Domů     Léčba podle indiánů
Léčba podle indiánů
27.5.2020

Ať potřebujeme nahodit imunitu, bojovat proti nachlazení nebo podpořit trávení, tradiční jihoamerická medicína nám má co nabídnout. Některé z bylin se už nenápadně staly běžnou součástí našeho života.

Od šamanů z hlubokých pralesů Jižní Ameriky až na náš noční stolek putovaly byliny, jejichž léčivé účinky objevila už i západní medicína. Mnohé z nich jsou skutečně všestranné a rozhodně stojí za to je vyzkoušet.

Stejně jako u jakýchkoliv jiných bylinek a přírodních léčiv bychom se měli při vážnějších potížích nejdřív poradit s lékařem.

Liána proti rakovině: vilcacora

Vilcacora neboli kočičí dráp je liána, která se u indiánů těší velké úctě. Západní vědci v ní objevili obrovské množství bioaktivních látek s protirakovinnými, antivirovými a protizánětlivými účinky.

Kromě toho dokáže účinně utlumit horečku, má močopudné účinky a dokáže uvolňovat nervové napětí. Navíc obsahuje velké množství zinku, který naše tělo nutně potřebuje.

S vilcacorou opatrně, pokud berete léky na předpis (především na vysoký tlak a poruchy srdečního rytmu).

Nesmí ji užívat těhotné a kojící ženy, malé děti, lidé, které v nejbližší době čeká operace, a nemocní, kteří trpí autoimunitními chorobami, jako je lupénka, Crohnova choroba, AIDS nebo tuberkulóza.

Kočičí dráp je běžně k dostání v zelených lékárnách a obchodech se zdravou stravou. Vyplatí se zapátrat na internetu po tabletách s vyšší koncentrací.

Dračí krev nejen proti vředům

Sangre de Drago, jak zní ve španělštině název této rostliny, není bylinka, ale strom z tropických deštných pralesů Amazonie. Pro své léčivé účinky se využívá červená míza, které vytéká ze stromu při poranění.

Čerstvou šťávou domorodci potírali rány, aby zastavili krvácení a chránili se před infekcí. Vnitřně se používá k léčbě žaludečních vředů, ústních vřídků, zánětech v hrdle, proti zažívacím potížím a pro posílení plodnosti.

Kromě toho bývá součástí antiseptických vaginálních koupelí a je vhodná k léčbě ekzémů.

Dračí krev je k dostání v obchodech se zdravou stravou nebo v zelených lékárnách jako tinktura či tablety. Objednat ji můžete i na internetu.

Lapacho k detoxikaci a mnohým dalším neduhům

Tuhle bylinu známe nejspíš jako čaj, připravovaný z vnitřní kůry stejnojmenného stromu. S lapachem se můžeme setkat také pod názvem „nápoj Inků“. Roste na území Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi a Argentiny.

Lapacho je skutečný všeuměl. Používá se k detoxikaci organismu, posiluje imunitu, podporuje trávení, harmonizuje látkovou výměnu v těle, kterou „rozházela“ chemoterapie nebo další léky.

Posiluje srdce a krevní oběh vůbec, pomáhá proti chudokrevnosti, uklidňuje rozjitřené nervy, a užitečný je i při zánětech průdušek a žaludku. Příznivý vliv má i při léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby a revmatu.

A tím jeho skoro zázračné účinky nekončí, přidat můžeme ještě zlepšení spánku a pomoc při migréně…

Lapacho běžně koupíme v zelených lékárnách a obchodech se zdravou stravou.

Proti ledvinovým a žlučníkovým kolikám: Chanca Piedra

Tahle rostlinka se zvláštním jménem pochází z deštných pralesů v Peru a místní ji odedávna používají k léčbě ledvinových či žlučových kamenů a při dalších urologických potížích.

Tomu odpovídá i její jméno, které můžeme do češtiny přeložit jako „roztříštěný“ nebo „rozlomený“ kámen. V angličtině ji najdeme jako „stone breaker“.

Šťávu z čerstvých rostlin používají indiáni k urychlení hojení ran na kůži. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky ke zvýšení tvorby mateřského mléka.

Kromě léčby kamenů je Chanca piedra účinná při zánětech ledvin a močových cest, léčbě virové žloutenky, bolestech žaludku, infekčních onemocněních trávicího traktu, ale také při horečce, nachlazení, bolestech kloubů a podpůrně při cukrovce.

Bylinku můžete koupit sušenou pro přípravu odvaru nebo v želatinových kapslích. Můžete ji získat v prodejnách zdravé výživy a v zelených lékárnách nebo si ji objednat na internetu.

Proti únavě a vyčerpání: guarana

Z brazilských tropických pralesů se k nám dostala i rostlina Paullinia cupana, známá jako guarana.

Obsahuje velké množství kofeinu (zvaného také guaranin), který se na rozdíl od toho „běžného“, obsaženého v kávě nebo čaji, uvolňuje pomaleji a působí harmonicky a déle.

Původní obyvatelé Jižní Ameriky guaranu užívají tradičně a ve velkém, protože díky ní zvyšují svou fyzickou kondici a zahání únavu.

K nám se dostala hlavně jako součást nápojů pro sportovce a energetických nápojů, ale guaranové tablety nebo prášek běžně koupíme v obchodech se zdravou výživou, případně v lékárně.

Guaranu můžeme užívat jako prostředek proti únavě a vyčerpání, ale také pro zmírnění obtíží spojených s premenstruačním syndromem, ke zlepšení krevního oběhu a podpoře imunity. Nápomocná je i při redukčních dietách.

Není návyková a nemá ani vedlejší účinky, i když i tady platí, že nic se nemá přehánět.

Guarana je k mání v lékárnách, drogeriích i obchodech se zdravou stravou.

Maca neboli řeřicha peruánská

I když ji považujeme „za vlastní“, pochází tahle nenáročná kráska z peruánských And. Inkové ji znají už nejméně 2000 let a cení si ji pro její všestranné účinky.

Maca obsahuje velké množství vápníku, fosforu, železa, jódu a vitaminu E. Pomáhá při výkyvech nálady, apatii i celkovém vyčerpání organismu. Kromě toho se jí připisují i účinky podporující sexuální touhu, potenci, životní sílu, a dokonce i růst svalové hmoty.

V lidové medicíně jihoamerických indiánů se dodnes užívá při otravách, ale také jako prostředek proti kašli a zánětu průdušek. Účinná je při léčbě zánětů močových cest.

Koupit ji můžeme v kapslích nebo jako tinkturu v lékárně nebo obchodech se zdravou výživou.

Předchozí článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.