Domů     Kočka nemá 9 životů!
Kočka nemá 9 životů!
20.1.2022

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní prohlídky k veterináři? Že to kočky nepotřebují? Mýlíte se…

Kočka není pes. To je pravda, je daleko samostatnější a na svém páníčkovi není tak závislá. Leccos si vyřeší sama, aniž by se to její majitel vůbec kdy dozvěděl.

Možná proto vznikl mýtus, že číčy netrpí nemocemi tolik, jako psi, a že nepotřebují žádné pravidelné kontroly u zvířecího lékaře.

Jestli však preventivní péči zanedbáte, hrozí vaší chlupaté krasavici závažné zdravotní problémy, často chronické, kterým by se dalo předejít.

Proč to nepoznáte?

Kočka je šelma, predátor, a proto má ve svých genech zakódováno, že nemoci se maskují. Nepřiznávají. Jinak by se ve volné přírodě stala snadnou kořistí. Kdepak 9 životů!

To se jen umí přetvařovat, a když jí není dobře a něco jí trápí, schová se před vámi, zaleze, aby to nebylo vidět, nebo to úspěšně zamaskuje.

Signály

Budete-li však pozorní, to, že něco není s vaší kočičkou v pořádku, snadno vypozorujete. I nenápadná znamení mohou stát za vážným zdravotním problémem. Nepodceňujte je. Čeho si všímat? Co se stane? Kočka:

změní své chování a sníží svůj zájem o okolí

méně jí, trpí nechutenstvím

začne být agresivní

častěji se drbe nebo olizuje

Zvykejte ji na kontakt

Proto je tak důležité chodit na preventivní prohlídky. Moc vás to časově nezatíží. Dospělá kočka potřebuje prevenci pouze jednou za rok. Seniorky nad 15 let pak každého půl roku.

Koťátka by měl veterinář vyšetřit častěji (nejlépe podle dohody), ale i to se dá zvládnout. Zvlášť když je to pro dobrou věc. Možná teď ale namítáte, že ta vaše kočka se od cizí osoby nenechá vyšetřit.

Už přece víme, že není pes, který poslušně uposlechne příkazy. Kočka je dominantní a osobitá. Proto ji na vyšetření nenásilně připravujte. Jak? Berte to jako hru a laskavým, příjemným způsobem ji učte, aby si nechala:

prohmatat bříško

sáhnout na tlapky

otevřít tlamičku a vyšetřit zuby

Můžete ještě víc

Kočky vůbec nechtějí změnu, nerady cestují, odmítají měnit prostředí. Proto byste té své kontroly u veterináře měli co nejvíce ulehčit. Některé ordinace a kliniky už na to pamatují a jsou upraveny tak, aby kočka měla co nejvíce klidu.

Poptejte se, jestli takovou ve své blízkosti nemáte. A když ne? Pak si domlouvejte přesný termín návštěvy, abyste číču nestresovali pobytem v čekárně. Po dohodě s veterinářem můžete použít i různé přípravky, které zvíře zklidní. Mohou to být nejen léčiva, ale také různé feromony.

Které nemoci nejvíc ohrožují kočku

obezita – nemusí vzniknout pouze z nadmíry jídla, ale i po některých lécích. Když ji nebudete řešit, hrozí kočce onemocnění kloubů, zácpy a onemocnění srdce.

vysoký krevní tlak – trpí jím každá šestá kočka starší 7 let! Může se k němu přidat i chronické ledvinové selhání. Přezdívá se mu „tichý zabiják“, což napovídá, že kočička může náhle, bez viditelných příznaků umřít.

zvýšená funkce štítné žlázy (tzv. hypertróza) – vzniknout může z prachu a chemikálií vyskytujících se ve vzduchu, ale také z nekvalitní stravy, ve které jsou tzv. sojové izoflaviny. Nepoužívejte ani misky z nekvalitního plastu. Příznaky: hubnutí, únava, skleslost, nechutenství.

záněty v dutině ústní – příčinou vzniku jsou hlavně virové a bakteriální infekce. Možné důsledky: kočka nechce jíst, protože jí to bolí, krvácí jí dásně, často při jídle zívá.

Tady je prevence na místě a spočívá v každodenním čištění zubů speciálním kartáčkem a pastou pro kočky, užíváním granulí a pamlsků, které zoubky čistí enzymaticky i mechanicky. Při rozvinutém zánětu pomohou desinfekční a hojivé gely. Lékař by měl pravidelně odstraňovat zubní plak a kámen ultrazvukem.

chřipka – ano! I kočky mohou onemocnět chřipkou. Příznaky: horečka, apatie, výtok z očí a nosu, dýchací potíže. Podobně se mohou projevovat i další respirační infekce koček.

cukrovka – na 800 koček připadá jeden diabetik. Postihuje nejčastěji kastrované kocoury zpravidla ve středním věku. Nastupuje náhle. Příznaky: nepřiměřená žízeň, hubnutí (i při velkém příjmu potravy), občasné zvracení, ovocný pach dechu, únava, chřadnutí. Bez léčby kočička brzy umře vyčerpáním.

Základem je kvalitní strava

Stejně jako u lidí, i u zvířat je první a nejdůležitější prevencí proti nemocem kvalitní stravování. Krmivo je nejjednodušší a základní cesta ke zdravému vývoji i pro kočku. Oproti psovi potřebuje několik menších porcí krmiva denně.

Kupujte krmivo jen od kvalitních výrobců. Na co ještě při krmení dbát?

Zajistěte kočce, aby měla na jídlo klid a bylo dostupné v kteroukoli denní dobu, tedy i v noci.

Servírujte jídlo do keramických nebo skleněných misek mělčího tvaru.

Nedávejte misku s krmivem do blízkosti toalety.

Kombinujte granule s kapsičkami nebo vařeným masem.

Vždy kontrolujte, aby měla dostatek čisté vody.

Zdroj: MVDr. Markéta Bosáková a labvet.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli