Domů     Leštíme kovy: Jen ať se to znovu blýská!
Leštíme kovy: Jen ať se to znovu blýská!
19.1.2022

Jak vyčistit různé druhy kovových prvků v domácnosti, od příborů až po úchyty šuplíků? Pojďme se na ně podívat jeden po druhém.

Než se pustíte do pulírování svých hrnců, příborů, armatur nebo úchytů, nejprve si pozorně prohlédněte, jestli jsou pouze z jednoho materiálu. Pokud ne, musíte při čištění dávat pozor, abyste ten odlišný nepoškodili.

Příkladem jsou třeba stříbrné příbory, které mají kostěnou rukojeť. Porušit by se mohlo i lepidlo, které více materiálů spojuje.

Stříbro

Aby se stříbrné příbory stále blýskaly, umývejte je hned po jídle a vždy ručně. Jemnou utěrku je vytřete dosucha a uchovávejte je v těsně uzavřené krabici s měkkým polstrováním. I přesto mohou po letech začít černat. Vyčistit je můžete mnoha způsoby:

* Plastovou nádobu vyloženou alobalem posypejte sodou a polijte horkou vodou. Do roztoku vložte příbory a za pár minut jsou zase krásně lesklé.

* Vyčistěte je měkkým hadříkem, na který naneste neabrasivní zubní pastu .

* Vložte je na 15 minut do octové vody (na 1 litr vody dejte lžíci octa).

* Krásně se budou lesknout, když použijete vodu z vařených brambor.

* Ponořte je asi na 30 minut do vlažného kyselého mléka, pak opláchněte pod tekoucí vodou.

* Na trhu jsou speciální rukavice s antioxidačními účinky určené přímo na čištění stříbrných předmětů. Jsou vyrobeny z bavlněné tkaniny impregnované čisticím a lešticím prostředkem. Stojí kolem 400 – 500 Kč.

Ušlechtilá ocel

Nádobí z ušlechtilé oceli (tzv. nerezové nádobí) je vyrobeno ze slitiny železa, hliníku a několika dalších prvků, hlavně chromu a niklu.

* Připáleniny odstraníte tak, že do hrnce dáte vodu s kypřicím práškem a přivedete ji pomalu k varu. Připáleniny se uvolní a vy pak nádobí umyjete jako obvykle.

* Nikdy nedávejte sůl do rozpáleného nádobí, ale vždy až do horké vody. Poškozuje povrch a vytváří v něm malé dírky.

* Barevných duhových skvrn i vápencových usazenin z tvrdé vody se zbavíte pomocí octa nebo citronové šťávy.

Měď

Je-li vyčištěná, má krásnou červenohnědou barvu. Modrozelená patina, tzv. měděnka, vzniká, když měď neudržujete. Jak ji odstranit?

* Pomocí octu a kuchyňské soli. Nejprve měděnku pokapejte octem, na to nasypte sůl a pak předmt propláchněte mýdlovou vodou. Podle potřeby můžete postup zopakovat. Nakonec vždy předmět vytřete měkkým hadříkem dosucha.

* Ocet můžete nahradit čpavkem.

* Vždy se přesvědčte, že je předmět z čisté mědi. Je-li jen opatřený vrstvou mědi, pak se čistí pouze teplou vodou, jemným mýdlem a měkkým hadříkem. Jinak byste ho mohli poškodit.

Tip Paní domu: Je-li předmět z čisté mědi poznáte tak, že k němu přiložíte magnet. Měl by odpadnout. Bude-li na něm držet, je z jiného kovu a mědí pouze natřený.

Mosaz

Je slitinou mědi a zinku. Barvu mosazného nádobí ovlivňuje hlavně zinek. Při podílu do dvaceti procent je mosaz nahnědlá až načervenalá, při podílu přes 36 procent je spíše světle žlutá až bělavá. Pokud není jejich povrch chráněn lakem, tak tmavne.

* Nenalakovaný předmět vyčistíte tak, že ho vložíte do roztoku připraveného ze ¼ litru vody, lžíce soli a lžíce octa. Pak umyjete v mýdlové vodě, opláchnete a vysušíte.

* Výborným prostředkem je kečup. Stačí nanést stejnoměrně tenkou vrstvu kečupu, nechat pár minut působit, opláchnout a osušit. Mosazné věci nedrhněte, poškrábali byste si je,

* Podobně působí rozkrojený citron nebo kyselé zelí. Všechno ale nanášejte rovnoměrně, aby se na povrchu nevytvořily mapy nebo skvrny.

* Ocet můžete smíchat se sodou. Vytvořenou šumivou pastou potřete předmět, počkejte, až přestane šumět a pak měkkým kartáčkem jemně odstraňte uvolněnou špínu. Nakonec opět opláchněte čistou vodou a jemnou utěrkou vyleštěte dosucha.

Chrom

Vedle jablečného octa vyčistí chrom také dětský olejíček, který je zejména vhodný na odstranění skvrn z vodovodní baterie nebo z kuchyňských spotřebičů. Použít můžete i coca-colu, mouku nebo vazelinu.

Vždy je nutné následně předmět nebo armaturu opláchnout a vyleštit dosucha. Nepoužívejte drátěnku.

Bronz

Špínu a mastnotu odstraníte mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem. Nakonec vždy předmět osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.

Cín

Základní čištění zvládnete teplou vodou, mýdlem a měkkým hadříkem. Následně předmět opláchněte, vysušte a vyleštěte. Jestli to nepomůže, zkuste zubní pastu a měkký kartáček. Jestli ani to nepomůže, může být předmět napaden tzv. cínovým morem.

V tom případě pomůže jen odborník se speciální metodou elektrolytického čištění pomocí hydroxidu sodného.

Tip Paní domu: Cín nedávejte do blízkosti dubového dřeva, kyseliny v něm obsažené napadají kov.

Zdroj: e-pribory.cz, panvicky.cz, ceskestavby.cz, dagmar.estranky.cz

Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
10.7.2025
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na půvabu. Ba dokonce i
9.7.2025
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stá
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk