Domů     Když tělo bolí ze stresu
Když tělo bolí ze stresu
6.7.2023

Špatná psychika a nedostatek pohybu spolu mohou přinášet zdravotní problémy. Třeba bolesti svalů, které se při dlouhodobém stresu mohou stát dokonce chronickými.

Je to opravdu tak. Stres se podepisuje na našem zdraví. Přitom například až polovina případů bolesti zad má psychosociální příčinu. K zachování zdravé mysli i zdravého těla pomůže mimo jiné pravidelný pohyb venku a správné dýchání.

Psychický tlak totiž působí na náš dech a vede ke ztuhnutí svalů. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících, třeba blokádou bederní páteře.

Jak se stres projevuje

Příznakem dlouhodobého stresu mohou být právě časté bolesti hlavy, chronické bolesti zad, bolesti a ztuhlost krční páteře, nedostatek energie, nespavost, žaludeční nevolnost i tíživé deprese. Neřešené problémy se pak snadno stanou chronickými.

Když už běžná léčba nepomůže

Lidské tělo a psychika jsou úzce propojené. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové je prvotní příčinou vzniku většiny onemocnění dlouhodobé jednostranné zatěžování nebo nevhodná tělesná námaha, při nichž se bolest objevuje.

Když se k tomu přidá narušená psychika, například tendence k depresím a úzkostem nebo krize v zaměstnání či v rodině, může se bolest stát chronickou a běžná léčba už nebývá účinná.

Časté svalové potíže ze stresu

1. Chronické bolesti zad, krční páteře, zablokovaná krční páteř

Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů. Tvoří se v nich na dotek nepříjemné body, ve kterých sval ztrácí pružnost a poddajnost a zhoršuje se jeho prokrvení. Právě ty bývají zdrojem bolesti.

2. Bolesti hlavy

Stres může být příčinou přetížení žvýkacích svalů a blokády čelistního kloubu (říká se, že člověk ve stresu zatíná zuby).

Obě poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, která nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.

3. Bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině

S tím je někdy spojené také brnění nebo pálení nohou, ve vážných případech může jít až ke snížení svalové síly z důvodu útlaku nervu a podklesnutí nohou.

4. Dechové potíže, zablokovaná žebra

Dlouhodobý psychický stres působí i na plíce. Konkrétně zvyšuje napětí svalů plicních cest. Když se nám to stane, nejsme schopni správně a rytmicky dýchat a objeví se dechové potíže.

Řešení existuje

Nečekejte, až vás zmíněné zdravotní potíže zcela zahltí a od bolesti již nebude úniku. Prostředky k nápravě jsou známé. Účinnou prevencí proti stresu je zpomalit, naučit se odpočívat a uvolnit se.

Začněte pravidelně cvičit a najděte si koníčka, který vás přiměje „vypnout mozek“.

Co konkrétně?

Hledejte a zkoušejte a pak se věnujte takové aktivitě, která vám nejvíc vyhovuje. Nebo jich zkombinujte víc.

* Můžete začít běhat, cvičte jógu. Pokud to neumíte, na internetu najdete spoustu on-line cvičení s instruktorem.

* Nebo do svých denních aktivit zařaďte procházky v přírodě.

* Možná raději sáhnete po relaxačních technikách, jako jsou dechová cvičení.

* Při mnoha potížích spojených se stresem pomáhá fyzioterapie.

* Vhodné jsou také různé masážní techniky.

* Naučte se protahovací cviky.

A ještě něco…

Nečekejte a co nejdříve zařaďte na každý den jednu nebo více zmíněných aktivit. Vyberte si ty, které jsou pro vás příjemné, a provádějte je s radostí a chutí. Důležitá je pravidelnost. Stačí cvičit 20 minut, ale každý den.

Aby vše fungovalo, je potřeba ještě něco… Dodržujte pitný režim. Je velmi důležitý, a jestliže málo pijete, je nejvyšší čas to změnit. V neposlední řadě je důležitá i pestrá, zdravá strava.

Zní to jako ohraná písnička, přesto opravdu tak málo stačí, abychom podpořili své zdraví.

Důležitá tečka

Na začátku máme úplně všichni velkou touhu nastartovat zdravý životní styl. To ale nestačí. Důležité je vydržet. Vytrvejte ve svých předsevzetích, a i když jednou polevíte, zase se k nim vraťte, i když možná zpočátku neuvidíte žádné výsledky.

