Domů     Mléko: Ano, či ne?
Mléko: Ano, či ne?
6.4.2021

O žádné jiné základní potravině se tolik nediskutuje, přitom stále není jasno: Prospívá mléko zdraví, nebo mu spíše škodí? Odpověď zní ano, prospívá, ale…

Kořeny dnešního dilematu kolem mléka tkví v dávné prehistorii a ukazují, nakolik se v tomto ohledu liší lidé evropského původu od většiny světové populace. Stalo se to někdy v mladší době kamenné, když tu vznikla původně vzácná genetická mutace.

Ta umožnila strávit kravské mléko i v dospělosti. Lidé s touto mutací tak měli větší šanci přežít zimu a hladomory. A nejen to, celkově zmohutněli a získali na fyzické odolnosti. Zkrátka tato mutace byla životně důležitá a tak výhodná, že se masivně rozšířila. Dnes chybí jen asi 10 % až 15 % lidí evropského původu.

Škodí, nebo prospívá?

Přesně tuto otázku si položili badatelé v německém Institutu Maxe Rubnera a zevrubně porovnávali výsledky více než 200 dlouhodobých studií, prováděných v různých koutech světa.

Zajímaly je samozřejmě prokazatelné dopady konzumace mléka a mléčných výrobků na zdraví. Došli k nečekaným závěrům, a to především ve vztahu ke zdraví srdce a cév.

Ačkoli se mléčný tuk a máslo stále ještě považuje za výrazný rizikový faktor, ze studií naopak vyplynula souvislost mezi vyšším konzumem mléka, sýrů a jogurtů a nižším výskytem mozkové mrtvice.

Spíše ochranný vliv má i u dalších srdečně-oběhových nemocí, vyššího krevního tlaku, cukrovky a rakoviny tlustého střeva.

Tajemství mléčného tuku

Jak může mléčný tuk, jehož hlavní složkou jsou tzv. nasycené mastné kyseliny, před jejichž konzumací jsme spíše varováni, vlastně prospívat zdraví?

Vědci nemají zatím jasnou představu, a to už jen proto, že mléčný tuk je velmi složitou strukturou, složenou ze zhruba 400 různých mastných kyselin, které se v obdobné sestavě nevyskytují v žádné jiné potravině.

O významu přirozeného mléčného tuku pro zdraví ovšem svědčí také zajímavý poznatek, který z porovnání studií vyplynul: Průmyslové úpravy jako odtučnění mléka nebo homogenizace vedly ke snížení zdravotních benefitů.

Klady a slabiny mléka

+ Dodává ideální bílkoviny

Mléčné bílkoviny přesně odpovídají potřebám lidského těla. Srovnávat se s nimi mohou jen bílkoviny vaječné.

– Obsahuje mléčný cukr

Právě ten je příčinou špatné stravitelnosti mléka u dospělých, kteří nezdědili zmíněnou mutaci. Znamená to, že jim chybí enzym, který mléčný cukr čili laktózu rozloží na její stavební části – glukózu a galaktózu. Když se do střev dostane laktóza vcelku, způsobí tam bouři.

Co je bezlaktózové mléko? Vyrábí se jednoduše tak, že se do mléka přidá právě zmíněný enzym a ten laktózu rozštěpí. Mléčný cukr tedy nezmizí, ale rozštěpený už nezpůsobuje trávicí potíže. Chuťově se toto mléko prakticky neliší od originálu.

Z bezlaktózového mléka se pak vyrábějí i jogurty a sýry. Je však dobré vědět, že jejich dlouhodobá konzumace se nedoporučuje lidem, kteří nesnášenlivostí laktózy netrpí vůbec nebo jen částečně.

Jejich schopnost trávit mléčný cukr by se do budoucna mohla zhoršit.

+ Podporuje účinek slunečního záření

To byla velká přednost, kterou genetická mutace umožňující trávení mléka s sebou nesla. V chladných a šerých evropských zimách nestačí sluneční záření zajistit potřebnou hladinu vitaminu D v těle. Jeho nedostatek pak oslabuje hustotu kostí, ale i imunitu.

Výpadek přitom může částečně nahradit právě mléko. Obsahuje jak vápník, tak i vitamin D a navíc i specifické bílkoviny, které podporují ukládání vápníku do kostí.

+ – Podporuje růst

Mléko přirozeně obsahuje rozmanité látky ovlivňující tělesné pochody jako enzymy a hormony. U lidí, kteří konzumují hodně mléka a mléčných výrobků, vědci objevili zvýšenou hladinu růstového faktoru v krvi.

Proto se soudí, že mléko v dětství podporuje vyšší růst. Vyloučit se prý ale nedá ani nepříjemná souvislost s výskytem akné kvůli obsaženým hormonům. V tomto případě lze vyzkoušet, jaký efekt bude mít omezení mléka na jídelníčku.

+ Zrychluje metabolismus

Je to díky látce příbuzné vitaminu B3, označované jako nikotinamid ribosid. Má urychlovat spalování energie při kaloricky bohatém jídelníčku. Tento účinek pak podporuje i vápník a vitamin D v mléce.

Při studii na izraelské Univerzitě Bena Guriona se ukázalo, že denní porce 180 ml mléka značně zvýšila efekt redukční diety, a to nezávisle na typu jídelníčku.

+ Snižuje riziko alergií

Skutečně – a to nehledě na fakt, že mléko samo je alergenem. Alergií na mléčnou bílkovinu trpí asi

2 % dětí a 1 % dospělých. Současně ale pití mléka snižuje riziko propuknutí jiných alergií. Nejvýraznější je tento účinek z mléka přímo z farmy, čím více je průmyslově zpracováno, tím je ochrana proti propuknutí alergií slabší. Jak je to možné?

Kromě mikrobů, které se do mléka dostávají při dojení, za tento efekt mléko zřejmě vděčí i tuku, ovšem v jeho původní podobě. Při zpracování ale tuk prochází pod tlakem tenkými tryskami, které ho rozbíjejí na menší částečky.

Výsledkem je mléko homogenizované, na jehož povrchu se už neusazuje smetana. Zřejmě se tím ale mění i působení tukových částic ve střevě, a tím i na imunitu.

+ Prospívá kuřákům

A to opět jedním z tuků, které mléko obsahuje. Odborně se mu říká konjugovaná kyselina linolová. U té se předpokládá, že zlepšuje dýchání u astmatiků, ale také kuřáků.

Je to tím, že snižuje podráždění dýchacích cest způsobené vdechováním cigaretového kouře a omezuje následnou zánětlivou reakci. Obsah tohoto tuku ale závisí na typu krmiva. Nejvyšší je v mléce krav z volné pastvy a v zimě krmených převážně senem.

Pak pomáhá i jedna sklenice mléka denně mírnit chronický zánět průdušek kuřáků. U stejných potíží vyvolaných jinou příčinou ovšem vědci žádný prospěch z pití mléka krav z volné pastvy nenašli.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu