Domů     Kočka nemá 9 životů!
Kočka nemá 9 životů!
20.1.2022

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní prohlídky k veterináři? Že to kočky nepotřebují? Mýlíte se…

Kočka není pes. To je pravda, je daleko samostatnější a na svém páníčkovi není tak závislá. Leccos si vyřeší sama, aniž by se to její majitel vůbec kdy dozvěděl.

Možná proto vznikl mýtus, že číčy netrpí nemocemi tolik, jako psi, a že nepotřebují žádné pravidelné kontroly u zvířecího lékaře.

Jestli však preventivní péči zanedbáte, hrozí vaší chlupaté krasavici závažné zdravotní problémy, často chronické, kterým by se dalo předejít.

Proč to nepoznáte?

Kočka je šelma, predátor, a proto má ve svých genech zakódováno, že nemoci se maskují. Nepřiznávají. Jinak by se ve volné přírodě stala snadnou kořistí. Kdepak 9 životů!

To se jen umí přetvařovat, a když jí není dobře a něco jí trápí, schová se před vámi, zaleze, aby to nebylo vidět, nebo to úspěšně zamaskuje.

Signály

Budete-li však pozorní, to, že něco není s vaší kočičkou v pořádku, snadno vypozorujete. I nenápadná znamení mohou stát za vážným zdravotním problémem. Nepodceňujte je. Čeho si všímat? Co se stane? Kočka:

změní své chování a sníží svůj zájem o okolí

méně jí, trpí nechutenstvím

začne být agresivní

častěji se drbe nebo olizuje

Zvykejte ji na kontakt

Proto je tak důležité chodit na preventivní prohlídky. Moc vás to časově nezatíží. Dospělá kočka potřebuje prevenci pouze jednou za rok. Seniorky nad 15 let pak každého půl roku.

Koťátka by měl veterinář vyšetřit častěji (nejlépe podle dohody), ale i to se dá zvládnout. Zvlášť když je to pro dobrou věc. Možná teď ale namítáte, že ta vaše kočka se od cizí osoby nenechá vyšetřit.

Už přece víme, že není pes, který poslušně uposlechne příkazy. Kočka je dominantní a osobitá. Proto ji na vyšetření nenásilně připravujte. Jak? Berte to jako hru a laskavým, příjemným způsobem ji učte, aby si nechala:

prohmatat bříško

sáhnout na tlapky

otevřít tlamičku a vyšetřit zuby

Můžete ještě víc

Kočky vůbec nechtějí změnu, nerady cestují, odmítají měnit prostředí. Proto byste té své kontroly u veterináře měli co nejvíce ulehčit. Některé ordinace a kliniky už na to pamatují a jsou upraveny tak, aby kočka měla co nejvíce klidu.

Poptejte se, jestli takovou ve své blízkosti nemáte. A když ne? Pak si domlouvejte přesný termín návštěvy, abyste číču nestresovali pobytem v čekárně. Po dohodě s veterinářem můžete použít i různé přípravky, které zvíře zklidní. Mohou to být nejen léčiva, ale také různé feromony.

Které nemoci nejvíc ohrožují kočku

obezita – nemusí vzniknout pouze z nadmíry jídla, ale i po některých lécích. Když ji nebudete řešit, hrozí kočce onemocnění kloubů, zácpy a onemocnění srdce.

vysoký krevní tlak – trpí jím každá šestá kočka starší 7 let! Může se k němu přidat i chronické ledvinové selhání. Přezdívá se mu „tichý zabiják“, což napovídá, že kočička může náhle, bez viditelných příznaků umřít.

zvýšená funkce štítné žlázy (tzv. hypertróza) – vzniknout může z prachu a chemikálií vyskytujících se ve vzduchu, ale také z nekvalitní stravy, ve které jsou tzv. sojové izoflaviny. Nepoužívejte ani misky z nekvalitního plastu. Příznaky: hubnutí, únava, skleslost, nechutenství.

záněty v dutině ústní – příčinou vzniku jsou hlavně virové a bakteriální infekce. Možné důsledky: kočka nechce jíst, protože jí to bolí, krvácí jí dásně, často při jídle zívá.

Tady je prevence na místě a spočívá v každodenním čištění zubů speciálním kartáčkem a pastou pro kočky, užíváním granulí a pamlsků, které zoubky čistí enzymaticky i mechanicky. Při rozvinutém zánětu pomohou desinfekční a hojivé gely. Lékař by měl pravidelně odstraňovat zubní plak a kámen ultrazvukem.

chřipka – ano! I kočky mohou onemocnět chřipkou. Příznaky: horečka, apatie, výtok z očí a nosu, dýchací potíže. Podobně se mohou projevovat i další respirační infekce koček.

cukrovka – na 800 koček připadá jeden diabetik. Postihuje nejčastěji kastrované kocoury zpravidla ve středním věku. Nastupuje náhle. Příznaky: nepřiměřená žízeň, hubnutí (i při velkém příjmu potravy), občasné zvracení, ovocný pach dechu, únava, chřadnutí. Bez léčby kočička brzy umře vyčerpáním.

Základem je kvalitní strava

Stejně jako u lidí, i u zvířat je první a nejdůležitější prevencí proti nemocem kvalitní stravování. Krmivo je nejjednodušší a základní cesta ke zdravému vývoji i pro kočku. Oproti psovi potřebuje několik menších porcí krmiva denně.

Kupujte krmivo jen od kvalitních výrobců. Na co ještě při krmení dbát?

Zajistěte kočce, aby měla na jídlo klid a bylo dostupné v kteroukoli denní dobu, tedy i v noci.

Servírujte jídlo do keramických nebo skleněných misek mělčího tvaru.

Nedávejte misku s krmivem do blízkosti toalety.

Kombinujte granule s kapsičkami nebo vařeným masem.

Vždy kontrolujte, aby měla dostatek čisté vody.

Zdroj: MVDr. Markéta Bosáková a labvet.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?