Domů     Lukáš Vaculík: „K životu potřebuju srandu!“
Lukáš Vaculík: „K životu potřebuju srandu!“
21.12.2020

Kdysi zdobily jeho fotky kdejaký dívčí kout. Dnes už není ten mladík s patkou do čela. Hraje divadlo, často točí pro televizi, vystupuje v muzikálech. Ale hlavně je hrdý táta čtrnáctiletého synka – vždycky měl raději život jako takový…

Narodil se v Praze a dětství prožil na dejvické Hanspaulce. Otec byl významný architekt, matka tíhla k hudbě. K ní byl vedený i Lukáš – šest let se učil hrát na klavír. Prý z něj maminka chtěla mít také zpěváka, ale to se nepodařilo.

„Mám rozsah tři tóny!“ komentoval to v jednom rozhovoru. Vyrůstal vedle o sedm let staršího bratra Jaroslava. „Chtěl jít na chatě k táboráku a naši: Jo, ale vezmi s sebou Lukáše… Neuměl jsem plavat – Koukej ho naučit plavat!

Neuměl jsem jezdit na kole – Nauč ho jezdit na kole! Tenkrát jsem byl jeho koule na noze!“

Lásky mezi kapkami
Lásky mezi kapkami

Hercem díky náhodě

Když byl Lukáš Vaculík v osmém ročníku základní školy, byl to první rok, kdy bylo možno jít už z osmičky rovnou na gymnázium. Přihlásil se, jenže nebyl přijat. A tak ho čekala ještě devítka.

„O těch prázdninách natáčel režisér Kachyňa film Smrt mouchy nedaleko naší chaty a já se tam pořád chodil dívat… Líbilo se mi to, pak jsem začal chodit dramaťáku a na jaře jsem se přihlásil na konzervatoř.

Vzali mě.“ Na škole se potkal s Ondřejem Vetchým, se kterým ho pojí přátelství dodnes. „V prváku nás s Ondrou sblížilo judo – on ho do té doby dělal v Jihlavě, já ho přivedl na Spartu.“ Ještě dva roky chodili sportovat společně.

„Pak jsem začal točit s Karlem Kachyňou a říkal jsem si: dobře, teď mám hodně práce, tak na půl roku přestanu a pak se vrátím. A nevrátil jsem se. Ono se judo pomalu měnilo od techniky, tzv. jemné cesty, k síle. Kdo měl víc natrénováno, vyhrával. A tam já jsem skončil.“

Vítr v kapse
Vítr v kapse

Začalo to Láskami

Dnes ceněné roli v Láskách mezi kapkami deště režiséra Kachyni předcházelo dlouhé čekání a řada marných pokusů. Vaculík jednou vyprávěl, že měl na castingu vždycky takovou trému, až byl v křeči. Spolužáci už všichni někde hráli, a on nic.

A pak přišly kamerové zkoušky na zmíněný film Lásky mezi kapkami deště. „Dorazilo mě, že tam na tu samou roli byl i Mirek Dlouhý. To byl pro mě bůh! Ve mně to vyvolalo pocit, že vůbec nemá význam se o něco snažit, a asi mi to pomohlo.

Byl jsem poprvé v životě přirozený. A Karel Kachyňa mě obsadil. Nešlo o to, kdo co umí – to bych neprošel ani vrátnicí na Barrandově!“ Režisér mu prý tehdy řekl, aby se před kamerou choval tak, jak by se choval on sám, jako kluk Lukáš.

„Hodil jsem se mu jako typ, prostě jsem mu přišel do cesty. Štěstí. Vůbec jsem měl velkou kliku na lidi.“

Rajťák, co neuměl jezdit

Ještě pořád studoval, když dostal roli skromného začínajícího koňáka Michala v mnohokrát reprízovaném televizním seriálu Dobrá Voda. Mimochodem – opět se sešel s Vladimírem Dlouhým, tentokrát si ale hráli spolužáky z učiliště.

„To, že budu točit, jsem se dozvěděl asi měsíc před natáčením. Oni si mysleli, asi podle toho, že mám nohy do ó, že jsem rajťák, a dost je vystrašilo, že jsem v životě na koni neseděl!“ Zdá se to neuvěřitelné, ale jezdit se učil tzv. za pochodu, během natáčení.

„Ale stejně jsem toho moc nepobral. Víc jsem se naučil později, když jsem točil pohádky.“ Prý neuměl – a stejně v závěru seriálu s kobylkou jménem Jasná vyhrál dostih v Pardubicích! 😉

Kamarádi z deště pod okap…

Filmy, které natočil v 80. letech se Sagvanem Tofim, s nímž se údajně do té doby neznal, byť „Sagi“ chodil na konzervatoř jen o dva ročníky níž, byly ve své době vpravdě generační.

Zatímco ve Větru byli učni ze Škodovky ochutnávajícími život, Kamarád I. se odehrává v tehdejším pražském podsvětí, dnešními slovy v podsvětí light – číšník, taxikář, vekslák, zloděj, diskotéka… Snímky Vítr v kapse a Kamarád do deště každopádně zajistily oběma mladým hercům význačná místa v pokojících spousty českých dívek – samozřejmě ve formě fotky na stěně.

Od Danyho ke Křižákovi

Hned na počátku 90. let dostal Lukáš Vaculík báječnou příležitost v Tankovém praporu natočeném podle předlohy Josefa Škvoreckého. A Vaculíkův rotný Dany Smiřický byl prostě Dany Smiřický!

A stejný obrat lze použít i u seriálu Proč bychom se netopili, na kterém se Lukáš Vaculík podílel o téměř dvacet let později.

V seriálu natočeném podle stejnojmenné báječné knížky, která má podtitul Vodácký průvodce pro Ofélii, ztvárnil roli Křižáka, největšího chlapáka ve vodácké partě. „To bylo jedno z nejlepších natáčení, dvě léta za sebou. To byla dovolená!

Celé léto na Lužnici…“ Jenže – když Lukáš Vaculík dostal roli, dostal k ní také instrukce: „Měl být šlachovitý. A já byl všechno, jen ne šlachovitý! Čtyři měsíce jsem chodil k trenérovi, změnil jídelníček a zhubl jsem osm kilo.

Někdy jsem vstával před pátou, abych byl v půl sedmé na tréninku. Ale když jsem v osm skončil, cítil jsem se krásně. Den sotva začínal a já už byl plný energie.“

O velkém nosu
O velkém nosu

„Rád bych si psa pořídil“

Letos začátkem roku navštěvoval diváky Lukáš Vaculík skrze televizní obrazovku coby kriminalista Petr Kraj, specialista na sériové vraždy. Samorost, kterého nemoc vyhnala ze stresu velkoměsta na venkov. „Hereckým kolegou je mu pes Egon, zlatý retriever.

Naši vždycky měli psy a já je mám strašně rád. A tenhle byl bezvadný. Já říkám, že byl nedomazlený. Jednou ho podrbete a už se ho nikdy nezbavíte. Jednou bych si rád psa pořídil…“

„Já v jeho věku…“

Lukáš Vaculík je rozvedený, má čtrnáctiletého syna, rovněž Lukáše. „Jsem moc rád s ním. Myslím, že je kvalitnější, než jsem byl já. Je přemýšlivější, cíťa, srdcař. Má svoji fantazii, svůj svět, se kterým si už od mala vystačí.

Mě v jeho věku zajímal sport a někam vyrazit, byl jsem puďák… Netoužím po tom, aby byl frajer nebo ranař, co si za každou cenu všechno zařídí. Jsem rád, že se nestydí za své emoce. Když si povídáme, tak si říkám:

Ty, bláho, tohle by mě v jeho věku vůbec nenapadlo!“ Se synem rád lyžuje, jezdí na kole, na vodu. „Baví ho to a těší ho to. Je mi úplně jedno, co bude dělat. Chci jen, aby byl zdravý a aby byl šťastný. Říkám mu: zůstaň, jaký jsi a nestyď se za to! Pak máš šanci, že poznáš lidi podobného ražení a bude ti s nimi dobře.“

Lukáš Vaculík

Narodil se 8. června 1962 v Praze

Absolvoval herectví na Pražské konzervatoři

Hrál např. v Městských divadlech pražských, v Činoherním klubu

Nyní na volné noze, nejčastěji hraje v Divadelní společnost Háta, ale i v muzikálech

Filmy:

např. Lásky mezi kapkami deště (1979), Vítr v kapse (1982), Brakýři (1983), Láska z pasáže (1984), Oznamuje se láskám vašim (1988), Kamarád do deště (1988), Tankový prapor (1991), Kamarád do deště II. (1992), Ani málo, ani moc (1999), Vyvraždění rodiny Greenů (2002), Příběh kmotra (2013), Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Seriály: např. Dobrá Voda (1982), Třetí patro (1985), Strážce duší (2003), Proč bychom se netopili (2009), Místo zločinu Plzeň (2015), Rapl (2016), Temný Kraj (2017), Spravedlnost (2017), Četníci z Luhačovic (2017)

Strážce duší
Strážce duší

Co řekl o …:

… o herectví: „Když jsem přišel na konzervatoř, zjistil jsem, že existuje vedle učení spousta bezvadných věcí a začal jsem si života po svém užívat. To mě bavilo úplně nejvíc – lidi kolem mě a život jako takový. A to mi zůstalo dodneška.

Ale zároveň – všechno, co člověk zažije, do jakých se dostane prostředí a jaké typy lidí potká, to zúročí v herecké práci. Později si to vybaví.

Samozřejmě záleží i na fantazii a na tom, co si herec dokáže představit, ale když podvědomí vyplaví něco, co už zažil, může vzniknout okamžik, který má sílu a hloubku.“

… o přátelství: „Celý život jsem se snažil pohybovat mezi lidmi, které znám od mala. Nová kamarádství navazuju málo. Když se s někým znáte od šesti sedmi let, tak ten vztah není proto, že vás někdo viděl na plátně.

Oni vědí o všech mých slabinách, neřestech a průšvizích a berou mě jako Lukáše, toho kamaráda z dětství.“

… o popularitě: „Výhod z popularity plynoucích jsem se vždycky spíš bál, než abych je využíval. Když na mě na horách volali, ať jdu na vleku před frontu a já viděl iks párů očí, tak jsem radši zajel, styděl jsem se a vystál tam tu půlhodinu.“

… o šikovnosti: „Brácha je velmi manuálně zručný, po otci. Já jsem pravý opak. Na co jsem sáhnul, to jsem zničil, nebo jsem si přivodil úraz. A zůstalo mi to – manuálně jsem nedospěl.

I dnes, když se sejdeme na chatě a je potřeba něco udělat, to funguje stejně jako kdysi – brácha to udělá a já jen podávám, co je třeba.“

… o Hátě: „Moc rád hraju v téhle společnosti. Jsou tam bezvadní lidé a je tam sranda. A to potřebuju k životu strašně moc. Je mi tam dobře. Já se strašně rád směju a jsem rád tam, kde je legrace.“

… o spravedlnosti: „U nás se umí řešit, že někomu ukradli peněženku nebo auto. Ale když vám někdo ukradne čest nebo dobrou pověst a vy se ohradíte, tak na vás koukají, že jste se zbláznil, co vlastně chcete…“

Text: Helena Leitlová

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!