Okrasné trávy vám obohatí zahradu, nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Pokud zkombinujete více druhů najednou, je výsledek ještě zajímavější.
Není to obyčejná zelená tráva, kterou musíte pravidelně sekat. Okrasné traviny jsou zajímavé především kvůli zdobnosti velkých trsů, některé z nich zajímavě kvetou, další se pyšní poutavým podzimním zbarvením.
Ne všechny se dostávají do vrcholné formy koncem léta a s podzimem – některé menší druhy vypadají výborně už na jaře, naopak jiné až v zimě vytvoří v zahradě kouzelnou atmosféru. Dobrou zprávou ale je, že trávy kvetoucí na podzim je optimální sázet právě nyní.
Jak si vybrat
Většinou jsou okrasné traviny trvalky, jen malá část patří mezi jednoleté. V prodejnách s rostlinami dobře pořídíte jak ty menšího vzrůstu, tak i ty největší – některé dokonce vyrostou do více jak dvou metrů.
Kam je umístit:
* Druhy dorůstající výšky okolo jednoho metru vysaďte do druhově pestrého trvalkového záhonu. Ozvláštní vám také skalku, můžete je přidat i k výsadbě dřevin anebo zasadit k břehům jezírek.
* Pěkně vypadá skupinka sesazená z okrasných trav a trvalek podobné výšky. Zkuste zkombinovat ozdobnici čínskou s kvetoucími obry, jako je záplevák, sadec či slunečnice.
* Chcete-li vytvořit nápadný kontrast ke kulovitým květenstvím ostálek nebo jiřinek, nabízejí se pro kombinaci trávy s dlouhými hustými klasy, jako je třeba dochan.
* Exempláře vyšší než 1,5 metru se skvěle hodí jako optický předěl mezi dvěma vzhledově odlišnými částmi zahrady namísto živého plotu.
* Někdy stačí sesadit více druhů rozmanitého vzhledu dohromady a vytvoříte zajímavou kompozici.
Kdy je začít sázet?
Zdobné traviny se všeobecně vysazují od počátku května do srpna. Když je koupíte, měly by být už trochu narašené, protože většina se v růstu rozvíjí až později.
U podzimních trav ale hlídejte, aby byly před příchodem zimy dobře zakořeněné, jinak jim hrozí, že zamrznou a uhnijí.
Pozor: Při výsadbě byste měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nezasazovat hlouběji.
Některé druhy – zejména ty, co mají dlouhé trsy – by už totiž nemusely pokračovat v prodlužovacím růstu, jiným zase hrozí, že by nevytvořily nové výhonky, a dokonce by mohly uhnít.
Bývají nenáročné
Přestože většina druhů nemá zvláštní nároky na vodu ani hnojení, existují i druhy, které budete muset pravidelněji zalévat. Pamatujte proto na to, že vždy musíte výběr rostliny podřídit vašim možnostem a stanovištním podmínkám.
Ty, které vyžadují slunce, proto vždy vysazujte na světlá místa, ve stínu nebo polostínu vám nikdy nevyrostou do své plné krásy.
Rostliny náročné na živiny a vodu zase nikdy nesázejte do chudé písčité půdy, naopak vyžadují výsadbu do kvalitní zeminy s bohatým přídavkem zetlelého kompostu.
Péče přichází až s jarem
Okrasné trávy, které jsou již vzrostlé, se zpravidla nijak před zimou neupravují. Důvod je zcela praktický: kdybyste odstřihli duté květní stvoly na podzim, rostlina by nasála z deště a ze sněhu vlhkost a pak by mohla uhnít.
Proto je mnohem lepší trávu ponechat beze změny až do předjaří, kdy začínají pučet nové listy. Pokud se vám na velkých trávách nelíbí jejich zimní rozklesávání, zpevněte je provázkem nebo zahradnickým drátkem.
Uvidíte, že i tak trsy trav dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.
Jaké jsou oblíbené druhy:
Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)
Její vysoké trsy až 150 cm dlouhé mívají docela často proužkovaný stonek. Tuto travinu vysazujte na místo, kde vynikne jako solitér. Je to z toho důvodu, že rychle roste do výšky i do šířky a vyžaduje tak kolem sebe dostatek místa.
Také pro ni najděte teplé a slunné stanoviště, půda by ale měla být dostatečně živná. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná.
Některé druhy – například Zebrinus či Purpurescens – dokonce dovedou měnit během sezony barvu svých listů od zelenozlatavé až po červenohnědou. Staré loňské listy se u ozdobnic odstraňují až v předjaří, kdy můžete rostlinu množit dělením trsů.
Přestože ozdobnice nejlépe vyniká osamoceně, bude jí dobře i v sousedství menších jehličnanů (tzv. konifery), snese se s trsnatými trávami i trvalkami. Nejlépe udělá parádu na břehu jezírka anebo v seskupení větších kamenů.
Kostřava popelavá (Festuca)
Kostřava dorůstá zpravidla do výšky třiceti centimetrů. Existuje několik odrůd této rostliny, velmi pěkně vypadají například odrůdy se stříbřitě zbarvenými listy a květy.
Jde hlavně o kostřavu sivou (Festuca glauca) anebo kostřavu popelavou (Festuca cinerea). Jsou to nenáročné traviny, vyžadují sice plné slunce, ale spokojí se často s chudou, písčitou či štěrkovitou půdou, která by měla být dobře propustná.
Kortaderie, pampová tráva (Cortaderia selloana)
Dosahuje výšky od jednoho do tří metrů. Kvete velkým množstvím bílých lat, které se objevují v září a v říjnu.
Odrůda „Rendatleri“ má květenství růžové a vyžaduje hodně teplé a chráněné stanoviště, v zimě ji proto musíte maximálně chránit, zejména proti vlhkosti.
Před prvními mrazy svažte stébla kortaderie v horní třetině dohromady a spodní část zakryjte například listím a chvojím anebo bílou netkanou textilií. Mráz by travině mohl uškodit, proto z ní ochranný kryt sundejte až na jaře.
Vousatec neboli Dochan (Pennisetum)
Roste v polokulovitých trsech, má převislé listy a je zdobný válcovitými červenohnědými klasy. Jeho květenství se dá přirovnat k měkkým kartáčkům na čištění lahví. Na podzim vytváří dlouhé štětinaté chlupaté klásky, které se po odkvětu zabarvují dohněda.
Pokud travinu vysadíte spolu s kameny, bude zákoutí vypadat velmi impozantně. Výtečně se vousatec doplňuje s dřevinami s výrazným podzimním zabarvením a s trvalkami – hvězdnicemi (astry) nebo hostami (bohyška, funkiea) a kakosty.
Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)
Původní druh se vyskytuje v jihozápadní Evropě, roste zejména na suchých podhorských loukách jižních Alp Francie a Itálie. V dospělosti vytváří husté, vějířovitě rozložité trsy úzkých, špičatých, modrozelených stébel, která dorůstají až do výšky 120 cm.
Ovsíř mívá kromě listů i žluté latě květů, které se na rostlině objevují od června do konce srpna. V zahradě vynikne ve skupinové výsadbě na zadním okraji záhonů, ale je krásný i jako solitér na pěstěném trávníku.
Když tuto trávu vysadíte kolem chodníků a schodišť, bude to vypadat velmi zajímavě.
Rákosík japonský (Hakonechloa macra)
Pochází z Japonska a tvoří výběžkaté trsy o výšce kolem 40 cm. Nejznámější odrůdou je „Aureola“, která má listy se zlatým proužkem. Rákosík vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu.
Nejlepší volbou je výsadba v místě, kde je polostín, přímé slunce může listy popálit. Rákosík je chladuvzdorný, pouze v drsnějších mrazech na něj dejte lehounkou přikrývku z listí.
Ostřice (Carex)
Často roste na bažinách a mokrých loukách, proto i na zahradě ji musíte poskytnout mírné přistínění a kyselejší vlhčí půdu.
Všechny druhy ostřice rychle rostou, a protože mají svěží zelenou barvu, nejlépe vyniknou u jezírka nebo potůčku, dobře vypadají i zasazené do velkých květináčů, kdy vám mohou hezky zdobit terasu.
Ostřice Grayova (Carex grayi) je typická neobvyklými květy a později i zajímavým plodenstvím, které připomíná malé ježaté míčky.
Ostřice trojklaná (Carex trifida) pochází z Nového Zélandu a odrůda Rekohu Sunrise odolává zimě jen do 10 °C. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) má krásné jemné listy a v našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.