Domů     Když tělo bolí ze stresu
Když tělo bolí ze stresu
6.7.2023

Špatná psychika a nedostatek pohybu spolu mohou přinášet zdravotní problémy. Třeba bolesti svalů, které se při dlouhodobém stresu mohou stát dokonce chronickými.

Je to opravdu tak. Stres se podepisuje na našem zdraví. Přitom například až polovina případů bolesti zad má psychosociální příčinu. K zachování zdravé mysli i zdravého těla pomůže mimo jiné pravidelný pohyb venku a správné dýchání.

Psychický tlak totiž působí na náš dech a vede ke ztuhnutí svalů. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících, třeba blokádou bederní páteře.

Jak se stres projevuje

Příznakem dlouhodobého stresu mohou být právě časté bolesti hlavy, chronické bolesti zad, bolesti a ztuhlost krční páteře, nedostatek energie, nespavost, žaludeční nevolnost i tíživé deprese. Neřešené problémy se pak snadno stanou chronickými.

Když už běžná léčba nepomůže

Lidské tělo a psychika jsou úzce propojené. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové je prvotní příčinou vzniku většiny onemocnění dlouhodobé jednostranné zatěžování nebo nevhodná tělesná námaha, při nichž se bolest objevuje.

Když se k tomu přidá narušená psychika, například tendence k depresím a úzkostem nebo krize v zaměstnání či v rodině, může se bolest stát chronickou a běžná léčba už nebývá účinná.

Časté svalové potíže ze stresu

1. Chronické bolesti zad, krční páteře, zablokovaná krční páteř

Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů. Tvoří se v nich na dotek nepříjemné body, ve kterých sval ztrácí pružnost a poddajnost a zhoršuje se jeho prokrvení. Právě ty bývají zdrojem bolesti.

2. Bolesti hlavy

Stres může být příčinou přetížení žvýkacích svalů a blokády čelistního kloubu (říká se, že člověk ve stresu zatíná zuby).

Obě poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, která nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.

3. Bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině

S tím je někdy spojené také brnění nebo pálení nohou, ve vážných případech může jít až ke snížení svalové síly z důvodu útlaku nervu a podklesnutí nohou.

4. Dechové potíže, zablokovaná žebra

Dlouhodobý psychický stres působí i na plíce. Konkrétně zvyšuje napětí svalů plicních cest. Když se nám to stane, nejsme schopni správně a rytmicky dýchat a objeví se dechové potíže.

Řešení existuje

Nečekejte, až vás zmíněné zdravotní potíže zcela zahltí a od bolesti již nebude úniku. Prostředky k nápravě jsou známé. Účinnou prevencí proti stresu je zpomalit, naučit se odpočívat a uvolnit se.

Začněte pravidelně cvičit a najděte si koníčka, který vás přiměje „vypnout mozek“.

Co konkrétně?

Hledejte a zkoušejte a pak se věnujte takové aktivitě, která vám nejvíc vyhovuje. Nebo jich zkombinujte víc.

* Můžete začít běhat, cvičte jógu. Pokud to neumíte, na internetu najdete spoustu on-line cvičení s instruktorem.

* Nebo do svých denních aktivit zařaďte procházky v přírodě.

* Možná raději sáhnete po relaxačních technikách, jako jsou dechová cvičení.

* Při mnoha potížích spojených se stresem pomáhá fyzioterapie.

* Vhodné jsou také různé masážní techniky.

* Naučte se protahovací cviky.

A ještě něco…

Nečekejte a co nejdříve zařaďte na každý den jednu nebo více zmíněných aktivit. Vyberte si ty, které jsou pro vás příjemné, a provádějte je s radostí a chutí. Důležitá je pravidelnost. Stačí cvičit 20 minut, ale každý den.

Aby vše fungovalo, je potřeba ještě něco… Dodržujte pitný režim. Je velmi důležitý, a jestliže málo pijete, je nejvyšší čas to změnit. V neposlední řadě je důležitá i pestrá, zdravá strava.

Zní to jako ohraná písnička, přesto opravdu tak málo stačí, abychom podpořili své zdraví.

Důležitá tečka

Na začátku máme úplně všichni velkou touhu nastartovat zdravý životní styl. To ale nestačí. Důležité je vydržet. Vytrvejte ve svých předsevzetích, a i když jednou polevíte, zase se k nim vraťte, i když možná zpočátku neuvidíte žádné výsledky.

Určitě se dostaví. Odbourání skutečné příčiny problémů je většinou běh na dlouhou trať. Pokud bude potřeba, řekněte si o pomoc psychoterapeutovi. Protože není možné léčit pouze stránku tělesnou. Přistupujte ke svým obtížím komplexně.

Změňte postoj k sobě samému i ke světu. Začněte myslet pozitivně.

Co dělat pro úlevu od bolesti

MASÁŽE

Ty určitě sami nezvládnete. Než se vypravíte k fyzioterapeutovi nebo k masérovi, zkuste získat reference a vybírejte kvalitu před lacinými službami. Masáž může pomoci při řešení bolesti, ale není všelékem a nemělo by se jednat o jediný způsob léčby.

Po masáži se vám může krásně od bolesti ulevit, ale ve většině případů přinese jen úlevu krátkodobou a nevyřeší jádro obtíží. Podle odborníků je vhodné chodit na masáž i preventivně. Pokud bude pravidelná, pomůže vám uvolnit svaly a udržovat je pružné.

Zároveň prokrví tkáně. Jakou masáž zvolit? Nejlépe je poradit se přímo s masérem a vybrat ji podle konkrétních obtíží.

KOUPELE

Pokud máte bolavé svaly, nabídne vám úlevu chladná koupel. Stáhne krevní cévy a zmírní otoky. Horká koupel naopak pomáhá svalům relaxovat. Rozproudí krevní oběh a zabrání tak mírnější bolesti a ztuhlosti.

Aby byla koupel ještě účinnější, můžete do vody přidat vhodnou koupelovou sůl nebo aromatický olej. Aromatický olej ale nikdy nedávejte přímo do lázně. Každá kapka je silnou koncentrací éterických olejů, které zůstanou plavat na hladině.

Vždy si proto nejdříve olejíček nakapejte třeba do trošky smetany, v jejímž tuku se krásně rozpustí. Tu pak teprve nalijte do lázně. Bolest kloubů a svalů zmírní éterický olej z majoránky. Uvolňuje také emocionální stres a je uklidňující.

Zatuhlé svaly umí povolit i bazalkový olej, který zároveň navodí pocit relaxace. Olej z borovice zase zmírní revmatické bolesti nebo bolesti v kříži ve spojení s ledvinami. Skvělé kloubní analgetikum je hřebíček.

UVOLŇOVACÍ CVIKY

Toto cvičení, jak už název napovídá, má uvolnit a také protáhnout svaly, které máme zkrácené. Zároveň by je mělo posílit. Při tom je třeba si hlídat, abychom svaly nepřetěžovali. Cvičte pomalu, plynule, tahem, nikdy pak švihem.

Nezapomínejte na pravidelné dýchaní, nezadržujte dech. Nikdy necvičte přes bolest. Po cvičení byste se měli cítit příjemně zrelaxovaní. Vyzkoušejte alespoň tyto dva cviky:

1. Cvik „bird dog“

V kleku srovnejte záda, krk a hlavu do jedné přímky. Neprohýbejte se v bedrech. Natáhněte zároveň levou ruku a pravou nohu. Hlava je stále v rovině s páteří a krkem. Na druhou dobu nohy vyměňte.

Ačkoliv překlad tohoto cviku zní směšně – ptačí pes – již po prvním vyzkoušení si ho oblíbíte. Tento cvik dokáže efektivně natáhnout zádové svalstvo a utišit bolest zejména ve spodní části zad.

Dbejte přitom na stabilitu svého postoje a také na to, abyste se neprohýbali. Nohy a ruce je nejlepší prostřídat, přičemž na každé straně byste měli setrvat přibližně 20 sekund.

2. Natahování v poloze „kobra“

Lehněte si na břicho, pak natáhněte ruce, které jsou na šířku ramen, a zvedněte celou horní polovinu těla. S výdechem se vraťte do původní polohy.

Natahování zad v poloze kobra můžete provádět kdekoliv, kde se cítíte pohodlně a máte dostatek místa na podlaze. ,,Kobra cviky“ osvobodily již mnoho lidí od bolesti páteře a jsou efektivní i pro lidi, kteří se strečinkem či cvičením zad začínají.

Zdroj: Iva Bílková (Fyzioklinika.cz); gymbeam.cz (protahovací cviky)

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém