Rýma, kašel, bolest v krku a neustálé kýchání. To všechno jsou příznaky nachlazení. Jak si rychle ulevit bez medikamentů, věděly už naše babičky, a proto vařily horké bylinkové čaje.
Zázvor
Je vynikající proti nachlazení, ale pozor, pálí jako chilli. Tak to s ním nepřežeňte, jinak by se nedal pít.
Čaj: Čerstvý zázvor nakrájíme na jemné plátky, zalijeme litrem vroucí vody, necháme 3 – 5 minut louhovat a pak kousky zázvoru vyjmeme. Můžeme dochutit medem a citronem.
Bez černý
Jeho květy jsou prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolávají pocení, ničí choroboplodné zárodky a čistí zahleněné průdušky.
Čaj: 2 – 3 lžičky květu bezu zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 – 10 minut odstát.
Doporučuje se vypít 3 – 5 hrnků denně.
Jitrocel kopinatý
Pomáhá při kašli a uvolňuje zahlenění průdušek. Osvědčil se ale také při jiných problémech – při kataru žaludku a střev, při nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny, je dobrý na játra, žlučník, močové cesty a čištění krve.
Čaj: 1½ lžičky bylinky zalijeme šálkem studené vody, necháme 2 hodiny odstát, krátce povaříme a přecedíme. Doporučené množství je 3 – 5 šálků za den.
Lipový květ
Patří mezi nejpopulárnější rostlinné léky při léčbě nachlazení nebo chřipky. Snižuje horečku, vyvolává pocení a léčí průdušky. Působí také preventivně proti angině pectoris, infarktu a zánětu žil. Lipový čaj popíjejte dlouhodobě, jeho účinky se totiž projeví až po delší době.
Čaj: Lžičku květů zalijeme hrnkem horké vody a po 5 minutách slijeme. Nepijeme víc než 3 – 4 šálky denně.
Mateřídouška
Pronikavě vonící bylinka má mezi průduškovými rostlinami významné postavení, protože dokáže léčit i zastaralé a chronické stavy.
Čaj: Do nádoby nasypeme 2 lžičky sušené natě mateřídoušky, zalijeme vroucí vodou a
necháme 10 minut louhovat. Přecedíme do vyhřátých šálků a podáváme.
Šípky
Jsou vitaminovou bombou, protože mají vysoký podíl vitaminu C, A a B. Šípkový čaj pijeme při chřipce, nachlazení, kašli, bolesti v krku, krvácení dásní nebo bolestech ledvin.
Čaj: Šípky přes noc namočíme do jednoho litru studené vody. Druhý den je 10 minut povaříme a scedíme. Uvařený čaj smícháme s citronovou šťávou a ochutíme medem. Pijeme teplý.
Šalvěj lékařská
Má velký antibakteriální účinek, proto je odvar z ní vhodný na vyplachování ústní dutiny při různých zánětech, při bolestech v krku a kašli. Snižuje také nadměrné pocení.
Čaj: Lžičku najemno nasekaných lístků šalvěje zalijeme vroucí vodou, po 10 minutách scedíme a tekutinu pijeme nebo kloktáme. Doporučená dávka je 3 – 6 hrnků denně.
Divizna
Čaj z květů divizny podporuje vykašlávání a tlumí dráždivý kašel.
Postup: 2 lžičky této bylinky zalijeme šálkem vroucí vody, po 10 – 15 minutách scedíme. Pijeme horký třikrát denně.
Čaj na dráždivý kašel: 2 lžičky květů divizny zalijeme šálkem studené vody, necháme dvě hodiny odstát, pak ohřejeme a přecedíme. Doporučuje se pít 3 – 4 šálky denně.
Heřmánek
Zmírňuje především záněty, má protiinfekční účinek a snižuje horečku. Jeho užití je široké – od podpory trávení až po hojení ran a samozřejmě také při nachlazení. Určitě vám pomůže.
Čaj: 3 lžičky čerstvých nebo sušených květů zalijeme šálkem vroucí vody, přikryjeme a po 5 – 10 minutách přecedíme. Pijeme 3 hrnky denně.
A ještě jedna netradiční „medicína“
Máte-li smůlu a počáteční nachlazení a bolest v krku přejde v angínu, můžete vyzkoušet angínovník čínský. Užívání této rostliny se v lidovém léčitelství doporučuje již po staletí.
Co všechno umí?
Rozpouští hleny, účinně působí proti kašli, pomáhá při angíně, proti chřipce, bolestem v krku a dalším krčním onemocněním. Blahodárně ovlivňuje hlasivky a také hojí sliznice.
Vývar z oddenků pomáhá při revmatizmu, nadýmání i zácpě a lze ho využít i při chorobách močových cest a ledvin.
Jak angínovník užívat?
*Nejúčinnější je žvýkání kousku čerstvého, mladého listu (cca 3 cm).
*Lístky nežvýkejte víc jak 6x za den po dobu půl minuty. Rozžvýkané listy nepolykejte!
*Chutnají ostře jako naráz spolknutý sáček silných mentolových bonbonů, proto se vyplatí uždibovat je jen v malých dávkách.
*Pozor! Při předávkování může angínovník vyvolat alergii.
Angínovník si jako každou jinou bylinku můžete pěstovat doma v květináči. Kromě toho, že je užitečný, ještě vám ozdobí byt nádhernými květy. Sazenici pořídíte za 50 – 60 korun.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock