Domů     Ljuba Krbová: Moje velká rodina je dar osudu
Ljuba Krbová: Moje velká rodina je dar osudu
23.6.2020

Věčně usměvavá herečka Ljuba Krbová má čtyři mladší sourozence a jejich rodinná setkání bývají pořádný cirkus. Nesnáší kolem sebe zbytečné věci a nepořádek.

Miluje sport a pohyb, po boku svého manžela Ondřeje Neffa se ovšem intenzivně pustila i do fotografování.

Od vaší třetí svatby uplynulo šest let, jak na ni vzpomínáte?

Nejsem člověk, který si potrpí na ceremoniály. Původní návrh svatby ve stylu sci-fi:

na širé louce, v zeleném oblečení s tykadélky sice intenzivně podporovala moje dcera, ale nakonec jsem byla ráda, že jsme se s Ondřejem shodli, že to musí být hezký zážitek hlavně pro nás.

Ve dvaceti se člověk podřizuje představám tetiček, rodičů a přes krásné šaty si to moc neužije. V našem věku jsme si to udělali jako slib v altánku na rybníce a v nejkomornějším obsazení, jaké bylo možné.

Místo proslovu o plachetnici života milované úsměvné básničky a místo dramatické hudby jen japonská flétna. Družička – psí dáma Iris se zatím brodila v rybníce kolem nás a svítilo sluníčko, co víc si přát (smích).

Málokdo by hádal, že vaše dcera už dávno není školou povinné děťátko…

Anně Marii je dvacet šest. Před rokem dostudovala práva, a i když se to k její profesi možná úplně nehodí, má silné sociální cítění. Jsme si dost povahově podobné, což má tu výhodu, že se díky ní na sebe dokážu podívat s kritickým odstupem.

Naučila jsem se nemluvit jí do života a k ničemu ji nenutit. V současné době bydlí s přítelem nedaleko od nás a ze mě bude asi časem babička.

I když se zbytečných věcí spíš zbavuji, knížky k nim určitě nepatří. Na mém nočním stolku má své stálé místo poezie.

Jak vzpomínáte na svoje babičky?

Ráda vzpomínám na zážitek s babičkou Annou, tatínkovou maminkou, a jejím výchovným přístupem. Přivezli jí tehdy uhlí, což byla pro hejno mých mladších bratranců velmi zábavná událost. Vymysleli si opičí dráhu:

sklouzli se do sklepa, proběhli celým domem, vyběhli na zahradu, a tak pořád dokola. A samozřejmě přitom nedrželi bobříka mlčení.

Bylo mi asi čtrnáct, a jako pořádkumilovnou dívenku mě hrozně vytáčel ten neskutečný binec, špinavé ječící stádo a uhelný prach všude kolem. Babička byla ale naprosto nad věcí. Dál válela těsto na buchty pro tu sprasenou hordu.

Ten obraz mi utkvěl v paměti jako zářná meta, ke které bych se jednou také chtěla dobrat. Ano, babičky mají mít heslo VŠE PRO DÍTĚ. Mám cíl, za kterým stojí za to jít (smích).

Druhá babička, Marie, byla z východního Slovenska, jezdila k nám vždycky na zimu se svým šátkem, paterem suknic a růžencem. Záhadou nám byl její výběr televizních pořadů. Nade vše milovala Království divočiny, zvláště pak díly o hadech, a hokej.

Podezírali jsme ji, že odkládá návrat a setí na poli až na skončení hokejové sezony.

Zbraň k bojovým uměním patří. Nejraději mám meč. S každou novou sestavou se pěkně trápím a pak raduju, když se mi ji podaří zvládnout.
Zbraň k bojovým uměním patří. Nejraději mám meč. S každou novou sestavou se pěkně trápím a pak raduju, když se mi ji podaří zvládnout.

Máte nějaké pravidelné rodinné příležitosti k setkávání?

Dostala jsem od osudu dar v podobě velké rodiny. K našim zvyklostem patří slučování narozeninových oslav. Mám sestru a tři mladší bratry, takže když se sejdeme všichni dohromady, jsme takový sicilský klan.

Mluvíme jeden přes druhého, mezi námi pobíhá spousta dětí a psů, zkrátka pořádný cirkus. Můj muž vždycky nevěřícně kroutí hlavou: „ Jak jsem já, sirota, přišel ke všem těm lidem.“ Ale myslí to samozřejmě jako vtip, má tu naši hlučnou rodinu rád.

Máte zálibu v cestování, kam vás to nejvíc táhne?

To je těžké říci, možná do Asie. Východní filozofie se mi líbí, blízké jsou mi myšlenky taoismu i neokázalost buddhismu. Mám ráda bezprostřednost místních lidí a cítím se tam bezpečně. Naše poslední cesta vedla do africké Ugandy.

Životní podmínky tamních obyvatel ve mně vyvolávaly pocity bezmoci, kdy jsem si neustále uvědomovala, že s tím nemůžu nic dělat, nijak jim pomoci. Emoce zkrátka k cestování patří.

Velkou vášní je při všech našich cestách focení, a protože mám vedle sebe skvělého učitele fotografování, tak se mu snažím svými pokroky dělat radost. Absolvovala jsem několik společných výstav a na podzim mne čeká první velká samostatná výstava v Portheimce. Už teď mám docela trému.

Inspirujete se exotickou kuchyní, nebo dáváte přednost tradici?

Do vaření jsem se pustila, až když se ukázalo, že Anna Marie má atopický ekzém a nemůže jíst ve školní jídelně. V kuchyni se chovám spíš jako chlap, ráda experimentuju a vytvářím originální speciality, k nimž nedokážu předat recept.

Řekněme, že můj styl spočívá v kombinaci obsahu lednice se spoustou koření, které si vozím i z cest.

Z cest si ráda vozím věci s příběhem. Třeba tibetskou peněženku nebo ručně vyráběné náhrdelníky.
Z cest si ráda vozím věci s příběhem. Třeba tibetskou peněženku nebo ručně vyráběné náhrdelníky.

Jak se udržujete ve formě?

Od malinka se ráda hýbu. K mému životu neodmyslitelně patří kolo, případně lyže nebo snowboard. Měla jsem i období, kdy jsem provozovala windsurfing. Ale hlavním koníčkem jsou mi už patnáct let čínská bojová umění.

Pomáhají mi udržet v uspokojivém stavu schránku tělesnou a hlavně mi pomáhají se v neustálém spěchu zastavit.

Sestavy jsou náročné fyzicky i paměťově, a tak nezbývá, než se při tréninku soustředit jenom na cvičení a všechny starosti, nestíhání a závazky rázem přestanou existovat.

Čím vám člověk udělá radost?

Spolehlivě mě potěší zážitek. A když je to navíc překvapení, jsem nadšená jak malé dítě. Věci jako dárek mohou zklamat nebo o ně můžete přijít. Krásný zážitek zůstává a můžu se s ním kdykoliv znovu potěšit vzpomínkou.

Vášeň pro focení se nezapře ani v detailu.
Vášeň pro focení se nezapře ani v detailu.

Ve zkratce

Narodila se ve znamení Raka. Oba její rodiče byli ochotníci, její bratr Martin hrál postavu Jindry Jokla v seriálu My všichni školou povinní. Část svého dětství prožila v Berlíně.

Jako malá navštěvovala baletní přípravku Národního divadla. V osmnácti dostala roličku servírky Božky ve filmu Hop – a je tu lidoop. Později při studiu na konzervatoři hrála v seriálu Zkoušky z dospělosti.

Je potřetí vdaná, jejím současným manželem je spisovatel a novinář Ondřej Neff. Z prvního manželství má dceru Annu Marii.

V roce 2001 reprezentovala Českou republiku na mistrovství světa ve wu-šu, umístila se na čtrnáctém místě.

Text: Andrea Primusová, foto: Dan Zahrádka

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut