Domů     Koktání: Balbutici nejsou mentálně postižení
Koktání: Balbutici nejsou mentálně postižení
14.8.2019
Image: 0041932592, License: Rights managed, Models., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, BSIP

Zní to tajemně, ale balbutik není nikdo jiný než člověk, který nedokáže plynule hovořit. V řeči zadrhává, zkrátka koktá. Když ale začne zpívat, není po jeho postižení ani památky.

Koktavost je jedna z nejtěžších a nejvíce viditelných poruch komunikace. V žádném případě však balbutici nejsou mentálně postižení. Jejich mozek funguje v ostatních činnostech (kromě řeči) naprosto normálně.

Co koktavost způsobuje?

To se odborníkům dodnes nepodařilo přesně určit. Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů, dědičností počínaje a různými vnějšími podmínkami konče. Někdy může být spouštějícím momentem smutná nebo naopak radostná událost.

Proto není ani tak důležitá příčina, ale to, co koktavost může udržovat či zhoršovat. Nejčastěji se tato porucha projeví mezi třetím a čtvrtým rokem, kdy dítě začíná mluvit v celých větách. Často se jen snaží něco překotně říct.

Když ale opakuje začátky slov nebo má problémy s vyřčením slova, neodkládejte návštěvu logopeda a začněte s koktavostí bojovat co nejdříve. Druhé kritické období znamená nástup do školy, který je pro nejednoho školáka těžkou psychickou zátěží.

Dobrá zpráva je, že při správné terapii až 80 % dětí začne do sedmi let mluvit plynule, z toho polovina do půl roku od začátku potíží. Neskončí-li koktavost v raném dětství, je šance na úplné vyléčení velmi nízká.

Projevy

Můžeme je rozlišit na vnitřní a vnější.

Vnější se projevují lehčí formou, tedy opakováním písmene či slabiky na začátku slova, např. s-s-s-statečný, ma-ma-máslo, střední formou, kdy postižený protahuje první hlásky – róóóóózumím, kóóólik to stojí?, a nejzávažnější formou – člověk není schopný komunikace a jeho projev doprovázejí záškuby těla a končetin.

K vnitřním projevům patří strach z mluvení, zejména jde-li o důležitou, emočně významnou situaci. Balbutik má tzv.

řečový blok, což znamená, že není schopný vydat požadovaný zvuk, nebo dokonce vydechnout, protože nedokáže pohnout jazykem, rty a nepohnou se ani hlasivky. Tyto bloky se rozvíjejí v pozdějším věku.

Koktajícímu dělají problémy souhlásky K, M, P, T, a tak se postupně začne vyhýbat slovům, která je obsahují, takže jeho slovní projev bývá často podivný.

Kdy to jde samo

Ačkoli je pro balbutika mluvení velmi náročné, je zajímavé, že v některých situacích dokáže hovořit plynule. Koktavost se neprojevuje při šeptání, zpěvu a někdy ani tehdy, mluví-li si balbutik o samotě sám pro sebe, nebo když dítě hovoří na hračky.

Běžné denní potíže

Koktání je dost závažný problém, který dokáže člověka pěkně potrápit a znepříjemnit mu každodenní situace. Navíc je to vada velmi zřetelná, často doprovázená tiky, různými nezvyklými pohyby rukou, nohou, nebo i celého těla, proto narušuje sociální vazby.

Dítě je ve škole terčem nepříjemných posměšků, dospělého kvůli koktavosti často odmítají při ucházení se o práci. To bohužel může vést k sebepodceňování a sebelítosti. Okolí by se mělo snažit balbutika přirozeně včlenit do společnosti.

Žádoucí je nebát se mluvit o koktavosti, ptát se na pocity a metody, kterými lze řeč zjednodušit. Nesprávné je napovídat nebo dokončovat věty. Má-li balbutik dosáhnout zlepšení svého stavu, musí hlavně mluvit a uvědomovat si svou řeč.

Mýty

Není pravda, že koktavost je následek psychického šoku. Když dítě při mikulášské nadílce vyleká čert, koktat nezačne, leda že by už mělo jisté dispozice pro tuto poruchu. Také není pravda, že koktavost zavinili rodiče špatným výchovným postupem.

A je také nesprávné se domnívat, že koktavostí trpí pouze labilní a úzkostní lidé.

Terapie

Léčebných způsobů jsou desítky, o jejich využití ale musí vždy rozhodnout odborník – logoped, psycholog, neurolog, foniatr.

Ti se pomocí nejrůznějších řečových a uvolňovacích artikulačních cvičení, dechových technik, čtením, nácvikem souvislého vyprávění, zpěvem snaží přeměnit koktavost na plynulou řeč (vzpomeňte si na postavu britského krále Jiřího V. v oscarovém filmu Králova řeč).

A protože koktavost začíná v dětství, je nejprve třeba upravit výchovné prostředí v rodině.

Rodiče by měli dodržovat několik zásad významných pro účinnou léčbu i správný psychický vývoj dítěte a pro prevenci vzniku logofobie (obavy z neúspěchu vlastního řečového projevu):

• Koktavost není nemoc, nepřipusťte, aby si koktající dítě jako nemocné připadalo.

• Zajistěte doma klidnější, méně uspěchaný životní styl.

• S dítětem mluvte pomaleji, nechte ho dokončit jeho myšlenky.

• Nikdy ho nenuťte opakovat slova nebo věty, aby to už konečně bylo správně.

• Po dobu společného jídla vypněte televizi nebo rozhlas. Je to čas pro rodinnou konverzaci, ne pro poslech rozhlasu či televize.

• Často si společně čtěte a vyprávějte.

• Dejte mu najevo, že vás zajímá, co říká. Když vám něco vypráví, dívejte se mu do očí a pozorně poslouchejte.

• Potomka pozitivně motivujte a vysvětlete mu, že každý má nějaké potíže.

• Nedělejte z jeho koktání „problém“. Nedovolte, aby se mu kdokoliv posmíval.

V dětství to za vás řeší rodiče, v pubertě či dospělosti je důležité překonat počáteční stud a k lékaři skutečně přijít. Protože, čím dříve přijdete, tím máte větší šanci na úspěch.

Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš