Domů     Miluše Šplechtová: Mám ráda rodinná setkání
Miluše Šplechtová: Mám ráda rodinná setkání
11.3.2020

Miluše Šplechtová žije ve více než třicetiletém manželství s Janem Hrušínským. Herecká tradice pokračuje díky jejich nejstarší dceři Kristýně, mladší Barbora je součástí divadelního světa raději v zákulisí. Díky synovi Nikolovi z předchozího svazku je novopečenou babičkou.

Co vaše babičky?

Babička z maminčiny strany zemřela, když mi bylo pět. Vzpomínám si jen mžik, kdy mě česala a říkala: „Abys měla dlouhé vlásky, musíš držet.“ Druhá s námi byla déle, takže si ji pamatuju lépe.

Byla to krasavice, obdivovala Hanu Maškovou – mám dokonce její podpis – a chtěla ze mě mít někoho slavného. Kvůli ní jsem chodila na krasobruslení, naučila se „medvěda“ a přešlapovat, ale vydržela jsem to jen rok, pak mě to přestalo bavit.

Divadlo je pro rodinu druhým domovem. S manželem a dcerou Kristýnou.
Divadlo je pro rodinu druhým domovem. S manželem a dcerou Kristýnou.

Jak vzpomínáte na své dětství?

S prvním vnoučetem se do něj vracím čím dál častěji. I když mi ve čtrnácti umřela maminka a devět let nato tatínek, zůstaly mi krásné vzpomínky. Chodila jsem třeba každé ráno pro mléko.

Nebo jsme vyráželi každou sobotu přes Široký vrch ke strejdovi a tetě na buchty. To vlastně moje děti už nezažily.

My přitom s bráchou byli oblečení v nedělních šatičkách a zvláštní bylo, že jsme si vždycky hráli s ostatními dětmi, a zatímco on byl pak zmazaný až za ušima, já vydržela bez jediné šmouhy. Neptejte se mě, jak jsem to dělala, to vážně nevím (smích).

Máte oblíbené rodinné zvyklosti?

Užíváme si třeba s holkama společné snídaně na chalupě. Takové ty dlouhé, kdy sedíme a povídáme si až do oběda. Moc ráda vařím, takže vítám každou příležitost k rodinnému setkání.

Slavíme všechny svátky, narozeniny, Vánoce…To si vždycky slíbíme, že letos každý jen tři dárky, jenže pak se nás sejde hodně a vždycky to někdo nedodrží (smích).

Co ráda vaříte?

Vlastně cokoliv. Nejradši mám českou kuchyni, na exotičtější jídla jsou spíš naše holky, takže to máme rozdělené. Já peču ty buchty a koláče a Kristýnka připravuje speciality.

Při různých příležitostech si většinou všichni objednávají svíčkovou, ale nedávno mě můj muž překvapil, když zatoužil po sladkokyselé omáčce, kterou miloval můj syn.

„Moc ráda vařím a peču buchty a koláče.“
„Moc ráda vařím a peču buchty a koláče.“

Pěstujete si zeleninu na zahradě?

My jsme s Honzou takoví zvláštní zahradníci. Pořád něco sázíme, chceme, aby nám to hezky rostlo, ale jak se říká, každý by měl dělat to, co umí.

Jednou jsme chtěli pěstovat rajčata – koupili jsme si sazenice už s malými zelenými plody, dali je do země, Honza uřízl větve jako podpěru…Za čtrnáct dní tam ta rajčátka jen tak smutně visela a ty větve rozkvetly.

Takže to radši necháváme lidem, kteří tomu rozumí. O zahradu nám už řadu let pečuje paní Dvořáková z vedlejší vesnice. Díky ní mám perfektně třeba zastříhané kytičky, protože ona přesně ví, co s tím. Mně by to všechno zašlo.

Baví vás uklízení?

Spíš mi nikdy nevadilo. S dětmi samozřejmě musíte ty domácí činnosti dělat dost často. Vlastně jsem pořád žehlila a prala. Až jsem si říkala, že si sousedi musí myslet, že jsem nějak posedlá, jak pořád věším a sundavám prádlo.

Asi jediné, co opravdu nemám ráda, je mytí oken. Hlavně proto, že se mi nikdy nepodaří tam nemít šmouhy. Tak jedině večer, to se to dá dělat (smích). Teď už mi několik let chodí do domácnosti pomáhat paní Lída, se kterou jsem moc spokojená.

Občas mívám taky záchvaty, kdy popadnu houbičku, že poklidím kuchyni, nad něčím se zamyslím a najednou zjistím, že jsem vytáhla šuplíky, přerovnám…a pouklízím si přitom tak trochu i v sobě.

Jaké kolem sebe máte ráda věci?

Obklopuju se nejraději věcmi, které vyprávějí příběhy. Proto je chalupa plná různých kolovrátků a podobně starožitných předmětů. Teď jsme třeba sehnali nádhernou starou truhlu.

Kristýnka říká, že už to tam u ní v pokojíčku vypadá jako u Barunky a že asi napíše Dědečka. Jinak Honza zbožňuje anglický styl a já si ho ráda oblíbila taky.

Co vaše zvířátka?

Měli jsme kocourka, který odešel ve dvanácti letech. On předtím utekl. Tři týdny byl pryč, až na Štědrý den si ho všimli sousedi, že uvízl za zdmi policejní služebny. Takže se chudák zavřel do arestu a odnesly to jeho ledviny.

Toho současného našla Kristýnka, když šla večer s kamarády cestou přes pole, pozorovali oblohu a najednou se ozvalo zamňoukání. Tam bylo zahozené malé kotě v krabici…náš Jupiter, kterého už máme přes deset let. Do naší smečky patří taky Ema, úžasná fenka retrívra.

Při čem si nejlépe odpočinete?

Nejraději relaxuju s hrnkem kávy na zahradě. K tomu patří i dobrá knížka, ale já jsem takový ten čtenář na jeden zátah. Vím, že neumím rozečíst knihu a vrátit se k ní třeba po třech dnech, proto si je nechávám raději na léto.

Před časem jsem náhodou vzala do ruky Babičku a zjistila jsem po letech, jaká je to nádherná kniha. Myslím, že děti ve školních lavicích vůbec nemají šanci si to uvědomit, ale ženám mého věku ji rozhodně doporučuju.

S manželem při sázení stromku v parku kolem Divadla Na Jezerce.
S manželem při sázení stromku v parku kolem Divadla Na Jezerce.

Ve zkratce

Narodila se 13. listopadu 1957 v Mostě. Její matka byla učitelka, proto nejprve uvažovala o pedagogické dráze, nakonec se však rozhodla pro pražskou konzervatoř.

Byla v angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze, Národním divadle a momentálně působí v Divadle Na Jezerce, kde je členem Divadelní společnosti Jana Hrušínského, svého manžela.

Objevila se v několika filmech (Panelstory, Jak chutná smrt) i v televizních seriálech Nemocnice na kraji města (Nové osudy) nebo Cesty domů.

Z prvního manželství má syna Nikolu, z druhého, s Janem Hrušínským, dvě dcery, Kristýnu a Barboru.

Recept na sladkokyselou omáčku

Na oleji zpěním cibulku a zázvor – sušený nebo čerstvý, zaliju směsí z vývaru, sojové omáčky, medu a vymačkaného citronu a přidám solamyl. K tomu osmahnu kuřecí prsíčka nakrájená na drobné kousky, obalená v těstíčku, podávám s rýží.

Přesné míry moc neumím, všechno dělám podle chuti. A přidávám varování, že ty kousky při smažení vydatně prskají.

Text: Andrea Primusová, foto: Herminapress, Shutterstock

reklama
Související články
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je