Kočár jako pro krále

Pěšky jako za vozem, říká se, ale když jde o to, v čem budete vozit další generaci vaší rodiny, je otázka výběru toho správného vozítka věc zásadní.

Výběr kočárku se nevyplatí podcenit, protože zatímco dítko si bude více méně spokojeně spát v téměř každém kočárku, pěšky se za ním budete plahočit vy a zas jen vy. A když vyberete stroj, který bude připomínat spíš posilovací náčiní než dopravní prostředek pro dítě, pěkně se nadřete.

Pak pochopíte, že za vozem, tedy za kočárkem, může být o dost těžší život než při chůzi „jen tak“ pěšky…

Hluboký kočár, nebo kombinace?

První věc, kterou bychom si měli promyslet, je to, jestli se budeme poohlížet po hlubokém kočárku a později přejdeme rovnou na golfky, nebo sportovní kočárek. Druhou možností je koupit rovnou podvozek plus hlubokou korbu a sportovní korbičku. Na většinu podvozků se dá navíc koupit i odpovídající dětská sedačka, zvaná vajíčko, takže můžete dítko z auta i se sedačkou „nacvaknout“ na kolečka a vyrazit třeba na nákup nebo na kontrolu k lékařce.

Tip: Když budete chtít koupit autosedačku od jiného výrobce, která není s kočárkem přímo kompatibilní, porozhlédněte se, zda na ni existuje redukce právě k vašemu kočárku. Zkuste to na internetu.

Velká, nebo malá kola?

Zásadní je vědět, jestli budeme jezdit v nákupních centrech a hladkých chodnících, v normálním městském provozu, nebo v „terénu“. Kdo ví, že bude korzovat po obchodech a hladkém asfaltu, může uvažovat o kolečkách malých až nejmenších. Všichni ostatní určitě budou blahořečit rozhodnutí koupit kočárek s většími koly, která lépe překonávají nerovnosti.

Pak zbývá zvolit mezi nafukovacími a plnými koly.

Chytrému napověz: plná kola prostě nepíchnete (ani neprasknou, když zapomenete kočár na plném slunci v autě…).

Velikost korby

Jestli jste ve fázi, kdy se rozplýváte nad miniaturními korbičkami kočárků a nedovedete si představit, že by se vaše budoucí miminko mohlo časem trochu povytáhnout, zamyslete se. Mrňavá hluboká korba může být úžasná, jenže: velikost je zřejmě brána na míru daleko drobnějším dětem, než se rodí ve střední Evropě.

Navíc v našich podnebných podmínkách bývá daleko delší část roku docela zima, takže pravděpodobnost, že budete potřebovat pro dítě hlubokou korbu ještě v několika měsících, je hodně vysoká.

Na velikosti záleží

Jak moc záleží na velikosti korby, člověku dojde, jakmile se pokusí do kočárku „vecpat“ půlročního potomka v zimním oblečení a teplém fusaku plus nějakou tu deku navíc. Ale nejen v zimě, i v parném létě je miminku určitě pohodlnější, když má kolem sebe dost prostoru. Dalším vodítkem je boudička. Vyberte takovou, která se dá stahovat co nejvíc dopředu.

Koumáci mezi výrobci sice prodávají elegantní boudičky, které s korbou svírají maximálně pravý úhel, ale tím si dost zavaříte. Bude do ní foukat a svítit sluníčko, takže nakonec „skončíte“ u starého triku – pleny, zavěšené přes boudičku.

A je po eleganci…

Tip: Existují i kočárky s boudičkou dělanou do pořádné zimy. Mají zabudovaný pruh látky, kterou rozšíříte zastínění až tak, že nad kočárkem vytvoříte kupoli. Seveřané si to prostě umí zařídit.

Rukojeť: nastavovací, přehazovací…?

Chcete obyčejnou rukojeť, nebo přehazovací? Druhá jmenovaná má výhodu v tom, že můžeme změnit orientaci kočárku (k nám nebo od nás) během chvilky, když bude foukat vítr nebo svítit ostré slunce. Nicméně některé kočárky umožňují jedním pohybem „přehodit“ místo rukojeti korbu, což ve většině případů stačí.

A jsou i děti, které budou trvat na tom, že chtějí sedět otočené jen k vám, a jiné tak světloplaché, že budete přehazovat rukojeť nebo korbu jako o život.

Tip: Prima doplňkem na rukojeť je závěsná taška, do které se vejdou přebalovací potřeby a další nezbytnosti.

Houpací, nebo nehoupací podvozek

Houpací, nebo nehoupací podvozek? I to je to, o co kráčí. A uvažujte rozumně, nenechte se omámit jen designem. Tradiční konstrukce podvozku, která péruje a houpe se, sice možná vypadá obyčejně, ale pozor: houpe se a péruje. Máte pocit, že vám unikla podstata vtipu? Věřte, že ukolíbat dítě je daleko, daleko snazší v tomhle kočárku než v tom tvrdém, i když podle výrobce „výborně odpruženém“.

Opravdu.

A navíc otřesy v takovém kočárku jsou daleko jemnější než v tom nehoupacím.

Tip: Když jsme u toho houpání: některé korby mají zespoda tvar kolébky, takže dítě můžete pohupovat, i když spí v korbičce doma na zemi.

Barva je také důležitá

Zapomeňte na to, jak bude korba ladit s  kabátem, a uvědomte si dva momenty. Zaprvé, hodně světlá barva je krásná, ale snadno se zašpiní. Je vhodná na hlubokou korbu, ale jakmile dítko povyroste, budete muset pořídit buď ochrannou vložku do kočárku (sundavací a prací), nebo naprosto čistotný model dítěte.

Elegantní černá hluboká korba se sice neušpiní, ale zkuste si představit, jestli by vám v létě na slunci bylo líp v černé nebo světlé… a podle toho se rozhodněte. Každopádně látka by měla mít nešpinivou úpravu, co jde, by mělo být odnímatelné a prací, a neměla by snadno vyšisovat.

Ergo kupujte u zavedených značek.

O kolečko míň, nebo víc

Bude vás čekat i rozhodování mezi čtyřkolákem a trojkolkou (případně hybridem, který má tvar trojúhelníku, ale vpředu místo jednoho kolečka dvě těsně u sebe.) Trojkolka se výborně ovládá na malém prostoru, mezi stojany s oblečením, v autobuse, při sportu na cyklostezce. Nevýhoda?

Nehoupe se a nepruží, navzdory reklamním tvrzením se s ní hůř než s (houpacím) čtyřkolákem jezdí terénem a daleko hůř se s ním jezdí nahoru a dolů na chodník. Kdo se pohybuje metrem, nadře se na jezdicích schodech víc.

Než se rozhodnete, vyzkoušejte trojkolku jinde než v obchodě.

Tip: Pokud trojkolku, tak s pohyblivým (a aretovacím) předním kolečkem. Jinak se nejen nadřete, ale na malém prostoru si nepomůžete.

Snadné skládání

Rozměr kočárku pro vás bude důležitý ve chvíli, kdy s ním budete muset denně do malého výtahu v paneláku. Některé kočárky umožňují buď sklopit část rukojeti, nebo rukojeť mírně uvolnit a zvednout celou do výšky, aby kočár zabíral co nejméně místa. Také rozměr ve složeném stavu je důležitý, zvlášť jestli budete často cestovat autem.

A samozřejmě i to, jak snadno se skládá a rozkládá.

Tip: Aby kolečka v zimě nebo za blátivého počasí neumazala auto nebo chodbu, existují na ně šusťákové návleky.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Archiv firem, Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bulovka bude mít asistenty onkologické péče
epochaplus.cz

Bulovka bude mít asistenty...

Fakultní nemocnice Bulovka, která je provozovatelem...
Další rozvod na spadnutí?
nasehvezdy.cz

Další rozvod na spadnutí?

Poslední dobou mají řešit...
Jak je to se škodlivostí 5G sítí
21stoleti.cz

Jak je to se škodlivostí 5G...

Termín „5G sítě” je v posledních měsících skloňován...
Charitativní večer na pomoc handicapovaným sportovcům
iluxus.cz

Charitativní večer na pomoc...

Nadační fond Packa na lyžích si klade za cíl...
Ukončí kariéru kvůli zdraví?
nasehvezdy.cz

Ukončí kariéru kvůli zdraví?

Je vážný důvod bát se o zdraví...
Hrad Houska: U brány do pekel vás čeká šílenství
enigmaplus.cz

Hrad Houska: U brány do pekel...

Téměř všechny hrady a zámky mají své strašidelné příběhy....
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Při lidové veselici pořádané carem Mikulášem II. dav ušlapal 1389 lidí
epochaplus.cz

Při lidové veselici pořádané...

„Jídla je málo! Na někoho se vůbec nedostane!“ davem,...
Pohádkově hříšné tiramisu
tisicereceptu.cz

Pohádkově hříšné tiramisu

Jednoduchá česká verze světového dezertu....
Sedm největších přírodních divů světa
epochanacestach.cz

Sedm největších přírodních...

Švýcarská nadace New7Wonders...
Porušili strážci Toweru za války tradici?
epochalnisvet.cz

Porušili strážci Toweru za...

Když se v roce 1485 vlády nad Anglií...
Jsem nevyléčitelná romantička
skutecnepribehy.cz

Jsem nevyléčitelná romantička

Dneska se už z toho ani...
0 shares