Domů     Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
17.8.2023

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta.

Sušené

Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni.

Patří sem třeba dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj či majoránka a levandule. Jsou ale i takové, které by o své skvělé vlastnosti sušením přišly. Pro ty zvolíme jiný druh zpracování. A jak postupovat?

Odstraňte trávu, větvičky a případné larvy na spodku listů.

Nikdy je neoplachujte, protože by mohly začít plesnivět. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku se zbavíte, když je protřepete.

Bylinky nikdy nesušte na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě při teplotě 30–45 °C. Můžete použít třeba síta, ale v nouzi poslouží i balicí papír. Noviny se opravdu nehodí.

Aby sušení bylo rychlejší, čas od času bylinky obraťte.

Když všechno pěkně šustí a stonky se snadno lámou, máte hotovo.

Některé bylinky se lépe suší ve svazcích pověšených na šňůrce. Jen je nesušte v kuchyni, kde je vlhko. Můžete je sem pověsit později, až budou dobře vysušené, jako dekoraci.

Pokud sušíte kořeny, použijte raději troubu nebo sušičku nastavenou na 50–60 °C. Nezapomeňte je obracet.

Mražené

K zamrazování se hodí bylinky, kterým by sušení uškodilo. A které to jsou? Například kopr, bazalka, petrželka, libeček, estragon, pažitka nebo nať jarní cibulky. A i tady je několik možností.

Když chcete mrazit jen bylinku samotnou, můžete ji opláchnout, pokud to bude nutné, ale pak ji nechte dobře oschnout. Nasekejte tak, jak ji budete později používat, a dejte do mikrotenového sáčku nebo do krabičky.

Tento způsob je celkem běžný, ale jeho nevýhoda je v tom, že bylinky časem mráz vysuší a mohou i změnit barvu.

V ledu

Jedná se o daleko šetrnější způsob uchovávání, zejména pro křehké lístky, jako má třeba bazalka. Můžete si pomoci tvořítky na led. Do nich dáte bylinky, zalijete vodou a necháte zmrazit. Vzniklé ledové kostky se pak dají skladovat v sáčku. Použít je můžete do jakéhokoliv jídla při jeho dokončení.

Náš tip: V ledových kostkách nemusíte uchovávat jen lístky bylinek, ale také květy. Skvělé jsou například krásné modrofialové květy brutnáku. Až si budete připíjet třeba ginem s tonikem nebo sektem, brutnákové kostky váš nápoj povznesou do úplně jiné výše.

V oleji

Místo vody můžete použít panenský olivový nebo i jiný kvalitní olej. Ten se v mrazáku nijak neznehodnotí. Lepší je použít pevnější bylinky, které se používají při delší tepelné úpravě, jako je pečení masa nebo do základu dušených jídel.

Pesto

Poslední dobou velmi využívané i v našich končinách na těstoviny, do salátů nebo jen tak na opečenou bagetku. Hodí se aromatické bylinky s měkkými lístky, jako je bazalka nebo petržel, ale skvělá je i řeřicha. Výroba je jednoduchá.

Ale než se do ní pustíte, něco vám prozradíme. Víte, jak to udělat, aby vaše pesto bylo krásně zelené a svěží? Tajemství tkví v rychlém blanšírování. Lístky spaříte v horké vodě a stejně rychle s nimi do studené s ledem.

Pak je posušíte a jdete dělat to nejlepší pesto na zeměkouli. Tady je příklad:

S bazalkou

50 velkých lístků bazalky, 40 g piniových oříšků (použít můžete i nesolené mandle, kešu nebo para ořechy), 40 g strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, 100 ml panenského olivového oleje

V soli

Když si dáte práci s vytvořením bylinkové soli, bude vám v kuchyni dělat radost celou zimu a můžete podarovat i přátele. A bylinek můžete využít spoustu – dobromysl, tymián, šalvěj, petržel, bobkový list a mnohé další.

Buď můžete udělat sůl vždy z jednoho druhu, nebo ze směsi. Princip výroby je vždycky stejný. A ještě upozornění, v následujícím receptu se měří objem nikoliv váha, to je kvůli poměru surovin. Stačí, když si zapamatujete 4:1.

S voňavými bylinkami

800 ml čerstvých bylinkových listů, zbavených všech stonků a nejedlých částí, 3 stroužky česneku,

200 ml hrubé mořské soli

1) Bylinky nasypte na pracovní plochu a rozsekejte je nožem nahrubo. Posypte polovinou soli a pokračujte v sekání další minutu. Tím se vytvoří hrubá směs bylinek a soli.

2) Přisypte zbývající sůl a sekejte ještě asi 3 minuty. Úplně najemno to být nemusí, protože bylinky ještě seschnou.

3) Nasekanou směs rozložte na pečicí papír v tenké vrstvě a nechte 1–2 dny při pokojové teplotě proschnout. Poté přesypte do sklenice, uzavřete a užívejte dle potřeby.

Náš tip: Samozřejmě že můžete při výrobě použít mixér, ale když to zkusíte ručně, užijete si naplno tu krásnou vůni čerstvých bylin. A až budete hotoví, nezapomeňte si skleničky označit.

V cukru

Výroba bylinkového cukru je jednoduchá. Používají se bylinky, které jsou právě nejsvěžejší. A na co se hodí? Použít cukr můžete při výrobě různých dezertů, sušenek a sorbetů.

S muškátem či verbenou

Vyberte nějakou pěknou sklenici, naplňte ji 450 g cukru a do něj zasuňte 115 g bylin. Zhruba za dva týdny cukr aroma absorbuje. A vydrží vám celou sezonu, tedy pokud ho nespotřebujete.

Když použijete rostlinu s drobnými kvítky, třeba levanduli, je šikovnější zabalit ji do mušelínu, abyste cukr nemuseli před použitím prosívat. A jaké další rostliny

použít? Zkusit můžete vonný muškát, lístky růže, rozmarýn, tymián, bobkový list, ananasovou mátu nebo ananasovou šalvěj či verbenu citronovou. Použít můžete i směs bylinek. A jaký cukr? Nejlépe krupicový nebo krystal a může být bílý i hnědý.

Směs

Tři bobkové listy nebo 115 g levandulových poupat vložte spolu s nasekaným rozmarýnem nebo vonným muškátem do 450 g cukru a nechte 2 týdny stát.

Někdy se ale stane, že potřebujete ovoněný cukr hned. I to se dá snadno zařídit. Rozmělňujte cukr s bylinkami v hmoždíři, dokud se neobarví a nerozvoní. Tento postup má jednu nevýhodu. Musíte cukr spotřebovat brzy, protože aroma rychle vyprchá.

Oleje

Skvělé jsou z bylin s dřevnatým stonkem, tedy z vavřínu, tymiánu, rozmarýnu nebo saturejky. Ale můžete použít i měkké byliny, jako je bazalka, kopr, fenykl i máta. Klidně přidejte i pár chilli papriček, ale jen s mírou podle velikosti sklenice.

Hodí se i sušené kuličky pepře nebo semena koriandru. Při správném skladování v chladu a temnu vydrží rok.

Olej z bylin s dřevnatým stonkem

Naplňte sklenici extra panenským olivovým olejem a vložte do ní 4 snítky omyté a osušené bylinky. Můžete samozřejmě připravit olej ze směsi, ale v tomto případě méně je více. Použijete-li jen jeden druh, olej zachytí jeho chuť opravdu dokonale.

Bazalkový

Na 500 ml budete potřebovat 5 polévkových lžic bazalkových listů.

Lístky otrhejte a rozmělněte v hmoždíři. Přidejte trochu oleje a dál rozmělňujte, aby uvolnily vůni. Poté je smíchejte se zbytkem oleje, nalijte do sklenice a postavte na slunce. Pravidelně protřepávejte. Po dvou týdnech opatrně přeceďte a přelijte do hezké lahvičky.

Pažitkový

Vyrábí se stejně jako bazalkový. Budete potřebovat 7 lžic nastříhané pažitky.

Octy

Jejich výroba je snadná. Vyberte si některou bylinku, vložte do lahvičky a zalijte kvalitním vinným nebo jablečným octem. Nechte stát na slunném místě dva týdny. Poté sceďte. Do lahvičky dejte čerstvou bylinku a zalijte přecezeným octem.

Existuje i jiný postup: Byliny rozmělněte v hmoždíři, přiveďte trochu octa k varu a bylinky jím zalijte a ještě rozmělňujte. Když směs vychladne, smícháte ji se zbylým octem a necháte dva týdny stát. Poté přecedíte a skladujete v lahvičkách. Vydrží i dva roky.

Muškátový

Používá se na něj vonný muškát s růžovým aroma (Pelargonium graveolens), maliny a vinný ocet.

1) Do mixéru dejte 6 lístků muškátu a 400 g malin a nahrubo nasekejte. Poté zalijte 250 ml bílého vinného octa.

2) Směs uložte na 5 dní do ledničky a čas od času promíchejte. Následně ji přelijte do plátna uvázaného na vařečce a nechte přes noc odkapat do mísy.

3) Druhý den tekutinu nalijte do rendlíku, přidejte 175 g cukru a pomalu zahřívejte, až se cukr rozpustí. Poté přiveďte k varu a vařte 10 minut. Nechte vychladnout, seberte kal z povrchu, rozlijte do lahviček a uložte v chladu a temnu. Spotřebovat byste ho měli do roka.

Rychlý růžový

Do sklenice dejte korunní plátky z 6 růžových květů, 1 sušenou chilli papričku, kůru z 1 citronu a zalijte 500 ml bílého vinného octa. Postavte na okenní parapet. Po 5 dnech můžete používat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
18.9.2024
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde tlačit. Je číslování zrádné? Jak kdy. V obchodech se setkáte s různým zna
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš