Domů     Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
17.8.2023

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta.

Sušené

Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni.

Patří sem třeba dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj či majoránka a levandule. Jsou ale i takové, které by o své skvělé vlastnosti sušením přišly. Pro ty zvolíme jiný druh zpracování. A jak postupovat?

Odstraňte trávu, větvičky a případné larvy na spodku listů.

Nikdy je neoplachujte, protože by mohly začít plesnivět. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku se zbavíte, když je protřepete.

Bylinky nikdy nesušte na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě při teplotě 30–45 °C. Můžete použít třeba síta, ale v nouzi poslouží i balicí papír. Noviny se opravdu nehodí.

Aby sušení bylo rychlejší, čas od času bylinky obraťte.

Když všechno pěkně šustí a stonky se snadno lámou, máte hotovo.

Některé bylinky se lépe suší ve svazcích pověšených na šňůrce. Jen je nesušte v kuchyni, kde je vlhko. Můžete je sem pověsit později, až budou dobře vysušené, jako dekoraci.

Pokud sušíte kořeny, použijte raději troubu nebo sušičku nastavenou na 50–60 °C. Nezapomeňte je obracet.

Mražené

K zamrazování se hodí bylinky, kterým by sušení uškodilo. A které to jsou? Například kopr, bazalka, petrželka, libeček, estragon, pažitka nebo nať jarní cibulky. A i tady je několik možností.

Když chcete mrazit jen bylinku samotnou, můžete ji opláchnout, pokud to bude nutné, ale pak ji nechte dobře oschnout. Nasekejte tak, jak ji budete později používat, a dejte do mikrotenového sáčku nebo do krabičky.

Tento způsob je celkem běžný, ale jeho nevýhoda je v tom, že bylinky časem mráz vysuší a mohou i změnit barvu.

V ledu

Jedná se o daleko šetrnější způsob uchovávání, zejména pro křehké lístky, jako má třeba bazalka. Můžete si pomoci tvořítky na led. Do nich dáte bylinky, zalijete vodou a necháte zmrazit. Vzniklé ledové kostky se pak dají skladovat v sáčku. Použít je můžete do jakéhokoliv jídla při jeho dokončení.

Náš tip: V ledových kostkách nemusíte uchovávat jen lístky bylinek, ale také květy. Skvělé jsou například krásné modrofialové květy brutnáku. Až si budete připíjet třeba ginem s tonikem nebo sektem, brutnákové kostky váš nápoj povznesou do úplně jiné výše.

V oleji

Místo vody můžete použít panenský olivový nebo i jiný kvalitní olej. Ten se v mrazáku nijak neznehodnotí. Lepší je použít pevnější bylinky, které se používají při delší tepelné úpravě, jako je pečení masa nebo do základu dušených jídel.

Pesto

Poslední dobou velmi využívané i v našich končinách na těstoviny, do salátů nebo jen tak na opečenou bagetku. Hodí se aromatické bylinky s měkkými lístky, jako je bazalka nebo petržel, ale skvělá je i řeřicha. Výroba je jednoduchá.

Ale než se do ní pustíte, něco vám prozradíme. Víte, jak to udělat, aby vaše pesto bylo krásně zelené a svěží? Tajemství tkví v rychlém blanšírování. Lístky spaříte v horké vodě a stejně rychle s nimi do studené s ledem.

Pak je posušíte a jdete dělat to nejlepší pesto na zeměkouli. Tady je příklad:

S bazalkou

50 velkých lístků bazalky, 40 g piniových oříšků (použít můžete i nesolené mandle, kešu nebo para ořechy), 40 g strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, 100 ml panenského olivového oleje

V soli

Když si dáte práci s vytvořením bylinkové soli, bude vám v kuchyni dělat radost celou zimu a můžete podarovat i přátele. A bylinek můžete využít spoustu – dobromysl, tymián, šalvěj, petržel, bobkový list a mnohé další.

Buď můžete udělat sůl vždy z jednoho druhu, nebo ze směsi. Princip výroby je vždycky stejný. A ještě upozornění, v následujícím receptu se měří objem nikoliv váha, to je kvůli poměru surovin. Stačí, když si zapamatujete 4:1.

S voňavými bylinkami

800 ml čerstvých bylinkových listů, zbavených všech stonků a nejedlých částí, 3 stroužky česneku,

200 ml hrubé mořské soli

1) Bylinky nasypte na pracovní plochu a rozsekejte je nožem nahrubo. Posypte polovinou soli a pokračujte v sekání další minutu. Tím se vytvoří hrubá směs bylinek a soli.

2) Přisypte zbývající sůl a sekejte ještě asi 3 minuty. Úplně najemno to být nemusí, protože bylinky ještě seschnou.

3) Nasekanou směs rozložte na pečicí papír v tenké vrstvě a nechte 1–2 dny při pokojové teplotě proschnout. Poté přesypte do sklenice, uzavřete a užívejte dle potřeby.

Náš tip: Samozřejmě že můžete při výrobě použít mixér, ale když to zkusíte ručně, užijete si naplno tu krásnou vůni čerstvých bylin. A až budete hotoví, nezapomeňte si skleničky označit.

V cukru

Výroba bylinkového cukru je jednoduchá. Používají se bylinky, které jsou právě nejsvěžejší. A na co se hodí? Použít cukr můžete při výrobě různých dezertů, sušenek a sorbetů.

S muškátem či verbenou

Vyberte nějakou pěknou sklenici, naplňte ji 450 g cukru a do něj zasuňte 115 g bylin. Zhruba za dva týdny cukr aroma absorbuje. A vydrží vám celou sezonu, tedy pokud ho nespotřebujete.

Když použijete rostlinu s drobnými kvítky, třeba levanduli, je šikovnější zabalit ji do mušelínu, abyste cukr nemuseli před použitím prosívat. A jaké další rostliny

použít? Zkusit můžete vonný muškát, lístky růže, rozmarýn, tymián, bobkový list, ananasovou mátu nebo ananasovou šalvěj či verbenu citronovou. Použít můžete i směs bylinek. A jaký cukr? Nejlépe krupicový nebo krystal a může být bílý i hnědý.

Směs

Tři bobkové listy nebo 115 g levandulových poupat vložte spolu s nasekaným rozmarýnem nebo vonným muškátem do 450 g cukru a nechte 2 týdny stát.

Někdy se ale stane, že potřebujete ovoněný cukr hned. I to se dá snadno zařídit. Rozmělňujte cukr s bylinkami v hmoždíři, dokud se neobarví a nerozvoní. Tento postup má jednu nevýhodu. Musíte cukr spotřebovat brzy, protože aroma rychle vyprchá.

Oleje

Skvělé jsou z bylin s dřevnatým stonkem, tedy z vavřínu, tymiánu, rozmarýnu nebo saturejky. Ale můžete použít i měkké byliny, jako je bazalka, kopr, fenykl i máta. Klidně přidejte i pár chilli papriček, ale jen s mírou podle velikosti sklenice.

Hodí se i sušené kuličky pepře nebo semena koriandru. Při správném skladování v chladu a temnu vydrží rok.

Olej z bylin s dřevnatým stonkem

Naplňte sklenici extra panenským olivovým olejem a vložte do ní 4 snítky omyté a osušené bylinky. Můžete samozřejmě připravit olej ze směsi, ale v tomto případě méně je více. Použijete-li jen jeden druh, olej zachytí jeho chuť opravdu dokonale.

Bazalkový

Na 500 ml budete potřebovat 5 polévkových lžic bazalkových listů.

Lístky otrhejte a rozmělněte v hmoždíři. Přidejte trochu oleje a dál rozmělňujte, aby uvolnily vůni. Poté je smíchejte se zbytkem oleje, nalijte do sklenice a postavte na slunce. Pravidelně protřepávejte. Po dvou týdnech opatrně přeceďte a přelijte do hezké lahvičky.

Pažitkový

Vyrábí se stejně jako bazalkový. Budete potřebovat 7 lžic nastříhané pažitky.

Octy

Jejich výroba je snadná. Vyberte si některou bylinku, vložte do lahvičky a zalijte kvalitním vinným nebo jablečným octem. Nechte stát na slunném místě dva týdny. Poté sceďte. Do lahvičky dejte čerstvou bylinku a zalijte přecezeným octem.

Existuje i jiný postup: Byliny rozmělněte v hmoždíři, přiveďte trochu octa k varu a bylinky jím zalijte a ještě rozmělňujte. Když směs vychladne, smícháte ji se zbylým octem a necháte dva týdny stát. Poté přecedíte a skladujete v lahvičkách. Vydrží i dva roky.

Muškátový

Používá se na něj vonný muškát s růžovým aroma (Pelargonium graveolens), maliny a vinný ocet.

1) Do mixéru dejte 6 lístků muškátu a 400 g malin a nahrubo nasekejte. Poté zalijte 250 ml bílého vinného octa.

2) Směs uložte na 5 dní do ledničky a čas od času promíchejte. Následně ji přelijte do plátna uvázaného na vařečce a nechte přes noc odkapat do mísy.

3) Druhý den tekutinu nalijte do rendlíku, přidejte 175 g cukru a pomalu zahřívejte, až se cukr rozpustí. Poté přiveďte k varu a vařte 10 minut. Nechte vychladnout, seberte kal z povrchu, rozlijte do lahviček a uložte v chladu a temnu. Spotřebovat byste ho měli do roka.

Rychlý růžový

Do sklenice dejte korunní plátky z 6 růžových květů, 1 sušenou chilli papričku, kůru z 1 citronu a zalijte 500 ml bílého vinného octa. Postavte na okenní parapet. Po 5 dnech můžete používat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
reklama
Šikovné tipy
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních