Domů     Když vás něco štípne
Když vás něco štípne
24.8.2023

Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz.

Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí jed a právě ten způsobuje alergické reakce.

Ohrožení jsou nejen alergici, ale také lidé trpící jinými chorobami, jako například astmatem, onemocněním srdce nebo vysokým tlakem.

Braňte se

Ono se to řekne, ale jak? Na některý hmyz platí repelenty, ale neúčinkují stoprocentně a musíte je používat opakovaně.

Snad každý ví, že včely, vosy a sršně lákají sladké potraviny a nápoje a pestré barvy, ale možná už netušíte, že jim voní i parfémovaná kosmetika.

Pisklavý nepřítel

Věděli jste, že, že komára láká oxid uhličitý, který vydechujeme, a také pach našeho potu? Ten se složením individuálně liší, což je důvod, proč komáři někoho nechají být a na dalším si smlsnou.

Jak se bránit?

Na komáry platí repelenty. Ty většinou maskují právě pach potu, který je láká. Na stejném principu fungují i různé svíčky proti hmyzu nebo lampy na éterický olej. Tyto pomůcky můžeme používat uvnitř, ale i při posezení venku, na balkoně nebo na terase.

V místnosti, kde potřebujeme větrat, se nejvíce osvědčují sítě do oken a do dveří. Můžete si je nechat odborně nainstalovat, ale vyrábějí se i sítě do oken, které zvládnete připevnit sami.

Mají suchý zip, který se nalepí na rám okna a na něj se připevní síťka, kterou si předem upravíte na patřičný rozměr. Tak můžete okno otvírat a zavírat podle libosti a na zimu síťku sundat.

Lidové tipy:

– Pomáhat mají i muškáty nebo afrikány v truhlících na oknech.

– Komáry prý také odpuzuje pach česneku a vitaminu B, který po konzumaci vylučujete potem.

Domácí repelent

Možností, jak si doma udělat účinný repelent, je spousta. Dělá se například z hřebíčku, ale i z citrusů a různých bylinek.

Levandulový repelent

Budete potřebovat: 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje, 200 ml vody

– Do lahve s rozprašovačem nalijte olej, přidejte 25 kapek esenciálního oleje a převařenou vodu.

– Důkladně protřepejte a nechte 24 hodin v chladu rozležet.

Citrus s hřebíčkem

Pomeranč nebo citron rozkrojte (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapíchejte několik hřebíčků. Položte je na parapet. Vůně citrusu a hřebíčku komáry odpuzuje.

Co pomáhá?

• Od svědění uleví jedlá soda. Smíchejte ji s malým množstvím teplé vody, aby vznikla bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit.

• Použít můžete i petrželku. Listy nasekejte nadrobno, podrťte a vzniklou kašičku naneste na postižené místo. Stejné účinky má jitrocel.

• Můžete zkusit štípance potřít citronem nebo rozkrojeným rajčetem.

Včely

Obvykle samy neútočí, i když včelaři říkají, že v létě jsou o hodně aktivnější. Včela bodne, pokud se cítí ohrožena, což se stává, když se jí nechtěně dotkneme, třeba při trhání ovoce nebo při práci na zahradě, případně na ni šlápneme.

Když musíte projít kolem včelích úlů, obejděte je zezadu z větší vzdálenosti, a pokud se za vámi nějaká včelka rozletí, není to útok. Možná ji jen přilákalo vaše barevné oblečení nebo světlé vlasy. Většinou sama odletí.

Když dostanete žihadlo

Včelí bodnutí dost bolí, pálí a rychle oteče. Naštěstí včela většinou dokáže bodnout jen jednou a potom umírá. Ale pozor, není to úplně pravidlo. Někdy dokáže zabodnuté žihadlo znovu vysunout.

Velmi nebezpečné je bodnutí včely pro alergiky, kterým hrozí i anafylaktický šok. Ti, kteří o své alergii vědí, bývají na takovou situaci připraveni, horší je to, když tak tělo zareaguje poprvé.

– Snažte se okamžitě žihadlo, pokud zůstalo v ráně, vyndat. Udělejte to ale opatrně, abyste je nezmáčkli, protože pak do rány vnikne jed z jedového váčku.

– Pokud se nebudete cítit dobře, bude se vám špatně dýchat, nebo vám bude na omdlení, neváhejte a volejte záchranku.

– Okamžitá lékařská pomoc je třeba také v případě, že žihadlo dostanete do krku nebo do úst. Otok se může rozšířit nejen na povrchu těchto partií, ale i dovnitř a mohlo by hrozit udušení.

Proto do příjezdu lékaře místo nejen chlaďte, ale do úst si zároveň dejte kostku ledu.

Co pomáhá?

• Ránu okamžitě ochlaďte ledovým obkladem. Ten přikládejte opakovaně.

• Svědění a otok pomohou snížit volně prodejné přípravky proti alergiím – antihistaminika.

• Pomáhá zásaditý roztok z jedlé sody.

• Radí se potřít místo vpichu rozkrojenou cibulí, která také zabrání většímu otékání.

Vosy

Jsou daleko agresivnější než včely a mohou vás napadnout zdánlivě bez důvodu. Dokážou bodat opakovaně a útočit v hejnu, zvlášť když brání hnízdo. Navíc vosa je opravdu rychlá a těžko jí uniknete.

Jak se bránit?

Nesnažte se sami likvidovat hnízdo. A pokud už se k tomu rozhodnete, vhodně se oblečte a zvolte chladné počasí. Vosy se rády slétávají na sladké, ale nepohrdnou ani grilovaným masem či zeleninovým salátem. Při konzumaci jídla buďte vždycky ostražití.

Pozor na otevřené tmavé láhve nebo plechovky s nápoji. V nich totiž vosu neuvidíte.

Co pomáhá?

• Místo vpichu chlaďte. Použít můžete jak studenou vodu, tak třeba jogurt nebo tvaroh z ledničky. Obklad vyměňujte.

• Potřete syrovou cibulí nebo octem.

• Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.

• Pomůže i nastrouhaný brambor přiložený jako obklad.

• Totéž zvládne i čerstvá banánová slupka, jejíž vnitřní stranou potřete štípance.

Sršni

Budí respekt už svou velikostí a temným bzučením, které vydávají. O to složitější je zachovat klid a sršně nedráždit. Za normálních okolností totiž nemají v úmyslu útočit.

Problémem se stávají, když se usadí u vašeho domu, protože si postupně postaví obrovské hnízdo. Nikdy se je nesnažte sami likvidovat. Stačí, když budete udržovat uctivou vzdálenost, a nebudou si vás všímat.

S koncem sezony sršni hnízdo opouštějí a na stejné místo se většinou už nevracejí.

Když už žihadlo sršně dostanete, je hodně bolestivé. Přitom neobsahuje zdaleka tolik jedu jako včelí nebo vosí. Samozřejmě je nebezpečné, když dostanete žihadel víc. Pak volejte záchranku.

Co pomáhá?

• Zásadní je chladit ránu ledem nebo přikládat studené obklady.

• Hodí se gel z aloe nebo masti s obsahem antihistaminik.

Čmeláci

O bodnutí včelím medvídkem, jak se mu podle jednoho večerníčku říká, se moc nemluví. Je to proto, že k němu dojde zřídkakdy. Jeho jed navíc není silný. Ale prý zase dokáže kousnout, protože má poměrně silná kusadla. A dost to bolí.

Bránit se můžete tak, že na čmeláka nebudete sahat. A pokud byste ho chtěli zachraňovat třeba z vody, prostě ho neberte do ruky, ale použijte větvičku.

Co pomáhá?

• První pomoc je stejná jako u žihadla včelího.

Když jdete do lesa

Použijte repelent. Ať už kupovaný nebo doma vyrobený. Ten druhý je obvykle potřeba aplikovat častěji, proto můžete vzít malou lahvičku s sebou.

Pokud by se objevilo po jeho použití zarudnutí či vyrážka, můžete být na daný přípravek alergičtí. V tom případě už ho nepoužívejte a omyjte se vodou a mýdlem.

Neměli byste ho stříkat na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku ani na obličej.

Pokud se rozhodnete obličej a krk také chránit, naneste repelent opatrně rukama.

Po příchodu domů byste se měli osprchovat. Jednak proto, abyste smyli repelent, a také proto, abyste se podívali, jestli se vás přece jen nechytilo klíště. Samozřejmě vždycky prohlédněte děti.

Cizí zvířata nehlaďte

Toto pravidlo zní jednoduše a také je dodržujeme. Tedy – většinou. Přesto nejsou úrazy nijak výjimečné. Takže tomu pokušení odolejte. Nesahejte na cizí domácí zvířata a už vůbec ne na ta divoká. Už to, že jsou krotká, může signalizovat, že jsou nemocná. Může to být infekční choroba a v nejhorším případě vzteklina.

Co dělat při úrazu?

Pokud zvíře někoho kousne, ránu vydezinfikujte a na místo přiložte sterilní obvaz. Ihned byste měli vyhledat lékaře, nikdy to nenechávejte na druhý den nebo na dobu, kdy se stav rány zhorší.

Pokud jde o psa, je potřeba najít majitele, aby se zjistilo, zda je pes očkovaný.

Když je zvíře neznámé

Budete muset na infekčním oddělení podstoupit stejnou léčbu, jako kdyby zvíře bylo infikované. Jde o sérii speciálních injekcí proti vzteklině.

Pozor had!

Jediným jedovatým hadem v našich končinách je zmije, která je velmi plachá. Uštkne jen v sebeobraně, když ji vyrušíme. Její kousnutí je nebezpečné zejména pro děti a starší osoby s oslabenou imunitou a samozřejmě alergiky.

Může se dostavit nevolnost, pocit na zvracení, poruchy vidění, rychlý puls, obtížné dýchání, případně mdloba.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že nevíte, jak tělo postiženého bude reagovat, zavolejte záchranku.

• Snažte se, aby se co nejméně hýbal.

• Přiložte chladný obklad. Ten zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.

• Pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji a místo překryjte čistým kapesníkem či šátkem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan