Domů     Když tělo bolí ze stresu
Když tělo bolí ze stresu
6.7.2023

Špatná psychika a nedostatek pohybu spolu mohou přinášet zdravotní problémy. Třeba bolesti svalů, které se při dlouhodobém stresu mohou stát dokonce chronickými.

Je to opravdu tak. Stres se podepisuje na našem zdraví. Přitom například až polovina případů bolesti zad má psychosociální příčinu. K zachování zdravé mysli i zdravého těla pomůže mimo jiné pravidelný pohyb venku a správné dýchání.

Psychický tlak totiž působí na náš dech a vede ke ztuhnutí svalů. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících, třeba blokádou bederní páteře.

Jak se stres projevuje

Příznakem dlouhodobého stresu mohou být právě časté bolesti hlavy, chronické bolesti zad, bolesti a ztuhlost krční páteře, nedostatek energie, nespavost, žaludeční nevolnost i tíživé deprese. Neřešené problémy se pak snadno stanou chronickými.

Když už běžná léčba nepomůže

Lidské tělo a psychika jsou úzce propojené. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové je prvotní příčinou vzniku většiny onemocnění dlouhodobé jednostranné zatěžování nebo nevhodná tělesná námaha, při nichž se bolest objevuje.

Když se k tomu přidá narušená psychika, například tendence k depresím a úzkostem nebo krize v zaměstnání či v rodině, může se bolest stát chronickou a běžná léčba už nebývá účinná.

Časté svalové potíže ze stresu

1. Chronické bolesti zad, krční páteře, zablokovaná krční páteř

Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů. Tvoří se v nich na dotek nepříjemné body, ve kterých sval ztrácí pružnost a poddajnost a zhoršuje se jeho prokrvení. Právě ty bývají zdrojem bolesti.

2. Bolesti hlavy

Stres může být příčinou přetížení žvýkacích svalů a blokády čelistního kloubu (říká se, že člověk ve stresu zatíná zuby).

Obě poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, která nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.

3. Bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině

S tím je někdy spojené také brnění nebo pálení nohou, ve vážných případech může jít až ke snížení svalové síly z důvodu útlaku nervu a podklesnutí nohou.

4. Dechové potíže, zablokovaná žebra

Dlouhodobý psychický stres působí i na plíce. Konkrétně zvyšuje napětí svalů plicních cest. Když se nám to stane, nejsme schopni správně a rytmicky dýchat a objeví se dechové potíže.

Řešení existuje

Nečekejte, až vás zmíněné zdravotní potíže zcela zahltí a od bolesti již nebude úniku. Prostředky k nápravě jsou známé. Účinnou prevencí proti stresu je zpomalit, naučit se odpočívat a uvolnit se.

Začněte pravidelně cvičit a najděte si koníčka, který vás přiměje „vypnout mozek“.

Co konkrétně?

Hledejte a zkoušejte a pak se věnujte takové aktivitě, která vám nejvíc vyhovuje. Nebo jich zkombinujte víc.

* Můžete začít běhat, cvičte jógu. Pokud to neumíte, na internetu najdete spoustu on-line cvičení s instruktorem.

* Nebo do svých denních aktivit zařaďte procházky v přírodě.

* Možná raději sáhnete po relaxačních technikách, jako jsou dechová cvičení.

* Při mnoha potížích spojených se stresem pomáhá fyzioterapie.

* Vhodné jsou také různé masážní techniky.

* Naučte se protahovací cviky.

A ještě něco…

Nečekejte a co nejdříve zařaďte na každý den jednu nebo více zmíněných aktivit. Vyberte si ty, které jsou pro vás příjemné, a provádějte je s radostí a chutí. Důležitá je pravidelnost. Stačí cvičit 20 minut, ale každý den.

Aby vše fungovalo, je potřeba ještě něco… Dodržujte pitný režim. Je velmi důležitý, a jestliže málo pijete, je nejvyšší čas to změnit. V neposlední řadě je důležitá i pestrá, zdravá strava.

Zní to jako ohraná písnička, přesto opravdu tak málo stačí, abychom podpořili své zdraví.

Důležitá tečka

Na začátku máme úplně všichni velkou touhu nastartovat zdravý životní styl. To ale nestačí. Důležité je vydržet. Vytrvejte ve svých předsevzetích, a i když jednou polevíte, zase se k nim vraťte, i když možná zpočátku neuvidíte žádné výsledky.

Určitě se dostaví. Odbourání skutečné příčiny problémů je většinou běh na dlouhou trať. Pokud bude potřeba, řekněte si o pomoc psychoterapeutovi. Protože není možné léčit pouze stránku tělesnou. Přistupujte ke svým obtížím komplexně.

Změňte postoj k sobě samému i ke světu. Začněte myslet pozitivně.

Co dělat pro úlevu od bolesti

MASÁŽE

Ty určitě sami nezvládnete. Než se vypravíte k fyzioterapeutovi nebo k masérovi, zkuste získat reference a vybírejte kvalitu před lacinými službami. Masáž může pomoci při řešení bolesti, ale není všelékem a nemělo by se jednat o jediný způsob léčby.

Po masáži se vám může krásně od bolesti ulevit, ale ve většině případů přinese jen úlevu krátkodobou a nevyřeší jádro obtíží. Podle odborníků je vhodné chodit na masáž i preventivně. Pokud bude pravidelná, pomůže vám uvolnit svaly a udržovat je pružné.

Zároveň prokrví tkáně. Jakou masáž zvolit? Nejlépe je poradit se přímo s masérem a vybrat ji podle konkrétních obtíží.

KOUPELE

Pokud máte bolavé svaly, nabídne vám úlevu chladná koupel. Stáhne krevní cévy a zmírní otoky. Horká koupel naopak pomáhá svalům relaxovat. Rozproudí krevní oběh a zabrání tak mírnější bolesti a ztuhlosti.

Aby byla koupel ještě účinnější, můžete do vody přidat vhodnou koupelovou sůl nebo aromatický olej. Aromatický olej ale nikdy nedávejte přímo do lázně. Každá kapka je silnou koncentrací éterických olejů, které zůstanou plavat na hladině.

Vždy si proto nejdříve olejíček nakapejte třeba do trošky smetany, v jejímž tuku se krásně rozpustí. Tu pak teprve nalijte do lázně. Bolest kloubů a svalů zmírní éterický olej z majoránky. Uvolňuje také emocionální stres a je uklidňující.

Zatuhlé svaly umí povolit i bazalkový olej, který zároveň navodí pocit relaxace. Olej z borovice zase zmírní revmatické bolesti nebo bolesti v kříži ve spojení s ledvinami. Skvělé kloubní analgetikum je hřebíček.

UVOLŇOVACÍ CVIKY

Toto cvičení, jak už název napovídá, má uvolnit a také protáhnout svaly, které máme zkrácené. Zároveň by je mělo posílit. Při tom je třeba si hlídat, abychom svaly nepřetěžovali. Cvičte pomalu, plynule, tahem, nikdy pak švihem.

Nezapomínejte na pravidelné dýchaní, nezadržujte dech. Nikdy necvičte přes bolest. Po cvičení byste se měli cítit příjemně zrelaxovaní. Vyzkoušejte alespoň tyto dva cviky:

1. Cvik „bird dog“

V kleku srovnejte záda, krk a hlavu do jedné přímky. Neprohýbejte se v bedrech. Natáhněte zároveň levou ruku a pravou nohu. Hlava je stále v rovině s páteří a krkem. Na druhou dobu nohy vyměňte.

Ačkoliv překlad tohoto cviku zní směšně – ptačí pes – již po prvním vyzkoušení si ho oblíbíte. Tento cvik dokáže efektivně natáhnout zádové svalstvo a utišit bolest zejména ve spodní části zad.

Dbejte přitom na stabilitu svého postoje a také na to, abyste se neprohýbali. Nohy a ruce je nejlepší prostřídat, přičemž na každé straně byste měli setrvat přibližně 20 sekund.

2. Natahování v poloze „kobra“

Lehněte si na břicho, pak natáhněte ruce, které jsou na šířku ramen, a zvedněte celou horní polovinu těla. S výdechem se vraťte do původní polohy.

Natahování zad v poloze kobra můžete provádět kdekoliv, kde se cítíte pohodlně a máte dostatek místa na podlaze. ,,Kobra cviky“ osvobodily již mnoho lidí od bolesti páteře a jsou efektivní i pro lidi, kteří se strečinkem či cvičením zad začínají.

Zdroj: Iva Bílková (Fyzioklinika.cz); gymbeam.cz (protahovací cviky)

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!