reklama

Keramická dlažba „umí“ dřevo i mramor

Žádný jiný podlahový materiál se nemůže pochlubit takovou všestranností. Dlažba je nejen praktická a nenáročná na údržbu, ale také vzhledově neuvěřitelně proměnlivá.

Díky svým přednostem se dlažba pomalu rozšiřuje ze svých tradičních domén, z koupelny, předsíně a kuchyně, do dalších místností bytu. Má k tomu všechy předpoklady. Současná produkce dokáže věrně imitovat vzhled podlahy ze dřeva, kamene nebo mramoru, a to bez jejich praktických slabin.

Dlažba je odolnější a příjemnější pro užívání, vyniká výbornou tepelnou vodivostí a dobře se hodí na pohlahové vytápění. Proto v létě chladí a v zimě hřeje.

* Dřevo i s patinou

V imitaci dřevěných podlah je dlažba ještě úspěšnějí než už zavedený vinyl. Je totiž nesrovnatelně odolnější i při dlouhodobé zátěži. Zvláště to platí pro dlažbu slinutou z lisované pálené keramiky, což je velmi kompaktní materiál s minimem pórů a vynikající pevností. Správně položená slinutá dlažba je pak skoro nezničitelná.

A teď si představte, že tuto odolnost doprovází vzhled přírodního dřeva.

Tato iluze je díky povrchové úpravě s 3D tiskem dokonalá, pracuje s nerovnoměrnostmi přírodního materiálu a dokáže vytvořit zdání „prošlapání“ nebo patiny dřeva.

Další výhody:

– Oproti skutečné dřevěné podlaze je dlažba odolná vůči vlhku i ohni, takže se dá položit i v koupelně nebo kolem krbu a kamen.

– Na rozdíl od dřeva dlažba „nepracuje“, nesesychá se a nemění tvar. Barva nebledne ani netmavne. Jak ji položíte, tak bude vypadat i po letech.

– Nesrovnatelně lépe než dřevo se udržuje v čistotě.

Kam se hodí: Dřevěná dlažba je příjemná pro oko a potěší v místnostech rozlehlých stejně jako v úzké předsíni. Vždy dodá pocit teplého přírodního materiálu a útulnosti.

Dřevěná dlažba vyvolává pocit pohodlí v místnosti, (série Era RAKO)

Dřevěná dlažba může nabízet i dojem prošlapané „vintage“ podlahy s výraznou patinou, (série Kentucky italské značky CIR, Oblady Vilímek).

* Kámen a mramor

Ve věrnosti imitace jiného materiálu tato dlažba nijak nezaostává za dřevěnou. Povrchová úprava může mít vzhled přírodního kamene i leštěného povrchu, věrohodná je i kresba. Praktickou výhodou je opět odolnost slinuté dlažby, lépe odolá pádu těžkého předmětu na podlahu a není choulostivá vůči čistícím prostředkům jako mramor.

Kam se hodí: Stylově jde o materiál náročný, vyžadující pro své vyznění patřičný prostor, což nejvíce platí u dlažby s motivem leštěného mramoru. Jeho krása nejlépe vynikne v mistnostech s dostatkem denního světla, které se bude na podlaze odrážet a zvyšovat její jas.

Velké formáty dlaždic dávají možnost vyniknout motivům rozměrnější kresby kamene. Taková podlaha se pak stává dominantním prvkem místnosti, (dlažba Irmak, M.B. Keramika)

Dlažba s povrchovým motivem leštěného mramoru nejlépe vynikne v prostorné místnosti s dostatkem denního světla, (dlažba Ultra Onice Grigio italské značky Ariostea, Obkladyakoupelny.cz).

* Beton a cement

Tyto materiály jsou typické pro momentálně módní industriální styl bydlení. Při své strohosti sice neosloví každého, přesto je jim nedá upřít kouzlo čistého minimalismu. Neplatí to však vždy, protože imitace betonu a cementu nezůstává u jen u šedé. Vyrábí se i s barevným povrchem nebo s dekorem, který strohost materiálu pocitově proteplí.

Kam se hodí: V šedém tónu podtrhne čistotu prostoru v koupelně nebo v kuchyni v nimimalistickém stylu. Ve verzi zdobené dekorem získávají na líbivosti, a tím se rozšiřují možnosti pro využití v dalších místnostech.

Betonová dlažba doplněná obkladem ze stejné série v bytě v industriálním stylu. (série Haiku, M.B. Keramika).

Jemný retro vzor dá industriálnímu materiálu úplně jinou atmosféru (série Rift, Los Kachlos).

* Retro

Retro dlažba neimituje jiný materiál, ale vrací se k líbivým historickým vzorům. Působí velice dekorativně a dynamicky, takže prostor oživuje. K dostání je v nejrůznějších barevných kombinacích, nejkonstratnější je v černobílých motivech.

Kam se hodí: Retro dlažba je vysoce výrazný prvek, kterému je třeba podřídit barevnost a zařízení místnosti. Můžete jí pokrýt celou podlahu, ale ještě zajimavější bývá při položení na omezenou plochu v barevně neutrální okolní dlažbě, kdy vytvoří dojem koberce.

I kombinace neutrálních tónů může vytvořit kontrastní vzor, (série Tango Gaona italské značky Aparici, Keramika Soukup)

Foto: archiv firem

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Znali Sumerové Antarktidu už kolem roku 4000 př. n. l.?
epochaplus.cz

Znali Sumerové Antarktidu už...

Osmanský námořník a zkušený mořský vlk...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Záblesk z minulosti
skutecnepribehy.cz

Záblesk z minulosti

Nedávno jsem navštívila svou...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Jeden z nejlepších baskytaristů všech dob zemřel při autobusové nehodě
epochaplus.cz

Jeden z nejlepších baskytaristů...

Fanouškům skupiny Metallica a vůbec celé...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Anglická čarodějnice Peggy Gronach: Měnila se v krvelačné monstrum?
enigmaplus.cz

Anglická čarodějnice Peggy...

Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými...
0 shares