Domů     Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
27.12.2021

Blíží se Silvestr a s ním oslavy, ať už skromné nebo bujaré. A s nimi různé úrazy a nehody. Samozřejmě vám přejeme, aby se vám vyhnuly, ale co když…

Přes veškerá možná varování je konec roku dnem, kdy je člověk tak nějak méně opatrný a nemusí to být jen alkoholem. Něco neznámého prostě začíná a končí zase jeden rok.

A tak se scházíme, abychom nikoliv bilancovali, to se jen tak píše, ale abychom se potěšili, pobavili s přáteli či s rodinou a na opatrnost už tak nějak nezbývá čas.

Nechceme vám v žádném případě zkazit náladu, ale kdyby se přece jen něco náhodou stalo, je lepší, když budete připraveni.

Když se člověk řízne

Běžný úraz v kuchyni, dalo by se říci. A když se připravuje pohoštění, kde se krájí hodně, stačí malá nepozornost.

1) Jde-li o menší ránu, vyčistěte ji vodou, ale vyhněte se použití mýdla. Pokud možno nepoužívejte ani peroxid vodíku nebo jód, které mohou místo podráždit. Chcete-li dezinfekci použít, pak jen na okolí rány.

Jestliže rána krvácí hodně, můžete přiložit kostku ledu. Chlad stáhne cévy.

2) Odstraňte případné nečistoty, například pomocí sterilní pinzety a sterilní gázy.

3) Je-li rána čistá, překryjte náplastí nebo sterilním obvazem. A teď přijde to nejdůležitější. Obvaz sice vyměňujte každý den, ale měli byste ránu krýt, dokud se nezahojí. Ke konci třeba jen náplastí. Zejména říznutí má tendenci se obnovovat a hojení pak trvá dvakrát tak dlouho.

Náš tip: Pokud nemůžete vidět krev a dělá se vám špatně, raději si sedněte a požádejte o pomoc okolí. Nechcete být přece hrdina, ale s rozbitou hlavou.

Popáleniny nejsou legrace

Každý už se někdy spálil při vaření, ale možná nevíte, že taková spálenina může dosáhnout až druhého stupně. Ale začněme tím nejjednodušším.

1) Když se spálíte jen trochu, honem s rukou pod tekoucí studenou vodu a chlaďte ji aspoň 20 minut. Tím zmírníte bolest. Pokud je popálenina menšího rozsahu, chlaďte aspoň pár minut. Poté popáleninu překryjte sterilním obvazem.

2) Pokud se objeví puchýř, nepropichujte ho, neboť se tak zvyšuje riziko infekce. Raději ho zakryjte sterilním obvazem. A pozor, vyhněte se babským radám a na popáleniny nedávejte máslo, olej ani led.

A nestrkejte ruku do mouky, musela by být hodně studená a popálenina tak malá, že vlastně tato metoda nestojí za řeč.

Co když je to horší?

Popáleniny druhého a třetího stupně musí ošetřit lékař. Na Silvestra patří k největším nebezpečím špatně vystřelená pyrotechnika, která při troše štěstí spálí jen kousek kůže, ale také může zapálit oděv. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Jednat rychle, ale rozvážně.

1) Oděv uhasit, ale nikdy nestrhávat, jestliže se přiškvaří k ráně. Pokud to ale jde, sundat prstýnky a hodiny, protože hrozí otok. Volejte samozřejmě ihned lékaře.

2) Těžce popálená místa nezakrývejte. Jen pokud není možný okamžitý převoz do nemocnice a hrozí infekce, lze popálená místa zakrýt sterilním obvazem. V nouzi můžete použít přežehlenou bavlnu, téměř sterilní je i vnitřek složeného vyžehleného kapesníku.

3) Pokud rána bolí, je to dobré znamení. Bolest dokazuje, že nervy pod tkání přežily a reagují. Při hlubších popáleninách jsou nervy zničeny, a proto nic necítíte. To pacientům často mylně připadá lepší.

Než přijede sanitka neustále u postiženého kontrolujte, zda neztrácí vědomí a pravidelně dýchá.

Alergie na alkohol

Možná jste o ní nikdy neslyšeli. Je sice vzácná, ale existuje. Tato alergie někdy vzniká z nedostatku enzymu, který je potřebný pro rozklad toxinů obsažených v alkoholu. Tento stav je geneticky daný. Ale může to být i jinak.

Problémem nemusí být samotný alkohol, ale látky použité na jeho výrobu, třeba obiloviny nebo konzervanty, které v těle vyvolávají alergickou reakci. A jaké jsou projevy alergie?Nejčastější jsou:

ucpaný nos

svědící, zanícená, červená pokožka, která je na dotek teplá (kopřivka)

bolest hlavy

zrychlený tep

nevolnost a zvracení (samozřejmě, ne každá nevolnost je alergie, zvlášť když jste pili přes míru nebo nápoje míchali)

bolest v břiše

rýma.

Co s tím?

Nejlepší je samozřejmě zdržet se konzumace alkoholu, popřípadě nepít takový, u kterého potíže vznikají. Konkrétně lidé s alergií na víno by neměli konzumovat vinné produkty. A člověk s alergií na kvasnice by neměl pít pivo. Když už se pít rozhodnete, nepřehánějte to.

Když se to vymkne

Patříte mezi ty, kteří každoročně říkají, že letos určitě všeho s mírou, a pak se to nějak nepovede? Nebo prostě nemáte s pitím moc zkušeností a přehnali jste to? Pak vás asi postihla hodně nepříjemná věc, které se říká kocovina.

Projevuje se dehydratací, nevolností, únavou, bolestí hlavy, zvracením, průjmem, poruchou spánku a koncentrace. Jen asi třicet procent lidí má to štěstí, že jsou proti kocovině rezistentní, zbytek si musí prohýřenou noc druhý den protrpět.

I tak ale můžete účinky alkoholu na vaše tělo zmírnit. Jak?

Voda a plný žaludek

Rada jednoduchá. Pijte vodu. A to už před oslavami. Během večera zapijte každou sklenici alkoholu vodou nebo minerálkou. A než si půjdete lehnout, zase vypijte sklenici vody a ráno totéž.

Nepijte alkohol s prázdným žaludkem, což by se vám na Silvestra stát nemělo, když je kolem tolik dobrého jídla. Ale začněte už ráno. Vydatně posnídejte, nevynechejte malý oběd s výmluvou, že byste pak večer nemohli ty dobroty.

Můžete si dát třeba silný vývar, a když už ho budete vařit, udělejte ho hodně, bude se totiž hodit.

Těžké je ráno, těžké

Každý to má trochu jinak a každému pomáhá něco jiného, takže se podívejme na to, co můžete zkusit, a vy už si vyberte.

Ledové mléko

Někomu se může při téhle představě dělat zle, ale jiný na ně nedá dopustit. Efekt mít může – mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou. Nebo zkuste koktejl z mléka, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

Džus

Ke zmírnění následků po prohýřené noci může pomoci i ovoce bohaté na vitamin B a C, k jejichž úbytku pitím dochází.

Můžete si dát i stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, který prospěje víc než vitaminové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Máte-li ale žaludek jako na vodě, raději to nezkoušejte.

Coca-cola

Někteří lékaři ji doporučují na žaludeční potíže, ovšem v malém množství a po douškách. Můžete to zkusit. Každopádně je jisté, že dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.

Polévka

Už jsme o ní mluvili, a pokud jste nás poslechli a uvařili jí dost, teď je na ni pravý čas. Přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. A pokud nemáte?

Můžete zkusit oukrop, což je nejrychlejší varianta česnečky. Prostě na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře, zalijte vroucí vodou a polévka je hotová. Nechte ji chvíli přikrytou druhým talířem vylouhovat a pak se do ní dejte.

Zázvor

Zázvor zahání nevolnost, což můžete ocenit právě při kocovině. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalijete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte. Ale opravdu pomalu.

Bylinné čaje

Pomohou vám uklidnit zažívání. Největší příznaky kocoviny sice nezaženou, ale žaludek péči ocení. Zkuste třeba mátový čaj na žaludek nebo řebříčkový čaj, který zase uchlácholí játra a žlučník.

Když si čaj osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba i zimnice. Nakonec med si můžete dát i samotný, asi 2–3 lžičky. To ovšem neplatí pro alergiky, stejně jako heřmánkový čaj.

Léky?

Raději ne

Ale když už není zbytí, nepřehánějte to. Hlavně s léky na bolest hlavy. Každému také nemusí vyhovovat rozpustné multivitaminy, na které jiní přísahají. Sice vás pomohou trochu vzkřísit, ale jsou kyselé, takže žaludek bude protestovat.

Čerstvý vzduch

Pokud vám není opravdu moc špatně, můžete zkusit krátkou procházku. Chůze na čerstvém vzduchu okysličí krev a měla by následky kocoviny alespoň trochu zmírnit. Taky ranní sprcha není od věci.

Vyžaduje sice odvahu, zvláště studená, ale pomůže vám vzpamatovat se. Máte-li ovšem zimnici, na obojí raději zapomeňte a buďte raději v teple a dopřejte si spánek.

Pivo a jiné vyprošťováky

Nebudeme lhát, že se traduje, že Plzeň po ránu pomůže. Jak komu. Sice dodá tělu kromě potřebné tekutiny minerály a řadu vitaminů skupiny B, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu, ale zase se doba střízlivění poněkud prodlouží.

Když už to chcete zkusit, zůstaňte u jedné. Podobně někdo přísahá na Bloody Mary, někdo zase na trochu hořkého aperitivu s velkým množstvím vody. Ale řekněte sami, není lepší, když k takovému řešení vůbec sáhnout nemusíte?

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.