesto se kolem mléka strhne tu a tam vášnivá debata – jeho odpůrci přicházejí s argumenty, proč se mléku zdaleka vyhnout a nahradit ho „mlékem“ rostlinným, zastánci mléko brání.

Pojďme se blíž podívat na některá populární pro a proti, abychom v tom měli, když ne úplně jasno, tak alespoň o něco jasněji.

Mléko je pro telata, ne pro lidi

Mléko jiné než mateřské není potravina určená lidem. Je to perfektní strava, ale pro telata (jehňata, kůzlata) a lidem škodí, třeba proto, že celé dvě třetiny lidí na světě nejsou schopné kravské mléko vůbec strávit.

Chybí jim enzym zvaný laktáza, který dokáže v těle štěpit mléčný cukr (laktózu) na stravitelnou glukózu a galaktózu.

Jenže: Tahle čísla jsou trošku zavádějící. Zatímco v některých zemích, hlavně v Asii, velké části Afriky a Severní Ameriky lidé opravdu mléčný cukr v dospělosti většinou nestráví, v Evropě je to jinak.

Tady jsou čísla jiná – čím severněji položená země, tím lépe její obyvatelstvo tráví mléko. Ve střední Evropě v dospělosti nesnáší laktózu 20 – 30 % lidí. A důvod? Existují dvě vysvětlení.

Jednak jsme se za tisíce let vývoje přizpůsobili využívání kravského mléka, abychom zvládli nedostatek potravy, jednak nám mléko údajně dodává vitamin D. Na severu planety je méně slunečního svitu, takže musíme déčko do těla dodávat potravou.

A jak je to s tím zahleňováním?

Podle jedné mezi lidmi dost populární teorie mléko zahleňuje, a proto bychom se ho měli vyvarovat přinejmenším v době, kdy máme rýmu. Hlen, který se má vytvářet, se usazuje na sliznicích celého trávicího traktu včetně střev a způsobuje prý poruchy trávení.

Jenže: Tenhle mýtus se nikdy nepotvrdil. Co se ale ukázalo, když se začal zkoumat vědecky, je to, že lidé si dokážou příznaky „zahlenění“ dost dobře vsugerovat. Zkrátka, kdo věří, že mléko zahleňuje, bude mít příznaky, které sám čeká.

Zajímavé je, že dokonce po mléce sojovém (když neví, že pije sojové, a ne kravské mléko). To, že máme v ústech jiný pocit, než když se napijeme vody nebo šťávy, je jasné.

Způsobuje mléko astma?

Lidé si někdy myslí, že pití mléka může vyvolat astma, případně že mléko zhoršuje průběh astmatu. Dokonce i někteří lékaři raději automaticky doporučují astmatikům mléko vyřadit z jídelníčku.

Jenže: Zatím žádná studie neprokázala, že by mezi vznikem astmatu a pitím mléka byl nějaký významný vztah. I tady záleží hlavně na tom, čemu věříme. Kdo je přesvědčený o tom, že mu mléko škodí, tomu škodit bude.

A co osteoporóza?

Další populární protimléčný mýtus se týká osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Mýtus vychází z nepopiratelného faktu, že Asijci trpí osteoporózou daleko méně než Evropané a Američané.

Tvrdí se, že mléčné výrobky obsahují spoustu bílkovin, a při jejich zpracovávání si tělo odebírá z kostí vápník (a způsobuje tak řídnutí kostí). Jenže ani to se nikdy nepotvrdilo. Mléko je naopak vydatným zdrojem vápníku.

A navíc Asijci mají o dost jiné složení jídelníčku než my. Jedí zeleninu s vysokým podílem vápníku a také se víc hýbají.

Jenže: Kdybychom z jídelníčku vyřadili mléčné výrobky, těžko je budeme nahrazovat jiným zdrojem vápníku. Samotné pití mléka nás ale na druhou stranu před osteoporózou neochrání, stejně jako užívání tablet s vápníkem jako doplňku stravy.

Na vzniku osteoporózy se kromě toho podílí celá řada faktorů, mimo jiné genetické dispozice, dostatek vitaminu D a samozřejmě i dostatek pohybu.

Může mléko způsobit cukrovku?

Možná jste se setkali i s tvrzením, že mléčné výrobky způsobují cukrovku, přesněji řečeno diabetes typu 1. Tenhle druh cukrovky se považuje za autoimunitní onemocnění a v krvi nemocných lidí se skutečně našly protilátky proti bílkovinám kravského mléka.

Jenže: Tyhle protilátky se v krvi objevily jen v případě, že nemocný člověk konzumoval jako malé dítě neupravené kravské mléko. Proto by měly děti pít neupravené kravské mléko až v době, kdy je jejich trávicí systém plně vyvinutý, tedy asi od dvou let.

Kravské, kozí a mateřské mléko se liší. Věděli jste jak?

Na rozdíl od dob nedávných je na trhu už celkem běžně k dostání nejen mléko kravské, ale také kozí, a samozřejmě i kozí sýry a jogurty. Kozí mléko se od kravského v některých ohledech liší.

Obsahuje trochu víc tuků, vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, manganu, sirných aminokyselin, vitaminu A a B2, niacinu a kyselin s krátkým řetězcem.

Ve srovnání s kravským mlékem v něm najdeme méně bílkovin, vitaminu E, B6, B12, kyseliny listové, zinku, selenu a karotenu (proto je kozí mléko bělejší).

Liší se složení tuků

Nás může zajímat hlavně rozdíl ve složení a struktuře tuku, obsaženého v mléce. V kozím mléce jsou kuličky tuku menší a lépe rozptýlené, takže kozí mléko je snáz stravitelné než kravské.

Kozí mléko má i vyšší podíl nenasycených mastných kyselin (díky čemuž pomáhá kozí mléko zvyšovat odolnost proti infekcím a zároveň upravuje hospodaření s cholesterolem a chrání nás tak před ucpáním cév).

Pro zdraví

Kozí mléko má hned několik předností: pomáhá při kožních onemocněních, údajně i omlazuje a mluví se o něm i v souvislosti s léčbou rakoviny.

Díky svému odlišnému složení od mléka kravského ho často (i když ne vždy) mohou pít i lidé, kteří mají alergii na kasein, obsažený v mléce kravském.

Vyrobte si vlastní jogurt

Nechce se vám utrácet za předražené jogurty často nevalné kvality? Žádný problém, vyrobte si doma vlastní. Jestli jste to ještě nezkoušeli, budete se divit, jak je výroba vlastního jogurtu jednoduchá a rychlá.

Budete potřebovat jen litr mléka (nejlépe obyčejného plnotučného, ne trvanlivého), jeden kvalitní bílý jogurt (nejlépe to podle zkušeností jde s Hollandií nebo skleničkovým jogurtem, ale někomu se jogurt povede i z toho nejlevnějšího bílého jogurtu), nádobu na míchání, něco, do čeho budete jogurt plnit (stačí sklenky od dětské výživy) a místo, kde se bude jogurt několik hodin pěkně hřát.

Důležité: Skleničky, víčka a vůbec všechno, s čím přijde mléko během výroby jogurtu do styku, by mělo být opravdu čisté. V praxi to znamená všechno vyvařit, nebo alespoň přelít horkou vodou. Někomu stačí umýt všechno v myčce na devadesát stupňů. Když zanedbáme čistotu, může se stát, že se nám jogurt nepodaří.

Jak na to

Kupované (tzn. předem tepelně upravené mléko) zahřejeme na 40 stupňů.

Smícháme s jogurtem (stačí jen 2 lžíce), nalijeme do skleniček a necháme v teple pracovat (kdo chce, může do směsi přidat i několik lžiček sušeného mléka, stačí netučné, aby byl jogurt hustší).

Když si na jogurt „zaděláme“ večer, přes noc bude pracovat a ke snídani budeme mít pochoutku hotovou. Co nesníme, skladujeme v lednici.

Syrové, neupravené mléko předem zahřejeme na 80 – 90 °C, stačí na 1 minutu, ochladíme, a postupujeme stejně jako s mlékem z obchodu.

Na udržení teploty během zrání jogurtu můžeme pořídit speciální jogurtovač s termostatem.

Stejnou službu udělá i termoska, zabalená do peřin, někdo si pochvaluje troubu zavlažovanou na 50 stupňů, nebo dokonce vyhřívací dečku, nebo zabalí sklenky společně s termoforem do čehokoliv, co tepelně izoluje.

Do směsi můžeme přidat i trochu cukru. Kdo má radši ovocnou chuť, může si do hotového jogurtu zamíchat třeba med, javorový sirup nebo marmeládu.

Místo jogurtu můžeme mléko na budoucí jogurt naočkovat i kupovanou startovací kulturou. Nejsnáze je k dostání na internetu. Koupit můžete i jogurtovou kulturu řeckého nebo bulharského typu, případně kulturu na mléčný zákys.

Jeden balíček (který vystačí až na pět várek jogurtů), vyjde asi na 50 korun. Kultury jsou k mání třeba na www.naturavita.cz, www.toko.cz, www.dobrysyr.cz.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
23.5.2023
Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem. Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a napro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla