Domů     Koberec letět nemusí
Koberec letět nemusí
8.7.2020

I koberce si zaslouží trochu pozornosti, a proč ne zrovna v létě? Ne každý ale snese hrubé zacházení a v některých případech je lepší nechat práci na odborníkovi.

Ať kusový nebo celoplošný koberec, máme na výběr ze tří možností, jak mu vdechnout nový život. Každá z metod má své klady i zápory:

Na sucho

Princip suchého čištění je jednoduchý – na koberec nasypeme speciální čisticí prášek, který potom nějakým způsobem co nejlépe zapravíme do vláken. Používá se hadřík nebo jemný kartáček.

Některé vysavače mají nástavec, který dokáže prášek do koberce důkladně „zaklepat“. Necháme působit tak dlouho, jak je uvedeno v návodu, a během té doby po koberci nechodíme. Prášek na sebe naváže nečistoty, se kterými ho nakonec vysajeme.

Kromě sypkého čisticího prostředku můžeme použít i takzvanou suchou pěnu, kterou do koberce vtíráme hadříkem, houbičkou nebo jemným kartáčkem. Nakonec zase vysajeme.

Na mokro

Při mokrém čištění používáme roztok čisticího prostředku, obvykle ve formě pěny, který na koberec naneseme a necháme chvíli působit. Nakonec otřeme vlhkým hadříkem a necháme oschnout.

Čištění na mokro je účinné, ale můžeme si ho dovolit jen u některých typů materiálů, především u syntetiky.

Čistit velkou plochu koberce ručně pomocí pěny je hodně fyzicky náročné, protože zpravidla nestačí vyčistit jen nejušpiněnější část, jinak by byl nápadný rozdíl mezi čistou a původní plochou.

Kromě toho by pod kobercem neměl být podklad, který nesnese vlhko, třeba parkety nebo plovoucí podlaha. Čištění na mokro je vhodné třeba v případě, že potřebujeme oživit menší kusový koberec, který máme možnost dát usušit ven.

Extrakčně

Při extrakční metodě čištění koberců se vstřikuje čisticí roztok tryskami hluboko do vlákna koberce a v zápětí se znovu odsává i s rozpuštěnými nečistotami zpět do extraktoru.

Extrakční metoda čištění koberců není vhodná pro všechny materiály. Koberec musí být především barevně stálý, aby ho vlhkost nepoškodila. Problém by byl v případě, že je koberec na podklad nalepený lepidlem, rozpustným ve vodě.

Extrakčně se čistí nejen koberce ze syntetických materiálů, ale i vlněné, jen v tomto případě nesmíme koberec úplně promáčet a používat moc horký čisticí roztok, aby se vlákna nesrazila.

Bavlněné koberce se čistí snadno

Způsob čištění se liší podle materiálu. Máte-li bavlněný koberec, opatrně při používání chemických čisticích prostředků. Vždy raději na nenápadném místě vyzkoušejte, jestli neubližuje barvám.

Nevhodná chemie, stejně jako příliš vlhkosti, mohou způsobit vyblednutí vzoru, a s tím už mnoho nenaděláte. V takovém případě raději zvolte sypký čistič, pečlivě ho zapracujte do koberce a nakonec důkladně vysajte.

Vlna vyžaduje opatrné zacházení

Vlněné koberce musíme čistit s velkou opatrností. Vlna je velmi citlivá a nesnese zdaleka tolik, jako umělé materiály. Vysáváme vždy po směru vláken, ne proti, samozřejmě hladkým nástavcem.

Při odstraňování ohraničených skvrn ale můžeme použít vlhký hadřík nebo houbu, namočenou do pěny. Čistíme buď pěnou z roztoku jádrového mýdla, nebo použijeme trochu čisticího prostředku na praní vlny.

Sáhnout můžeme samozřejmě i po chemii určené speciálně na čištění vlněných koberců, ale předem bychom měli zjistit, jestli nepoškozuje barvu.

Přirozeně odpuzuje nečistotu

Čisticí prostředky, určené na čištění koberců ze syntetických materiálů, jsou pro vlnu nevhodné. Příliš kyselé čisticí prostředky mohou poškodit vlákna nebo koberec odbarvit, příliš zásadité zase způsobit hnědé zabarvení vláken.

Používat bychom měli hlavně pH neutrální prostředky. Vlněná vlákna mají specifické vlastnosti, díky kterým jsou odolná proti ohni a jen neochotně na sebe vážou nečistoty.

Této výhody bychom se ale mohli neopatrným čištěním zbavit a nechráněný koberec by se mohl začít špinit bleskovým tempem.

Syntetické materiály

Koberce ze syntetických materiálů se čistí nejsnáze, protože jsou nejodolnější proti „chemii“. Dovolit si můžeme i hrubější zacházení, pokud ovšem nemáme koberec s delším vlasem, který vyžaduje opatrnější zacházení.

Skvrny, ať na syntetickém, vlněném nebo bavlněném koberci, vždy čistíme od okrajů směrem ke středu. Jinak se nám skvrna jen rozšíří a rozpije a výsledek bude ještě horší než počáteční stav.

Vlasatý koberec

Koberec s vysokým vlasem má svá specifika. Při čištění bychom ho rozhodně neměli moc namáčet, protože dlouhá vlákna do sebe natáhnou velké množství vody a bude velmi dlouho trvat, než dokonale uschnou.

Nejlepších výsledků dosáhneme s čističem na principu suché pěny. Ten působí i bez vody a snadno se rovnoměrně roztírá. Až uplyne předepsaná doba působení, koberec vykartáčujeme nebo vysajeme.

Pozor, na koberce s dlouhým chlupem není moudré používat rotační kartáč vysavače.

S vlhkostí opatrně

Používáme-li na čištění vodu, vždy si musíme pohlídat, aby neprosákla skrz vlákna dolů pod koberec.

Jednak by mohla zničit podklad – pozor, pokud koberec leží třeba na parketách nebo dřevěné podlaze, jednak když už tekutina proteče, má tendenci se rozšířit do větší šířky, než je velikost skvrny na vlasaté, viditelné části koberce.

Spodní část koberce může tiše plesnivět, případně se odtud jakoby bez příčiny může linout nepříjemný pach (své vědí majitelé štěňat a jiných čurajících miláčků, včetně rodičů batolat).

Perské koberce

Peršan potřebuje zvláštní zacházení. Ručně vázaný, ušlechtilý koberec z hedvábí a vlny byste opravdu neměli zkoušet čistit svépomocí, aby se nepoškodil. Přirozený lanolin ve vlasu chrání vlákna, a kdybychom ho odstranili agresivním čištěním, už to nenapravíme.

Příliš vlhkosti může způsobit, že se koberec srazí, a s tím nic nenaděláme. Nevhodný čisticí prostředek může zdevastovat barvy. Příliš silné drhnutí citlivých vláken koberci také svědčit nebude, to je jisté.

A když se ho rozhodneme vyklepat, musíme na to jít maximálně šetrně – klepat ho budeme rozložený, nikdy ne přes hranu klepadla nebo tyče, abychom v těchto místech neponičili vazbu.

V jednoduchosti je síla

Když potřebujeme vyčistit menší skvrnu na perském koberci, nejlépe to půjde s pomocí obyčejného jádrového mýdla a vody. Vytvoříme pěnu, kterou houbičkou naneseme na skvrnu.

Koberec čistíme jemným hlazením po směru vláken a nakonec ho opatrně vyčešeme a vysajeme, aby byl co nejméně vlhký. Specializovaná firma používá složitější postup, koberec si odveze a vrátí ho čistý a suchý.

Perský koberec nenecháváme čistit v běžné čistírně, i tady by ho chemické přípravky odmastily, zbavily lanolinu, a protože bez lanolinu to nejde, po čase by se nám koberec doslova rozpadl.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko