Domů     Marek Eben: „Co já bych dal za umělecký přetlak!“
Marek Eben: „Co já bych dal za umělecký přetlak!“

Kdysi v dětství hrál Válečka, trochu oplácaného rozumbradu z Malé Strany. Je to už přes 45 let! Dnes je jeho jméno synonymem noblesy, chytrého humoru a také báječných písniček.

Kdybyste se zeptali Marka Ebena, zda se cítí být víc hercem, moderátorem, nebo muzikantem, odpověděl by nejspíš, že záleží na tom, co má zrovna před sebou.

„Když připravujeme s kapelou desku, tak se člověk zabývá tím, co má zpívat, a rytmem, aby byly doby na svém místě, a tóny, aby to ladilo. Pak se tahle vlna přežene a já jsem zase víc moderátor. A pak je premiéra v divadle a já jsem víc herec.

Těší mě ten souběh profesí. Je to okysličující. Pořád jsem to já, jen přesedám z auta do auta.“

Dětství s paní Hudbou

Marek se narodil v Praze na Smíchově jako prostřední syn hudebního skladatele Petra Ebena a jeho paní Šárky, rozené Hurníkové. Navíc dlouho bydlela ve stejném domě i rodina Markova strýce Ilji Hurníka, rovněž skladatele vážné hudby.

Před hudbou jako by nebylo doma kam se chovat, kam uhnout, přesto prý rodiče Marka a jeho bratry tímto směrem netlačili. „Byli naštěstí velmi rozumní. Měli pocit, že by nám měli dát možnost zabývat se hudbou, ale nechtěli, aby to byla naše povinnost. Muzika nám zůstala jako láska, ani v nejmenším nám ji neznechutili.“

Kamarádi z Malé Strany

Úplně poprvé se Marek Eben objevil v televizi coby malý klouček a za doprovodu svého otce zazpíval s osobitým šarmem jednu z tátových skladeb. Tu nahrávku – jistě k velké „radosti“ protagonisty – televize čas od času vytáhne.

Už na ní je to on, byť mu zrovna chyběla jednička vlevo nahoře. První roli, Valentýna alias Válečka, pak získal v seriálu Kamarádi, příbězích několika kluků a jedné holky z Malé Strany, který byl ve své době velmi populární.

Právě po natočení tohoto seriálu se Marek údajně definitivně rozhodl, že bude hercem.

Hraní a muzika

Po základce šel studovat na Státní konzervatoř a už během studia začal hrát v country kapele. Přizval ho ke spolupráci coby klavíristu, kytaristu a zpěváka jeden z jeho vyučujících – prý na základě toho, jak Marek válel na piáno v Kamarádech.

Na konzervatoři se Marek také seznámil se studentkou Markétou Fišerovou, začali spolu zpívat, hrát a posléze chodit… „Dodnes nedokážu pochopit, že jsem se zrovna já mohl tehdy Markétě líbit,“ vzpomínal jednou Eben.

„Ona chodila o dva ročníky níž a kupodivu uháněla ona mě, já se jí docela bál. Byla jako sopka. Ale hrozně se mi líbila. Založil jsem tehdy kapelu a vzal ji jako zpěvačku.“

Udělat první krok a necuknout

Hráli spolu v kladenském divadle a v roce 1982 se vzali, jí bylo dvaadvacet, jemu o tři víc.

Markéta ztvárnila v dalších letech např. role v seriálech My všichni školou povinní nebo Třetí patro, natočila pohádku O štěstí a kráse, měla skvěle rozjetou kariéru, byla jednou z nejtalentovanějších hereček své generace.

A pak, bylo jí právě šestadvacet, přišla mozková příhoda.

„Odvezl jsem ji do nemocnice s tím, že něco špatného snědla, a druhý den ráno mi řekli, že je v bezvědomí a pravděpodobně to nepřežije.“ Herečka upadla do kómatu a probrala se až za sedm neděl – ochrnutá na celém těle. „Byli jsme mladí a absolutně nepřipravení.

Ale zvyknete si. Když uděláte první krok a zkraje necuknete, tak je to o něco snazší. Měli jsme – paradoxně – to štěstí, že jsme začínali z úplné nuly. Že Markéta, když se probrala z bezvědomí, nemohla ničím pohnout, nemohla nic říct.

Od té chvíle začaly ty dovednosti jenom narůstat. A to se lépe snáší.“ Vždycky, když Marek Eben na tu dobu vzpomíná, neopomene zdůraznit, jak moc jim tehdy pomohl Markétin smysl pro humor.

„Smysl pro humor je věc, bez které se manželství obejde těžko, ale když přijde takováto situace, tak je bez smyslu pro humor s vámi ámen. Nikdy jsme neřešili, proč se tohle stalo zrovna nám. Stává se to, tak proč ne zrovna nám. Vždycky jsme si řekli: odžijeme den a uvidíme.“

S bratry na jevišti

Marek od dětství toužil být rocker.

Nakonec si ale přiznal, že s jeho vizáží a hlasem mezi tvrdé chlapíky neprorazí a začal si dělat muziku po svém – spojil klasické hudební vzdělání své a svých dvou bratrů, skvělý cit pro jazyk a smysl pro humor v písničkách, které byly jiné než všechno, co znělo okolo.

Byly (a pořád jsou) chytré a nápadité, s precizně propracovaným aranžmá. Hráli na folkové Portě, tam se o nich v 81. roce začalo mluvit. I po letech pravidelně koncertují, celkem natočili pět alb. „Na koncerty vozíme plné auto nástrojů.

Vedle traverzy, kladiva a například do písně Já na tom dělám používáme různé flétny a další dechové nástroje, kytary, klávesy, balalajku… Je strašné, že vozíme třeba i ruční činely, docela těžký nástroj, a používáme je jen na osm taktů!

Hrajeme zhruba třikrát do měsíce a je to pořád radost.“ Autorem hudby i textů ke všem písním je Marek, ale přiznává, že je z rukávu zrovna nesype. „Co já bych dal za umělecký přetlak!

Já píšu ze strachu, protože vím, že přijde doba, kdy kapela a manažer začnou být nervózní. Nedovedu si představit, že bych řekl: Kluci, mě nic nenapadlo.“

Slušňák v Ypsilonce

Už léta hraje Marek Eben ve Studiu Ypsilon, byť v posledních letech jako host, uplatňuje se tam jako herec i autor hudby. „Občas má člověk chuť vyskočit z té zavedené škatulky slušňáka.

V divadle jsme hráli jeden čas hru, v níž jsem měl v roli spoustu různých vulgárních výrazů – a na ty jsem se těšil. Publikum udělalo – jee… Co to z toho Ebena vylezlo!?“

Moderátor s noblesou

V roce 1992 se stal Marek Eben moderátorem 1. ročníku Cen TýTý – a pro většinu lidí bylo nejspíš veliké překvapení, s jakou noblesou se svého úkolu zhostil.

Pak byl osloven, aby uváděl také úvodní a závěrečný večer Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech: „Pokaždé variace na téma film, letos to byla pořadová čísla 39 a 40. V publiku se lidé moc nemění, pokud neumřou, tak tam jsou. A teď vymýšlejte nové variace!“

Hvězdy na Plovárně

Už od roku 1998 má televizní pořad Na plovárně, ve kterém rozmlouvá s populárními osobnostmi.

Bylo už natočeno přes 600 dílů, mezi hosty byli vedle českých celebrit např. „pan Software“ Bill Gates, bluesman B. B. King, spisovatel Robert L. Fulghum, americká politička Madeleine Albrightová a nebo dalajlama.

Marek si sám rozhovory připravuje – někdy si prý načte až 150 stránek. „Vždy je dobré postavit to tak, aby se partner alespoň trochu pobavil. Podaří-li se mi to, tak jsem nejšťastnější.

Toho, s kým dělám rozhovor, beru jako hosta.“ Z čeho má vyhlášený moderátor strach? „Nejhorší je zapomenout jméno! Máte dotyčného představit – a nic. Černá díra. A tak si píšu taháky.“

Z Prahy na Karlovarsko a zpět

Dnes žije Marek spokojeně napůl v Praze a napůl mimo. Vedle bytu na Starém Městě mají s manželkou i bezbariérový dřevěný srub nedaleko Karlových Varů. „Rozhodli jsme se před časem, že postavíme chalupu.

V Praze bydlíme ve 4. patře, a když přišly povodně, tak to v našem domě zatopilo výtahovou šachtu. Rázem jsme řešili prekérní problém…“ S invalidním vozíkem je bez výtahu potíž. A tak si vybudovali venkovské útočiště pro případ, kdyby zas někdy něco.

„Tam Markéta přesedne na elektrický vozík a vyrazí se psem ven. V naší vesnici je malé, nepříliš frekventované golfové hřiště a to je pro vozík ideální terén. Může čtyři hodiny jezdit v přírodě. Je tam strašně šťastná a téměř se mi tam odstěhovala. A tak já pendluju.“

Marek Eben (58) ve zkratce:

• Narodil se 18. prosince 1957 v Praze.

• Absolvoval na Státní konzervatoři v Praze hudebně dramatický obor.

• Vojnu strávil v Armádním uměleckém souboru písní a tanců.

• V letech 1979, 1981 skupina Bratři Ebenové získala interpretační ceny na festivalu

Porta.

• V roce 1979 první angažmá v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech.

• Angažmá v Divadle J. Průchy na Kladně (společně s Markétou).

• Od roku 1983 je členem pražského Studia Ypsilon.

• Od roku 2002 je na volné noze.

• Filmy a TV: např. O líném Honzovi (1977), Sázka na třináctku (1977), Tvář za oknem (1985), Kam doskáče ranní ptáče (1987).

• Seriály: např. Kamarádi (1969, 1973), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Náhrdelník (1992).

• Moderuje: např. Týtý, O poklad Anežky České, Na plovárně, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, StarDance.

• Hudba: repertoár kapely (5 alb), hudba k přestavením Ypsilonky, filmová hudba.

• Ceny: např. několik cen TýTý, a to včetně kategorie Absolutní vítěz; s kapelou několik cen Anděl.

• Rodina: manželka Markéta Fišerová (55, bývalá herečka), bratři Kryštof (61, vědec-matematik) a David (50, sbormistr a hudební historik).

• Žije v Praze a na Karlovarsku.

• Koníčky: golf.

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes