Domů     Keramická dlažba „umí“ dřevo i mramor
Keramická dlažba „umí“ dřevo i mramor
16.9.2022

Žádný jiný podlahový materiál se nemůže pochlubit takovou všestranností. Dlažba je nejen praktická a nenáročná na údržbu, ale také vzhledově neuvěřitelně proměnlivá.

Díky svým přednostem se dlažba pomalu rozšiřuje ze svých tradičních domén, z koupelny, předsíně a kuchyně, do dalších místností bytu. Má k tomu všechy předpoklady.

Současná produkce dokáže věrně imitovat vzhled podlahy ze dřeva, kamene nebo mramoru, a to bez jejich praktických slabin. Dlažba je odolnější a příjemnější pro užívání, vyniká výbornou tepelnou vodivostí a dobře se hodí na pohlahové vytápění. Proto v létě chladí a v zimě hřeje.

* Dřevo i s patinou

V imitaci dřevěných podlah je dlažba ještě úspěšnějí než už zavedený vinyl. Je totiž nesrovnatelně odolnější i při dlouhodobé zátěži.

Zvláště to platí pro dlažbu slinutou z lisované pálené keramiky, což je velmi kompaktní materiál s minimem pórů a vynikající pevností. Správně položená slinutá dlažba je pak skoro nezničitelná.

A teď si představte, že tuto odolnost doprovází vzhled přírodního dřeva. Tato iluze je díky povrchové úpravě s 3D tiskem dokonalá, pracuje s nerovnoměrnostmi přírodního materiálu a dokáže vytvořit zdání „prošlapání“ nebo patiny dřeva.

Další výhody:

– Oproti skutečné dřevěné podlaze je dlažba odolná vůči vlhku i ohni, takže se dá položit i v koupelně nebo kolem krbu a kamen.

– Na rozdíl od dřeva dlažba „nepracuje“, nesesychá se a nemění tvar. Barva nebledne ani netmavne. Jak ji položíte, tak bude vypadat i po letech.

– Nesrovnatelně lépe než dřevo se udržuje v čistotě.

Kam se hodí: Dřevěná dlažba je příjemná pro oko a potěší v místnostech rozlehlých stejně jako v úzké předsíni. Vždy dodá pocit teplého přírodního materiálu a útulnosti.

Dřevěná dlažba vyvolává pocit pohodlí v místnosti, (série Era RAKO)

Dřevěná dlažba může nabízet i dojem prošlapané „vintage“ podlahy s výraznou patinou, (série Kentucky italské značky CIR, Oblady Vilímek).

* Kámen a mramor

Ve věrnosti imitace jiného materiálu tato dlažba nijak nezaostává za dřevěnou. Povrchová úprava může mít vzhled přírodního kamene i leštěného povrchu, věrohodná je i kresba.

Praktickou výhodou je opět odolnost slinuté dlažby, lépe odolá pádu těžkého předmětu na podlahu a není choulostivá vůči čistícím prostředkům jako mramor.

Kam se hodí: Stylově jde o materiál náročný, vyžadující pro své vyznění patřičný prostor, což nejvíce platí u dlažby s motivem leštěného mramoru.

Jeho krása nejlépe vynikne v mistnostech s dostatkem denního světla, které se bude na podlaze odrážet a zvyšovat její jas.

Velké formáty dlaždic dávají možnost vyniknout motivům rozměrnější kresby kamene. Taková podlaha se pak stává dominantním prvkem místnosti, (dlažba Irmak, M.B. Keramika)

Dlažba s povrchovým motivem leštěného mramoru nejlépe vynikne v prostorné místnosti s dostatkem denního světla, (dlažba Ultra Onice Grigio italské značky Ariostea, Obkladyakoupelny.cz).

* Beton a cement

Tyto materiály jsou typické pro momentálně módní industriální styl bydlení. Při své strohosti sice neosloví každého, přesto je jim nedá upřít kouzlo čistého minimalismu. Neplatí to však vždy, protože imitace betonu a cementu nezůstává u jen u šedé.

Vyrábí se i s barevným povrchem nebo s dekorem, který strohost materiálu pocitově proteplí.

Kam se hodí: V šedém tónu podtrhne čistotu prostoru v koupelně nebo v kuchyni v nimimalistickém stylu. Ve verzi zdobené dekorem získávají na líbivosti, a tím se rozšiřují možnosti pro využití v dalších místnostech.

Betonová dlažba doplněná obkladem ze stejné série v bytě v industriálním stylu. (série Haiku, M.B. Keramika).

Jemný retro vzor dá industriálnímu materiálu úplně jinou atmosféru (série Rift, Los Kachlos).

* Retro

Retro dlažba neimituje jiný materiál, ale vrací se k líbivým historickým vzorům. Působí velice dekorativně a dynamicky, takže prostor oživuje. K dostání je v nejrůznějších barevných kombinacích, nejkonstratnější je v černobílých motivech.

Kam se hodí: Retro dlažba je vysoce výrazný prvek, kterému je třeba podřídit barevnost a zařízení místnosti.

Můžete jí pokrýt celou podlahu, ale ještě zajimavější bývá při položení na omezenou plochu v barevně neutrální okolní dlažbě, kdy vytvoří dojem koberce.

I kombinace neutrálních tónů může vytvořit kontrastní vzor, (série Tango Gaona italské značky Aparici, Keramika Soukup)

Foto: archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes