Kdo říká, že květiny musí růst pěkně při zemi, nebo maximálně na okně v květináči? Nenechte se omezovat a nechte květináč pěkně levitovat v prostoru, uvnitř nebo na zahradě.
Závěs na pár menších květináčů si můžeme vyrobit sami a doslova za pár šupů. I když návod vypadá složitě, nenechte se odradit, ve skutečnosti to jde raz dva.
Co budete potřebovat
černobéžovou melírovanou vlnu dlouhou 12 x 6 m a 1 x 1 m (nebo jakoukoliv jinou barvu, záleží na vás)
1 kovový kroužek o průměru 5 cm (třeba na záclony nebo na klíče)
4 bambusové tyče (bílé, ale mohou být jakékoliv) dlouhé 32 cm
zbytky béžové a černé plsti silné 3 mm
černý tác nebo miska pod truhlík, o rozměrech 16 x 50 cm
1. Kroužek omotáme pramenem vlny o délce 1 m a konce svážeme. Všechny prameny pak provlékneme a přeložíme napůl. Začneme jedním tkalcovským uzlem ze 2 x dvou vázacích přes 20 vedoucích pramenů.
2. Ze čtyř pramenů uvážeme pět tkalcovských uzlů. Mezi jednotlivými uzly ponecháme mezeru. Pozor: Mezera musí být u vnějších pramenů větší než u středních.
Všechny prameny pak žebrovými uzly přivážeme na bambusovou tyč (bambusová tyč pak odpovídá vedoucímu pramenu). Dáváme pozor, aby horní prameny s tkalcovskými uzly byly napnuté a tyč byla přivázána vodorovně.
3. Prameny asi 5,5 cm napneme a pak na ně připevníme žebrovými uzly vodorovně další bambusovou tyč. Vždy ze 4 pramenů uvážeme přímo pod sebe tři tkalcovské uzly a připevníme další bambusovou tyč. Prameny znovu napneme (asi 5,5 cm) a připevníme poslední bambusovou tyč.
4. Ze čtyř pramenů vypracujeme pod sebe tři tkalcovské uzly. * Vázací prameny položíme do středu jako vedoucí prameny a asi po 1,5 cm uvážeme další tkalcovský uzel.
Vázací prameny pak položíme znovu do středu a asi po 1,5 cm uvážeme pod sebe čtyři tkalcovské uzly. Od * čtyřikrát opakujeme.
5. Prameny znovu vyměníme – jeden tkalcovský uzel – vyměnit – a pak uvážeme čtyři tkalcovské uzly s odstupem. Vždy dva vedle sebe ležící závěsné prameny svážeme jedním tkalcovským uzlem z obou vázacích pramenů přes čtyři vedoucí prameny.
Na dvou vázacích pramenech uvážeme přímo pod uzlem jeden jednoduchý uzel a podle libosti zkrátíme.
6. Z plsti vystřihneme květy, slepíme je a nalepíme lepicí pistolí.
Tkalcovský uzel
Skládá se nejméně z jednoho nebo z libovolného množství vedoucích a dvou vázacích pramenů (na každé straně jeden. Vázací prameny můžeme mít i po dvou nebo více pramenech.
1 a 2 První díl uzlu: Pravý vázací pramen přeložte přes vedoucí pramen, levý vázací pramen položte na něj a pak jej provlékněte za vedoucím pramenem směrem nahoru vpravo vzniklým očkem.
3 a 4 Druhý díl uzlu vypracujte stejně, ale zrcadlově: levý vázací pramen položte přes vedoucí prameny, na něj pak položíme ještě pravý vázací pramen, který však provlékneme za vedoucími prameny směrem nahoru vlevo a protáhneme jej vzniklým očkem.
Žebrový uzel
Můžeme ho plést vodorovně nebo zešikma. Skládá se ze dvou oček.
1. Čtyři nebo více pramenů položíme vodorovně směrem doprava nebo doleva a napneme jej jako vedoucí pramen.
2. Pod ním ležícím vázacím pramenem uvážeme na tomto vedoucím pramenu dvě očka.
3. Při pletení uzel prstem posunujeme k předchozímu uzlu.
Více informací a další zajímavé návody najdete v knize Drhání, kterou vydalo nakladatelství Anagram, www.anagramsro.cz.
Text: Kateřina Rodná
Foto: archiv firem, Anagram s.r.o.