Domů     Když vás straší fóbie
Když vás straší fóbie
20.6.2024

Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás.

Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve.

Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.

Jak se projevují?

Různě, buší vám srdce, nemůžete se nadechnout, máte pocit, že omdlíte, cítíte návaly horka nebo zimy, máte sucho v ústech, závrať objeví se nevolnost. Pocity, které vás v určitých situacích přepadnou vás zcela ochromí. Vůbec je nedokážete přemoci.

V tom je rozdíl mezi fóbií a strachem. Strach má občas každý a dokážeme ho překonat. Třeba když se bojíte jezdit výtahem, protože jste v něm někdy uvízli, jste schopni se přemoci. Máte-li ovšem klaustrofóbii, nevlezete do něj za žádnou cenu.

Různé fóbie vám tak mohou velmi zkomplikovat život. A to si představte, že je jich okolo pěti set. Některé běžné, jiné až bizarní.

Sociální

Je čím dál častější, nemocní nesnášejí, když se ocitnou v centru pozornosti. Mimo svůj rodinný okruh špatně navazují kontakty s lidmi. Problémy mají i při tak banálních situacích jako je nakupování.

Trpí, když se mají s někým seznámit, vystoupit na pracovní poradě, nebo třeba při zkouškách ve škole. Často se vyhýbají i telefonním hovorům. Dostávají se tak do izolace, mohou trpět úzkostí.

Často tato porucha vzniká v pubertě, kdy se mladí lidé potýkají s nejistotou a pochybováním o sobě. Obavy mohou souviset i s některými nedokonalostmi, nebo představami o nich. Typicky mám velký nos (křivé zuby, akné…), každý mi na něj dívá. Proto jsou tito lidé nejraději doma a nikam nevycházejí ani nikoho nepřijímají.

Klaustrofóbie

Netýká se samozřejmě jen výtahu, ale všech uzavřených prostor, zejména těch menších. Někteří lidé trpící touto poruchou nevejdou nikam do podzemí, tedy do sklepa, do jeskyně a třeba ani do metra.

Najdou se i tací, kteří nejsou schopni absolvovat vyšetření CT v takzvaném tunelu.

Agorafóbie

Je protipólem klaustrofóbie. Člověk, který jí trpí, má strach z otevřeného prostor. Špatně se cítí kdekoliv venku a je jedno, jestli je mezi více lidmi nebo sám. Problém je v tom, že takto postižený člověk v podstatě zůstává uzavřen před světem doma.

Jak vzniká, se neví, ale určitě až v dospělosti a pravděpodobnou příčinou je stres.

Akrofóbie

Je jednou z nejčastějších a jde o chorobný strach z výšek a hloubek. Brání postiženému nejen vystoupat na rozhlednu nebo vylézt na komín, ale už jen představa vysuté prosklené vyhlídky mu způsobuje nevolnost.

To by koneckonců nebylo tak zlé, protože do extrémních výšek nemusí, ale člověk s touto fóbií nevyleze ani na vlastní balkon, nedokáže se pohybovat v horách, v některých případech se mu udělá špatně už na druhé příčce žebříku.

I tahle fóbie se většinou objevuje až v dospělosti, možná proto, že děti si výšku neuvědomují, a vznikne zničeho nic kdykoliv v průběhu života.

Mysofóbie

Člověk, který jí trpí má chorobný strach z nečistoty. Bojí se sahat na kliky, madla nákupních vozíků, často z těchto důvodů nosí rukavice nebo ruce chrání kapesníkem.

Touto poruchou trpěl třeba detektiv Monk ze známého seriálu či postava, kterou bravurně zahrál Jack Nicholson ve filmu Lepší už to nebude, když si do restaurace nosil vlastní jednorázové příbory a omítal se kohokoliv dotknout.

V běžném životě to ale zase taková legrace není. Postižení lidé si neustále myjí ruce, dezinfikují všechny povrchy v bytě, perou i čisté prádlo. Soužití s nimi je problematické.

A méně obvyklé?

Je jich opravdu spousta, takže vybíráme jen některé.

Například mageirocofóbie je strach z vaření, jsou i některé, které se týkají druhu jídla, třeba jen masa nebo sýra nebo všeho kyselého, vajec… Pořádně člověku může zatopit hypnofóbie, strach z usnutí nebo stasiofóbie, strach postavit se a chodit či eisoptrofóbie děs z pohledu do zrcadla…

Dá se to léčit?

Ano dá. Můžete se svoji fóbii pokusit ovládnout sami, ale někdy je lepší obrátit se na odborníky. Často se kombinují léky na úzkost či antidepresiva s psychoterapií, čili vám pomůže psychiatr i psycholog.

Pokusíte se společně zmapovat situace, ve kterých se cítíte špatně, co je spouští, a pak je zkoušíte postupně po krůčcích je zvládat. Bude to samozřejmě trvat nějaký čas, ale určitě se to podaří.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál