Domů     Martin Myšička: Mezi nebem a zemí něco je…
Martin Myšička: Mezi nebem a zemí něco je…
od 31.3.2021

Charismatický, s výraznýma očima, přemýšlivý introvert. Vystudoval herectví a jadernou fyziku. Násilník Eliáš z Ulice, reportér z filmu Ztraceni v Mnichově nebo flegmatický ředitel hotelu ze seriálu Čtvrtá hvězda. Ale hlavně umělecký šéf, herec a režisér Dejvického divadla.

Jako místo narození má v občance Příbram, ale rané dětství prožil ve vesnici Stará Huť u Dobříše. Po třech letech se rodina stěhovala do Žatce, a když mu bylo 12, tak do Staré Boleslavi.

„Byli jsme furt někde venku, hráli hokej s tenisákem, jezdili na kole, objevovali okolí, stavěli bunkry u řeky… Rád jsem četl verneovky, mayovky. Jeden čas jsem hrál házenou, pak mě bavila astronomie, pak jsem dělal amatérské divadlo.

reklama

A tyhle dva póly ve mně začaly rezonovat, na jedné straně věda, fyzika, na druhé straně divadlo a muzicírování.“

Od hvězd na „matfyz“…

Na střední už dojížděl do Prahy, studoval Gymnázium Wilhelma Piecka:

„Tam jsme byli ve třídě posbíraní z celých Čech, lidi, které bavila matika a fyzika, takže dobrá společnost.“ Rád dalekohledem sledoval hvězdy, chodil do planetária, hltal pořad astrofyzika Jiřího Grygara Okna vesmíru dokořán, ale nakonec se při volbě oboru vysokoškolského studia rozhodl pro jadernou fyziku.

„Ony se ty mikrorozměry a makrorozměry někde potkávají, ta jedna fyzika ovlivňuje tu druhou…“

Ve filmu Občanský průkaz
Ve filmu Občanský průkaz

… a také k divadlu

Po dvou letech studia fyziky se na první pohled iracionálně přihlásil také ke zkouškám na herectví na DAMU. Unáhlené rozhodnutí to však nebylo. „Případný umělecký talent nemám přímo po rodičích, ale asi po dědečkovi Burešovi, kterého jsem bohužel nepoznal.

reklama

Ten byl v rámci vesnice Stará Huť svého času známý divadelní ochotník.“ Martin stál poprvé před publikem ve druhé třídě, v rámci hodiny češtiny hrál pašíka v Kocouru Mikešovi.

S kamarády si pak vymýšleli scénky inspirované Felixem Holzmannem nebo Šimkem a Sobotou. Bavily ho i filmy s Tomášem Holým. „Trochu jsem se do něj projektoval a taky jsem toužil točit.

Jak jsem slyšel slovo Barrandov, ucítil jsem vnitřní chvění.“ Ve Staré Boleslavi hrál ochotnické divadlo. „To jsem ale bral dlouho jen jako zábavu. Jsem spíš stydlivý a introvertní – dodnes.

Nejsem typ, který by se chtěl předvádět, na to jsem musel sám sebe hodně překročit.

A když jsem byl ve druhém ročníku na matfyzu, tak jsem cítil, že mi něco chybí, že mě ta fyzika úplně nenaplňuje a divadlo pořád přitahuje.“ A tak si podal přihlášku na DAMU. V přijímací komisi na jaře 1990 pak byli režisér Pistorius, herečtí mistři Preiss, Rösner – „… a ti mě kupodivu vzali!“

Studentem na druhou

Na podzim pak šel do 3. ročníku na matfyzu a do prvního na DAMU. „Opravdu jsem se nedokázal rozhodnout, jestli to nebo ono.

reklama

Tak jsem si řekl, že budu chodit na DAMU a ve volném čase se budu snažit s tou fyzikou nějak pokračovat a čas ukáže…“ Ukázal – Martin Myšička dokázal dokončit obojí!

A to už během studia herectví hostoval v pražských divadlech – ve Studiu Divadla Labyrint, v Divadle Na zábradlí, v Ypsilonce, dokonce v Národním!

„Analytické myšlení prohlubuje sebereflexi, takže i autocenzuru, a tím pádem trému, takže pro mne, hlavně zpočátku, byl můj ,fyzikální původʻ spíše brzdou. Časem se mi daří lépe vyvažovat, kdy zapojit hlavu a kdy ne. Je to, jako když dva tahají za pilu:

když se hlava a srdce shodnou, pěkně to jde, když ne, tak se to kousne. Líbí se mi, když jsou v umění emoce a rozum vyvážené.“

Ztraceni v Mnichově
Ztraceni v Mnichově

20 let v Dejvickém divadle

Z hostování ve Zlaté kapličce bylo po absolutoriu první angažmá. Jenže po třech letech ho přesvědčili Ivan Trojan s Lukášem Hlavicou, abych šel s nimi do rodícího se souboru Dejvického divadla.

„Jsem rád, že jsem se takhle rozhodl.“ Letos to bude 20 let. Od loňského ledna má navíc na této veleúspěšné pražské scéně hned tři funkce – kromě hraní a příležitostného režírování se stal i uměleckým šéfem.

„Nejsem typ, který by najednou bouchnul do stolu a začal poroučet. Měl bych být jakýmsi koordinátorem, člověkem, který spíše spojuje, než rozděluje.

S většinou kolegů se znám dvacet let a budu vycházet i z jejich názorů.“ Co mu dnes, po letech připomíná studia fyziky? „Už jsem téměř všechno zapomněl.

Ale v inscenaci Teremin Petra Zelenky mám jako hudební experimentátor přednášku o tom, jak zhudebnit burzovní zprávy, a do ní jsem propašoval Schrödingerovu rovnici, což je jeden z pilířů kvantové mechaniky. S tím mám úspěch.“

Místo angličtiny manželka

Martin Myšička je ženatý, s rodinou žije v domě v městečku kousek od Prahy. Svou ženu prý našel na jazykovém kurzu. Ona totiž angličtinu učí a on o sobě jednou řekl, že je chronický začátečník.

„Absolvoval jsem tehdy 4 lekce angličtiny – a pak už jsem se učil mnoho jiných věcí… A stále se učíme a žijeme spolu s mojí manželkou Bárou dodnes.“ Vyženil tehdy 8letou, dnes již dospělou, dceru Veroniku, spolu s manželkou mají nyní 16letou Marjánku.

A jak je na tom s angličtinou? To v jednom rozhovoru komentovala jeho paní: Opravdu jsme měli jen ty čtyři hodiny… A jinou angličtinářku bych mu nedovolila.

Martin se samozřejmě tak nějak v případě nouze domluví, ale v tomhle směru jsem ho vážně neobohatila. Nicméně on na podobnou otázku odpovídá: Od své ženy jsem získal lekci života.“

Příběhy obyčejného šílenství
Příběhy obyčejného šílenství

Martin Myšička ve zkratce

Narodil se 9. března 1970 v Příbrami

Vystudoval subnukleární fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK

1995 absolvoval herectví na DAMU

1993–1998 angažmá v Národním divadle v Praze

Od 1998 je členem souboru Dejvického divadla v Praze, občasným režisérem, od loňska i uměleckým šéfem

Filmy: např. Občanský průkaz (2010), Ztraceni v Mnichově (2015), Přání k mání (2017)

Seriály: např. Ulice (2005), Čtvrtá hvězda (2014), Kosmo (2016), Trpaslík (2016), Dabing Street (2018)

Ocenění: např. Cena Alfréda Radoka – talent roku (1995, za absolventské představení Idiot na DAMU)

Rodina: s manželkou Barbarou (učitelka angličtiny a autorka knih o jídle a o víně) má dceru Marjánku a nevlastní Veroniku

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/martin-mysicka

Vražda krále Gonzaga
Vražda krále Gonzaga

Co řekl o…

… o nespokojenosti: „Pořád mě něco zajímá, ale přitom mě stále pronásleduje jistá nespokojenost a pochybovačnost. Může to být velký motor i velký jed.

Ať se mi podaří cokoliv, pořád vidím, co by se dalo ještě zlepšovat, což mi brání naplno si užít to příjemné. Nejde jen o divadlo, ale třeba navštívím nějaké místo a už ve mně hlodá, kde jsem všude nebyl.

… o relaxaci: „Volný čas rád trávím doma s rodinou. Ale také jsem rád sám. Něco si čtu, brnkám na piano, jdu si zaplavat, zaběhat, cvičím taj-či. Rád chodím po horách. Hodně pracuji na zahradě, fyzická práce mě uspokojuje.“

… o vědomí: „Přitahují mě otázky týkající se zkoumání mysli a různých stavů vědomí. A postupně jsem hledal cesty, jak se něco o tom dozvědět. Nejen z knih, nýbrž přímo, prožitkově.

Začalo to studiem herectví, pak jsem zkoušel holotropní dýchání a později jsem byl několikrát na čtrnáctidenním kurzu meditace vipassaná, tedy meditace vhledu. To jsou zkušenosti, které mne velmi ovlivnily.“

… o spiritualitě: „Vyrůstal jsem pod vlivem materialismu, což nám bylo, ať už přímo, nebo nepřímo vštěpováno od dětství nejen ve škole.

Ovšem sama věda, tedy fyzika, hlubším zkoumáním hmoty zjišťuje, že ta hmota není tak úplně hmotná, že energie a hmota jsou dvojí projev téhož. Že částice jsou zároveň vlny. A že se navíc vše řídí jakýmisi zákony, které postupně odhalujeme.

Jak třeba takový elektron ví, že je zrovna elektron a že má ty a ty vlastnosti? Co je to vědomí elektronu? Jsou to složité a fascinující otázky, na jejichž zkoumání už fyzika nestačí. Musel jsem prostě připustit, že je něco mezi nebem a zemí…“

… o rodině: „Nemám problém s tím, že pevný vztah a rodina přinášejí vedle příjemného zázemí i jistá omezení. A nemám pocit, že bych o něco přicházel.

Vazba a pevný vztah pro mě znamenají stabilitu, možnost budovat něco, co bych sám nezvládl, co mě jako jedince přesahuje. Vidím své pokračování v dětech, díky své ženě jsem uskutečnil mnoho věcí, na které bych sám neměl odvahu a sílu.“

… o ženách: „Já jsem dřív ženám hodně nadržoval, měl jsem pocit, že jsou dokonalejší. Teď už vím, že i ony mají své ego, že když říkají, že něco cítí, neznamená to nutně, že to je vždy objektivní pravda.

Jste zkrátka z masa a kostí jako my muži, jsme si rovni, každý přístup k životu má svá plus a minus, fungujeme komplementárně.“

… o hercích: „Pro herce je základní tzv. svatá trojice: hlava, srdíčko a – jak to říct slušně – přirození.“

Text: Helena Leitlová

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Dejvické divadlo

Předchozí článek
reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel