Domů     Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
17.8.2023

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta.

Sušené

Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni.

Patří sem třeba dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj či majoránka a levandule. Jsou ale i takové, které by o své skvělé vlastnosti sušením přišly. Pro ty zvolíme jiný druh zpracování. A jak postupovat?

Odstraňte trávu, větvičky a případné larvy na spodku listů.

Nikdy je neoplachujte, protože by mohly začít plesnivět. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku se zbavíte, když je protřepete.

Bylinky nikdy nesušte na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě při teplotě 30–45 °C. Můžete použít třeba síta, ale v nouzi poslouží i balicí papír. Noviny se opravdu nehodí.

Aby sušení bylo rychlejší, čas od času bylinky obraťte.

Když všechno pěkně šustí a stonky se snadno lámou, máte hotovo.

Některé bylinky se lépe suší ve svazcích pověšených na šňůrce. Jen je nesušte v kuchyni, kde je vlhko. Můžete je sem pověsit později, až budou dobře vysušené, jako dekoraci.

Pokud sušíte kořeny, použijte raději troubu nebo sušičku nastavenou na 50–60 °C. Nezapomeňte je obracet.

Mražené

K zamrazování se hodí bylinky, kterým by sušení uškodilo. A které to jsou? Například kopr, bazalka, petrželka, libeček, estragon, pažitka nebo nať jarní cibulky. A i tady je několik možností.

Když chcete mrazit jen bylinku samotnou, můžete ji opláchnout, pokud to bude nutné, ale pak ji nechte dobře oschnout. Nasekejte tak, jak ji budete později používat, a dejte do mikrotenového sáčku nebo do krabičky.

Tento způsob je celkem běžný, ale jeho nevýhoda je v tom, že bylinky časem mráz vysuší a mohou i změnit barvu.

V ledu

Jedná se o daleko šetrnější způsob uchovávání, zejména pro křehké lístky, jako má třeba bazalka. Můžete si pomoci tvořítky na led. Do nich dáte bylinky, zalijete vodou a necháte zmrazit. Vzniklé ledové kostky se pak dají skladovat v sáčku. Použít je můžete do jakéhokoliv jídla při jeho dokončení.

Náš tip: V ledových kostkách nemusíte uchovávat jen lístky bylinek, ale také květy. Skvělé jsou například krásné modrofialové květy brutnáku. Až si budete připíjet třeba ginem s tonikem nebo sektem, brutnákové kostky váš nápoj povznesou do úplně jiné výše.

V oleji

Místo vody můžete použít panenský olivový nebo i jiný kvalitní olej. Ten se v mrazáku nijak neznehodnotí. Lepší je použít pevnější bylinky, které se používají při delší tepelné úpravě, jako je pečení masa nebo do základu dušených jídel.

Pesto

Poslední dobou velmi využívané i v našich končinách na těstoviny, do salátů nebo jen tak na opečenou bagetku. Hodí se aromatické bylinky s měkkými lístky, jako je bazalka nebo petržel, ale skvělá je i řeřicha. Výroba je jednoduchá.

Ale než se do ní pustíte, něco vám prozradíme. Víte, jak to udělat, aby vaše pesto bylo krásně zelené a svěží? Tajemství tkví v rychlém blanšírování. Lístky spaříte v horké vodě a stejně rychle s nimi do studené s ledem.

Pak je posušíte a jdete dělat to nejlepší pesto na zeměkouli. Tady je příklad:

S bazalkou

50 velkých lístků bazalky, 40 g piniových oříšků (použít můžete i nesolené mandle, kešu nebo para ořechy), 40 g strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, 100 ml panenského olivového oleje

V soli

Když si dáte práci s vytvořením bylinkové soli, bude vám v kuchyni dělat radost celou zimu a můžete podarovat i přátele. A bylinek můžete využít spoustu – dobromysl, tymián, šalvěj, petržel, bobkový list a mnohé další.

Buď můžete udělat sůl vždy z jednoho druhu, nebo ze směsi. Princip výroby je vždycky stejný. A ještě upozornění, v následujícím receptu se měří objem nikoliv váha, to je kvůli poměru surovin. Stačí, když si zapamatujete 4:1.

S voňavými bylinkami

800 ml čerstvých bylinkových listů, zbavených všech stonků a nejedlých částí, 3 stroužky česneku,

200 ml hrubé mořské soli

1) Bylinky nasypte na pracovní plochu a rozsekejte je nožem nahrubo. Posypte polovinou soli a pokračujte v sekání další minutu. Tím se vytvoří hrubá směs bylinek a soli.

2) Přisypte zbývající sůl a sekejte ještě asi 3 minuty. Úplně najemno to být nemusí, protože bylinky ještě seschnou.

3) Nasekanou směs rozložte na pečicí papír v tenké vrstvě a nechte 1–2 dny při pokojové teplotě proschnout. Poté přesypte do sklenice, uzavřete a užívejte dle potřeby.

Náš tip: Samozřejmě že můžete při výrobě použít mixér, ale když to zkusíte ručně, užijete si naplno tu krásnou vůni čerstvých bylin. A až budete hotoví, nezapomeňte si skleničky označit.

V cukru

Výroba bylinkového cukru je jednoduchá. Používají se bylinky, které jsou právě nejsvěžejší. A na co se hodí? Použít cukr můžete při výrobě různých dezertů, sušenek a sorbetů.

S muškátem či verbenou

Vyberte nějakou pěknou sklenici, naplňte ji 450 g cukru a do něj zasuňte 115 g bylin. Zhruba za dva týdny cukr aroma absorbuje. A vydrží vám celou sezonu, tedy pokud ho nespotřebujete.

Když použijete rostlinu s drobnými kvítky, třeba levanduli, je šikovnější zabalit ji do mušelínu, abyste cukr nemuseli před použitím prosívat. A jaké další rostliny

použít? Zkusit můžete vonný muškát, lístky růže, rozmarýn, tymián, bobkový list, ananasovou mátu nebo ananasovou šalvěj či verbenu citronovou. Použít můžete i směs bylinek. A jaký cukr? Nejlépe krupicový nebo krystal a může být bílý i hnědý.

Směs

Tři bobkové listy nebo 115 g levandulových poupat vložte spolu s nasekaným rozmarýnem nebo vonným muškátem do 450 g cukru a nechte 2 týdny stát.

Někdy se ale stane, že potřebujete ovoněný cukr hned. I to se dá snadno zařídit. Rozmělňujte cukr s bylinkami v hmoždíři, dokud se neobarví a nerozvoní. Tento postup má jednu nevýhodu. Musíte cukr spotřebovat brzy, protože aroma rychle vyprchá.

Oleje

Skvělé jsou z bylin s dřevnatým stonkem, tedy z vavřínu, tymiánu, rozmarýnu nebo saturejky. Ale můžete použít i měkké byliny, jako je bazalka, kopr, fenykl i máta. Klidně přidejte i pár chilli papriček, ale jen s mírou podle velikosti sklenice.

Hodí se i sušené kuličky pepře nebo semena koriandru. Při správném skladování v chladu a temnu vydrží rok.

Olej z bylin s dřevnatým stonkem

Naplňte sklenici extra panenským olivovým olejem a vložte do ní 4 snítky omyté a osušené bylinky. Můžete samozřejmě připravit olej ze směsi, ale v tomto případě méně je více. Použijete-li jen jeden druh, olej zachytí jeho chuť opravdu dokonale.

Bazalkový

Na 500 ml budete potřebovat 5 polévkových lžic bazalkových listů.

Lístky otrhejte a rozmělněte v hmoždíři. Přidejte trochu oleje a dál rozmělňujte, aby uvolnily vůni. Poté je smíchejte se zbytkem oleje, nalijte do sklenice a postavte na slunce. Pravidelně protřepávejte. Po dvou týdnech opatrně přeceďte a přelijte do hezké lahvičky.

Pažitkový

Vyrábí se stejně jako bazalkový. Budete potřebovat 7 lžic nastříhané pažitky.

Octy

Jejich výroba je snadná. Vyberte si některou bylinku, vložte do lahvičky a zalijte kvalitním vinným nebo jablečným octem. Nechte stát na slunném místě dva týdny. Poté sceďte. Do lahvičky dejte čerstvou bylinku a zalijte přecezeným octem.

Existuje i jiný postup: Byliny rozmělněte v hmoždíři, přiveďte trochu octa k varu a bylinky jím zalijte a ještě rozmělňujte. Když směs vychladne, smícháte ji se zbylým octem a necháte dva týdny stát. Poté přecedíte a skladujete v lahvičkách. Vydrží i dva roky.

Muškátový

Používá se na něj vonný muškát s růžovým aroma (Pelargonium graveolens), maliny a vinný ocet.

1) Do mixéru dejte 6 lístků muškátu a 400 g malin a nahrubo nasekejte. Poté zalijte 250 ml bílého vinného octa.

2) Směs uložte na 5 dní do ledničky a čas od času promíchejte. Následně ji přelijte do plátna uvázaného na vařečce a nechte přes noc odkapat do mísy.

3) Druhý den tekutinu nalijte do rendlíku, přidejte 175 g cukru a pomalu zahřívejte, až se cukr rozpustí. Poté přiveďte k varu a vařte 10 minut. Nechte vychladnout, seberte kal z povrchu, rozlijte do lahviček a uložte v chladu a temnu. Spotřebovat byste ho měli do roka.

Rychlý růžový

Do sklenice dejte korunní plátky z 6 růžových květů, 1 sušenou chilli papričku, kůru z 1 citronu a zalijte 500 ml bílého vinného octa. Postavte na okenní parapet. Po 5 dnech můžete používat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.