Domů     Drsná a nádherná Sardinie
Drsná a nádherná Sardinie
27.5.2020

Bělostné pláže, azurová voda, báječné jídlo a pohostinní lidé. Je div, že tenhle ostrovní ráj ve Středozemním moři neobjevil masový turistický průmysl. A až budeme moci opět cestovat bez omezení, Sardinie by měla být ve vašem hledáčku.

Sardinie je nejkrásnější na jaře nebo na podzim. V dubnu, květnu, červnu a září se tu teploty pohybují kolem 20-25 stupňů a ubytování je tu daleko levnější než v sezoně. Také kempy jsou otevřené od května až do poloviny října.

V červenci a srpnu vás horko nažene na pláž – není to ta nejlepší doba na výlety do okolí. Hlavně starší lidé a děti mohou mít z vedra zdravotní potíže. V srpnu je v Itálii hlavní prázdninová sezona a je tu hlava na hlavě, od září je tu už zase klid.

Vyrazit můžete i v zimě

Zatímco u nás je příroda ponořená do hlubokého zimního spánku, tady už pomalu začíná jaro. Už na přelomu ledna a února se pole a louky probouzejí k životu. Něžné kvítky mandloní pokryjí celé pásy země jako růžová jinovatka.

Postupně se přidávají další a další stromy, keře a květiny, takže vydáte-li se na Sardinii na jaře, ocitnete se bez přehánění v kvetoucím ráji.

Přijedete-li sem v tuhle dobu, ať za relaxací, turistikou nebo třeba za golfem, nenechte si ujít místní speciality z mandlí nebo plodů jahodového stromu.

Rozhodně v některé místní restauraci ochutnejte báječné pečivo z mandlové pasty nebo zvláštní druh medu z jahodového stromu.

Půjčte si auto

Sardinie je velká, a tak jestli chcete vidět co nejvíc z její krásy, stojí za to, mít po ruce auto. Můžete samozřejmě jet vlastním a na ostrov se dostat trajektem. Pohodlnější variantou je ale půjčit si auto přímo na místě.

Zamluvit si vůz můžete samozřejmě už z domova, což by vás mělo vyjít přece jen levněji. Místní silnice jsou v dobrém stavu a bez poplatků a mimo sezonu budou celé (téměř) jen vaše. Hlavní město Cagliari spojuje s městem Olbia na severu dálnice.

Za koupáním

Plavat, potápět se, vyhřívat se na sluníčku, surfovat nebo se prohánět na plachetnici, toho všeho si tu můžete užít do sytosti. Písečné pláže a nebesky modrá voda na vás čeká třeba na jihovýchodním pobřeží Sardinie.

Objevovat můžete třeba osamělé pláže na Capo Carbonara. Sázkou na jistotu jsou pláže, které se táhnou od Torre delle Stelle přes Villasimius a Costa Rei až do Muravera.

Oristano, město karnevalu

Vydržíte-li na Sardinii v únoru, určitě se nevyhnete karnevalovému reji, který je tou dobou po celém ostrově v plném proudu. Třeba v Cagliari se nese v tradičním duchu: alegorické vozy, spousta konfet a místní v nádherných krojích.

Původní charakter sardinského karnevalu „Il Carnevale Barbaricino“ se dochoval především v horských regionech. Opravdu jedinečný a neobvyklý masopust uvidíte v Mamoiadě, Ottaně a Orotelli.

„Sartiglia“ v Oristanu je dokonce skutečný rytířský turnaj s prastarou španělskou tradicí. Oslava probíhá v historických kostýmech na Piazza del Domo. Maskovaní jezdci na koních v trysku nabodávají na dřevec malou hvězdu zavěšenou na laně vysoko nad dráhou. Tohle musíte vidět!

Citrony a pomeranče z Muravery

Na severu oblasti zvané Sarrabus, v údolí obklopeném kopečky, leží ráj citronovníků a pomerančovníků.

Místní citrony a pomeranče jsou proslulé po celém ostrově, stejně jako „Sagra degli Agrumi,“ festival citrusových plodů, který se tu koná každoročně v březnu nebo začátkem dubna.

Kdo chce ochutnat zdejší vynikající pomeranče, rozhodně by tohle místo neměl vynechat. Na jih od Muravery se táhnou písčité pláže, které nejsou přelidněné ani ve vrcholné sezoně: : Foce del Flumendosa, San Giovanni, Saline und Colostrai.

Jsou tu i lagunová jezera zvaná Stagni: Saline, Colostrai a Feraxi. S trochou štěstí tu uvidíte plameňáky, slípky zelenonohé a lysky černé.

Tulení jeskyně v Golfo di Orosei

K národnímu parku Orosei patří i bílé útesy Supramonte, spadající prudce do moře, a spousta malých písečných pláží, na které se dostanete jen obtížně – daleko jednodušší je doplout sem lodí z Cala Gonone.

Když už budete na vodě, možná mezi dvěma sousedními zálivy, Cala Fuili a Cala Luna, objevíte skrytou nádheru. Leží tu snad nejznámější sardinská jeskyně: Grotta del Bue Marino. Ještě v osmdesátých letech tu žili vzácní tuleni mniší.

Ti se bohužel odstěhovali neznámo kam, ale i tak stojí za to, si tuhle jeskyni s neuvěřitelně vysokými stropy prohlédnout. Prohlídka s průvodcem trvá asi půl hodiny a nejlepší je z lodi.

Tajemné nuraghi v Barumini

Sardinie má i tajemnou stránku. Rozhodně byste měli vidět některé z chmurných věží zvaných nuraghi:

starobylá civilizace, od níž Sardové odvozují svůj původ, zanechala po celém ostrově rozeseté podivné kamenné stavby, jakési pevnosti, jejichž smysl zatím nikdo nevysvětlil.

Jeden z nejzachovalejších komplexů nuraghi najdete blízko vesničky Barumini v jižní části země.

Za megality do Piscina Rei

Jen asi 200 metrů od pláže Piscina Rei, jižně od lagunového jezera, na vás dýchne historie: stojí tu nevelké, skoro jako lidská postava vypadající kameny z mladší doby kamenné, megality.

Některé jsou pobořené a vůbec ne v dobrém stavu a nikdo pořádně neví, k jakému účelu před zhruba pěti tisíci let sloužily. Pravděpodobně ale budete stát na místě, kde pradávní Sardové měřili pohyb hvězd. Další takové menhiry najdete i v Cuili Piras.

Italskou Sardinii, druhý největší ostrov ve Středozemním moři, leží jen pár kilometrů na jih od pirátského strova Korsiky. Od italské pevniny na severu a tuniského území na jihu ji dělí asi 200 km.

Ostrov je velký asi jako Morava a najdete tu pláže, zálivy i hory. Většina obyvatel mluví sardsky, jazykem podobným italštině, který se samostatně vyvinul z latiny. Dělí se na čtyři části: Cagliari, Oristano, Sássari a Nuoro. Hlavním městem je Cagliari.

Nechcete-li cestovat na vlastní pěst, specialistou na zájezdy na Sardinii je cestovní kancelář CK SARDEGNA TRAVEL, www.sardinie.cz.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je