Domů     Léčba „ušitá“ na míru pacienta i nemoci
Léčba „ušitá“ na míru pacienta i nemoci
11.2.2020

Polykáte tabletky o sto šest a vaše choroba ne a ne ustoupit? Možná by zrovna na ni zabrala biologická léčba. Není to terapie přírodními doplňky stravy, jak si mnozí myslí, ale moderní způsob léčby pomocí léků vyráběných ze živých organismů.

O biologické léčbě jste určitě slyšeli, ale málokdo si umí představit, co to znamená. Pacienti, kteří ji podstoupili, pro ni mají jediné slovo – zázrak.

Co dokážou

Tento způsob terapie je nadějí pro ty, u kterých klasická léčba neuspěla, protože jsou „ušitá“ na míru pacienta i nemoci. Díky tomu je terapie účinnější a lépe snášená.

Biologika umějí přesně zasáhnout centrum nemoci, a tak mohou úspěšně léčit řadu dříve obtížně léčitelných chorob, jako například onkologických nádorů či zánětlivé onemocnění kloubů. Jejich výhodou je i malé riziko případných nežádoucích účinků.

Příběh Tomáše J.

Když bylo Tomášovi 26 let, zúčastnil se turnaje zdravotnických záchranných služeb v ledním hokeji. Tam ho začala silně bolet hlava a krční páteř, což přisuzoval střídání teplot na zimním stadionu a venku. Domů se vracel nadopovaný léky proti bolesti.

Pak mu otekl palec u nohy. Na rentgenu nic „závadného“ nezjistili a doporučili mu, ať nohu nenamáhá. Během několika dalších dní se ale přidaly otoky dalších velkých kloubů na těle, provázené nesnesitelnými bolestmi.

Následovala další vyšetření, podezření na dnu a jiná onemocnění, která se však nepotvrdila. Zhruba po měsíci už Tomáš nebyl schopný zvládat každodenní péči o sebe, takže musel do nemocnice. Na revmatologii ve Fakultní nemocnici u sv.

Anny v Brně zjistili, že trpí ankylozující spondylitidou, laicky řečeno Bechtěrevovou chorobou. Bohužel, léčba kortikoidy a dalšími „dobrotami“ nezabrala. Ve chvíli, kdy byl na dně, objevila se možnost biologické léčby.

Čtvrtý den po aplikaci první injekce se stal „zázrak“- vzbudil se téměř bez bolestí, otoky byly na první pohled menší, dokonce si mohl sám dojít do koupelny.

Od té doby si aplikuje injekce každých čtrnáct dní, vrátil se k profesi záchranáře, zplodil syna, jezdí na kole… Biologická léčba ho vrátila do normálního života.

Jak to funguje

Biologické léky účinkují jinak než ty klasické. Velmi často se jedná o protilátky, tedy bílkovinné molekuly, jež se dokážou vázat na konkrétní buňky.

Například se cíleně navážou na rakovinnou buňku (zdravou tkáň nepoškodí), kterou „označí“ ke zničení, a imunitní systém to pak udělá. Jiné zase dovedou zabránit tomu, aby si třeba kožní melanom „vypnul“ imunitní systém a zachránil se tak před zničením.

Další biologický lék dokáže zablokovat signalizační molekulu, kterou nádor potřebuje k tomu, aby se mohl dál množit a růst, aby si vytvářel nové krevní cévy k zajištění přísunu krve a živin, nebo se dále šířil (tzv. metastazoval).

Aplikace

Biologické léky se podávají injekcí – trávicí systém je totiž rozkládá. Před podáním absolvuje pacient podrobná vyšetření, protože ne pro všechny je biologická léčba vhodná.

Léky se užívají pod dohledem odborníků ve specializovaných centrech (v každém kraji jsou dvě). Ty, jež se podávají infuzí a vyžadují návštěvu nemocnice, se aplikují většinou jen jednou za měsíc.

Biologika, která se užívají denně nebo týdně, si může pacient píchat sám, podobně jako si miliony pacientů s cukrovkou dávkují inzulin.

Je to drahé

Léčba biologiky je sice účinná, ale na rozdíl od klasické léčby tabletami velmi drahá. Ročně vyjde na třeba na 200 tisíc i více korun. Jejich výroba je složitější a nákladnější než u chemicky vyráběných přípravků.

Protože se jedná o injekční přípravky, musí zároveň splňovat nejpřísnější kritéria na čistotu, kvalitu, podmínky skladování a transport. První lék vyrobený biotechnologickým způsobem byl v r. 1978 inzulin.

Pro srovnání

Zatímco měsíc léčby acylpyrinem k prevenci srdečního infarktu stojí jen pár desítek korun, léčba revmatoidní artritidy pomocí biologického léku může přijít až na několik desítek tisíc korun měsíčně. Na druhé straně je však třeba mít na paměti léčebný přínos.

Člověk, který by jinak skončil v invalidním důchodu, se po biologické léčbě vrací do práce, vydělává si, odvádí státu daně a dlouhodobou nemocenskou ani sociální podporu nepotřebuje. Škoda je, že ne každá pojišťovna pacientovi tuto léčbu schválí.

Oblasti, kde se biologická léčba využívá

Hematologie – k léčbě komplikací krevních sraženin – mozkové mrtvice, srdečního infarktu, plicní embolie, hemofilie či krevních nádorů (lymfomů a leukemií).

Plicní lékařství – k podpůrné terapii pacientů s cystickou fibrózou, k léčbě alergického astmatu, rakoviny plic.

Kardiologie – v roce 2014 oslaví už 20 let v praxi protilátka bránící shlukování destiček. Ta se používá například v léčbě srdečního infarktu.

Neurologie – v léčbě roztroušené sklerózy, ale používá se také protilátka, která brání bílým krvinkám uchytit se v místě zánětu a poškozovat nervovou tkáň.

Revmatologie – v léčbě revmatoidní artritidy, zánětlivého onemocnění kloubů, Bechtěrevovy choroby.

Gastroenterologie – v léčbě střevních zánětlivých onemocnění.

Kožní lékařství – v léčbě těžkých forem lupénky, obtížně léčitelného melanomu apod.

Dětské lékařství – v léčbě zánětlivých střevních chorob a dětských forem zánětlivých kloubních onemocnění.

Transplantační medicína – používá biologika potlačující imunitu, jež umožňují hojení nového orgánu v těle pacienta – příjemce.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,