Domů     Martin Dejdar: „Nikdy nejsem spokojený“
Martin Dejdar: „Nikdy nejsem spokojený“
2.1.2020

Hodný, někdy naivní, důvěřivý, zemitý, tak o něm mluví ti, kdo ho znají. Rád lidem pomáhá a nechce nikoho zklamat. Hyperaktivní člověk s nekonečným množstvím energie. Výborný herec, který je pro mnohé hlavně moderátorem…

První léta prožil Martin Dejdar v obci Hroubovice na Chrudimsku, později se rodina přestěhovala do jen pár kilometrů vzdáleného města Chrast. V dětství miloval sport, na co sáhl, to mu šlo.

Když nic jiného, stačila tenisová raketa a míček, sparingpartnerkou mu byla zeď rodného domu. Sotva začal chodit do školy, odjela rodina, tedy maminka, Martin a sestra, s tátou–námořníkem na sedmiměsíční plavbu.

„To bylo poprvé, kdy jsme byli s tátou takhle dlouho pohromadě. Jinak byl doma jen pár týdnů v roce. Vychovávala nás maminka s babičkou – obě velice rázné ženy…“

První herecké krůčky

Rodina jezdila pravidelně do divadla, doma pořádali kulturní odpoledne, recitovali, zpívali s klavírem, Martin se sestrou předváděli scénky. Babička bývala nadšená ochotnice, děda ochotnická představení režíroval – odtud zřejmě pramení Martinovy herecké geny.

Se spolužáky chodil do tanečního a hereckého kroužku, pořídili si dokonce loutky a o prázdninách tahali žebřiňák od vesnice k vesnici a hráli divadlo. V Chrasti je ale také přírodní divadlo – i to byl prostor pro kluka inklinujícího k herectví. Už tehdy se začalo probouzet jeho komediantství.

Velký herecký svět

V Chrasti má kořeny i herečka Naďa Konvalinková. Pocházela ze sousedství, a když za ní přijel kolega Oldřich Kaiser, Martin je navštívil. Vyptával se co a jak – a když se pak rozhodl jít na DAMU, právě Kaiser mu pomohl připravit se na přijímačky.

V ročníku se tehdy sešli Martin, Petr Vacek, Miroslav Táborský, Bára Hrzánová… Martin byl hodně vykulený, nejen z nového prostředí, spolužáků, ale i z faktické ztráty jistoty domova. „Moment nástupu na školu, to bylo jak skok z trabanta do ferrari!

A bylo to pro mě o to složitější, že rodiče ve stejnou dobu odjeli pracovat do zahraničí.

Takže v Chrasti zůstala babička, sestra studovala v Praze, bydlela na koleji na druhé straně města…“ Záhy se však otrkal, a jak vzpomínal v jednom dokumentu Petr Vacek, stal se katalyzátorem všech pravostí (i nepravostí), které podnikali.

„Nás ta škola hlavně hrozně bavila. Byli jsme v ní od sedmi od rána do devíti do večera!“

V lůně Ypsilonky

První Martinova ještě studentská štace byla v souboru Mimóza, který byl součástí tehdejší slavné Pražské pětky, spolku avantgardních souborů, v nichž hráli např. Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Eva Holubová…

„Ta parta lidí šla proti všemu, co bylo tehdy politicky i umělecky oficiální a pro mě to byl obrovský šok. Já jsem rok nevěděl, co tam na tom jevišti dělám, ale zároveň mě to fascinovalo!

Do té doby jsem viděl v pardubickém divadle Perly panny Serafínky a teď tohle!“ Když pak byl Martin nucen se rozhodnout mezi nejistou existencí v Mimóze a nabídkou ze zavedeného Studia Ypsilon, volil rozumem. „Šel jsem do ,teplého‘, jistého místa.“ A zůstává mu věrný dodnes.

Národní bavič

Velmi brzy si Martina všimla televize a vedle hereckých rolí mu nabídla i roli moderátora, např. v zábavném pořadu Šance. Časem „mluvicích“ příležitostí přibývalo a Dejdar se v očích diváků profiloval stále více jako bavič než jako herec.

Teprve filmy Šakalí léta, Učitel tance a Amerika, v nichž ztvárnil hlavní role, ukázaly Dejdarovy vysoké herecké kvality.

Panství

Martin odjakživa rád dával věci do pohybu, a tak se rozhodl na konci 90. let produkovat vlastní film v angličtině, obsazený i zahraničními herci. Bez podpory velkých sponzorů, bez jakéhokoli grantu vznikl skutečně nezávislý film.

Martin Dejdar dal celé „soustrojí“ dohromady a garantoval vše svým jménem. Dodnes je přesvědčen, že udělal vše tak, jak měl. Nicméně úspěch se nedostavil.

Snímek byl uveden ve více než 20 zemích světa, Martin však podle svých slov nedostal od zahraniční distribuce ani korunu. Firma se dostala do dluhu, šla do konkurzu, mnozí věřitelé si vyšlápli rovnou na Martina, který byl tváří celého projektu.

A on platil a platil… „Já mám čisté svědomí. Já jsem z toho nic neměl, ani honoráře. Všichni mi říkají, že moc pracuju. Ale mně nic jiného nezbývá! Pozitivní jsou na tom dvě věci – tvrdě jsem získal zkušenosti a ten film existuje.

Stálo mě to třináct let života a miliony, které jsem musel zaplatit. Bál jsem se o sebe, bál jsem se o rodinu…“

Zdivočelá země ho zachránila

V době, kdy měl problémy finanční a z nich plynoucí psychické, dostal životní roli – Tondu Maděrou, kluka z příhraniční české vesnice, který miluje koně, za války odejde do Anglie a stane se pilotem RAF. Jeho životní příběh od války až do roku 1990 napsal spisovatel a scenárista Jiří Stránský a s režisérem Hynkem Bočanem si Martina vybrali.

Natáčení předcházel jezdecký výcvik. „Předtím jsem absolvoval jen kurz na DAMU, což bylo málo.“ Ten výcvik byl se vším všudy:

„Hned druhou nebo třetí hodinu mě ta moje kobylka hodila do potoka…“ Po třech měsících tréninku byl Martin rozhodnutý, že roli vzdá, že se nedokáže pořádně naučit jezdit, pořád se bál.

„A pak jsme jednou došli při tréninku k místu, kde ležel přes cestu padlý strom. Vždycky předtím jsem ho s koněm obcházel. A tehdy jsem se rozjel a prostě ten strom skočil. Zlomilo se to.

Spadl ze mě strach a najednou jsem byl úplně v pohodě.“ Celkem strávili Dejdar a další protagonisté se Zdivočelou zemí sedmnáct let života.

Poslední a další sezony

Ačkoli od mládí všestranný sportovec, hokej Dejdar nikdy nehrál, skončil u bruslení na chrasteckém rybníku. Když pak dostal hlavní roli v seriálu Poslední sezona, příběhu profesionálního hokejisty, který se vrací domů z NHL, musel zas trénovat.

Herci se scházeli na ledě s profesionálními hráči po svých představeních často o půlnoci. „Ale bavilo nás to a chytlo nás to, zvlášť když jsme hráli s největšími hvězdami. V útoku Jágr se Strakou… A já jim hrál centra!

To byl sen!“ A herecký tým se schází dál. Hraje exhibice, baví sebe i diváky a zároveň získává peníze na dobročinné účely. Peníze zůstávají vždy tam, kde byly vybrány, a jdou buď na sport, na mladé hokejisty a nebo na charitu.

Doma na Floridě

Dnes žije Martin Dejdar tzv. na kufru a v letadle. Rodina se před třemi lety rozhodla, že se na nějakou dobu přestěhuje do USA, konkrétně na Floridu, a on od té doby létá za prací do Čech.

„Chtěl jsem, aby děti zažily něco jiného, naučily se jazyk a změnily prostředí. A nechtěl jsem, aby trpěly, že jejich táta je herec. V Americe jsou dětmi neznámých rodičů.“

Martin Dejdar (50) ve zkratce

• Narodil se 11. března 1965 ve Vysokém Mýtě.

• Základní škola v Chrasti, gymnáziu v Chrudimi, DAMU

• Soubor Mimóza, 1987 Studio Ypsilon, hostování v dalších divadlech.

• Filmy: např. Pražská 5 (1988), Šakalí léta (1993), Učitel tance (1994), Amerika (1994), Panství (1998)

• Seriály: např. Zlá krev (1986), Konec velkých prázdnin (1994), Zdivočelá země (1997), Poslední sezona (2005), Comeback (2008)

• Dabing: role Barta Simpsona, role myšáka ve filmu Myšák Stuart Little

• Moderování: Šance (1992), Na vlastní nebezpečí (1994), Hitparáda televizní zábavy (2006), Vylomeniny (2013), Děti na tahu (2015)

• Ceny: 1995 – Český lev – Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Učitel tance), 1996 – Cena TýTý – bavič

• Rodina: manželka Daniela, syn Matěj (16), dcera Sára (10)

• Kde ho lze vidět: v představeních domovského Studia Ypsilon, Divadlo Broadway – muzikál Mýdlový princ

Co řekl o …

… o koních: „To zvíře je úžasné, budí respekt a zároveň hroznou chuť ho hladit a mazlit se s ním, jako kdyby to byl pejsánek. A ona je to přitom pořádná kobyla.“

… o tvoření: „Mě baví vytvářet věci. To mi schází na divadle. Slezu z jeviště, lidi jdou domů a všechno je pryč.“

… o potřebě stále něco dělat: „Když mám den volna, přemýšlím, co se stalo špatně a jestli už náhodou nekončím!“

… o své práci: „Já nikdy nejsem spokojený s tím, co jsem udělal. Zajímá mě, co teprve dělat budu.“

Text: Helena Leitlová, foto: Herminapress a archivy ČT, TV Nova a Studia Ypsilon

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve