Domů     Léky rostou všude kolem nás
Léky rostou všude kolem nás
21.1.2020

Zvykli jsme si brát antibiotika na kdejakou nemoc, a tak začínají ztrácet na účinnosti, protože si na ně bakterie zvykly. Přitom je podle odborníků možné zvládnout mírnější potíže i s pomocí bylin.

Antibiotika provázejí lidstvo od nepaměti. Už neandrtálci před 60 000 lety používali rostliny, které se dodnes hojně využívají v medicíně a léčitelství na celém světě – například sléz (léčí horní cesty dýchací, průjmy, močové cesty).

Účinky penicilinové plísně znali v Číně už ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy na infekce přikládali obklady z plesnivého sojového mléka. V našich končinách se po staletí využívaly antibiotické vlastností česneku, jalovce, borůvky nebo bukvice.

Příliš mnoho antibiotik

Po objevu penicilinu před 87 lety rychle vznikaly desítky dalších uměle vyráběných antibiotik.

Našemu organismu dokážou pomoct rychle a razantně, bohužel se neužívají jen tehdy, kdy se to jeví jako smysluplné nebo jediné řešení, například při těžkých infekcích, životu nebezpečných zraněních nebo k léčbě některých zhoubných nádorů, ale docela běžně také při obyčejném nachlazení.

Tohle nadužívání antibiotik způsobilo, že se některé bakterie staly vůči nim odolné. Medicína tak stojí před vážným problémem, čím nahradit stále se snižující účinnost antibiotik. Jedním ze způsobů by mohly být přírodní látky.

Bez vedlejších účinků

Záporem syntetických antibiotik je, že spousta z nich má nepříjemné vedlejší účinky. Poškozují střevní mikroflóru, což doprovázejí průjmy, způsobují alergie, mohou poškodit sluch, ledviny, u dětí růstové chrupavky, oslabují imunitní systém.

Výsledkem jsou opakovaná infekční onemocnění. Není divu, že čím dál více lidí začíná důvěřovat léčivým rostlinám, které nejen uzdravují, ale působí i preventivně. A nemají žádné vedlejší účinky.

Podle odborníků lze přírodními antibiotiky léčit lehké až středně těžké infekce. Některým lidem to ale nemusí vyhovovat, protože od léčby očekávají okamžitý efekt, což přírodní antibiotika nemohou nabídnout. Nástup jejich účinku je pomalejší.

Jsou všude

Silná, uměle vyrobená antibiotika budou v krizových situacích stále potřeba, ale v těch běžných, nijak zvlášť akutních zkuste zapomenout na tabletky a vyzbrojte se přírodními prostředky. Najdete je všude, kam se podíváte.

Jalovec, jitrocel, lopuch, saturejka, zlatobýl, brusinky, borůvky – to všechno jsou přirozeně antibioticky působící byliny, které se u nás používají od nepaměti.

Od výprav do Nového světa je doplňují rostliny dovezené z ciziny, jako např. muškátový oříšek, hřebíček, skořice, agáve…

Nejznámější přírodní antibiotika

Česnek 

Úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro nás nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky. Používá se k posílení imunitního systému.

Užití: Kromě stroužků (denní dávka by neměla překročit tři kousky) se dá užívat vylisovaná česneková šťáva. Užívejte ji rozmíchanou v mléce. Denní dávka může dosáhnout až 12 gramů.

Cibule 

Cibule obsahuje alicin, který má silně antibakteriální účinky. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu organismu. Používá se např. při angíně, bronchitidě, rýmě, chřipce, zánětech krku. Odvodňuje a ulevuje srdci, snižuje hladinu cholesterolu.

Recept:

Při zánětu horních cest dýchacích pomůže šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem v poměru 1:2, při větších potížích 1:1. Při chřipce vylisujte šťávu ze tří velkých cibulí, nalijte do misky a s pevně zavřenýma očima několikrát denně inhalujte.

Cibulový obklad je dobrý na hmyzí štípance, bradavice, popáleniny. Čerstvá cibulová šťáva se může kapat přímo do nehojících se nebo zanícených ran.

Lichořeřišnice 

Toto silné přírodní antibiotikum působí proti všem bakteriím, které způsobují zánětlivé onemocnění močových cest a ledvin. Používá se i při chřipkách, dýchacích potížích a mykózách.

Recept: 2 lžíce natě lichořeřišnice zalijeme 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, dvakrát denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky.

Pak přecedíme a při potížích močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína) užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Křen 

Působí proti kašli, žaludečním křečím, podporuje trávení a metabolismus. Tepelnou úpravou se jeho super účinky snižují, proto jej užívejte čerstvý.

Třapatka (Echinacea) 

Spolehlivý zabiják bakterií i virů. Používá se jako doplněk léčby nemocí horních dýchacích cest, při nachlazení, pomáhá při léčbě chřipky, angíny, zánětů dutin.

Recept: Na tinkturu je potřeba 100 g čerstvého kořene, nebo 115 g čerstvých květů či 125 g čerstvých listů. Zalijte se půllitrem 60% čistého lihu a nechte týden macerovat při pokojové teplotě, občas protřepte.

Preventivně se užívá jedna čajová lžička tinktury ráno na lačno, jinak 3x denně a v těžších případech nachlazení až 5x denně. Na odvar se používá jedna čajová lžička sušeného kořene zalitá 3 dl studené vody.

Přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme 5 min, po odstavení necháme ještě 10 min vyluhovat a pak scedíme. Užívá se maximálně 3x denně.

Borůvka 

Plody působí proti průjmům, antibakteriálně a protizánětlivě, užívají se i při cévních potížích. Pomáhají tlumit abstinenční nikotinové příznaky. Nálev z listů se s úspěchem používá při léčbě diabetu.

Recept: Odvar z plodů – polévková lžíce sušených borůvek se přelije čtvrtlitrem vroucí vody. Při zánětu tlustého střeva se doporučuje odvar z 60 g sušených plodů, které se zalijí litrem studené vody a na mírném ohni se vaří 5 min.

Pak se plody scedí, prolisují, oboje se smísí a znovu přefiltruje. Pije se po doušcích během dne.

Medvědice lékařská 

Významné přírodní antibiotikum. Zklidňuje podráždění, působí proti zánětu močového měchýře, je dobrá na inkontinenci.

Recept: Macerát se připraví ze 2 čajových lžiček listů, které se zalijí čtvrtlitrem studené vody. Za 24 hodin je připravený silný studený výluh. Denně se pijí maximálně dva šálky. Před podáním mírně ohřejte.

Skořice 

Účinný dezinfekční prostředek s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým záběrem. Můžete ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Antimykotické kapičky: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje zalijeme 2 dl 60% lihu a necháme 14 dní louhovat (2 x denně protřepeme). Pak přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Aloe vera 

Obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém. Má silné protibakteriální, protivirové a protikvasinkové účinky a mimo jiné upravuje střevní mikroflóru. Pomáhá při chorobách žaludku, střev a žlučníku. Gel blahodárně působí při artritidě a revmatu.

Cist šedavý 

Se svými silnými antioxidačními, antibakteriálními a antivirotickými účinky se uplatňuje v prevenci virových onemocnění, například při epidemiích. Podle výzkumu vědců z univerzity v Osnabrücku může cistový extrakt zastavit růst buněk rakoviny prsu.

Doporučuje se také užívat při prvních příznacích chřipky. Detoxikuje, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí proti virům, bakteriím a plísním a má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Chrání srdce před infarktem a kůži před stárnutím.

Recept: Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček cistových listů a větévek zalitých čtvrtlitrem vroucí vody. Nechá se 10 minut vyluhovat a scedí se. Denně se pijí 3-4 šálky.

Hřebíček 

Plod hřebíčkovce vonného obsahuje unikátní směs antibiotických látek, které dokážou účinně zabránit hlavně parodontóze.

Grapefruit 

Je vítanou přírodní alternativou syntetických antibiotik. Extrakt z jadérek aktivně působí proti bakteriím a virům a také proti parazitům. Výzkumy potvrdily, že jeho účinnost je stejná jako u stejně účinných antibiotik a antimykotik.

Černý bez 

Má rozsáhlé antioxidační a antibiotické využití. Je vynikající při chřipkových epidemiích, snižuje horečku a mírní kašel. Velmi dobře působí při hepatitidě a ledvinových problémech.

Čaj z květů je účinným prostředkem při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a nedostatečné činnosti žlučníku, ekzémech a zánětech různého původu.

Recept: Výluh za studena připravíte přelitím čerstvých květů studenou vodou. Nechte přes noc vyluhovat. Šťávu pijte během dne. Na bolavé klouby a nehojící se rány přikládejte naklepané čerstvé listy.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.7.2025
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na půvabu. Ba dokonce i
9.7.2025
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stá
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve