Renovace koupelny vlastními silami je úkol, který se dá poměrně snadno zvládnout – ale i zpackat. Na co si dát pozor, abychom po čase výsledek neproklínali?
Příliš velká vana
Problém může způsobit zdánlivě výhodně tvarovaná vana rohová, protože výrazně zasahuje do prostoru. Proto se doporučuje uvažovat o ní až u koupelen, které mají aspoň 11 m².
V menších zjistíte, že oválný tvar je sice elegantní, ale také nepraktický, protože se vedle nedá postavit obvyklý hranatý koupelnový nábytek.
Tím potřebujete pro skříňky, koše na prádlo a další vybavení více místa než v případě vany tradiční. I prostor k pohybu pak může být nepříjemně stísněný na to, abyste se v takové koupelně cítili příjemně.
Tip: Pro větší pohodlí v malé koupelně je lepší zvolit asymetrickou vanou na jedné straně širší, což vytváří komfortnější poležení s větším prostorem pro trup, zatímco o něco užší opačný konec je určen pro nohy.
Stále vlhké ručníky
Čím početnější domácnost, tím větší problém představují vlhké ručníky. Oblíbeným řešením jsou trubkové radiátory, kterým se také říká otopný žebřík. Má to ale jeden háček. Pokud je radiátor instalován těsně u zdi, ručníky tedy mohou usychat jen jednou stranou.
Pokud jich zavěsíte více těsně přes sebe, pak ručníky nemohou dostatečně větrat a zapařují se. Pokud to jde, je mnohem lepší instalovat trubkový radiátor do prostoru jako přepážku, pak se vlhkost vysušuje mnohem účinněji.
Sprchový kout teče
To je prý jedna z nejčastějších chyb, k níž dochází při výměně sprchového koutu. Vzniká nesprávním tmelením mezery. Spára mezi koutem a vaničkou se smí tmelit jen z vnějšku, stejně jako svislá spára mezi koutem a stěnou.
Při tmelení zevnitř se bude mezi výplní a rámem hromadit voda, která nebude mít kam odtékat. Proto se dostává ven na podlahu.
Bílé spáry
Podtrhují dojem čistoty, ale jen v obkladech. Kdo použije stejnou bílou spárovací hmotu na dlažbu, zanedlouho zjistí, že se bílý odstín nedá ani za cenu drhnutí kartáčem udržet a dlažba tím působí ušpiněně.
Mnohem šikovnější je použít neutrální šedou nebo béžovou spárovací hmotu, pak bude dlažba i bez námahy vypadat čistě.
Příliš studená modrá
Barva vody, jak ji vnímáme, je modrá a azurová. Příjemně ochlazuje na slunci, ale toho bývá v koupelně hodně málo, proto obklady s modrým dekorem neosvěžují, ale pocitově studí.
Naopak velmi příjemný je v koupelně teplý tón žluté, ocení ho zejména zimomřivé povahy. Podobný hřejivý dojem vytvoří i málo využívaná růžová nebo lososová.
Při výběru obkladů bychom měli také mít na paměti, že v koupelně často pobýváme rozespalí, kdy jsou nám ostré barvy nepříjemné, ať už jsou studené nebo teplé.
Tmavé barvy jsou pro zlost
Tmavá keramika na podlaze a tmavé koupelnové vybavení, zvlášť v kombinaci s bílými obklady, působí ušlechtile a luxusně, ale jen do té doby, než takovou koupelnu začnete používat.
Kapky vody a tím spíše mycích a čisticích přípravků z tmavého podkladu výrazně vystupují, takže udržet takovou koupelnu v bezvadném pořádku dá mnohem víc práce než při keramice a nábytku světlých barev.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock