Domů     3 kroky k životní spokojenosti
3 kroky k životní spokojenosti
12.2.2020

Kdyby tak už byla dovolená… Kdybych tak měla o dvacet kilo méně… Kdyby… A můžete si dosadit jakékoli pro vás aktuální přání. Teprve až se naplní, bude náš život stát za to.

Upínat se k tomu, co si přejeme, by nebylo nic špatného, kdybychom si tím podvědomě stále neodsouvali do budoucnosti okamžik, kdy si dovolíme cítit se spokojeně. Jenže ani v budoucnu se často nic nezmění:

Dovolená se nevydaří přesně podle našich představ a ještě rychle skončí. A když zhubneme na vytouženou váhu, všimneme si, že máme řídké vlasy nebo povadlý obličej.

V pasti vlastních myšlenek

Optimisté působí naivně až směšně, zvlášť zde v českých krajích, kde máme všichni ve zvyku o všem pochybovat už předem a ničemu dobrému nevěřit. Jenže všimněte si jisté drobnosti:

Optimisté nejsou ani štíhlejší, ani krásnější, nemají vyšší příjmy ani hodnější děti. Rozdíl je jen v přístupu k věcem. A ten optimistický má své značné přednosti.

Lidé s tímto životním názorem jsou nejen každodenně spokojenější, ale také obecně méně náchylní k nemocem. Jak je to možné? Zažívají méně stresu.

Zato pesimisté, kteří si odsouvají spokojenosti do budoucnosti a spojují ji s nějakým konkrétním cílem, si vytvářejí trvalou hladinu stresu.

Sami sobě takovým postojem totiž tvrdí, že jejich momentální život není O.K. A tělo na to reaguje zvýšeným vylučováním stresových hormonů z nadledvin.

Stresové hormony vytvářejí nadledviny, vůlí jejich produkci nedokážeme ovlivnit.
Stresové hormony vytvářejí nadledviny, vůlí jejich produkci nedokážeme ovlivnit.

Co umí stresové hormony

Jsou vynikajícím přírodním dopingem pro situace, kdy někoho vytahujeme z hořícího auta nebo rozvodněné řeky. Pomohou nám utéct agresivní partičce pobudů s dítětem v náručí. Dodají totiž obrovské množství energie, o které jsme ani netušili, že ji máme.

Problém nastane až při stresu sice ne tak výrazném, ale dlouhodobém. Pak se projeví škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu, proto máme málo energie, také zhorší imunitu, takže jsme často nemocní.

Podle genetických předpokladů se pak mohou rozvinout rozmanité psychosomatické choroby, které by se bez stresu nemusely projevit – od cukrovky, přes vysoký krevní tlak až třeba k astmatu.

1. krok: Jak z toho ven?

Že nám odsouvání spokojenosti se svým životem škodí, je už nad slunce jasné. Jenže jak to změnit? Jako první krok bychom si měli udělat malou revizi svého života.

V klidu a nikým nerušení si sednout a třeba si sepsat, s čím jsme se svém životě nejvíc nespokojení. Je naše manželství v dlouhodobé krizi? Máme opravdu velké finanční potíže? Problémy s dětmi?

U každého bodu si pak racionálně zvážíme, co se dá změnit či kam se obrátit pro radu nebo pomoc. Půjdeme do manželské porandy, nebo rovnou k soudu? A co peníze: Proč se vlastně nepoohlédnout po novém zaměstnání?

Přestaňte si říkat, že na vás stejně nejsou nikde zvědaví a zkuste to. Dřív nebo později to vyjde. Především tak ale začnete řešit reálné potíže a něco podnikat pro jejich odstranění nebo aspoň zmírnění. Věřte, že už po těchto krocích se začnete dívat na život s větším optimismem.

2. krok: Více radosti do života

A tím nastane čas pro druhý krok. Nestačí totiž jen vymazat z našeho momentálního života největší mínusy, potřebujeme také přidat zážitky s kladným nábojem. A tak zavzpomínejte: Co vám dřív dělalo radost? Po čem jste v životě toužili a nedošlo na to?

Kde skončily vaše staré plány? Zkuste zavolat bývalé kamarádce, na kterou jste v běhu času pozapomněli, třeba z toho něco bude. Můžete se vrátit k zálibám, na které už nebyl čas, nebo si najít zájmový kroužek podle toho, co vás teď baví. Zkrátka udělejte už dnes něco jen proto, že vás to potěší.

3. krok: Žít aktuálním okamžikem

Jakmile se budete cítit spokojeněji, naučte se užitečnou sebeobranu proti síle pochmurných myšlenek. Je to aktivní prožívání aktuálního okamžiku a nejlépe se dá přiblížit na myšlení malých dětí.

Určitě znáte jejich neobyčejnou schopnost soustředit se tak silně na hru, že nic kolem nevnímají. I když je to způsobeno nezralostí jejich mozku, je to vlastně výhodnější přístup k realitě, než jaký máme my dospělí. Náš mozek nedokáže postát u jednoho tématu.

Zatímco okopáváme jahody, myšlenky nám stále utíkají ke starostem a úvahám o tom, co se stane, když… syna opět nevezmou na školu, když manžel přijde o práci, když nás tchyně vydědí. V tu chvíli prožíváme mnoho stresu s věcmi, které se třeba vůbec nestanou.

Ale i kdyby nastaly, stálým přemítáním o nich stejně nic nezměníme, jen se psychicky vyčerpáváme. Naopak dítě, když si hraje s panenkou, tak na nic jiného nemyslí a zbytečný stres si nevytváří.

Přestat si dělat starosti je umění

A stojí za to, se ho naučit. Nejdřív ale musíme překonat pocit, že nám něco unikne, když omezíme přemítání o svých záležitostech. Míváme pocit, že tyto myšlenky jsou naše vlastnictví a musíme se jimi stále zabývat a kontrolovat je.

Ve skutečnosti nepřijdeme o nic, když je odložíme, naše záležitosti nám neutečou, jen odstupem od nich získáme čistší hlavu. Žít vědomě aktuálním okamžikem má i další výhody:

Nebudeme tolik porovnávat naše očekávání a představy se skutečností, což je jinak nejčastější zdroj nespokojenosti.

Nebudeme si stále říkat, že co se nám nepovedlo v minulosti, možná už opakovaně, nemůže vyjít ani tentokrát. I tím se nám uleví od negativních nálad.

Při soustředění na to, co se kolem nás děje v tuto chvíli, si všimneme zajímavých věcí, které bychom jinak přehlédli. Ty se nám mohou hodit.

Zkuste to nacvičit:

Metodou „Jen dnešek se počítá“

Je to ve stylu hry: Když budete vědět, že vám zbývá jediný jedn, jak ho prožijete? Můžete s tím začít o víkendu a rozmyslet si, jak ho doopravdy a po svém chcete strávit. Pak si ale musíte vědomě užívat vše, pro co se rozhodnete.

Ať už vyrazíte do přírody nebo do společnosti, snažte si stále aktivně uvědomovat, co právě děláte a jak to prožíváte. Pokračovat pak můžete i ve všední den a zvýšeně si uvědomovat, co děláte v práci, každý telefonát a řešení každého zádrhelu.

Vše aktivně prožívejte a nenechávejte své myšlenky toulat a zabývat se minulostí nebo budoucností. Když nebudete mít co dělat, vychutnejte ten okamžik klidu s tím, že si budete bez rozmrzení sedět a poslouchat, jak tikají hodiny na stěně.

Metodou „Teď zrovna dělám…“

Je rozšířením té předchozí. Jde o to, vše nejen s plným soustředěním prožívat, ale zároveň si svou činnost a prožitky v duchu popisovat. A to i banality:

„Teď jím jogurt.“ Jakoby každý vaše činnost měla nadpis – teď si povídám s nudnou kolegyní, teď si pročítám na internetu zprávy o celebritách. Je to dobrá pomůcka, jak se soustředit na aktuální okamžik, pro lidi s těkajícím myšlením. A bude vás bavit.

Aby to nebyla deprese

Existují duševní stavy, kdy se překypující proud myšlenek sám zastaví a není to ani trochu žádoucí. To je především deprese. Náš mozek se dostane do stavu, kdy ho nic nezajímá, žádné téma, zítřek stejně jako dnešek nemá hodnotu. To jsou stavy nebezpečné a vyžadují lékařskou pomoc.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,