Domů     Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
17.8.2023

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta.

Sušené

Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni.

Patří sem třeba dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj či majoránka a levandule. Jsou ale i takové, které by o své skvělé vlastnosti sušením přišly. Pro ty zvolíme jiný druh zpracování. A jak postupovat?

Odstraňte trávu, větvičky a případné larvy na spodku listů.

Nikdy je neoplachujte, protože by mohly začít plesnivět. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku se zbavíte, když je protřepete.

Bylinky nikdy nesušte na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě při teplotě 30–45 °C. Můžete použít třeba síta, ale v nouzi poslouží i balicí papír. Noviny se opravdu nehodí.

Aby sušení bylo rychlejší, čas od času bylinky obraťte.

Když všechno pěkně šustí a stonky se snadno lámou, máte hotovo.

Některé bylinky se lépe suší ve svazcích pověšených na šňůrce. Jen je nesušte v kuchyni, kde je vlhko. Můžete je sem pověsit později, až budou dobře vysušené, jako dekoraci.

Pokud sušíte kořeny, použijte raději troubu nebo sušičku nastavenou na 50–60 °C. Nezapomeňte je obracet.

Mražené

K zamrazování se hodí bylinky, kterým by sušení uškodilo. A které to jsou? Například kopr, bazalka, petrželka, libeček, estragon, pažitka nebo nať jarní cibulky. A i tady je několik možností.

Když chcete mrazit jen bylinku samotnou, můžete ji opláchnout, pokud to bude nutné, ale pak ji nechte dobře oschnout. Nasekejte tak, jak ji budete později používat, a dejte do mikrotenového sáčku nebo do krabičky.

Tento způsob je celkem běžný, ale jeho nevýhoda je v tom, že bylinky časem mráz vysuší a mohou i změnit barvu.

V ledu

Jedná se o daleko šetrnější způsob uchovávání, zejména pro křehké lístky, jako má třeba bazalka. Můžete si pomoci tvořítky na led. Do nich dáte bylinky, zalijete vodou a necháte zmrazit. Vzniklé ledové kostky se pak dají skladovat v sáčku. Použít je můžete do jakéhokoliv jídla při jeho dokončení.

Náš tip: V ledových kostkách nemusíte uchovávat jen lístky bylinek, ale také květy. Skvělé jsou například krásné modrofialové květy brutnáku. Až si budete připíjet třeba ginem s tonikem nebo sektem, brutnákové kostky váš nápoj povznesou do úplně jiné výše.

V oleji

Místo vody můžete použít panenský olivový nebo i jiný kvalitní olej. Ten se v mrazáku nijak neznehodnotí. Lepší je použít pevnější bylinky, které se používají při delší tepelné úpravě, jako je pečení masa nebo do základu dušených jídel.

Pesto

Poslední dobou velmi využívané i v našich končinách na těstoviny, do salátů nebo jen tak na opečenou bagetku. Hodí se aromatické bylinky s měkkými lístky, jako je bazalka nebo petržel, ale skvělá je i řeřicha. Výroba je jednoduchá.

Ale než se do ní pustíte, něco vám prozradíme. Víte, jak to udělat, aby vaše pesto bylo krásně zelené a svěží? Tajemství tkví v rychlém blanšírování. Lístky spaříte v horké vodě a stejně rychle s nimi do studené s ledem.

Pak je posušíte a jdete dělat to nejlepší pesto na zeměkouli. Tady je příklad:

S bazalkou

50 velkých lístků bazalky, 40 g piniových oříšků (použít můžete i nesolené mandle, kešu nebo para ořechy), 40 g strouhaného parmezánu, 1 stroužek česneku, 100 ml panenského olivového oleje

V soli

Když si dáte práci s vytvořením bylinkové soli, bude vám v kuchyni dělat radost celou zimu a můžete podarovat i přátele. A bylinek můžete využít spoustu – dobromysl, tymián, šalvěj, petržel, bobkový list a mnohé další.

Buď můžete udělat sůl vždy z jednoho druhu, nebo ze směsi. Princip výroby je vždycky stejný. A ještě upozornění, v následujícím receptu se měří objem nikoliv váha, to je kvůli poměru surovin. Stačí, když si zapamatujete 4:1.

S voňavými bylinkami

800 ml čerstvých bylinkových listů, zbavených všech stonků a nejedlých částí, 3 stroužky česneku,

200 ml hrubé mořské soli

1) Bylinky nasypte na pracovní plochu a rozsekejte je nožem nahrubo. Posypte polovinou soli a pokračujte v sekání další minutu. Tím se vytvoří hrubá směs bylinek a soli.

2) Přisypte zbývající sůl a sekejte ještě asi 3 minuty. Úplně najemno to být nemusí, protože bylinky ještě seschnou.

3) Nasekanou směs rozložte na pečicí papír v tenké vrstvě a nechte 1–2 dny při pokojové teplotě proschnout. Poté přesypte do sklenice, uzavřete a užívejte dle potřeby.

Náš tip: Samozřejmě že můžete při výrobě použít mixér, ale když to zkusíte ručně, užijete si naplno tu krásnou vůni čerstvých bylin. A až budete hotoví, nezapomeňte si skleničky označit.

V cukru

Výroba bylinkového cukru je jednoduchá. Používají se bylinky, které jsou právě nejsvěžejší. A na co se hodí? Použít cukr můžete při výrobě různých dezertů, sušenek a sorbetů.

S muškátem či verbenou

Vyberte nějakou pěknou sklenici, naplňte ji 450 g cukru a do něj zasuňte 115 g bylin. Zhruba za dva týdny cukr aroma absorbuje. A vydrží vám celou sezonu, tedy pokud ho nespotřebujete.

Když použijete rostlinu s drobnými kvítky, třeba levanduli, je šikovnější zabalit ji do mušelínu, abyste cukr nemuseli před použitím prosívat. A jaké další rostliny

použít? Zkusit můžete vonný muškát, lístky růže, rozmarýn, tymián, bobkový list, ananasovou mátu nebo ananasovou šalvěj či verbenu citronovou. Použít můžete i směs bylinek. A jaký cukr? Nejlépe krupicový nebo krystal a může být bílý i hnědý.

Směs

Tři bobkové listy nebo 115 g levandulových poupat vložte spolu s nasekaným rozmarýnem nebo vonným muškátem do 450 g cukru a nechte 2 týdny stát.

Někdy se ale stane, že potřebujete ovoněný cukr hned. I to se dá snadno zařídit. Rozmělňujte cukr s bylinkami v hmoždíři, dokud se neobarví a nerozvoní. Tento postup má jednu nevýhodu. Musíte cukr spotřebovat brzy, protože aroma rychle vyprchá.

Oleje

Skvělé jsou z bylin s dřevnatým stonkem, tedy z vavřínu, tymiánu, rozmarýnu nebo saturejky. Ale můžete použít i měkké byliny, jako je bazalka, kopr, fenykl i máta. Klidně přidejte i pár chilli papriček, ale jen s mírou podle velikosti sklenice.

Hodí se i sušené kuličky pepře nebo semena koriandru. Při správném skladování v chladu a temnu vydrží rok.

Olej z bylin s dřevnatým stonkem

Naplňte sklenici extra panenským olivovým olejem a vložte do ní 4 snítky omyté a osušené bylinky. Můžete samozřejmě připravit olej ze směsi, ale v tomto případě méně je více. Použijete-li jen jeden druh, olej zachytí jeho chuť opravdu dokonale.

Bazalkový

Na 500 ml budete potřebovat 5 polévkových lžic bazalkových listů.

Lístky otrhejte a rozmělněte v hmoždíři. Přidejte trochu oleje a dál rozmělňujte, aby uvolnily vůni. Poté je smíchejte se zbytkem oleje, nalijte do sklenice a postavte na slunce. Pravidelně protřepávejte. Po dvou týdnech opatrně přeceďte a přelijte do hezké lahvičky.

Pažitkový

Vyrábí se stejně jako bazalkový. Budete potřebovat 7 lžic nastříhané pažitky.

Octy

Jejich výroba je snadná. Vyberte si některou bylinku, vložte do lahvičky a zalijte kvalitním vinným nebo jablečným octem. Nechte stát na slunném místě dva týdny. Poté sceďte. Do lahvičky dejte čerstvou bylinku a zalijte přecezeným octem.

Existuje i jiný postup: Byliny rozmělněte v hmoždíři, přiveďte trochu octa k varu a bylinky jím zalijte a ještě rozmělňujte. Když směs vychladne, smícháte ji se zbylým octem a necháte dva týdny stát. Poté přecedíte a skladujete v lahvičkách. Vydrží i dva roky.

Muškátový

Používá se na něj vonný muškát s růžovým aroma (Pelargonium graveolens), maliny a vinný ocet.

1) Do mixéru dejte 6 lístků muškátu a 400 g malin a nahrubo nasekejte. Poté zalijte 250 ml bílého vinného octa.

2) Směs uložte na 5 dní do ledničky a čas od času promíchejte. Následně ji přelijte do plátna uvázaného na vařečce a nechte přes noc odkapat do mísy.

3) Druhý den tekutinu nalijte do rendlíku, přidejte 175 g cukru a pomalu zahřívejte, až se cukr rozpustí. Poté přiveďte k varu a vařte 10 minut. Nechte vychladnout, seberte kal z povrchu, rozlijte do lahviček a uložte v chladu a temnu. Spotřebovat byste ho měli do roka.

Rychlý růžový

Do sklenice dejte korunní plátky z 6 růžových květů, 1 sušenou chilli papričku, kůru z 1 citronu a zalijte 500 ml bílého vinného octa. Postavte na okenní parapet. Po 5 dnech můžete používat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč