Domů     Kolik soli je akorát?
Kolik soli je akorát?
17.3.2025

Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat?

Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá.

Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potraviny, vařit si doma z původních surovin, sůl pečlivě odvažovat a její podíl pak na porci přepočítávat. To je samozřejmě naprosto nereálné.

Zbývá tedy druhá cesta, která vychází z údajů zdravotníků. Ty varují, že 75 % až 90 % soli, kterou každý den sníme, pochází z průmyslově vyráběných potravin.

Přidává se do nich pro chuť i jako konzervant v takovém množství, že v důsledku toho u nás dosahuje průměrný denní příjem asi 16,5 g. Tedy zhruba trojnásobek toho, co se doporučuje.

Nejsnažší způsob, jak tento přebytek v zájmu zdraví snížit, je vyhnout se potravinám se zbytečně vysokým obsahem soli. A nenechte se mýlit, zdaleka to nejsou jen slané pochoutky.

Kde se bere bažení po soli?

Názory vědců se různí. Podle jedné teorie je to prastarý návyk z dob, kdy naši předci opustili Afriku a usadili se v mnohem chladnějších evropských končinách, kde v zimě nebylo co jíst.

A tak se museli naučit dělat zásoby – právě sůl posloužila jako nejstarší konzervační prostředek pro uchování masa. Jiný názor tvrdí, že sůl zaměňujeme s chutí na vydatné jídlo, tedy opět na maso, protože ho jíme osolené.

Jenže po soli baží i zvířata, a to i býlozravci. Zdá se tedy, že touha po soli je něco hluboce daného a že v zájmu zdraví nezbývá nic jiného, než toto bažení držet na uzdě.

Solné pasti

* Housky a chléb

Ve 100 g chleba je kolem 1,5 g soli, což vypadá jako přijatelné množství. Ale jen v případě, že si na něj nepoložíte pár koleček salámu nebo tvrdého sýra. Další háček tkví v tom, že přes den nezůstane u jednoho krajíčku.

Ještě o něco hůře je na tom drobné pečivo s průměrem 2 g soli. A pokud je houska navíc bohatě sypaná, pak může obsahem soli lehce překonat sáček brambůrků – s tím rozdílem, že u něj si přesolenost uvědomíte.

Poněkud lépe dopadá pečivo celozrnné a žitné, nejméně soli pak obsahují toastové chleby.

* Uzeniny

Ze zdravotního hlediska mají uzeniny hodně špatnou pověst, za niž kromě vysoké tučnosti a příměsi potravinářské chemie vděčí právě velkému množství soli. Ta se hojně přidává nejen pro chuť, ale také jako další konzervant.

Proto 100 g uzeniny už samo o sobě pokryje, a někdy i překročí doporučované denní maximum soli. Netýká se to jen salámů, slaniny nebo párků, ale i některých druhů šunky, například prosciutto má kolem 6 g soli na 100 g váhy.

Odlehčenou alternativou jsou sice šunky se sníženým obsahem soli, ale i tak obsahují kolem 2 g a 3 g soli na 100 g, a když připočítáte pečivo, tak jste zase nad denním limitem.

* Tvrdé sýry

V průměru tvoří 10 % našeho denního příjmu soli. Rozhodně se vyplatí bližší pohled na složení. Například gorgonzola má asi 3,6 g soli na 100 gramů, gouda 2,8 g. Nejproblematičtější jsou tvarůžky a balkánský sýr s obsahem kolem 5 g až 6 g soli.

* Rajčatové omáčky

S těstovinami představují rychlou večeři, kterou byste považovali za poměrně zdravou. Jenže řada hotových rajčatových omáček obsahuje ve 100 g až 1,5 g soli. A pokud si na porci dáte celou sklenici se 400 g, pak už jste svou denní dávku soli spotřebovali…

Tento příklad ukazuje, že i zdánlivě zdravá hotová jídla mohou být solnou pastí.

* Máslové sušenky a sladké pečivo

Samozřejmě nejde o všechny výrobky této kategorie, přesto se vyplatí přečíst si složení výrobku. Pak můžete zjistit, že není výjimkou, když se 100 g máslových sušenek sníte 1,5 g soli. Totéž obvykle obsahuje sladký loupák.

* Snídaňové cereálie

V nich byste sůl nejspíš nečekali, přesto na ni mohou být překvapivě bohaté, ve 100 g může být až okolo 2 g. Přidává se pro vytvoření plné chutí, neboť původní surovina je fádní. Slanost se pak překrývá intenzivní sladkostí.

Tato past se týká nejen ochucených dětských cereálií, ale často i kukuřičných lupínků.

Třetina lidí je citlivá na sůl

Ačkoli se každodenní přebytek nenápadně podepisuje na zdraví každého z nás, asi třetina populace sůl snáší hůře. Nadbytek soli u nich velmi rychle vede k nárůstu hodnot krevní tlaku, a tím k riziku srdečně oběhových onemocnění.

Mezi lidmi, kteří se už s vysokým krevním tlakem léčí, je na sůl citlivý už každý druhý. Obecně se vnímavost vůči negativním účinkům soli zvyšuje s věkem, narůstá ale také při obezitě, cukrovce, onemocnění ledvin a při stresu.

Možná nevíte: Vydatné solení neškodí jen srdci a cévám, ale také imunitnímu systému. Jídelníček bohatý na vysoce slané potraviny oslabuje schopnost některých typů imunitních buněk bojovat s bakteriálními patogeny.

V důsledku toho jsou infekce závažnější a hnisající rány se hojí mnohem pomaleji.

Alternativní soli nejsou alternativa

Ať už růžová himálajská, černá vulkanická, solný květ nebo jiná specialita: Prodejci je vychvalují pro obsah minerálů a stopových prvků, jenže tyto bonusy při množství, v jakém je konzumujeme, nemají na zdraví sebemenší vliv.

Ve skutečnosti jíte opět jen chlorid sodný jako u běžné stolní soli. Nahradit ji drahou variantou proto nemá ze zdravotního hlediska sebemenší smysl.

Zcela bez soli to také nejde

Ačkoli je u soli tématem její nadbytek na jídelníčku a škodlivost pro zdraví, který z toho plyne, zcela bez soli se lidské tělo také neobejde. Při rozpuštění ve vodě se sůl jakožto sloučenina sodíku a chloru rozkládá na elektricky nabité částice – tzv. ionty.

Říká se jim také elektrolyty a jsou potřebné pro různé procesy v našem těle. Například regulují krevní a tkáňový tlak. Proto také kromě maximální doporučené denní dávky existuje minimální – pohybuje se mezi 2 g a 3 g.

Pod tu ale sotva dokážete při běžném stravování klesnout, museli byste zcela přestat jíst také chléb a pečivo.

Na jinou chuť si lze přivyknout

Všechny naše chutě jsou návyk. S patřičnou trpělivostí si lze postupně zvyknout na méně slaná jídla, aniž byste měli pocit, že mu něco chybí. Pro úspěch je důležité právě velmi pozvolné ubírání množství soli.

Co pomáhá?

* Zkuste speciální octy: Vinný je skvělý na maso, a to jak na marinování, tak i na dušení. Jablečný ocet se zase hodí na zeleninové a ovocné saláty. Octem z brendy vylepšíte fádní omáčku.

Použít se dá i sherry ocet, ale je výraznější, a tak je třeba přilévat ho opatrně.

* Kvalitní olivový olej má intenzivní chuť, která vynikne v jakémkoli jídle. Ochutit se jím dají i vařené brambory, pro harmonii chutí je pak ještě posypejte rozmarýnem a pepřem.

* Rajčatový protlak zvýrazní chuť guláše nebo kari, ale dá se přidat také do pokrmů z rýže a bulguru.

* Jezte více syrového ovoce i zeleniny jako rajčata nebo okurky, chuťovým pohárkům to pomůže v přivykání na potraviny v jejich původní podobě.

Bylinky musí ladit

Ať čerstvé nebo sušené, bylinky pomohou zvyknout si na méně solená jídla. Ale aby to fungovalo, je nutné volit harmonická spojení. Třeba:

– petržel s mrkví nebo saláty

– pažitka s kraby nebo uzenými rybami

– kopr s okurkou

– řeřicha s vejci nebo salátem

– majoránka s vepřovým masem

– estragon s chřestem nebo květákem

– šalvěj s tvarohem nebo s luštěninami

– medvědí česnek do polévek a na máslo

– koriandr na drůbež

Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
enigmaplus.cz
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Bapt
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Věděla, že už nastal její čas
skutecnepribehy.cz
Věděla, že už nastal její čas
Na posmrtný život jsem nikdy nevěřila. Tedy aspoň do té doby, než si moje umírající maminka začala povídat se svou zesnulou kamarádkou. Minulé léto, bezmála šest měsíců předtím, než moje maminka zemřela, jsem vešla do její ložnice jako obvykle. Pozdravila mě a poté pokračovala v rozhovoru se svou dlouholetou kamarádkou Ludmilou, která však tento svět opustila dva
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Ach, ta bolavá krční páteř
nejsemsama.cz
Ach, ta bolavá krční páteř
Bolest krční páteře je jako nechtěný dárek – nikdo o něj nestojí, ale stejně ho občas dostaneme. Ať už trávíte hodiny u počítače či televize, nebo jen špatně spíte, vaše krční páteř to pozná. Pokud trávíte celé dny v jedné poloze a hlavou otáčíte málo, pravděpodobně jste už zažila ten nepříjemný pocit, kdy vám ztuhne šíje a máte chuť si
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
21stoleti.cz
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímá
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
nasehvezdy.cz
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
Z rozvodu s hokejistou Tomášem Plekancem (42) se Lucie Vondráčková (45) už oklepala. Třetím rokem randí se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (27), jenž sdílí domácnost s ní i s jejími syny Adamem (9)
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
epochaplus.cz
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
historyplus.cz
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk