Domů     Kolik soli je akorát?
Kolik soli je akorát?
17.3.2025

Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat?

Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá.

Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potraviny, vařit si doma z původních surovin, sůl pečlivě odvažovat a její podíl pak na porci přepočítávat. To je samozřejmě naprosto nereálné.

Zbývá tedy druhá cesta, která vychází z údajů zdravotníků. Ty varují, že 75 % až 90 % soli, kterou každý den sníme, pochází z průmyslově vyráběných potravin.

Přidává se do nich pro chuť i jako konzervant v takovém množství, že v důsledku toho u nás dosahuje průměrný denní příjem asi 16,5 g. Tedy zhruba trojnásobek toho, co se doporučuje.

Nejsnažší způsob, jak tento přebytek v zájmu zdraví snížit, je vyhnout se potravinám se zbytečně vysokým obsahem soli. A nenechte se mýlit, zdaleka to nejsou jen slané pochoutky.

Kde se bere bažení po soli?

Názory vědců se různí. Podle jedné teorie je to prastarý návyk z dob, kdy naši předci opustili Afriku a usadili se v mnohem chladnějších evropských končinách, kde v zimě nebylo co jíst.

A tak se museli naučit dělat zásoby – právě sůl posloužila jako nejstarší konzervační prostředek pro uchování masa. Jiný názor tvrdí, že sůl zaměňujeme s chutí na vydatné jídlo, tedy opět na maso, protože ho jíme osolené.

Jenže po soli baží i zvířata, a to i býlozravci. Zdá se tedy, že touha po soli je něco hluboce daného a že v zájmu zdraví nezbývá nic jiného, než toto bažení držet na uzdě.

Solné pasti

* Housky a chléb

Ve 100 g chleba je kolem 1,5 g soli, což vypadá jako přijatelné množství. Ale jen v případě, že si na něj nepoložíte pár koleček salámu nebo tvrdého sýra. Další háček tkví v tom, že přes den nezůstane u jednoho krajíčku.

Ještě o něco hůře je na tom drobné pečivo s průměrem 2 g soli. A pokud je houska navíc bohatě sypaná, pak může obsahem soli lehce překonat sáček brambůrků – s tím rozdílem, že u něj si přesolenost uvědomíte.

Poněkud lépe dopadá pečivo celozrnné a žitné, nejméně soli pak obsahují toastové chleby.

* Uzeniny

Ze zdravotního hlediska mají uzeniny hodně špatnou pověst, za niž kromě vysoké tučnosti a příměsi potravinářské chemie vděčí právě velkému množství soli. Ta se hojně přidává nejen pro chuť, ale také jako další konzervant.

Proto 100 g uzeniny už samo o sobě pokryje, a někdy i překročí doporučované denní maximum soli. Netýká se to jen salámů, slaniny nebo párků, ale i některých druhů šunky, například prosciutto má kolem 6 g soli na 100 g váhy.

Odlehčenou alternativou jsou sice šunky se sníženým obsahem soli, ale i tak obsahují kolem 2 g a 3 g soli na 100 g, a když připočítáte pečivo, tak jste zase nad denním limitem.

* Tvrdé sýry

V průměru tvoří 10 % našeho denního příjmu soli. Rozhodně se vyplatí bližší pohled na složení. Například gorgonzola má asi 3,6 g soli na 100 gramů, gouda 2,8 g. Nejproblematičtější jsou tvarůžky a balkánský sýr s obsahem kolem 5 g až 6 g soli.

* Rajčatové omáčky

S těstovinami představují rychlou večeři, kterou byste považovali za poměrně zdravou. Jenže řada hotových rajčatových omáček obsahuje ve 100 g až 1,5 g soli. A pokud si na porci dáte celou sklenici se 400 g, pak už jste svou denní dávku soli spotřebovali…

Tento příklad ukazuje, že i zdánlivě zdravá hotová jídla mohou být solnou pastí.

* Máslové sušenky a sladké pečivo

Samozřejmě nejde o všechny výrobky této kategorie, přesto se vyplatí přečíst si složení výrobku. Pak můžete zjistit, že není výjimkou, když se 100 g máslových sušenek sníte 1,5 g soli. Totéž obvykle obsahuje sladký loupák.

* Snídaňové cereálie

V nich byste sůl nejspíš nečekali, přesto na ni mohou být překvapivě bohaté, ve 100 g může být až okolo 2 g. Přidává se pro vytvoření plné chutí, neboť původní surovina je fádní. Slanost se pak překrývá intenzivní sladkostí.

Tato past se týká nejen ochucených dětských cereálií, ale často i kukuřičných lupínků.

Třetina lidí je citlivá na sůl

Ačkoli se každodenní přebytek nenápadně podepisuje na zdraví každého z nás, asi třetina populace sůl snáší hůře. Nadbytek soli u nich velmi rychle vede k nárůstu hodnot krevní tlaku, a tím k riziku srdečně oběhových onemocnění.

Mezi lidmi, kteří se už s vysokým krevním tlakem léčí, je na sůl citlivý už každý druhý. Obecně se vnímavost vůči negativním účinkům soli zvyšuje s věkem, narůstá ale také při obezitě, cukrovce, onemocnění ledvin a při stresu.

Možná nevíte: Vydatné solení neškodí jen srdci a cévám, ale také imunitnímu systému. Jídelníček bohatý na vysoce slané potraviny oslabuje schopnost některých typů imunitních buněk bojovat s bakteriálními patogeny.

V důsledku toho jsou infekce závažnější a hnisající rány se hojí mnohem pomaleji.

Alternativní soli nejsou alternativa

Ať už růžová himálajská, černá vulkanická, solný květ nebo jiná specialita: Prodejci je vychvalují pro obsah minerálů a stopových prvků, jenže tyto bonusy při množství, v jakém je konzumujeme, nemají na zdraví sebemenší vliv.

Ve skutečnosti jíte opět jen chlorid sodný jako u běžné stolní soli. Nahradit ji drahou variantou proto nemá ze zdravotního hlediska sebemenší smysl.

Zcela bez soli to také nejde

Ačkoli je u soli tématem její nadbytek na jídelníčku a škodlivost pro zdraví, který z toho plyne, zcela bez soli se lidské tělo také neobejde. Při rozpuštění ve vodě se sůl jakožto sloučenina sodíku a chloru rozkládá na elektricky nabité částice – tzv. ionty.

Říká se jim také elektrolyty a jsou potřebné pro různé procesy v našem těle. Například regulují krevní a tkáňový tlak. Proto také kromě maximální doporučené denní dávky existuje minimální – pohybuje se mezi 2 g a 3 g.

Pod tu ale sotva dokážete při běžném stravování klesnout, museli byste zcela přestat jíst také chléb a pečivo.

Na jinou chuť si lze přivyknout

Všechny naše chutě jsou návyk. S patřičnou trpělivostí si lze postupně zvyknout na méně slaná jídla, aniž byste měli pocit, že mu něco chybí. Pro úspěch je důležité právě velmi pozvolné ubírání množství soli.

Co pomáhá?

* Zkuste speciální octy: Vinný je skvělý na maso, a to jak na marinování, tak i na dušení. Jablečný ocet se zase hodí na zeleninové a ovocné saláty. Octem z brendy vylepšíte fádní omáčku.

Použít se dá i sherry ocet, ale je výraznější, a tak je třeba přilévat ho opatrně.

* Kvalitní olivový olej má intenzivní chuť, která vynikne v jakémkoli jídle. Ochutit se jím dají i vařené brambory, pro harmonii chutí je pak ještě posypejte rozmarýnem a pepřem.

* Rajčatový protlak zvýrazní chuť guláše nebo kari, ale dá se přidat také do pokrmů z rýže a bulguru.

* Jezte více syrového ovoce i zeleniny jako rajčata nebo okurky, chuťovým pohárkům to pomůže v přivykání na potraviny v jejich původní podobě.

Bylinky musí ladit

Ať čerstvé nebo sušené, bylinky pomohou zvyknout si na méně solená jídla. Ale aby to fungovalo, je nutné volit harmonická spojení. Třeba:

– petržel s mrkví nebo saláty

– pažitka s kraby nebo uzenými rybami

– kopr s okurkou

– řeřicha s vejci nebo salátem

– majoránka s vepřovým masem

– estragon s chřestem nebo květákem

– šalvěj s tvarohem nebo s luštěninami

– medvědí česnek do polévek a na máslo

– koriandr na drůbež

Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me