Domů     Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
27.12.2021

Blíží se Silvestr a s ním oslavy, ať už skromné nebo bujaré. A s nimi různé úrazy a nehody. Samozřejmě vám přejeme, aby se vám vyhnuly, ale co když…

Přes veškerá možná varování je konec roku dnem, kdy je člověk tak nějak méně opatrný a nemusí to být jen alkoholem. Něco neznámého prostě začíná a končí zase jeden rok.

A tak se scházíme, abychom nikoliv bilancovali, to se jen tak píše, ale abychom se potěšili, pobavili s přáteli či s rodinou a na opatrnost už tak nějak nezbývá čas.

Nechceme vám v žádném případě zkazit náladu, ale kdyby se přece jen něco náhodou stalo, je lepší, když budete připraveni.

Když se člověk řízne

Běžný úraz v kuchyni, dalo by se říci. A když se připravuje pohoštění, kde se krájí hodně, stačí malá nepozornost.

1) Jde-li o menší ránu, vyčistěte ji vodou, ale vyhněte se použití mýdla. Pokud možno nepoužívejte ani peroxid vodíku nebo jód, které mohou místo podráždit. Chcete-li dezinfekci použít, pak jen na okolí rány.

Jestliže rána krvácí hodně, můžete přiložit kostku ledu. Chlad stáhne cévy.

2) Odstraňte případné nečistoty, například pomocí sterilní pinzety a sterilní gázy.

3) Je-li rána čistá, překryjte náplastí nebo sterilním obvazem. A teď přijde to nejdůležitější. Obvaz sice vyměňujte každý den, ale měli byste ránu krýt, dokud se nezahojí. Ke konci třeba jen náplastí. Zejména říznutí má tendenci se obnovovat a hojení pak trvá dvakrát tak dlouho.

Náš tip: Pokud nemůžete vidět krev a dělá se vám špatně, raději si sedněte a požádejte o pomoc okolí. Nechcete být přece hrdina, ale s rozbitou hlavou.

Popáleniny nejsou legrace

Každý už se někdy spálil při vaření, ale možná nevíte, že taková spálenina může dosáhnout až druhého stupně. Ale začněme tím nejjednodušším.

1) Když se spálíte jen trochu, honem s rukou pod tekoucí studenou vodu a chlaďte ji aspoň 20 minut. Tím zmírníte bolest. Pokud je popálenina menšího rozsahu, chlaďte aspoň pár minut. Poté popáleninu překryjte sterilním obvazem.

2) Pokud se objeví puchýř, nepropichujte ho, neboť se tak zvyšuje riziko infekce. Raději ho zakryjte sterilním obvazem. A pozor, vyhněte se babským radám a na popáleniny nedávejte máslo, olej ani led.

A nestrkejte ruku do mouky, musela by být hodně studená a popálenina tak malá, že vlastně tato metoda nestojí za řeč.

Co když je to horší?

Popáleniny druhého a třetího stupně musí ošetřit lékař. Na Silvestra patří k největším nebezpečím špatně vystřelená pyrotechnika, která při troše štěstí spálí jen kousek kůže, ale také může zapálit oděv. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Jednat rychle, ale rozvážně.

1) Oděv uhasit, ale nikdy nestrhávat, jestliže se přiškvaří k ráně. Pokud to ale jde, sundat prstýnky a hodiny, protože hrozí otok. Volejte samozřejmě ihned lékaře.

2) Těžce popálená místa nezakrývejte. Jen pokud není možný okamžitý převoz do nemocnice a hrozí infekce, lze popálená místa zakrýt sterilním obvazem. V nouzi můžete použít přežehlenou bavlnu, téměř sterilní je i vnitřek složeného vyžehleného kapesníku.

3) Pokud rána bolí, je to dobré znamení. Bolest dokazuje, že nervy pod tkání přežily a reagují. Při hlubších popáleninách jsou nervy zničeny, a proto nic necítíte. To pacientům často mylně připadá lepší.

Než přijede sanitka neustále u postiženého kontrolujte, zda neztrácí vědomí a pravidelně dýchá.

Alergie na alkohol

Možná jste o ní nikdy neslyšeli. Je sice vzácná, ale existuje. Tato alergie někdy vzniká z nedostatku enzymu, který je potřebný pro rozklad toxinů obsažených v alkoholu. Tento stav je geneticky daný. Ale může to být i jinak.

Problémem nemusí být samotný alkohol, ale látky použité na jeho výrobu, třeba obiloviny nebo konzervanty, které v těle vyvolávají alergickou reakci. A jaké jsou projevy alergie?Nejčastější jsou:

ucpaný nos

svědící, zanícená, červená pokožka, která je na dotek teplá (kopřivka)

bolest hlavy

zrychlený tep

nevolnost a zvracení (samozřejmě, ne každá nevolnost je alergie, zvlášť když jste pili přes míru nebo nápoje míchali)

bolest v břiše

rýma.

Co s tím?

Nejlepší je samozřejmě zdržet se konzumace alkoholu, popřípadě nepít takový, u kterého potíže vznikají. Konkrétně lidé s alergií na víno by neměli konzumovat vinné produkty. A člověk s alergií na kvasnice by neměl pít pivo. Když už se pít rozhodnete, nepřehánějte to.

Když se to vymkne

Patříte mezi ty, kteří každoročně říkají, že letos určitě všeho s mírou, a pak se to nějak nepovede? Nebo prostě nemáte s pitím moc zkušeností a přehnali jste to? Pak vás asi postihla hodně nepříjemná věc, které se říká kocovina.

Projevuje se dehydratací, nevolností, únavou, bolestí hlavy, zvracením, průjmem, poruchou spánku a koncentrace. Jen asi třicet procent lidí má to štěstí, že jsou proti kocovině rezistentní, zbytek si musí prohýřenou noc druhý den protrpět.

I tak ale můžete účinky alkoholu na vaše tělo zmírnit. Jak?

Voda a plný žaludek

Rada jednoduchá. Pijte vodu. A to už před oslavami. Během večera zapijte každou sklenici alkoholu vodou nebo minerálkou. A než si půjdete lehnout, zase vypijte sklenici vody a ráno totéž.

Nepijte alkohol s prázdným žaludkem, což by se vám na Silvestra stát nemělo, když je kolem tolik dobrého jídla. Ale začněte už ráno. Vydatně posnídejte, nevynechejte malý oběd s výmluvou, že byste pak večer nemohli ty dobroty.

Můžete si dát třeba silný vývar, a když už ho budete vařit, udělejte ho hodně, bude se totiž hodit.

Těžké je ráno, těžké

Každý to má trochu jinak a každému pomáhá něco jiného, takže se podívejme na to, co můžete zkusit, a vy už si vyberte.

Ledové mléko

Někomu se může při téhle představě dělat zle, ale jiný na ně nedá dopustit. Efekt mít může – mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou. Nebo zkuste koktejl z mléka, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

Džus

Ke zmírnění následků po prohýřené noci může pomoci i ovoce bohaté na vitamin B a C, k jejichž úbytku pitím dochází.

Můžete si dát i stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, který prospěje víc než vitaminové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Máte-li ale žaludek jako na vodě, raději to nezkoušejte.

Coca-cola

Někteří lékaři ji doporučují na žaludeční potíže, ovšem v malém množství a po douškách. Můžete to zkusit. Každopádně je jisté, že dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.

Polévka

Už jsme o ní mluvili, a pokud jste nás poslechli a uvařili jí dost, teď je na ni pravý čas. Přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. A pokud nemáte?

Můžete zkusit oukrop, což je nejrychlejší varianta česnečky. Prostě na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře, zalijte vroucí vodou a polévka je hotová. Nechte ji chvíli přikrytou druhým talířem vylouhovat a pak se do ní dejte.

Zázvor

Zázvor zahání nevolnost, což můžete ocenit právě při kocovině. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalijete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte. Ale opravdu pomalu.

Bylinné čaje

Pomohou vám uklidnit zažívání. Největší příznaky kocoviny sice nezaženou, ale žaludek péči ocení. Zkuste třeba mátový čaj na žaludek nebo řebříčkový čaj, který zase uchlácholí játra a žlučník.

Když si čaj osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba i zimnice. Nakonec med si můžete dát i samotný, asi 2–3 lžičky. To ovšem neplatí pro alergiky, stejně jako heřmánkový čaj.

Léky?

Raději ne

Ale když už není zbytí, nepřehánějte to. Hlavně s léky na bolest hlavy. Každému také nemusí vyhovovat rozpustné multivitaminy, na které jiní přísahají. Sice vás pomohou trochu vzkřísit, ale jsou kyselé, takže žaludek bude protestovat.

Čerstvý vzduch

Pokud vám není opravdu moc špatně, můžete zkusit krátkou procházku. Chůze na čerstvém vzduchu okysličí krev a měla by následky kocoviny alespoň trochu zmírnit. Taky ranní sprcha není od věci.

Vyžaduje sice odvahu, zvláště studená, ale pomůže vám vzpamatovat se. Máte-li ovšem zimnici, na obojí raději zapomeňte a buďte raději v teple a dopřejte si spánek.

Pivo a jiné vyprošťováky

Nebudeme lhát, že se traduje, že Plzeň po ránu pomůže. Jak komu. Sice dodá tělu kromě potřebné tekutiny minerály a řadu vitaminů skupiny B, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu, ale zase se doba střízlivění poněkud prodlouží.

Když už to chcete zkusit, zůstaňte u jedné. Podobně někdo přísahá na Bloody Mary, někdo zase na trochu hořkého aperitivu s velkým množstvím vody. Ale řekněte sami, není lepší, když k takovému řešení vůbec sáhnout nemusíte?

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Související články
9.7.2025
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stá
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé