Domů     Kočár jako pro krále
Kočár jako pro krále
od 24.6.2020

Pěšky jako za vozem, říká se, ale když jde o to, v čem budete vozit další generaci vaší rodiny, je otázka výběru toho správného vozítka věc zásadní.

Výběr kočárku se nevyplatí podcenit, protože zatímco dítko si bude více méně spokojeně spát v téměř každém kočárku, pěšky se za ním budete plahočit vy a zas jen vy.

A když vyberete stroj, který bude připomínat spíš posilovací náčiní než dopravní prostředek pro dítě, pěkně se nadřete. Pak pochopíte, že za vozem, tedy za kočárkem, může být o dost těžší život než při chůzi „jen tak“ pěšky…

Hluboký kočár, nebo kombinace?

První věc, kterou bychom si měli promyslet, je to, jestli se budeme poohlížet po hlubokém kočárku a později přejdeme rovnou na golfky, nebo sportovní kočárek. Druhou možností je koupit rovnou podvozek plus hlubokou korbu a sportovní korbičku.

reklama

Na většinu podvozků se dá navíc koupit i odpovídající dětská sedačka, zvaná vajíčko, takže můžete dítko z auta i se sedačkou „nacvaknout“ na kolečka a vyrazit třeba na nákup nebo na kontrolu k lékařce.

Tip: Když budete chtít koupit autosedačku od jiného výrobce, která není s kočárkem přímo kompatibilní, porozhlédněte se, zda na ni existuje redukce právě k vašemu kočárku. Zkuste to na internetu.

Velká, nebo malá kola?

Zásadní je vědět, jestli budeme jezdit v nákupních centrech a hladkých chodnících, v normálním městském provozu, nebo v „terénu“. Kdo ví, že bude korzovat po obchodech a hladkém asfaltu, může uvažovat o kolečkách malých až nejmenších.

reklama

Všichni ostatní určitě budou blahořečit rozhodnutí koupit kočárek s většími koly, která lépe překonávají nerovnosti. Pak zbývá zvolit mezi nafukovacími a plnými koly. Chytrému napověz:

plná kola prostě nepíchnete (ani neprasknou, když zapomenete kočár na plném slunci v autě…).

Velikost korby

Jestli jste ve fázi, kdy se rozplýváte nad miniaturními korbičkami kočárků a nedovedete si představit, že by se vaše budoucí miminko mohlo časem trochu povytáhnout, zamyslete se. Mrňavá hluboká korba může být úžasná, jenže:

velikost je zřejmě brána na míru daleko drobnějším dětem, než se rodí ve střední Evropě.

Navíc v našich podnebných podmínkách bývá daleko delší část roku docela zima, takže pravděpodobnost, že budete potřebovat pro dítě hlubokou korbu ještě v několika měsících, je hodně vysoká.

Na velikosti záleží

Jak moc záleží na velikosti korby, člověku dojde, jakmile se pokusí do kočárku „vecpat“ půlročního potomka v zimním oblečení a teplém fusaku plus nějakou tu deku navíc.

reklama

Ale nejen v zimě, i v parném létě je miminku určitě pohodlnější, když má kolem sebe dost prostoru. Dalším vodítkem je boudička. Vyberte takovou, která se dá stahovat co nejvíc dopředu.

Koumáci mezi výrobci sice prodávají elegantní boudičky, které s korbou svírají maximálně pravý úhel, ale tím si dost zavaříte. Bude do ní foukat a svítit sluníčko, takže nakonec „skončíte“ u starého triku – pleny, zavěšené přes boudičku. A je po eleganci…

Tip: Existují i kočárky s boudičkou dělanou do pořádné zimy. Mají zabudovaný pruh látky, kterou rozšíříte zastínění až tak, že nad kočárkem vytvoříte kupoli. Seveřané si to prostě umí zařídit.

Rukojeť: nastavovací, přehazovací…?

Chcete obyčejnou rukojeť, nebo přehazovací? Druhá jmenovaná má výhodu v tom, že můžeme změnit orientaci kočárku (k nám nebo od nás) během chvilky, když bude foukat vítr nebo svítit ostré slunce.

Nicméně některé kočárky umožňují jedním pohybem „přehodit“ místo rukojeti korbu, což ve většině případů stačí.

A jsou i děti, které budou trvat na tom, že chtějí sedět otočené jen k vám, a jiné tak světloplaché, že budete přehazovat rukojeť nebo korbu jako o život.

Tip: Prima doplňkem na rukojeť je závěsná taška, do které se vejdou přebalovací potřeby a další nezbytnosti.

Houpací, nebo nehoupací podvozek

Houpací, nebo nehoupací podvozek? I to je to, o co kráčí. A uvažujte rozumně, nenechte se omámit jen designem. Tradiční konstrukce podvozku, která péruje a houpe se, sice možná vypadá obyčejně, ale pozor: houpe se a péruje.

Máte pocit, že vám unikla podstata vtipu? Věřte, že ukolíbat dítě je daleko, daleko snazší v tomhle kočárku než v tom tvrdém, i když podle výrobce „výborně odpruženém“. Opravdu. A navíc otřesy v takovém kočárku jsou daleko jemnější než v tom nehoupacím.

Tip: Když jsme u toho houpání: některé korby mají zespoda tvar kolébky, takže dítě můžete pohupovat, i když spí v korbičce doma na zemi.

Barva je také důležitá

Zapomeňte na to, jak bude korba ladit s  kabátem, a uvědomte si dva momenty. Zaprvé, hodně světlá barva je krásná, ale snadno se zašpiní.

Je vhodná na hlubokou korbu, ale jakmile dítko povyroste, budete muset pořídit buď ochrannou vložku do kočárku (sundavací a prací), nebo naprosto čistotný model dítěte.

Elegantní černá hluboká korba se sice neušpiní, ale zkuste si představit, jestli by vám v létě na slunci bylo líp v černé nebo světlé… a podle toho se rozhodněte.

Každopádně látka by měla mít nešpinivou úpravu, co jde, by mělo být odnímatelné a prací, a neměla by snadno vyšisovat. Ergo kupujte u zavedených značek.

O kolečko míň, nebo víc

Bude vás čekat i rozhodování mezi čtyřkolákem a trojkolkou (případně hybridem, který má tvar trojúhelníku, ale vpředu místo jednoho kolečka dvě těsně u sebe.) Trojkolka se výborně ovládá na malém prostoru, mezi stojany s oblečením, v autobuse, při sportu na cyklostezce.

Nevýhoda? Nehoupe se a nepruží, navzdory reklamním tvrzením se s ní hůř než s (houpacím) čtyřkolákem jezdí terénem a daleko hůř se s ním jezdí nahoru a dolů na chodník. Kdo se pohybuje metrem, nadře se na jezdicích schodech víc. Než se rozhodnete, vyzkoušejte trojkolku jinde než v obchodě.

Tip: Pokud trojkolku, tak s pohyblivým (a aretovacím) předním kolečkem. Jinak se nejen nadřete, ale na malém prostoru si nepomůžete.

Snadné skládání

Rozměr kočárku pro vás bude důležitý ve chvíli, kdy s ním budete muset denně do malého výtahu v paneláku. Některé kočárky umožňují buď sklopit část rukojeti, nebo rukojeť mírně uvolnit a zvednout celou do výšky, aby kočár zabíral co nejméně místa.

Také rozměr ve složeném stavu je důležitý, zvlášť jestli budete často cestovat autem. A samozřejmě i to, jak snadno se skládá a rozkládá.

Tip: Aby kolečka v zimě nebo za blátivého počasí neumazala auto nebo chodbu, existují na ně šusťákové návleky.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Archiv firem, Shutterstock

reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá