Domů     Kouzlo vysokých stébel ve větru
Kouzlo vysokých stébel ve větru
4.9.2024

Okrasné trávy vám obohatí zahradu, nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Pokud zkombinujete více druhů najednou, je výsledek ještě zajímavější.

Není to obyčejná zelená tráva, kterou musíte pravidelně sekat.

Okrasné traviny jsou zajímavé především kvůli zdobnosti velkých trsů, některé z nich zajímavě kvetou, další se pyšní poutavým podzimním zbarvením.

Ne všechny se dostávají do vrcholné formy koncem léta a s podzimem – některé menší druhy vypadají výborně už na jaře, naopak jiné až v zimě vytvoří v zahradě kouzelnou atmosféru. Dobrou zprávou ale je, že trávy kvetoucí na podzim je optimální sázet právě nyní.

Jak si vybrat

Většinou jsou okrasné traviny trvalky, jen malá část patří mezi jednoleté. V prodejnách s rostlinami dobře pořídíte jak ty menšího vzrůstu, tak i ty největší – některé dokonce vyrostou do více jak dvou metrů.

Kam je umístit:

* Druhy dorůstající výšky okolo jednoho metru vysaďte do druhově pestrého trvalkového záhonu. Ozvláštní vám také skalku, můžete je přidat i k výsadbě dřevin anebo zasadit k břehům jezírek.

* Pěkně vypadá skupinka sesazená z okrasných trav a trvalek podobné výšky. Zkuste zkombinovat ozdobnici čínskou s kvetoucími obry, jako je záplevák, sadec či slunečnice.

* Chcete-li vytvořit nápadný kontrast ke kulovitým květenstvím ostálek nebo jiřinek, nabízejí se pro kombinaci trávy s dlouhými hustými klasy, jako je třeba dochan.

* Exempláře vyšší než 1,5 metru se skvěle hodí jako optický předěl mezi dvěma vzhledově odlišnými částmi zahrady namísto živého plotu.

* Někdy stačí sesadit více druhů rozmanitého vzhledu dohromady a vytvoříte zajímavou kompozici.

Kdy je začít sázet?

Zdobné traviny se všeobecně vysazují od počátku května do srpna. Když je koupíte, měly by být už trochu narašené, protože většina se v růstu rozvíjí až později.

U podzimních trav ale hlídejte, aby byly před příchodem zimy dobře zakořeněné, jinak jim hrozí, že zamrznou a uhnijí.

Pozor: Při výsadbě byste měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nezasazovat hlouběji.

Některé druhy – zejména ty, co mají dlouhé trsy – by už totiž nemusely pokračovat v prodlužovacím růstu, jiným zase hrozí, že by nevytvořily nové výhonky, a dokonce by mohly uhnít.

Bývají nenáročné

Přestože většina druhů nemá zvláštní nároky na vodu ani hnojení, existují i druhy, které budete muset pravidelněji zalévat. Pamatujte proto na to, že vždy musíte výběr rostliny podřídit vašim možnostem a stanovištním podmínkám.

Ty, které vyžadují slunce, proto vždy vysazujte na světlá místa, ve stínu nebo polostínu vám nikdy nevyrostou do své plné krásy.

Rostliny náročné na živiny a vodu zase nikdy nesázejte do chudé písčité půdy, naopak vyžadují výsadbu do kvalitní zeminy s bohatým přídavkem zetlelého kompostu.

Péče přichází až s jarem

Okrasné trávy, které jsou již vzrostlé, se zpravidla nijak před zimou neupravují. Důvod je zcela praktický: kdybyste odstřihli duté květní stvoly na podzim, rostlina by nasála z deště a ze sněhu vlhkost a pak by mohla uhnít.

Proto je mnohem lepší trávu ponechat beze změny až do předjaří, kdy začínají pučet nové listy. Pokud se vám na velkých trávách nelíbí jejich zimní rozklesávání, zpevněte je provázkem nebo zahradnickým drátkem.

Uvidíte, že i tak trsy trav dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.

Jaké jsou oblíbené druhy:

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Její vysoké trsy až 150 cm dlouhé mívají docela často proužkovaný stonek. Tuto travinu vysazujte na místo, kde vynikne jako solitér. Je to z toho důvodu, že rychle roste do výšky i do šířky a vyžaduje tak kolem sebe dostatek místa.

Také pro ni najděte teplé a slunné stanoviště, půda by ale měla být dostatečně živná. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná.

Některé druhy – například Zebrinus či Purpurescens – dokonce dovedou měnit během sezony barvu svých listů od zelenozlatavé až po červenohnědou. Staré loňské listy se u ozdobnic odstraňují až v předjaří, kdy můžete rostlinu množit dělením trsů.

Přestože ozdobnice nejlépe vyniká osamoceně, bude jí dobře i v sousedství menších jehličnanů (tzv. konifery), snese se s trsnatými trávami i trvalkami. Nejlépe udělá parádu na břehu jezírka anebo v seskupení větších kamenů.

Kostřava popelavá (Festuca)

Kostřava dorůstá zpravidla do výšky třiceti centimetrů. Existuje několik odrůd této rostliny, velmi pěkně vypadají například odrůdy se stříbřitě zbarvenými listy a květy.

Jde hlavně o kostřavu sivou (Festuca glauca) anebo kostřavu popelavou (Festuca cinerea). Jsou to nenáročné traviny, vyžadují sice plné slunce, ale spokojí se často s chudou, písčitou či štěrkovitou půdou, která by měla být dobře propustná.

Kortaderie, pampová tráva (Cortaderia selloana)

Dosahuje výšky od jednoho do tří metrů. Kvete velkým množstvím bílých lat, které se objevují v září a v říjnu.

Odrůda „Rendatleri“ má květenství růžové a vyžaduje hodně teplé a chráněné stanoviště, v zimě ji proto musíte maximálně chránit, zejména proti vlhkosti.

Před prvními mrazy svažte stébla kortaderie v horní třetině dohromady a spodní část zakryjte například listím a chvojím anebo bílou netkanou textilií. Mráz by travině mohl uškodit, proto z ní ochranný kryt sundejte až na jaře.

Vousatec neboli Dochan (Pennisetum)

Roste v polokulovitých trsech, má převislé listy a je zdobný válcovitými červenohnědými klasy. Jeho květenství se dá přirovnat k měkkým kartáčkům na čištění lahví. Na podzim vytváří dlouhé štětinaté chlupaté klásky, které se po odkvětu zabarvují dohněda.

Pokud travinu vysadíte spolu s kameny, bude zákoutí vypadat velmi impozantně. Výtečně se vousatec doplňuje s dřevinami s výrazným podzimním zabarvením a s trvalkami – hvězdnicemi (astry) nebo hostami (bohyška, funkiea) a kakosty.

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)

Původní druh se vyskytuje v jihozápadní Evropě, roste zejména na suchých podhorských loukách jižních Alp Francie a Itálie. V dospělosti vytváří husté, vějířovitě rozložité trsy úzkých, špičatých, modrozelených stébel, která dorůstají až do výšky 120 cm.

Ovsíř mívá kromě listů i žluté latě květů, které se na rostlině objevují od června do konce srpna. V zahradě vynikne ve skupinové výsadbě na zadním okraji záhonů, ale je krásný i jako solitér na pěstěném trávníku.

Když tuto trávu vysadíte kolem chodníků a schodišť, bude to vypadat velmi zajímavě.

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Pochází z Japonska a tvoří výběžkaté trsy o výšce kolem 40 cm. Nejznámější odrůdou je „Aureola“, která má listy se zlatým proužkem. Rákosík vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu.

Nejlepší volbou je výsadba v místě, kde je polostín, přímé slunce může listy popálit. Rákosík je chladuvzdorný, pouze v drsnějších mrazech na něj dejte lehounkou přikrývku z listí.

Ostřice (Carex)

Často roste na bažinách a mokrých loukách, proto i na zahradě ji musíte poskytnout mírné přistínění a kyselejší vlhčí půdu.

Všechny druhy ostřice rychle rostou, a protože mají svěží zelenou barvu, nejlépe vyniknou u jezírka nebo potůčku, dobře vypadají i zasazené do velkých květináčů, kdy vám mohou hezky zdobit terasu.

Ostřice Grayova (Carex grayi) je typická neobvyklými květy a později i zajímavým plodenstvím, které připomíná malé ježaté míčky.

Ostřice trojklaná (Carex trifida) pochází z Nového Zélandu a odrůda Rekohu Sunrise odolává zimě jen do 10 °C. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) má krásné jemné listy a v našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.

Foto: Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští