Domů     Má se vaše paměť o co opřít?
Má se vaše paměť o co opřít?

Říká se, že díky zvídavosti člověk nestárne. A je to pravda. Lidé zvídavé povahy bývají čiperní a duševně čilí i ve vysokém věku. Dokonale, byť intuitivně se věnují tréninku paměti.

Naopak to nejhorší, co pro svou paměť můžeme udělat, je uvěřit, že „v tomhle věku už to bude pořád jen horší.“ Tím spustíme program autosugesce, která nastaví naše myšlení na zapomínání.

Uvěříme, že od jistého věku musí paměť začít děravět, a při každé příležitosti si to aktivně potvrzujeme. Když dítě zapomene doma klíče od bytu, řekneme mu, že je nepozorné.

Ale když se totéž stane jeho matce nebo babičce, povzdychnou si obě, že je to věkem a že už si toho nepamatují tolik, co dřív…

1. krok pro dobrou paměť

Řekněte si každý den, že se vaše paměť pomalu, ale jistě zlepšuje. Na řeči typu, že v tomhle věku už paměť neslouží, nic nedejte. Nenechávejte se jimi ovlivňovat, a když už budete muset zareagovat, odpovězte: „Jak komu, třeba mně slouží dost dobře.“

Mozek pracuje rád

Budete se divit, ale je to tak. Má to ale háček: Mozek je vysoce hravý a zajímají ho novinky, naopak známé informace v něm vyvolávají nezájem a výrazně snižují pozornost. Což je přesně ten bod, kdy myšlení zásadně ovlivňuje paměť.

Malý příklad: Ráno vám potomek před odchodem do školy řekl, že odpoledne potřebuje peníze na pomůcky do kroužku, a vzápětí hned za dveřmi sousedka vysypala novinku o svatbě její dcery. Co myslíte, že si mozek zapamatuje?

Správně, svatbu, ačkoli vám tato informace vůbec k ničemu není. Přesto se s ní budete zaobírat celý den a zapomenete dát dítku peníze, které mělo odevzdat, protože to je nuda, mozek to moc nezajímá.

Což vůbec neznamená, že jste špatná matka a na potřeby dítěte nemyslíte. Na stejném principu si studenti z přednášky lépe pamatují vtipy a přeřeky než učební látku.

Zájem prohlubuje paměť

Kromě zajímavosti informace, kterou si chceme nebo musíme zapamatovat, hraje stejně důležitou roli to, jak je pro nás osobně přínosná, nakolik ji dokážeme považovat za svou hračku nebo výhodu. Čili nakolik je naším zájmem.

Kupříkladu pěstitel kaktusů se krkolomné názvy svých pichlavých krasavců naučí snáze než student botaniky prostě proto, že je považuje za svůj poklad. Má k nim osobní vztah.

K lepšímu zapamatování přitom stačí i zájem slabší na úrovni zvídavosti, kdy člověka prostě těší dozvídat se něco nového.

2. krok pro dobrou paměť

Zvídavost se dá dobře odkoukat od malých dětí, které ještě objevují svět. Každou novinku zkoumají do hloubky a jejich mozek si s ní hraje. U dětí má zájem o jednu věc krátké trvání, vzápětí začnou objevovat něco nového.

Naopak náš dospělý mozek je nastaven tak, že čím více o nějakém předmětu nebo tématu víme, tím roste naše zvědavost a zájem jít do hloubky.

Tak vzniká mnoho koníčků, že si jednoho dne prostě přečtete třeba o zvláštnostech tropických žabek, až vás to tak zaujme, že si o nich koupíte knížku, pak terárium a do roka je z vás hotový odborník s obsáhlými znalostmi.

Cvičení pro ztuhlé závity

Po létech netečnosti k novinkám a dění v okolí skutečně ztuhnou. Což neznamená, že se paměť skutečně zhoršila, jen ubylo podnětů, které by stálo za to v ní udržet.

Pro rozhýbání paměti se proto nejdříve porozhlédneme po něčem co nás doopravdy zajímá, cvičit její kapacitu na tématech nezáživných nemá smysl.

Pro začátek stačí začít skutečně poslouchat, co vám říkají lidé z okolí, nikoli povrchně, ale sledovat smysl toho, co vykládají. Naťuknutí na nové zájmy přijde samo.

Stres, zabiják paměti

Pokud se dostaneme pod velký psychický tlak, pak se v těle rozjíždějí hormonální procesy, které paměť výrazně oslabují. Tělo v tu dobu potřebuje připravenost k rychlé akci, myšlení je nesoustředěné a paměť nespolehlivá. To je normální, nemá cenu si to vyčítat. Nosit dětem učení do čekárny k zubaři proto nemá smysl, nezapamatují si nic.

Až stres přejde, paměť se vrátí k normálnímu fungování. Pak nemá smysl zabývat se předchozím výpadekem a říkat si, jak je možné, že si z té doby nic nepamatuju. Tím se znovu ocitnete ve stresu.

Často na uplynulé zážitky a nebo informace z té doby nemůžeme vzpomenout vzápětí po stresové situaci, ale později vyplují z ničeho nic samy.

Kromě stresu ochabuje paměť při velké únavě, což vyvolává opět stres a vše se dál zhoršuje. Následky dobře znají především studenti: Při zkoušce si najednou nemohou vzpomenout na nic z toho, co se naučili.

Po pár dnech, když stres opadne, začne naučená látka sama z paměti vyplouvat. Takže znalosti v ní byly sice uložené, ale stresem dočasně uzamčené.

3. krok pro dobrou paměť

Nechte hlavu odpočívat! Nervová tkáň je živá, nefunguje jako stroj. Proto potřebuje pauzy mezi obdobími intenzivního zatížení. Nepřijdeme o to, co jsme namáhavě do paměti ukládali, naopak.

Po takovém odpočinku se vám vybaví i informace, o nich jste si mysleli, že jste je zapomněli.

Paměť podle typu myšlení

Každý z nás dobře ví, jestli pamatuje spíše informace napsané nebo slyšené. Naše preference záleží na to, jakým způsobem náš mozek přijímá informace, zda dává přednost informacím získaných zrakem nebo sluchem.

Typů paměti je ale více a souvisejí s tím, z kterého úhlu se na činnost mozku díváme. Někdo si lépe pamatuje myšlenky a slova, jiný zase logické principy, k nimž až následně hledá slovní vyjádření.

Zapamatování ulehčuje také výrazná představivost a také emocionalita, která informace spojí s pocity. Tím vytvoří velmi pevnou vazbu, také údaje náš mozek velmi dobře uchovává.

4. krok pro dobrou paměť

Velmi dobrým cvičením pro mozkové závity je pokoušet se aktivovat i další typ paměti vedle toho, který obvykle využíváme. Jak to udělat? Pokud jste vizuální typ, tak si informaci nechte nejdřív přečíst, pak se na lístek podívejte sami a nahlas přečtěte.

Naopak sluchový typ si může nejdříve lístek s informacemi zkusit vštípit do paměti jako obraz. Pak si ji rukou na jiný papír přepsat.

Taková cvičení jsou pomohou, abychom se naučili informace přijímat vícerými smysly současně a propojit přitom jednotlivé části paměti (i mozku obecně).

Vůně lilie

Ačkoli je stále řeč o informacích, paměť uchovává i jiné vjemy než fakta. Jsou v ní uložené prchavé pocity z barev okolo nás, světel, vůní, chutí, nálad. Tyto „záznamy“ probarvují vzpomínky do reálných obrazů, proto jsou nepostradatelné.

Kromě kultivují naše estetické cítění a jsou i dobrým cvičením pro paměť. Schválně – zkuste si vzpomenout, jak voní lilie a jak muškáty, jak chutná čistý tvaroh, jak na jazyku štípe kari.

Tyto paměťové stopy jsou důležité, abychom dokázali svěť kolem vnímat naplno a uvědomovat si i malá potěšení všedního dne. I k tomu nám pomáhá paměť.

A kromě toho

Komu se nelení…: Pokud vás v televizi zaujme nějaká informace nebo slyšíte neznámé slovo, neleňte a běžte si je dohledat na internetu.

Příběhy: Stíháte číst knížky nebo se dívat na filmy? Pokud ano, tak je to pro paměť dobře. Pro mozek jsou příběhy důležité, kromě jiného se tím zlepšuje i zapamatovávání nových údajů.

Emoce: Vynikajícím pohonem pro paměť je cit a soucit. pak si velmi dobře všímáme toho, o koho máme zájem nebo se o něj staráme, ať je to dítě, babička nebo třeba domácí mazlíček.

Hravost: Tvrdil to už Komenský a je to pravda stále. Pokud si chceme něco nového zapamatovat, nemůžeme k takovým informacím přistupovat s nechutí, ale naopak, brát je jako hru. Pak se mozek baví a snadno ukládá nové informace.

Pohyb: Nejde jen o to, že pohyb je zdravý. Při pohybu se aktivují další centra v mozku a informace je pak jistěji uložená. Pohyb navíc souvisí s hrou a tvořivostí, které rovněž pozitivně ovlivňují paměť.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli