Domů     Miminkovské dárky: Tipy pro hodné tetičky
Miminkovské dárky: Tipy pro hodné tetičky
od 25.6.2020

Vybrat dárek „na přivítanou“, který opravdu potěší, je složité. Pokud se má vaše rodina rozrůst o nového člena a vy si lámete hlavu nad tím, jakým dárkem udělat radost jeho rodičům, právě tady najdete inspiraci.

Bez ohledu na to, v jakém jste příbuzenském vztahu s rodiči miminka, je vybírání dárků ošemetná věc. V případě, že jste tchyně, je to ještě o trošku citlivější.

A zvlášť když jde o dítě první a nikdo vlastně pořádně neví, co se bude rodičům hodit a líbit (a neví to nejspíš ani oni sami). Proto až budete sondovat, co by se mohlo líbit, postupujte s protřelostí vojenského zvěda:

reklama

Rozhodně budoucím rodičům nevnucujte svoje zkušenosti. Jestli se rozhodli, že budou dítě nosit v šátku a nikdy jinak, nekupujte jim kočárek. Jestli chtějí všechno oblečení z biobavlny, obloukem se vyhněte levným tržnicím. Za hádky to nestojí.

Ptejte se, co by se budoucím rodičům hodilo, a domluvte se s nimi, zvlášť když se chystáte koupit něco nákladnějšího.

Nepředhánějte se se zbytkem příbuzenstva! Dvě sady dudlíků od obou babiček se dají zpracovat. Ale dvě postýlky už jsou problém. Co si s tím mají mladí počít, aby nikoho neurazili?

Drobnost, která potěší

Na první návštěvu se nemůžete vydat s prázdnýma rukama, to dá rozum. Chcete-li udělat radost a přinést něco originálního, podívejte se po věcech, které pomáhají uchovávat vzpomínky. Vybírat můžete z rámečků na fotografie děťátka i knížek – deníčků miminka.

reklama

V knihkupectvích a hračkářstvích bývá k dostání i sada modelovací hmoty s rámečkem, do které mohou rodiče otisknout dlaně a nožičky miminka. Takový otisk je kouzelná památka na celý život.

Chrastítka, kousátka a spol.

Chrastítek není nikdy dost, takže ani s hračkou pro caparta nešlápnete vedle. Je na nich uvedený věk dítěte, pro který se hračka hodí, ale berte to spíš orientačně.

reklama

Pro nejmenší stačí obyčejná mazlicí zvířátka, kombinace měkké látky a uzlíku, kroužku, nebo něčeho podobného, co se dá ožužlávat a s čím se dá usínat.

Rodiče znáte, takže máte představu, jestli dávají přednost tlumeným barvám a přírodnímu vzhledu, nebo se jim bude líbit něco hodně výrazného. Miminku to bude pravděpodobně úplně jedno.

Kolotoče, závěsy a zvukové hračky

Nějaký ten kolotoč nad postýlku nebo závěs na madlo autosedačky má snad každý. Počítejte s tím, že rodiče budou potomkovi určitě nějaký vybírat sami, proto se radši zeptejte, jestli si kolotoč můžete vzít na starost vy. Řiďte se rozumem a citem.

Vybírat můžete z kolotočů bez pohonu (ty si „obsluhuje“ dítě samo kopáním a plácáním) a s pohonem na klíček nebo na baterii. Výrobci nám tvrdí, že bez zvuků něžné melodie a rotujících plyšáků dítě prostě neusne.

Děti to na(ne)štěstí nevědí, takže si dělají, co chtějí. Ale jedno je jisté: když už má jakákoliv hračka hrát, vyzkoušejte melodii.

Není nic příšernějšího, než muset třeba rok a půl dennodenně poslouchat kolovrátkovou melodii s jedním falešným ubrnknutím, jinak synáček nezabere…

Tip: Až budete vybírat kolotoč nebo mobile, jak se mu také říká, zkuste se podívat na zavěšené plyšáky tak jako dítě, tedy zespoda. Co je platné, že rodiče vidí krásné barevné medvídky, když miminko má výhled na čtyři stejné bílé rotující prdelky.

Oblečky a výbavička

Pro většinu z nás je pohled na krásné malé oblečky jako pro panenky svým způsobem neodolatelný.

Člověk by kupoval a kupoval… Jestliže chcete mít jistotu, že dárek udělá radost, a nechcete dlouho vybírat, podívejte se po výbavičce pro nejmenší, kterou můžete koupit v sadě a krásně zabalenou.

Obvykle jsou v ní dupačky, body, ponožky nebo capáčky a čepička.

Pokud si nejste jisti, že rodiče ocení růžovou nebo modrou, vezměte „neutrální“ zelenou, žlutou nebo bílou. Oblečení pro novorozence začíná velikostí 50, pro děti nedonošené se dají koupit i daleko menší.

Prima dárek je háčkovaná deka pro miminka z čisté bavlny, kterou si budou rodiče považovat v horkých dnech.

Technické vymoženosti

Praktický dárek, který rodiče využijí, je elektronická chůvička.

Je to trochu nákladnější dárek, takže tady by bylo na místě se s rodiči předem dohodnout, jestli by si přáli obyčejnou chůvičku, která přenáší jen zvuk, nebo raději tu kombinovanou s kamerou, díky níž budou do dětského pokoje (nebo do kočárku, když dítě spí na zápraží) i vidět.

Trochu nejisté rodiče určitě potěší monitor dechu – dečka se senzory, které snímají pohyby miminka, a v případě že přestane dýchat, spustí alarm.

Něco teplého na cesty

Zavinovačky, spací vaky a fusaky, to je další tip na výbavičku pro přírůstek do rodiny. Fusak do kočárku raději konzultujte s budoucí maminkou, aby ladila barva a vyhovoval materiál, a rozhodněte se, jestli budete chtít teplejší nebo chladnější variantu.

K dostání jsou fusaky s beránkem do velké zimy, a „obyčejné“ fusaky, které mohou a nemusí mít odepínací spodní díl, díky čemuž můžete fusak zkrátit, aby v něm mohlo ležet i malé miminko).

Výhoda je, když má fusak v zadní části štěrbiny na popruhy kočárku – rodiče to ocení, až bude dítě sedět ve sporťáku.

Na spaní i do auta

Miminku můžete pořídit i zavinovačku nebo spací pytel, a možností je spousta.

Od parádní krajkové zavinovačky „na cestu z porodnice“, přes takzvanou rychlozavinovačku (bavlněný čtverec látky se suchými zipy, do kterého miminko zakulíte raz dva, a mnoha dětem se v ní prima usíná).

Parádní zavinovačka je samozřejmě nákladnější, druhá varianta je cenově dostupná a snadno se pere. Koupit se dá i spací vak, opatřený gumou: dítě má nožičky a bříško v teple, ručičky venku, nebo bavlněný spací pytel.

Na cesty autem se na zimu hodí flísový nebo bavlněný fusak či zavinovačka na suchý zip s otvory na pásy. Miminko na něm leží, a když potřebujete, zavinete ho do tepla (praktické při vystupování z auta do zimy).

Drobnosti do domácnosti

Hodit se můžou i drobnosti (některé ale cenově dost náročné), které usnadňují život. Speciální odpadkový koš na použité plíny sice není nic nezbytného, ale někteří rodiče na něj nedají dopustit.

Závěsný box na vanu s víkem se hodí při koupání – všechno je po ruce. Kapsář na postýlku nebo koš na bočnici postýlky se hodí na drobné nezbytnosti – dudlíky, plíny, vlhčené ubrousky. Hezký dárek je stylový metr na zeď, aby všichni věděli, jak potomek roste.

A jestli budoucí rodiče netrvají na tom, že dítě v životě neochutná dudlík, můžete se porozhlédnout po dudlících pro nejmenší. Nebuďte zděšení, až zjistíte, kolik druhů a tvarů existuje, a zapomeňte na skoro vědecké studie o správném tvaru.

Dítě si stejně nakonec samo rozhodne, co vezme do pusy, i kdyby to měla být nejobyčejnější „kytička“.

Postýlka

Velký dárek je koš na spaní nebo postýlka. Tady už se opravdu musíme poradit s rodiči, abychom nešlápli vedle. Koš na spaní (může být i na kolečkách) bude sloužit krátce, ale když po něm maminka touží, bude to krásný dárek.

Když budete vybírat postýlku, kromě ceny se řiďte tím, jestli bude miminko spát s rodiči hned vedle jejich postele (bezvadná je postýlka s odnímatelnou bočnicí a nastavitelnou výškou roštu, která se dá jednoduše přirazit z boku rodičovské postele.

Dítě spí s maminkou a nikam nespadne). Postýlka by měla mít posouvací rošt (aby se rodiče k malému dítěti nemuseli moc naklánět), případně vyjímatelnou tyčku, aby větší dítě mohlo z postýlky bezpečně ven.

Postýlka z tvrdého dřeva (dub, buk) víc vydrží, o měkké dřevo se dítě zase tak snadno nepotluče. Možná že rodiče hodně cestují a bude se jim hodit skládací látková cestovní postýlka.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock, archiv firem

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá