Domů     Mariánky: Město v parku
Mariánky: Město v parku
22.1.2021

Řeč je o Mariánských Lázních, které si zamilujete na první pohled a budete se sem rádi vracet nejen na léčení.

Mariánky, jak jim všichni důvěrně říkají, jsou mezi významnými lázněmi České republiky nejmladší – jejich historie se začala psát před necelými dvěma sty lety. O to bouřlivější a zajímavější vývoj město mělo.

Již po 100 letech existence patřily k nejznámějším lázním světa a hostily slavné osobnosti své doby včetně členů královských rodin.

Zpívající fontánu si můžete užívat každý den od května do konce října.
Zpívající fontánu si můžete užívat každý den od května do konce října.

Místo bažin perla

Možná si při procházce městem těžko představíte, že stojíte v místech, kde bývaly bažiny. O léčivé vodě vyvěrající v nepřístupném údolí se vědělo poměrně dlouho. Kvůli nehostinnosti místa zde ale nebylo stálé osídlení a ani prameny se nevyužívaly.

Situace se začala měnit až na konci 18. století. Vlastnosti pramenů tehdy studuje lékař tepelského kláštera, Josef Jan Nehr. Brzy se přesvědčí o jejich blahodárném působení na lidské zdraví a jejich dalšímu studiu zasvětí zbytek života.

Právě jeho zásluhou byl postaven první lázeňský dům. Stalo se tak v roce 1808 a místo dostalo název Marienbad.

Jak vznikaly parky

Za to, že jsou Mariánky tak zelené, může energický opat kláštera Teplá Karel Kašpar Reitenberger. Přes odpor ostatních členů řádu se rozhodl investovat peníze.

Podařilo se mu získat geniálního zahradního architekta Václava Skalníka, který nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a založil nádherné parky.

Západočeský symfonický orchestr pravidelně rozeznívá lázeňskou kolonádu.
Západočeský symfonický orchestr pravidelně rozeznívá lázeňskou kolonádu.

Tady kvete láska

Básník Johann Wolfgang Goethe se ve svých 72 letech zamiloval do 17 leté Ulriky von Levetzow. Na nabídku k sňatku však dostal jen vyhýbavou odpověď, a tak se zklamaně vrátil do Německa.

I Fryderyka Chopina do Mariánských lázní přivedla žena, kterou miloval – Marie Wodzinská. Jenže její rodiče byli proti, což znamenalo konec. Lázně však na zamilovaného skladatele nezapomněly. Každý rok v srpnu se tu pořádá Mezinárodní Chopinův festival. Mimochodem je to největší a nejvýznamnější Chopinův festival v Evropě.

Lázně miloval i král

A to britský panovník Edward VII. „Procestoval jsem celou Indii, Ceylon, všechna lázeňská města Evropy, ale nikde na světě mne nechytila u srdce poezie nádherné přírody tak jako zde v Mariánských Lázních.” Edward si Mariánské Lázně tak oblíbil, že si je jako místo svého letního pobytu vybral celkem devětkrát.

V době jeho pobytu se Mariánské Lázně stávaly významným politickým centrem Evropy. Král zde vyjednával kromě jiných s rakouským císařem Františkem Josefem I. či s francouzským ministerským předsedou Clemenceauem. Jinak se ale v lázních především bavil.

Měl rád lov, krásné ženy, dobré jídlo a pití. A o to vše neměl v Mariánských Lázních nouzi.

Pískovcový obelisk se dvěma lavičkami stojí na svahu Hameliky. V těchto místech J. W. Goethe sedával na lavičce s Ulrikou von Levetzow. Lavičky však původně bývaly kamenné.
Pískovcový obelisk se dvěma lavičkami stojí na svahu Hameliky. V těchto místech J. W. Goethe sedával na lavičce s Ulrikou von Levetzow. Lavičky však původně bývaly kamenné.

Na kolonádě to žije

Dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda s unikátní neobarokní litinovou konstrukcí, která představuje vrchol české lázeňské architektury. Přitom jí hned několikrát hrozil zánik.

Nejblíže mu byla za druhé světové války, kdy ji nacisté chtěli rozmontovat a získaný kov použít na výrobu zbraní. K tomu naštěstí nedošlo, kolonáda však dlouhé roky chátrala a opravy se dočkala až v 80. letech 20. století.

Od roku 2010 je na seznamu národních kulturních památek České republiky. V jejím těsném sousedství se nachází kolonády Křížového a Karolinina pramene. Další nádhernou stavbou je kolonáda Ferdinandova pramene, kterou najdete v dolní části města.

V hotelu Nové Lázně z roku 1896 si můžete odpočinout v původních Římských lázních vyzdobených mramorovými sloupy.
V hotelu Nové Lázně z roku 1896 si můžete odpočinout v původních Římských lázních vyzdobených mramorovými sloupy.

Léčivé síly

Základem léčby jsou pitné kúry, ale i uhličité koupele a rašelinné zábaly.

Léčí se tu široké spektrum zdravotních potíží např: Nemoci pohybového ústrojí, ledvin a močových cest, dýchacích cest, metabolická, gynekologická, onkologická onemocnění i nemoci trávicího ústrojí.

Rudolfův pramen je dostupný lázeňským hostům po celý rok. Najít a ochutnat jej můžete v pavilonu nacházejícím se v parku nedaleko kolonády Ferdinandova pramene.
Rudolfův pramen je dostupný lázeňským hostům po celý rok. Najít a ochutnat jej můžete v pavilonu nacházejícím se v parku nedaleko kolonády Ferdinandova pramene.

Zpívající fontána

Najdete ji na kolonádě u sochy opata. Kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli jen tak nepřehlédnete. Má 250 trysek, z nichž nejvyšší střední dosahuje výšky až šesti metrů.

Fontána má dokonce vlastní skladbu, která je dílem Petra Hapky, ale umí i další. Promeškat ji nemůžete, protože ožívá denně od 7.00 do 19.00, a to každou lichou hodinu. V 21.00 a v 22.00 si navíc užijete i barevnou projekci.

Procházky se doporučují

Pokud se rozhodnete si vyjít na mariánskolázeňské vyhlídky, nebude to zase tak náročné. Je samozřejmě nutno jít trochu do kopce, ale budete za to odměněni krásnými výhledy.

Naši předkové budovali na lesnatých vršcích na vyhlídkových místech altány, posezení, nebo pamětní desky. Bohužel na mnohých zahlodal zub času. Ale několik altánů již dostalo nový kabát a byly rekonstruovány.

Text: Eva Hořánková

Foto: Nemo tour, Orea Hotels & Resorts

Předchozí článek
Další článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.