Určitě se dostaví. Odbourání skutečné příčiny problémů je většinou běh na dlouhou trať. Pokud bude potřeba, řekněte si o pomoc psychoterapeutovi. Protože není možné léčit pouze stránku tělesnou. Přistupujte ke svým obtížím komplexně.

Změňte postoj k sobě samému i ke světu. Začněte myslet pozitivně.

Co dělat pro úlevu od bolesti

MASÁŽE

Ty určitě sami nezvládnete. Než se vypravíte k fyzioterapeutovi nebo k masérovi, zkuste získat reference a vybírejte kvalitu před lacinými službami. Masáž může pomoci při řešení bolesti, ale není všelékem a nemělo by se jednat o jediný způsob léčby.

Po masáži se vám může krásně od bolesti ulevit, ale ve většině případů přinese jen úlevu krátkodobou a nevyřeší jádro obtíží. Podle odborníků je vhodné chodit na masáž i preventivně. Pokud bude pravidelná, pomůže vám uvolnit svaly a udržovat je pružné.

Zároveň prokrví tkáně. Jakou masáž zvolit? Nejlépe je poradit se přímo s masérem a vybrat ji podle konkrétních obtíží.

KOUPELE

Pokud máte bolavé svaly, nabídne vám úlevu chladná koupel. Stáhne krevní cévy a zmírní otoky. Horká koupel naopak pomáhá svalům relaxovat. Rozproudí krevní oběh a zabrání tak mírnější bolesti a ztuhlosti.

Aby byla koupel ještě účinnější, můžete do vody přidat vhodnou koupelovou sůl nebo aromatický olej. Aromatický olej ale nikdy nedávejte přímo do lázně. Každá kapka je silnou koncentrací éterických olejů, které zůstanou plavat na hladině.

Vždy si proto nejdříve olejíček nakapejte třeba do trošky smetany, v jejímž tuku se krásně rozpustí. Tu pak teprve nalijte do lázně. Bolest kloubů a svalů zmírní éterický olej z majoránky. Uvolňuje také emocionální stres a je uklidňující.

Zatuhlé svaly umí povolit i bazalkový olej, který zároveň navodí pocit relaxace. Olej z borovice zase zmírní revmatické bolesti nebo bolesti v kříži ve spojení s ledvinami. Skvělé kloubní analgetikum je hřebíček.

UVOLŇOVACÍ CVIKY

Toto cvičení, jak už název napovídá, má uvolnit a také protáhnout svaly, které máme zkrácené. Zároveň by je mělo posílit. Při tom je třeba si hlídat, abychom svaly nepřetěžovali. Cvičte pomalu, plynule, tahem, nikdy pak švihem.

Nezapomínejte na pravidelné dýchaní, nezadržujte dech. Nikdy necvičte přes bolest. Po cvičení byste se měli cítit příjemně zrelaxovaní. Vyzkoušejte alespoň tyto dva cviky:

1. Cvik „bird dog“

V kleku srovnejte záda, krk a hlavu do jedné přímky. Neprohýbejte se v bedrech. Natáhněte zároveň levou ruku a pravou nohu. Hlava je stále v rovině s páteří a krkem. Na druhou dobu nohy vyměňte.

Ačkoliv překlad tohoto cviku zní směšně – ptačí pes – již po prvním vyzkoušení si ho oblíbíte. Tento cvik dokáže efektivně natáhnout zádové svalstvo a utišit bolest zejména ve spodní části zad.

Dbejte přitom na stabilitu svého postoje a také na to, abyste se neprohýbali. Nohy a ruce je nejlepší prostřídat, přičemž na každé straně byste měli setrvat přibližně 20 sekund.

2. Natahování v poloze „kobra“

Lehněte si na břicho, pak natáhněte ruce, které jsou na šířku ramen, a zvedněte celou horní polovinu těla. S výdechem se vraťte do původní polohy.

Natahování zad v poloze kobra můžete provádět kdekoliv, kde se cítíte pohodlně a máte dostatek místa na podlaze. ,,Kobra cviky“ osvobodily již mnoho lidí od bolesti páteře a jsou efektivní i pro lidi, kteří se strečinkem či cvičením zad začínají.

Zdroj: Iva Bílková (Fyzioklinika.cz); gymbeam.cz (protahovací cviky)

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!