Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole.
Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou.
Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřadu jistá. Jenže čas oponou trhl… Ale ne úplně.
Krásné psaní je moderní
Nevíme, jestli lidé hledají protiváhu k počítačům, nebo si prostě potřebují odpočinout tvorbou něčeho krásného, ale o krasopis je zájem. Jestli se o něj chcete pokusit, stačí si opatřit pár pomůcek a obrnit se trochou trpělivosti.
Odměnou vám bude radost z tvoření a pokroků a také to, že se krásně zbavíte stresu. A pokud se přece jen obáváte, že vám psaní nikdy moc nešlo, můžeme vás uklidnit. Tady totiž vlastně písmenka malujete, takže je to trochu jiná disciplína.
Jak začít
Máte několik možností. Můžete se přihlásit do kurzu s lektorem, což má tu výhodu, že budete mít hned zpětnou vazbu. Nevýhodou bývá cena. Nebo si prohlédněte pár videí. Na internetu je jich spousta, a existují i knihy.
Ať zvolíte jakoukoliv možnost, vaše začátky se budou podobat první třídě, kdy jste se učili obtahovat a napodobovat písmenka. Tady to bude stejné, protože se tahy musíte nejdřív naučit.
Budete k tomu potřebovat předkreslené šablony, na nichž budete cvičit pokládání štětce či pera a pomocí tlaku tvořit tenké či silné tahy. Zdánlivě jednoduchá činnost vám přinese potřebnou jistotu.
Skvělé je, že nemusíte nikam spěchat, spíš naopak krásně a pomalu vykreslovat jednotlivé linie. Učení se vám stane příjemnou relaxací a ani se nenadějete a budete tvořit písmenka sami.
Pero, nebo štětec?
Možností je ještě daleko víc. Můžete mít nejen různé štětce na kaligrafii, ale pro začátek se hodí i fixy nebo všelijaká speciální pera.
Brush pen – jde o štětcové pero, které má zakončení připomínající klasický štětec do špičky a náplň, kterou lze u některých typů měnit. Existuje spousta druhů, které se liší délkou a tvrdostí štětce nebo materiálem, ze kterého je vyroben.
Většina z nich je na vodní bázi, takže se dají vodou rozmývat nebo vzájemně míchat.
Popisovače s kulatým hrotem – kreslí velmi tenké linky (můžete koupit různé šířky hrotu). Ale pokud je budete používat, vybírejte hladší papír, protože se někdy více rozpíjí.
Gelové popisovače – na rozdíl od předchozích se nerozpíjejí a mají výborné krycí schopnosti. Ty metalické se skvěle hodí k popisování tmavých papírů.
Fixy – takzvané markery se hodí na vybarvování větších ploch. I ony mají spoustu typů hrotů.
Klasické štětce – hodí se ty špičaté a doporučuje se investovat především do kvality. Používají se většinou s akvarelovými barvami. Existují i plnicí, která po jemném stisku uvolňují vodu a nemusí se namáčet. Ideální jsou pro vodové a inkoustové barvy a akvarelové pastelky.
Pera – mají různé hroty, které se liší tvarem a pružností. Každé pero vám dovolí použít jiný tlak. U špičatého hrotu se tah mění podle velikosti tlaku. Při silnějším se hrot rozevře a tím propustí více inkoustu, což vytvoří silnější linku.
Široký je většinou plochý a tuhý. Šířka tahu se mění v závislosti na úhlu, ve kterém pero natočíte. Perem pohybujete směrem shora dolů a zleva doprava, čímž vytváříte tvary jednotlivých písmen.
Je potřeba pero vždy držet ve stejném úhlu, aby hrot směřoval stejným směrem. Používá se inkoust nebo tuš. Je vhodné volit speciální, určené právě pro kaligrafii, protože mají větší viskozitu, takže lépe na hrotu drží.
Posaďte se, začínáme
Udělejte si místo na psacím stole, pohodlně se usaďte, zkuste se nehrbit a nedívejte se na papír příliš zblízka. Pomůžete nejen svým zádům, ale budete lépe vnímat kompozici a vzhled písma. Nezapomínejte na přestávky a protahování ruky.
Pravidelně si uvolňujte a procvičujte zápěstí, abyste nedostali křeč. Ze začátku pište pomalu a pečlivě a na psací potřeby příliš netlačte. Postupně získáte na jistotě a psaní se vám stane příjemnou relaxací.