Domů     Léčba „ušitá“ na míru pacienta i nemoci
Léčba „ušitá“ na míru pacienta i nemoci
11.2.2020

Polykáte tabletky o sto šest a vaše choroba ne a ne ustoupit? Možná by zrovna na ni zabrala biologická léčba. Není to terapie přírodními doplňky stravy, jak si mnozí myslí, ale moderní způsob léčby pomocí léků vyráběných ze živých organismů.

O biologické léčbě jste určitě slyšeli, ale málokdo si umí představit, co to znamená. Pacienti, kteří ji podstoupili, pro ni mají jediné slovo – zázrak.

Co dokážou

Tento způsob terapie je nadějí pro ty, u kterých klasická léčba neuspěla, protože jsou „ušitá“ na míru pacienta i nemoci. Díky tomu je terapie účinnější a lépe snášená.

Biologika umějí přesně zasáhnout centrum nemoci, a tak mohou úspěšně léčit řadu dříve obtížně léčitelných chorob, jako například onkologických nádorů či zánětlivé onemocnění kloubů. Jejich výhodou je i malé riziko případných nežádoucích účinků.

Příběh Tomáše J.

Když bylo Tomášovi 26 let, zúčastnil se turnaje zdravotnických záchranných služeb v ledním hokeji. Tam ho začala silně bolet hlava a krční páteř, což přisuzoval střídání teplot na zimním stadionu a venku. Domů se vracel nadopovaný léky proti bolesti.

Pak mu otekl palec u nohy. Na rentgenu nic „závadného“ nezjistili a doporučili mu, ať nohu nenamáhá. Během několika dalších dní se ale přidaly otoky dalších velkých kloubů na těle, provázené nesnesitelnými bolestmi.

Následovala další vyšetření, podezření na dnu a jiná onemocnění, která se však nepotvrdila. Zhruba po měsíci už Tomáš nebyl schopný zvládat každodenní péči o sebe, takže musel do nemocnice. Na revmatologii ve Fakultní nemocnici u sv.

Anny v Brně zjistili, že trpí ankylozující spondylitidou, laicky řečeno Bechtěrevovou chorobou. Bohužel, léčba kortikoidy a dalšími „dobrotami“ nezabrala. Ve chvíli, kdy byl na dně, objevila se možnost biologické léčby.

Čtvrtý den po aplikaci první injekce se stal „zázrak“- vzbudil se téměř bez bolestí, otoky byly na první pohled menší, dokonce si mohl sám dojít do koupelny.

Od té doby si aplikuje injekce každých čtrnáct dní, vrátil se k profesi záchranáře, zplodil syna, jezdí na kole… Biologická léčba ho vrátila do normálního života.

Jak to funguje

Biologické léky účinkují jinak než ty klasické. Velmi často se jedná o protilátky, tedy bílkovinné molekuly, jež se dokážou vázat na konkrétní buňky.

Například se cíleně navážou na rakovinnou buňku (zdravou tkáň nepoškodí), kterou „označí“ ke zničení, a imunitní systém to pak udělá. Jiné zase dovedou zabránit tomu, aby si třeba kožní melanom „vypnul“ imunitní systém a zachránil se tak před zničením.

Další biologický lék dokáže zablokovat signalizační molekulu, kterou nádor potřebuje k tomu, aby se mohl dál množit a růst, aby si vytvářel nové krevní cévy k zajištění přísunu krve a živin, nebo se dále šířil (tzv. metastazoval).

Aplikace

Biologické léky se podávají injekcí – trávicí systém je totiž rozkládá. Před podáním absolvuje pacient podrobná vyšetření, protože ne pro všechny je biologická léčba vhodná.

Léky se užívají pod dohledem odborníků ve specializovaných centrech (v každém kraji jsou dvě). Ty, jež se podávají infuzí a vyžadují návštěvu nemocnice, se aplikují většinou jen jednou za měsíc.

Biologika, která se užívají denně nebo týdně, si může pacient píchat sám, podobně jako si miliony pacientů s cukrovkou dávkují inzulin.

Je to drahé

Léčba biologiky je sice účinná, ale na rozdíl od klasické léčby tabletami velmi drahá. Ročně vyjde na třeba na 200 tisíc i více korun. Jejich výroba je složitější a nákladnější než u chemicky vyráběných přípravků.

Protože se jedná o injekční přípravky, musí zároveň splňovat nejpřísnější kritéria na čistotu, kvalitu, podmínky skladování a transport. První lék vyrobený biotechnologickým způsobem byl v r. 1978 inzulin.

Pro srovnání

Zatímco měsíc léčby acylpyrinem k prevenci srdečního infarktu stojí jen pár desítek korun, léčba revmatoidní artritidy pomocí biologického léku může přijít až na několik desítek tisíc korun měsíčně. Na druhé straně je však třeba mít na paměti léčebný přínos.

Člověk, který by jinak skončil v invalidním důchodu, se po biologické léčbě vrací do práce, vydělává si, odvádí státu daně a dlouhodobou nemocenskou ani sociální podporu nepotřebuje. Škoda je, že ne každá pojišťovna pacientovi tuto léčbu schválí.

Oblasti, kde se biologická léčba využívá

Hematologie – k léčbě komplikací krevních sraženin – mozkové mrtvice, srdečního infarktu, plicní embolie, hemofilie či krevních nádorů (lymfomů a leukemií).

Plicní lékařství – k podpůrné terapii pacientů s cystickou fibrózou, k léčbě alergického astmatu, rakoviny plic.

Kardiologie – v roce 2014 oslaví už 20 let v praxi protilátka bránící shlukování destiček. Ta se používá například v léčbě srdečního infarktu.

Neurologie – v léčbě roztroušené sklerózy, ale používá se také protilátka, která brání bílým krvinkám uchytit se v místě zánětu a poškozovat nervovou tkáň.

Revmatologie – v léčbě revmatoidní artritidy, zánětlivého onemocnění kloubů, Bechtěrevovy choroby.

Gastroenterologie – v léčbě střevních zánětlivých onemocnění.

Kožní lékařství – v léčbě těžkých forem lupénky, obtížně léčitelného melanomu apod.

Dětské lékařství – v léčbě zánětlivých střevních chorob a dětských forem zánětlivých kloubních onemocnění.

Transplantační medicína – používá biologika potlačující imunitu, jež umožňují hojení nového orgánu v těle pacienta – příjemce.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo