I koberce si zaslouží trochu pozornosti, a proč ne zrovna v létě? Ne každý ale snese hrubé zacházení a v některých případech je lepší nechat práci na odborníkovi.
Ať kusový nebo celoplošný koberec, máme na výběr ze tří možností, jak mu vdechnout nový život. Každá z metod má své klady i zápory:
Na sucho
Princip suchého čištění je jednoduchý – na koberec nasypeme speciální čisticí prášek, který potom nějakým způsobem co nejlépe zapravíme do vláken. Používá se hadřík nebo jemný kartáček.
Některé vysavače mají nástavec, který dokáže prášek do koberce důkladně „zaklepat“. Necháme působit tak dlouho, jak je uvedeno v návodu, a během té doby po koberci nechodíme. Prášek na sebe naváže nečistoty, se kterými ho nakonec vysajeme.
Kromě sypkého čisticího prostředku můžeme použít i takzvanou suchou pěnu, kterou do koberce vtíráme hadříkem, houbičkou nebo jemným kartáčkem. Nakonec zase vysajeme.
Na mokro
Při mokrém čištění používáme roztok čisticího prostředku, obvykle ve formě pěny, který na koberec naneseme a necháme chvíli působit. Nakonec otřeme vlhkým hadříkem a necháme oschnout.
Čištění na mokro je účinné, ale můžeme si ho dovolit jen u některých typů materiálů, především u syntetiky.
Čistit velkou plochu koberce ručně pomocí pěny je hodně fyzicky náročné, protože zpravidla nestačí vyčistit jen nejušpiněnější část, jinak by byl nápadný rozdíl mezi čistou a původní plochou.
Kromě toho by pod kobercem neměl být podklad, který nesnese vlhko, třeba parkety nebo plovoucí podlaha. Čištění na mokro je vhodné třeba v případě, že potřebujeme oživit menší kusový koberec, který máme možnost dát usušit ven.
Extrakčně
Při extrakční metodě čištění koberců se vstřikuje čisticí roztok tryskami hluboko do vlákna koberce a v zápětí se znovu odsává i s rozpuštěnými nečistotami zpět do extraktoru.
Extrakční metoda čištění koberců není vhodná pro všechny materiály. Koberec musí být především barevně stálý, aby ho vlhkost nepoškodila. Problém by byl v případě, že je koberec na podklad nalepený lepidlem, rozpustným ve vodě.
Extrakčně se čistí nejen koberce ze syntetických materiálů, ale i vlněné, jen v tomto případě nesmíme koberec úplně promáčet a používat moc horký čisticí roztok, aby se vlákna nesrazila.
Bavlněné koberce se čistí snadno
Způsob čištění se liší podle materiálu. Máte-li bavlněný koberec, opatrně při používání chemických čisticích prostředků. Vždy raději na nenápadném místě vyzkoušejte, jestli neubližuje barvám.
Nevhodná chemie, stejně jako příliš vlhkosti, mohou způsobit vyblednutí vzoru, a s tím už mnoho nenaděláte. V takovém případě raději zvolte sypký čistič, pečlivě ho zapracujte do koberce a nakonec důkladně vysajte.
Vlna vyžaduje opatrné zacházení
Vlněné koberce musíme čistit s velkou opatrností. Vlna je velmi citlivá a nesnese zdaleka tolik, jako umělé materiály. Vysáváme vždy po směru vláken, ne proti, samozřejmě hladkým nástavcem.
Při odstraňování ohraničených skvrn ale můžeme použít vlhký hadřík nebo houbu, namočenou do pěny. Čistíme buď pěnou z roztoku jádrového mýdla, nebo použijeme trochu čisticího prostředku na praní vlny.
Sáhnout můžeme samozřejmě i po chemii určené speciálně na čištění vlněných koberců, ale předem bychom měli zjistit, jestli nepoškozuje barvu.
Přirozeně odpuzuje nečistotu
Čisticí prostředky, určené na čištění koberců ze syntetických materiálů, jsou pro vlnu nevhodné. Příliš kyselé čisticí prostředky mohou poškodit vlákna nebo koberec odbarvit, příliš zásadité zase způsobit hnědé zabarvení vláken.
Používat bychom měli hlavně pH neutrální prostředky. Vlněná vlákna mají specifické vlastnosti, díky kterým jsou odolná proti ohni a jen neochotně na sebe vážou nečistoty.
Této výhody bychom se ale mohli neopatrným čištěním zbavit a nechráněný koberec by se mohl začít špinit bleskovým tempem.
Syntetické materiály
Koberce ze syntetických materiálů se čistí nejsnáze, protože jsou nejodolnější proti „chemii“. Dovolit si můžeme i hrubější zacházení, pokud ovšem nemáme koberec s delším vlasem, který vyžaduje opatrnější zacházení.
Skvrny, ať na syntetickém, vlněném nebo bavlněném koberci, vždy čistíme od okrajů směrem ke středu. Jinak se nám skvrna jen rozšíří a rozpije a výsledek bude ještě horší než počáteční stav.
Vlasatý koberec
Koberec s vysokým vlasem má svá specifika. Při čištění bychom ho rozhodně neměli moc namáčet, protože dlouhá vlákna do sebe natáhnou velké množství vody a bude velmi dlouho trvat, než dokonale uschnou.
Nejlepších výsledků dosáhneme s čističem na principu suché pěny. Ten působí i bez vody a snadno se rovnoměrně roztírá. Až uplyne předepsaná doba působení, koberec vykartáčujeme nebo vysajeme.
Pozor, na koberce s dlouhým chlupem není moudré používat rotační kartáč vysavače.
S vlhkostí opatrně
Používáme-li na čištění vodu, vždy si musíme pohlídat, aby neprosákla skrz vlákna dolů pod koberec.
Jednak by mohla zničit podklad – pozor, pokud koberec leží třeba na parketách nebo dřevěné podlaze, jednak když už tekutina proteče, má tendenci se rozšířit do větší šířky, než je velikost skvrny na vlasaté, viditelné části koberce.
Spodní část koberce může tiše plesnivět, případně se odtud jakoby bez příčiny může linout nepříjemný pach (své vědí majitelé štěňat a jiných čurajících miláčků, včetně rodičů batolat).
Perské koberce
Peršan potřebuje zvláštní zacházení. Ručně vázaný, ušlechtilý koberec z hedvábí a vlny byste opravdu neměli zkoušet čistit svépomocí, aby se nepoškodil. Přirozený lanolin ve vlasu chrání vlákna, a kdybychom ho odstranili agresivním čištěním, už to nenapravíme.
Příliš vlhkosti může způsobit, že se koberec srazí, a s tím nic nenaděláme. Nevhodný čisticí prostředek může zdevastovat barvy. Příliš silné drhnutí citlivých vláken koberci také svědčit nebude, to je jisté.
A když se ho rozhodneme vyklepat, musíme na to jít maximálně šetrně – klepat ho budeme rozložený, nikdy ne přes hranu klepadla nebo tyče, abychom v těchto místech neponičili vazbu.
V jednoduchosti je síla
Když potřebujeme vyčistit menší skvrnu na perském koberci, nejlépe to půjde s pomocí obyčejného jádrového mýdla a vody. Vytvoříme pěnu, kterou houbičkou naneseme na skvrnu.
Koberec čistíme jemným hlazením po směru vláken a nakonec ho opatrně vyčešeme a vysajeme, aby byl co nejméně vlhký. Specializovaná firma používá složitější postup, koberec si odveze a vrátí ho čistý a suchý.
Perský koberec nenecháváme čistit v běžné čistírně, i tady by ho chemické přípravky odmastily, zbavily lanolinu, a protože bez lanolinu to nejde, po čase by se nám koberec doslova rozpadl.
Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock