Domů     Lupénka se vyléčit nedá, ale…
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
24.9.2021

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí zkušenost, pak víte, že je vrtošivá a těžko se dá udržet na uzdě. Nebudeme vám tvrdit, že máme řešení. Nabízíme vám ale pár tipů, které jste možná ještě nezkoušeli.

Jen minimum teorie na začátek pro ty, kdo nemají přesnou představu, co za nemoc lupénka je. Jde o jednu z řady chorob, kdy je tělo napadáno vlastním imunitním systémem. V tomto případě útočí na kůži, někdy také na nehty a klouby.

Kůže se brání a zrychluje svou obnovu. O nic jiného totiž při tvorbě zarudlých ložisek pokrytých šupinkami nejde. Bohužel pro postižené ale rudé skvrny a šupinky nepěkně vypadají, což může vést k nepříjemným reakcím okolí a depresím u nemocných.

Léčení lupénky patří do rukou odborníka, podomácku s ní moc nenaděláte. Můžete ale základní terapii zkusit doplnit některou z rad, které vám teď nabízíme.

Lupénka je nevyzpytatelná, třeba tu najdete něco, co právě ve vašem případě – či případě někoho z vašich blízkých trpícího lupénkou – přinese zlepšení. A to, byť by bylo dočasné, bude ohromnou úlevou a radostí.

Ušlechtilé oleje

Rostlinné – nikoli minerální – oleje jsou při ošetřování lupénky obecně prospěšné, protože postiženou kůži změkčují a hydratují. Některé druhy jsou díky látkám, které přirozeně obsahují, zvláště účinné:

Pupalkový olej

Patří k nejúčinnějším přírodním přípravkům na ošetření lupénky. Pomáhá výrazně zmírnit svědění a tvorbu šupinek. Zarudnutí ustupuje. Jen je třeba mít trpělivost a ošetření provádět denně po dobu několika týdnů.

Použít se dá čistý pupalkový olej i masti s jeho příměsí a je dobré vědět, že pomáhá dokonce i při vnitřním užívání.

Bambucké máslo

Obsahuje nejen vysoké procento tuku, ale také vlhkosti, takže ložiska lupénky znatelně změkčuje. Někdy se můžete dočíst, že bambucké máslo obsahuje vitamin A, který se při ošetření lupénky využívá léčebně.

Ve skutečnosti ale jde o provitamin A čili beta-karoten, neboť vitamin A je vždy jen živočišného původu.

Tip: Do bambuckého másla můžete vitamin A přidat, a tím zvýšit jeho regenerační efekt. Stačí želatinovou kapsli s vitaminem nechat krátce namočenou ve studené vodě a pak obsah vymáčknout do bambuckého másla a dobře rozmíchat.

Mandlový olej

Zklidňuje podráždění nemocné kůže a uvolňuje její napětí. Můžete vyzkoušet změkčující koupel, kdy do šálku teplého mléka přidáte 1 lžíci mandlového oleje. Dobře rozmíchejte a v koupeli máčejte ložiska lupénky. Po 10 minutách nechte kůži volně uschnout, neotírejte ji.

Olej z hroznových jadérek

Podporuje hojení kůže, současně zpomaluje její chorobně rychlou obnovu. Kůži změkčuje a zvětšuje její elastičnost.

Olej z černuchy

Jde o olej ze semen černuchy seté, kterým se také říká římský kmín. Oleji se přičítá protizánětlivý účinek, a protože lupénka je autoimunitním zánětem, pomáhá černucha ke zmírnění akutních projevů.

Má snižovat svědění a tím i potřebu poškrábat se, což jinak vede ke zhoršování stavu ložisek.

Konopný olej

Obsahuje látky, které tlumí autoimunitní zánět a zpomalují chorobně rychlou obměnu kožních buněk. Tím konopný olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, současně kůži změkčuje a uvolňuje napětí zarudlých ložisek.

Obklady

Chladivé obklady dokážou efektivně a bez léčivých látek okamžitě zmírnit svědění. I když je účinek jen dočasný, přináší psychickou úlevu. Stačí k tomu čistý hadřík namočený ve studené vodě nebo gelový obklad, dostupný běžně v lékárně. Ten je možné mít trvale ložený v lednici a v případě potřeby okamžitě použít.

Alternativy:

– Do studené vody pro obklad můžete přidat trochu jablečného octa nebo místo vody použít vychlazený černý čaj.

– Velmi dobře zabírá také pasta ze zeleného jílu rozmíchaného ve studené vodě.

Vodoléčba

Nejen obklady, ale také koupele a sprchování pomáhají zmírňovat svědění zánětlivé kůže. Při sprchování by voda měla být příliš teplá, protože by naopak dráždění zvyšovala.

Kromě toho je třeba omezit dobu, kdy jste ve vodě, na nanejvýš na 10 minut a nekoupat se denně, aby se kůže příliš neodmašťovala. Odmašťující účinek má totiž už jen samotná teplá voda.

Solná koupel

Nejvhodnější je použít koupelovou sůl z Mrtvého moře v dávkování podle doporučení na obale. Sůl podporuje snazší uvolňování šupinek.

Současně kůži zklidňuje, protože minerály z mořské vody vymývají z kůže látky, jimiž imunitní systém podporuje překotné dělení buněk. Po koupeli je samozřejmě nutné kůži důkladně promazat přípravkem, který k tomu účelu používáte, aby rychle neztratila vlhkost.

Olejové koupele

Změkčují nemocnou kůži a přinášejí dočasnou úlevu. Použít se dají jak speciální přípravky pro koupele u lupénky prodávané v lékárně, tak i výše uvedené oleje prospívající při tomto onemocnění.

Doporučuje se nepřidávat je do koupele čisté, ale rozmíchané v menším množství teplého mléka a to pak vlít do vody.

Sirná koupel

Síra má výrazně hojivé účinky na kůži, proto jsou v lékárnách běžně dostupné minerální směsi určené pro domácí sirné koupele.

Relaxace proti stresu

Že potíže zhoršuje stres, to se od lékaře dozvíme u tolika diagnóz, že tuto informaci už příliš nevnímáme. Přitom právě u lupénky je vliv stresu prokazatelný a výrazný.

Pokud chcete projevy nemoci zmírnit, pak nepodceňujte duševní relaxaci, má skutečně blahodárný vliv.

Meditace

To je velmi účinný způsob boje proti stresu, který s trochou trpělivosti zvládne každý. Cílem meditace je zklidnit rychlý tok myšlenek, který se nám běžně honí v hlavě. Když zklidníme myšlenky, ustoupí i tíživost emocí, zejména negativních.

Je to tím, že emoce nepůsobí nezávisle od myšlení, pro jejich projevení se potřebujeme důvodem svých obav a úzkostí v duchu také zaobírat. Proto se také zmírňují, jakmile se začnete soustředěně zabývat něčím jiným.

Jak se naučit meditovat?

Potřebujete hlavně trpělivost. Naše mysl si v ruchu lebedí, takže zklidňování se vlastně brání a vyžaduje to jistý čas, než pocítíte, jak příjemným stavem klid v hlavě vlastně je. Proto snahu o meditaci po několika dnech nevzdávejte, ale pokračujte.

S prvními úspěchy to pak bude čím dál snazší, mozek se meditaci naučí jako další program.

Najděte si klidný kout a pohodlně se posaďte, klidně na židli, pokud vám jógový sed působí nepohodlí.

Přivřete oči, ale nezavírejte je úplně, jinak můžete začít podřimovat.

Přestaňte si všímat svých myšlenek, nepotlačujete je, prostě jim přestaňte věnovat pozornost. Místo to se plně soustřeďte na své dýchání. Pozorujte, jak vdechovaný vzduch klesá do plic a pak zase stoupá odchází nosem ven.

Dýchání se začne zpomalovat, což je přirozený důsledek pozornosti, kterou mu věnujete. Pokud vám mysl zase podsune aktuální myšlenky, nebojujte s nimi. Prostě je opět opusťte a pokračujte v pozorování dechu. Vše by mělo probíhat mírně a bez křečovitosti.

Že se vám meditace začíná dařit, poznáte z toho, že se vám nitrem začne rozlévat tichý pocit spokojenosti a mírné radosti. Užívejte si ho a v meditaci pokračujte. Můžete ji provádět i víckrát denně po několik minut.

Koníček, který vás bude bavit

Každé hobby, kterému se se zanícením věnujete, přirozeně snižuje míru stresu. Je jakýmsi útočištěm pro doby, kdy začne být život nepříjemný. Je jedno, čemu se budete věnovat, jestli to bude sběratelství, fotografování nebo ruční práce. Důležité je, aby to byl koníček, který vás bude skutečně bavit.

Volné večery a víkendy

Naplánujte si je. Doba je neklidná a podněty ze všech stran nás tlačí k hektickému způsobu trávení času. Naplánujte si proto záměrně vodný čas, kdy bude jen odpočívat a věnovat se nenáročným aktivitám.

Promyslete si také trávení dovolené, místo rušných přímořských letovisek se hodí spíše pobyt v klidné přírodě bez náročné fyzické aktivity.

3 mýty v péči o lupénku

Kůže s lupénkou je přecitlivělá

Podle lékařů prý není. Je suchá, zvýšeně se olupuje, ale nereaguje na vnější podněty citlivěji než zdravá kůže.

Mazání se nesmí přehánět…

… jinak prý kůže ztratí schopnost sama produkovat maz. To je skutečně jen mýtus, kůže neztrácí schopnost produkovat maz. Pokud ke zvýšené suchosti dojde, bývá to nejspíš reakce na určité léčivé přípravky.

Pomáhá hodně pít

Kdepak, vody, kterou vypijeme, se nedostává až do kůže, ale jen do cév a pojivových tkání v podkoží. Kůže – a ta s lupénkou zvlášť – potřebuje vnější vlhkost a tu jí dodá jen správná péče.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého