Domů     Když vás něco štípne
Když vás něco štípne
24.8.2023

Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz.

Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí jed a právě ten způsobuje alergické reakce.

Ohrožení jsou nejen alergici, ale také lidé trpící jinými chorobami, jako například astmatem, onemocněním srdce nebo vysokým tlakem.

Braňte se

Ono se to řekne, ale jak? Na některý hmyz platí repelenty, ale neúčinkují stoprocentně a musíte je používat opakovaně.

Snad každý ví, že včely, vosy a sršně lákají sladké potraviny a nápoje a pestré barvy, ale možná už netušíte, že jim voní i parfémovaná kosmetika.

Pisklavý nepřítel

Věděli jste, že, že komára láká oxid uhličitý, který vydechujeme, a také pach našeho potu? Ten se složením individuálně liší, což je důvod, proč komáři někoho nechají být a na dalším si smlsnou.

Jak se bránit?

Na komáry platí repelenty. Ty většinou maskují právě pach potu, který je láká. Na stejném principu fungují i různé svíčky proti hmyzu nebo lampy na éterický olej. Tyto pomůcky můžeme používat uvnitř, ale i při posezení venku, na balkoně nebo na terase.

V místnosti, kde potřebujeme větrat, se nejvíce osvědčují sítě do oken a do dveří. Můžete si je nechat odborně nainstalovat, ale vyrábějí se i sítě do oken, které zvládnete připevnit sami.

Mají suchý zip, který se nalepí na rám okna a na něj se připevní síťka, kterou si předem upravíte na patřičný rozměr. Tak můžete okno otvírat a zavírat podle libosti a na zimu síťku sundat.

Lidové tipy:

– Pomáhat mají i muškáty nebo afrikány v truhlících na oknech.

– Komáry prý také odpuzuje pach česneku a vitaminu B, který po konzumaci vylučujete potem.

Domácí repelent

Možností, jak si doma udělat účinný repelent, je spousta. Dělá se například z hřebíčku, ale i z citrusů a různých bylinek.

Levandulový repelent

Budete potřebovat: 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje, 200 ml vody

– Do lahve s rozprašovačem nalijte olej, přidejte 25 kapek esenciálního oleje a převařenou vodu.

– Důkladně protřepejte a nechte 24 hodin v chladu rozležet.

Citrus s hřebíčkem

Pomeranč nebo citron rozkrojte (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapíchejte několik hřebíčků. Položte je na parapet. Vůně citrusu a hřebíčku komáry odpuzuje.

Co pomáhá?

• Od svědění uleví jedlá soda. Smíchejte ji s malým množstvím teplé vody, aby vznikla bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit.

• Použít můžete i petrželku. Listy nasekejte nadrobno, podrťte a vzniklou kašičku naneste na postižené místo. Stejné účinky má jitrocel.

• Můžete zkusit štípance potřít citronem nebo rozkrojeným rajčetem.

Včely

Obvykle samy neútočí, i když včelaři říkají, že v létě jsou o hodně aktivnější. Včela bodne, pokud se cítí ohrožena, což se stává, když se jí nechtěně dotkneme, třeba při trhání ovoce nebo při práci na zahradě, případně na ni šlápneme.

Když musíte projít kolem včelích úlů, obejděte je zezadu z větší vzdálenosti, a pokud se za vámi nějaká včelka rozletí, není to útok. Možná ji jen přilákalo vaše barevné oblečení nebo světlé vlasy. Většinou sama odletí.

Když dostanete žihadlo

Včelí bodnutí dost bolí, pálí a rychle oteče. Naštěstí včela většinou dokáže bodnout jen jednou a potom umírá. Ale pozor, není to úplně pravidlo. Někdy dokáže zabodnuté žihadlo znovu vysunout.

Velmi nebezpečné je bodnutí včely pro alergiky, kterým hrozí i anafylaktický šok. Ti, kteří o své alergii vědí, bývají na takovou situaci připraveni, horší je to, když tak tělo zareaguje poprvé.

– Snažte se okamžitě žihadlo, pokud zůstalo v ráně, vyndat. Udělejte to ale opatrně, abyste je nezmáčkli, protože pak do rány vnikne jed z jedového váčku.

– Pokud se nebudete cítit dobře, bude se vám špatně dýchat, nebo vám bude na omdlení, neváhejte a volejte záchranku.

– Okamžitá lékařská pomoc je třeba také v případě, že žihadlo dostanete do krku nebo do úst. Otok se může rozšířit nejen na povrchu těchto partií, ale i dovnitř a mohlo by hrozit udušení.

Proto do příjezdu lékaře místo nejen chlaďte, ale do úst si zároveň dejte kostku ledu.

Co pomáhá?

• Ránu okamžitě ochlaďte ledovým obkladem. Ten přikládejte opakovaně.

• Svědění a otok pomohou snížit volně prodejné přípravky proti alergiím – antihistaminika.

• Pomáhá zásaditý roztok z jedlé sody.

• Radí se potřít místo vpichu rozkrojenou cibulí, která také zabrání většímu otékání.

Vosy

Jsou daleko agresivnější než včely a mohou vás napadnout zdánlivě bez důvodu. Dokážou bodat opakovaně a útočit v hejnu, zvlášť když brání hnízdo. Navíc vosa je opravdu rychlá a těžko jí uniknete.

Jak se bránit?

Nesnažte se sami likvidovat hnízdo. A pokud už se k tomu rozhodnete, vhodně se oblečte a zvolte chladné počasí. Vosy se rády slétávají na sladké, ale nepohrdnou ani grilovaným masem či zeleninovým salátem. Při konzumaci jídla buďte vždycky ostražití.

Pozor na otevřené tmavé láhve nebo plechovky s nápoji. V nich totiž vosu neuvidíte.

Co pomáhá?

• Místo vpichu chlaďte. Použít můžete jak studenou vodu, tak třeba jogurt nebo tvaroh z ledničky. Obklad vyměňujte.

• Potřete syrovou cibulí nebo octem.

• Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.

• Pomůže i nastrouhaný brambor přiložený jako obklad.

• Totéž zvládne i čerstvá banánová slupka, jejíž vnitřní stranou potřete štípance.

Sršni

Budí respekt už svou velikostí a temným bzučením, které vydávají. O to složitější je zachovat klid a sršně nedráždit. Za normálních okolností totiž nemají v úmyslu útočit.

Problémem se stávají, když se usadí u vašeho domu, protože si postupně postaví obrovské hnízdo. Nikdy se je nesnažte sami likvidovat. Stačí, když budete udržovat uctivou vzdálenost, a nebudou si vás všímat.

S koncem sezony sršni hnízdo opouštějí a na stejné místo se většinou už nevracejí.

Když už žihadlo sršně dostanete, je hodně bolestivé. Přitom neobsahuje zdaleka tolik jedu jako včelí nebo vosí. Samozřejmě je nebezpečné, když dostanete žihadel víc. Pak volejte záchranku.

Co pomáhá?

• Zásadní je chladit ránu ledem nebo přikládat studené obklady.

• Hodí se gel z aloe nebo masti s obsahem antihistaminik.

Čmeláci

O bodnutí včelím medvídkem, jak se mu podle jednoho večerníčku říká, se moc nemluví. Je to proto, že k němu dojde zřídkakdy. Jeho jed navíc není silný. Ale prý zase dokáže kousnout, protože má poměrně silná kusadla. A dost to bolí.

Bránit se můžete tak, že na čmeláka nebudete sahat. A pokud byste ho chtěli zachraňovat třeba z vody, prostě ho neberte do ruky, ale použijte větvičku.

Co pomáhá?

• První pomoc je stejná jako u žihadla včelího.

Když jdete do lesa

Použijte repelent. Ať už kupovaný nebo doma vyrobený. Ten druhý je obvykle potřeba aplikovat častěji, proto můžete vzít malou lahvičku s sebou.

Pokud by se objevilo po jeho použití zarudnutí či vyrážka, můžete být na daný přípravek alergičtí. V tom případě už ho nepoužívejte a omyjte se vodou a mýdlem.

Neměli byste ho stříkat na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku ani na obličej.

Pokud se rozhodnete obličej a krk také chránit, naneste repelent opatrně rukama.

Po příchodu domů byste se měli osprchovat. Jednak proto, abyste smyli repelent, a také proto, abyste se podívali, jestli se vás přece jen nechytilo klíště. Samozřejmě vždycky prohlédněte děti.

Cizí zvířata nehlaďte

Toto pravidlo zní jednoduše a také je dodržujeme. Tedy – většinou. Přesto nejsou úrazy nijak výjimečné. Takže tomu pokušení odolejte. Nesahejte na cizí domácí zvířata a už vůbec ne na ta divoká. Už to, že jsou krotká, může signalizovat, že jsou nemocná. Může to být infekční choroba a v nejhorším případě vzteklina.

Co dělat při úrazu?

Pokud zvíře někoho kousne, ránu vydezinfikujte a na místo přiložte sterilní obvaz. Ihned byste měli vyhledat lékaře, nikdy to nenechávejte na druhý den nebo na dobu, kdy se stav rány zhorší.

Pokud jde o psa, je potřeba najít majitele, aby se zjistilo, zda je pes očkovaný.

Když je zvíře neznámé

Budete muset na infekčním oddělení podstoupit stejnou léčbu, jako kdyby zvíře bylo infikované. Jde o sérii speciálních injekcí proti vzteklině.

Pozor had!

Jediným jedovatým hadem v našich končinách je zmije, která je velmi plachá. Uštkne jen v sebeobraně, když ji vyrušíme. Její kousnutí je nebezpečné zejména pro děti a starší osoby s oslabenou imunitou a samozřejmě alergiky.

Může se dostavit nevolnost, pocit na zvracení, poruchy vidění, rychlý puls, obtížné dýchání, případně mdloba.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že nevíte, jak tělo postiženého bude reagovat, zavolejte záchranku.

• Snažte se, aby se co nejméně hýbal.

• Přiložte chladný obklad. Ten zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.

• Pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji a místo překryjte čistým kapesníkem či šátkem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet