Domů     Mléko: Ano, či ne?
Mléko: Ano, či ne?
6.4.2021

O žádné jiné základní potravině se tolik nediskutuje, přitom stále není jasno: Prospívá mléko zdraví, nebo mu spíše škodí? Odpověď zní ano, prospívá, ale…

Kořeny dnešního dilematu kolem mléka tkví v dávné prehistorii a ukazují, nakolik se v tomto ohledu liší lidé evropského původu od většiny světové populace. Stalo se to někdy v mladší době kamenné, když tu vznikla původně vzácná genetická mutace.

Ta umožnila strávit kravské mléko i v dospělosti. Lidé s touto mutací tak měli větší šanci přežít zimu a hladomory. A nejen to, celkově zmohutněli a získali na fyzické odolnosti. Zkrátka tato mutace byla životně důležitá a tak výhodná, že se masivně rozšířila. Dnes chybí jen asi 10 % až 15 % lidí evropského původu.

Škodí, nebo prospívá?

Přesně tuto otázku si položili badatelé v německém Institutu Maxe Rubnera a zevrubně porovnávali výsledky více než 200 dlouhodobých studií, prováděných v různých koutech světa.

Zajímaly je samozřejmě prokazatelné dopady konzumace mléka a mléčných výrobků na zdraví. Došli k nečekaným závěrům, a to především ve vztahu ke zdraví srdce a cév.

Ačkoli se mléčný tuk a máslo stále ještě považuje za výrazný rizikový faktor, ze studií naopak vyplynula souvislost mezi vyšším konzumem mléka, sýrů a jogurtů a nižším výskytem mozkové mrtvice.

Spíše ochranný vliv má i u dalších srdečně-oběhových nemocí, vyššího krevního tlaku, cukrovky a rakoviny tlustého střeva.

Tajemství mléčného tuku

Jak může mléčný tuk, jehož hlavní složkou jsou tzv. nasycené mastné kyseliny, před jejichž konzumací jsme spíše varováni, vlastně prospívat zdraví?

Vědci nemají zatím jasnou představu, a to už jen proto, že mléčný tuk je velmi složitou strukturou, složenou ze zhruba 400 různých mastných kyselin, které se v obdobné sestavě nevyskytují v žádné jiné potravině.

O významu přirozeného mléčného tuku pro zdraví ovšem svědčí také zajímavý poznatek, který z porovnání studií vyplynul: Průmyslové úpravy jako odtučnění mléka nebo homogenizace vedly ke snížení zdravotních benefitů.

Klady a slabiny mléka

+ Dodává ideální bílkoviny

Mléčné bílkoviny přesně odpovídají potřebám lidského těla. Srovnávat se s nimi mohou jen bílkoviny vaječné.

– Obsahuje mléčný cukr

Právě ten je příčinou špatné stravitelnosti mléka u dospělých, kteří nezdědili zmíněnou mutaci. Znamená to, že jim chybí enzym, který mléčný cukr čili laktózu rozloží na její stavební části – glukózu a galaktózu. Když se do střev dostane laktóza vcelku, způsobí tam bouři.

Co je bezlaktózové mléko? Vyrábí se jednoduše tak, že se do mléka přidá právě zmíněný enzym a ten laktózu rozštěpí. Mléčný cukr tedy nezmizí, ale rozštěpený už nezpůsobuje trávicí potíže. Chuťově se toto mléko prakticky neliší od originálu.

Z bezlaktózového mléka se pak vyrábějí i jogurty a sýry. Je však dobré vědět, že jejich dlouhodobá konzumace se nedoporučuje lidem, kteří nesnášenlivostí laktózy netrpí vůbec nebo jen částečně.

Jejich schopnost trávit mléčný cukr by se do budoucna mohla zhoršit.

+ Podporuje účinek slunečního záření

To byla velká přednost, kterou genetická mutace umožňující trávení mléka s sebou nesla. V chladných a šerých evropských zimách nestačí sluneční záření zajistit potřebnou hladinu vitaminu D v těle. Jeho nedostatek pak oslabuje hustotu kostí, ale i imunitu.

Výpadek přitom může částečně nahradit právě mléko. Obsahuje jak vápník, tak i vitamin D a navíc i specifické bílkoviny, které podporují ukládání vápníku do kostí.

+ – Podporuje růst

Mléko přirozeně obsahuje rozmanité látky ovlivňující tělesné pochody jako enzymy a hormony. U lidí, kteří konzumují hodně mléka a mléčných výrobků, vědci objevili zvýšenou hladinu růstového faktoru v krvi.

Proto se soudí, že mléko v dětství podporuje vyšší růst. Vyloučit se prý ale nedá ani nepříjemná souvislost s výskytem akné kvůli obsaženým hormonům. V tomto případě lze vyzkoušet, jaký efekt bude mít omezení mléka na jídelníčku.

+ Zrychluje metabolismus

Je to díky látce příbuzné vitaminu B3, označované jako nikotinamid ribosid. Má urychlovat spalování energie při kaloricky bohatém jídelníčku. Tento účinek pak podporuje i vápník a vitamin D v mléce.

Při studii na izraelské Univerzitě Bena Guriona se ukázalo, že denní porce 180 ml mléka značně zvýšila efekt redukční diety, a to nezávisle na typu jídelníčku.

+ Snižuje riziko alergií

Skutečně – a to nehledě na fakt, že mléko samo je alergenem. Alergií na mléčnou bílkovinu trpí asi

2 % dětí a 1 % dospělých. Současně ale pití mléka snižuje riziko propuknutí jiných alergií. Nejvýraznější je tento účinek z mléka přímo z farmy, čím více je průmyslově zpracováno, tím je ochrana proti propuknutí alergií slabší. Jak je to možné?

Kromě mikrobů, které se do mléka dostávají při dojení, za tento efekt mléko zřejmě vděčí i tuku, ovšem v jeho původní podobě. Při zpracování ale tuk prochází pod tlakem tenkými tryskami, které ho rozbíjejí na menší částečky.

Výsledkem je mléko homogenizované, na jehož povrchu se už neusazuje smetana. Zřejmě se tím ale mění i působení tukových částic ve střevě, a tím i na imunitu.

+ Prospívá kuřákům

A to opět jedním z tuků, které mléko obsahuje. Odborně se mu říká konjugovaná kyselina linolová. U té se předpokládá, že zlepšuje dýchání u astmatiků, ale také kuřáků.

Je to tím, že snižuje podráždění dýchacích cest způsobené vdechováním cigaretového kouře a omezuje následnou zánětlivou reakci. Obsah tohoto tuku ale závisí na typu krmiva. Nejvyšší je v mléce krav z volné pastvy a v zimě krmených převážně senem.

Pak pomáhá i jedna sklenice mléka denně mírnit chronický zánět průdušek kuřáků. U stejných potíží vyvolaných jinou příčinou ovšem vědci žádný prospěch z pití mléka krav z volné pastvy nenašli.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,