Domů     Kočár jako pro krále
Kočár jako pro krále
24.6.2020

Pěšky jako za vozem, říká se, ale když jde o to, v čem budete vozit další generaci vaší rodiny, je otázka výběru toho správného vozítka věc zásadní.

Výběr kočárku se nevyplatí podcenit, protože zatímco dítko si bude více méně spokojeně spát v téměř každém kočárku, pěšky se za ním budete plahočit vy a zas jen vy.

A když vyberete stroj, který bude připomínat spíš posilovací náčiní než dopravní prostředek pro dítě, pěkně se nadřete. Pak pochopíte, že za vozem, tedy za kočárkem, může být o dost těžší život než při chůzi „jen tak“ pěšky…

Hluboký kočár, nebo kombinace?

První věc, kterou bychom si měli promyslet, je to, jestli se budeme poohlížet po hlubokém kočárku a později přejdeme rovnou na golfky, nebo sportovní kočárek.

Druhou možností je koupit rovnou podvozek plus hlubokou korbu a sportovní korbičku.

Na většinu podvozků se dá navíc koupit i odpovídající dětská sedačka, zvaná vajíčko, takže můžete dítko z auta i se sedačkou „nacvaknout“ na kolečka a vyrazit třeba na nákup nebo na kontrolu k lékařce.

Tip: Když budete chtít koupit autosedačku od jiného výrobce, která není s kočárkem přímo kompatibilní, porozhlédněte se, zda na ni existuje redukce právě k vašemu kočárku. Zkuste to na internetu.

Velká, nebo malá kola?

Zásadní je vědět, jestli budeme jezdit v nákupních centrech a hladkých chodnících, v normálním městském provozu, nebo v „terénu“. Kdo ví, že bude korzovat po obchodech a hladkém asfaltu, může uvažovat o kolečkách malých až nejmenších.

Všichni ostatní určitě budou blahořečit rozhodnutí koupit kočárek s většími koly, která lépe překonávají nerovnosti. Pak zbývá zvolit mezi nafukovacími a plnými koly. Chytrému napověz:

plná kola prostě nepíchnete (ani neprasknou, když zapomenete kočár na plném slunci v autě…).

Velikost korby

Jestli jste ve fázi, kdy se rozplýváte nad miniaturními korbičkami kočárků a nedovedete si představit, že by se vaše budoucí miminko mohlo časem trochu povytáhnout, zamyslete se. Mrňavá hluboká korba může být úžasná, jenže:

velikost je zřejmě brána na míru daleko drobnějším dětem, než se rodí ve střední Evropě.

Navíc v našich podnebných podmínkách bývá daleko delší část roku docela zima, takže pravděpodobnost, že budete potřebovat pro dítě hlubokou korbu ještě v několika měsících, je hodně vysoká.

Na velikosti záleží

Jak moc záleží na velikosti korby, člověku dojde, jakmile se pokusí do kočárku „vecpat“ půlročního potomka v zimním oblečení a teplém fusaku plus nějakou tu deku navíc.

Ale nejen v zimě, i v parném létě je miminku určitě pohodlnější, když má kolem sebe dost prostoru. Dalším vodítkem je boudička. Vyberte takovou, která se dá stahovat co nejvíc dopředu.

Koumáci mezi výrobci sice prodávají elegantní boudičky, které s korbou svírají maximálně pravý úhel, ale tím si dost zavaříte. Bude do ní foukat a svítit sluníčko, takže nakonec „skončíte“ u starého triku – pleny, zavěšené přes boudičku. A je po eleganci…

Tip: Existují i kočárky s boudičkou dělanou do pořádné zimy. Mají zabudovaný pruh látky, kterou rozšíříte zastínění až tak, že nad kočárkem vytvoříte kupoli. Seveřané si to prostě umí zařídit.

Rukojeť: nastavovací, přehazovací…?

Chcete obyčejnou rukojeť, nebo přehazovací? Druhá jmenovaná má výhodu v tom, že můžeme změnit orientaci kočárku (k nám nebo od nás) během chvilky, když bude foukat vítr nebo svítit ostré slunce.

Nicméně některé kočárky umožňují jedním pohybem „přehodit“ místo rukojeti korbu, což ve většině případů stačí.

A jsou i děti, které budou trvat na tom, že chtějí sedět otočené jen k vám, a jiné tak světloplaché, že budete přehazovat rukojeť nebo korbu jako o život.

Tip: Prima doplňkem na rukojeť je závěsná taška, do které se vejdou přebalovací potřeby a další nezbytnosti.

Houpací, nebo nehoupací podvozek

Houpací, nebo nehoupací podvozek? I to je to, o co kráčí. A uvažujte rozumně, nenechte se omámit jen designem. Tradiční konstrukce podvozku, která péruje a houpe se, sice možná vypadá obyčejně, ale pozor: houpe se a péruje.

Máte pocit, že vám unikla podstata vtipu? Věřte, že ukolíbat dítě je daleko, daleko snazší v tomhle kočárku než v tom tvrdém, i když podle výrobce „výborně odpruženém“. Opravdu. A navíc otřesy v takovém kočárku jsou daleko jemnější než v tom nehoupacím.

Tip: Když jsme u toho houpání: některé korby mají zespoda tvar kolébky, takže dítě můžete pohupovat, i když spí v korbičce doma na zemi.

Barva je také důležitá

Zapomeňte na to, jak bude korba ladit s  kabátem, a uvědomte si dva momenty. Zaprvé, hodně světlá barva je krásná, ale snadno se zašpiní.

Je vhodná na hlubokou korbu, ale jakmile dítko povyroste, budete muset pořídit buď ochrannou vložku do kočárku (sundavací a prací), nebo naprosto čistotný model dítěte.

Elegantní černá hluboká korba se sice neušpiní, ale zkuste si představit, jestli by vám v létě na slunci bylo líp v černé nebo světlé… a podle toho se rozhodněte.

Každopádně látka by měla mít nešpinivou úpravu, co jde, by mělo být odnímatelné a prací, a neměla by snadno vyšisovat. Ergo kupujte u zavedených značek.

O kolečko míň, nebo víc

Bude vás čekat i rozhodování mezi čtyřkolákem a trojkolkou (případně hybridem, který má tvar trojúhelníku, ale vpředu místo jednoho kolečka dvě těsně u sebe.) Trojkolka se výborně ovládá na malém prostoru, mezi stojany s oblečením, v autobuse, při sportu na cyklostezce.

Nevýhoda? Nehoupe se a nepruží, navzdory reklamním tvrzením se s ní hůř než s (houpacím) čtyřkolákem jezdí terénem a daleko hůř se s ním jezdí nahoru a dolů na chodník. Kdo se pohybuje metrem, nadře se na jezdicích schodech víc. Než se rozhodnete, vyzkoušejte trojkolku jinde než v obchodě.

Tip: Pokud trojkolku, tak s pohyblivým (a aretovacím) předním kolečkem. Jinak se nejen nadřete, ale na malém prostoru si nepomůžete.

Snadné skládání

Rozměr kočárku pro vás bude důležitý ve chvíli, kdy s ním budete muset denně do malého výtahu v paneláku. Některé kočárky umožňují buď sklopit část rukojeti, nebo rukojeť mírně uvolnit a zvednout celou do výšky, aby kočár zabíral co nejméně místa.

Také rozměr ve složeném stavu je důležitý, zvlášť jestli budete často cestovat autem. A samozřejmě i to, jak snadno se skládá a rozkládá.

Tip: Aby kolečka v zimě nebo za blátivého počasí neumazala auto nebo chodbu, existují na ně šusťákové návleky.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Archiv firem, Shutterstock

reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli