… pak vás banální nachlazení následující dva týdny pěkně potrápí. A co je horší, tyto potíže mají sklon se vracet. Jak se tomu dá zabránit?
Nejen člověku, ale i přírodě se někdy může dobrý nápad trochu zvrtnout. Přesně to se stalo u vedlejších nosních dutin. Ty vznikly, aby pomáhaly vdechnutý vzduch za chladného počasí trochu oteplit a celoročně také zvhlčit, což se jim také daří.
Problém nastává při nachlazení. Banální virová infekce, když dostenete rýmu, vede k tomu, že sliznice oteče. Je to sice nepříjemné, ale nos se spreji a inhalacemi daří znovu zprůchodnit. Jinak je tomu ve vedlejších nosních dutinách.
Pokud se tam otok rozšíří, zcela je uzavře a sekret nemůže odtékat. V takových podmínkách se velmi dobře daří bakteriím. Jestliže se v dutinách pomnoží, je z obyčejné rýmy nepříjemná komplikace.
Když je závět v dutinách, tak…
– vytrvalé bolesti hlavy na čele a spáncích se ještě zhoršují při předklonu.
– dotek nebo tlak na lícní kosti, čelo a spánky je nepříjemný.
– čich vypověděl službu.
Vedlejší nosní dutiny nejsou jen v lícních kostech a na čele, ve skutečnosti jde o soustavu mnoha různě velkých prostorů v kostech obličeje.
Samovolné uzdravení
Přes potíže, které zánět způsobuje, infekce většnou po deseti až čtrnácti dnech samovolně ustoupí a zánět se vyhojí. Horší situace je, když přejde do chronického stavu. Léčení se pak vleče týdny i měsíce s opakovanými návraty akutního vzplanutí.
Závažné komplikace jsou sice velmi vzácné, ale obtěžující je i vlastní neprůchodnost dutin a zhoršené dýchání. Chronické zduření sliznice může také vést k růstu nosních polypů, které je pak třeba chirurgicky odstranit.
Nejdéle po třech měsících přetrvávání potíží se proto doporučuje nasazení razantnější léčby. Tomu lze ovšem často předejít trpělivou péčí domáckými prostředky a bylinami.
Co se dá vyzkoušet?
Infrazářič
Teplo infra lampy zvyšuje prokrvení, tím zlepší přístup imunitních buněk k zánětu. Současně pomůže ke zkapalnění hustého hlenu a jeho odtékání.
Pozor: Zahřívání může současně zhoršovat bolesti hlavy, v takovém případě je vhodnější jiný prostředek na zmírnění zánětu dutin.
A ještě jedno varování: Minimální odstup od infralampy by měl být 30 až 50 cm. I pak je nutné si nasadit ochranné brýle. Záření totiž může poškodit zrak, zavřít oči pro dostatečnou ochranu nestačí.
Jemná masáž
* Položte ukazováčky podélně na lícní kosti, aby se dotýkaly nosu v místě, kde je v kosti malá prohlubeň. Jemně masírujte asi 5 minut. Masáž podpoří prokrvení, a tím také odvádění sekretu.
* Pokračujte na čele. Položte špičky prstů obou rukou nad obočí a jemným tlakem masírujte nejprve směrem vzhůru, pak pokračujte na spánky.
Tip: Zesilující efekt může mít kapka esenciálního oleje. Doporučuje se hlavně levandulový, ale v zásadě lze použít jakýkoli druh, který máte rádi. Velmi dobře působí citrusové oleje nebo eukalyptus.
Křenový obklad
Působí podobně jako infrazářič, ale prokrvení podpoří dráždivými látkami, nikoli teplem. Proto nezhoršuje bolesti hlavy. Opatrně ale při choulostivé kůži, křen může ji podráždit. Chránit je třeba také oči.
Nastrouhejte kousek křenu a rozprostřete ho na gázu nebo textilní kapesník a přeložte. Obklad dejte na čelo a lícní kosti na 2 až 3 minuty.
Tip: Pokud nemáte křen, stejného účinku dosáhnete nastrouhaným syrovým bramborem s nepatrnou špetkou kajenského pepře. Dobře promíchejte.
Solné spreje a výplachy
Solný roztok pomáhá rozpouštět koncentrovaný sekret, aby mohl odtékat. Současně zvlhčuje sliznice, a tím zlepšuje jejich ochrannou funkci. Že by solný roztok pomáhal snížit otok ve sliznici,se však neprokázalo.
Jak solný roztok používat? Můžete si samozřejmě koupit nosní sprej v lékárně, výhodou je, že obsahuje i hojivé přísady. Na druhou stranu vystačíte i s podomácku připravenými roztoky k výplachům. Jsou skoro zadarmo, což hraje roli při chronickém zánětu dutin.
Jak je připravit: Rozpusťte 0,9 g soli ve 100 ml vody. Větší množství soli se nedoporučuje, není účinnější, naopak sliznici vysušuje a dráždí.
Éterické oleje
Používá se zejména směs myrtového, eukalyptového, citronového a pomerančového oleje. Nakapejte do horké vody a použijte k inhalacím. Oleje pomáhají uvolnit blokádu z oteklých sliznic a koncentrovaného sekretu v nose. Pomáhají hlen zkapalnit, aby mohl odtékat.
Teplý zábal hrudníku
Zatímco teplé záření na hlavu může zhoršit bolesti, u teplého obkladu hrudníku nic takového nehrozí. Zahřívání se přitom rozšíří i na cévky v dutinách, což pomůže uvolnit hlen.
Namočte ručník do horké vody a nechte chvíli prohřívat. Pak vyždímejte, přiložte na hrudník a obalte mikroténovou folií. Na ni ještě dejte osušku nebo dva ručníky. Nechte působit, dokud obklad nevychladne.
Tip: Účinek lze zvýšit, když do horké vody přidáte pár kapek tymiánového oleje.
Teplá koupel chodidel
Pomáhá hlavně při počátečních potížích, protože důkladně prohřívá a může zastavit další postup onemocnění. Ke správnému provedení budete potřebovat teploměr.
– Do lavoru nalijte vodu o teplotě 38 °C a vložte do ní chodidla.
– Po několika minutách přilijte horkou, aby se teplota vody zvýšila na 40 °C.
– V koupeli pokračujte asi 15 minut, pak chodidla osušte a navlékněte si teplé ponožky.
– Pokud vám začne být horko a budete se potit, s koupelí skončete dříve.
Alternativa: Koupel v hořčičné mouce
Tentokrát budete potřebovat kbelík, protože koupel by měla sahat po lýtka. Napusťte do něj opět vodu teplou 38 °C a přidejte 10 g až 30 g hořčičné mouky.
Po několika minutách se ozve lehce palčivý pocit v nohou, pak je třeba v koupeli vytrvat ještě asi 10 minut. Poté nohy důkladně opláchněte teplou vodou a na půl hodiny se uložte do postele.
Zázvorový čaj
Zázvor obsahuje éterické oleje, které příznivě působí při infekcích dýchacích cest. Má taky určité virostatické účinky, takže pomáhá zastavovat množení virů.
Malý kousek čerstvé kořene nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte a pak přelijte v šálku vroucí vodou. Po 10 minutách přeceďte a vypijte horký.
A co léky?
Volně prodejných přípravků ke k dostání řada, vždy je ale rozumné se o jejich užívání poradit s lékárníky.
* Spreje na snížení otoku zužují rozšířené cévky, takže se může blokáda dutin uvolnit a hlen lépe odtéká. Pomáhají snáze dýchat a v noci lépe spát. Vlastní zánět ve skutečnosti neléčí, takže jakmile vyprchá účinek, otok se rychle vrátí.
Pozor: Používat se nemají déle než týden a častěji než 3x denně. Jinak hrozí, že sliznice bude naopak mohutněji otékat.
* Spreje s kortikoidy jsou primárně určeny pro zmírnění pylové alergie. Snižují zánět ve sliznici, a tím otok. Nakolik skutečně pomáhají při zánětu dutin, se zatím uspokojivě neprokázalo. Mohou zhoršovat bolesti hlavy, které zánět doprovázejí.
* Protizánětlivé léky proti horečce mohou pomoci rychleji zvládnout zánět a snížit bolestivost.
Naproti tomu kortikoidové přípravky v tabletkách nemají na zánět velký vliv, předepisují se spíše jako podpora antibiotické léčky, ta se ale týká až vážných stavů při bakteriální infekci.